Televizní poplatek je investicí do udržení veřejné služby, kterou využívají lidé napříč generacemi
Vše o ČTČT pro médiaTelevizní poplatek je investicí do udržení veřejné služby, kterou využívají lidé napříč generacemi

Televizní poplatek je investicí do udržení veřejné služby, kterou využívají lidé napříč generacemi

Ve veřejném prostoru se občas objeví obava, že si navýšené televizní poplatky nebudou někteří lidé moci dovolit, protože už tak jsou výdaje za televizi vysoké. Realita je ale trochu jiná. Po plánovaném zvýšení bude služba šesti programů České televize stát jednu domácnost přibližně pět korun denně.

Mýty & fakta o poplatcích

29. 11. 2024

Poplatek by byl po zvýšení stále velmi nízký v porovnání s množstvím a rozmanitostí pořadů, jež Česká televize nabízí. Pro většinu domácností se jedná o dostupnou částku umožňující jim sledovat kvalitní zpravodajství, sportovní přenosy, dokumenty i zábavné pořady. Navíc se jedná o poplatek, který je v mnoha případech nižší než u jiných typů předplatného, jako jsou například streamovací služby, a přitom pokrývá široké spektrum žánrů a přístup pro celou rodinu.

Pokud by veřejnoprávní televize neměla stabilní příjem z poplatků, hrozilo by omezení kvality nebo šíře jejího vysílání, což by mělo dopad na všechny diváky. Tento pravidelný příspěvek tedy není jen nákladem, ale i investicí do udržení veřejné služby využívané lidmi napříč generacemi.

Navíc existují možnosti osvobození od placení poplatků pro osoby, které splňují určitá zdravotní nebo sociální kritéria. Těmto lidem může být poplatek prominut, pokud na něj skutečně nemají prostředky. Česká televize tak zohledňuje individuální situace domácností a snaží se, aby tato finanční zátěž nebyla pro nikoho nepřiměřená. Paradoxně, pokud by nedošlo ke zvýšení poplatků, tak největší dopad to bude mít právě na nízkopříjmové. Nebudou si moci dovolit platit komerční média, nebo streamovací platformy.

  • Jan Souček

    Jan Souček

    generální ředitel České televize