Vše o ČTČT pro médiaOdpověď na otevřený dopis Milionu chvilek

Odpověď na otevřený dopis Milionu chvilek

Odpověď generálního ředitele České televize Jana Součka na otevřený dopis spolku Milion chvilek

6. 8. 2024

Vážená paní předsedkyně,

obdržel jsem Váš otevřený dopis ze dne 5. 8. 2024, kterým mne vyzýváte, abych zodpověděl dotazy, které se týkají zrušení pořadu 168 hodin.

Jsem toho názoru, že všechny dotazy obsažené ve Vašem textu byly mnou i kolegy opakovaně zodpovězeny velmi otevřeně, a to i prostřednictvím médií. Rád bych tedy jen znovu zdůraznil, že se nejednalo o mé svévolné rozhodnutí, jak je bohužel veřejnosti často podsouváno. K tomuto kroku jsme se rozhodli po diskuzi s kolegy z programu a především na základě dlouhodobých připomínek, podnětů a také výtek ze strany vedení zpravodajství a publicistiky. Podrobnou argumentaci jsem zaslal i Radě České televize. Pro přehlednost tento text připojuji v příloze.

Ve svém dopise spolu s důvody zániku 168 hodin zpochybňujete existenci investigativní publicistiky na obrazovkách České televize. Skutečné investigace se přitom v tomto pořadu vyskytovalo jen minimum. Především však existují další pořady v čele s Reportéry ČT, u nichž je investigace v jejich genetickém základu. A nesmíme zapomínat na každodenní zpravodajský servis, který ČT divákům přináší a na němž pracují stovky zaměstnanců divize Zpravodajství a publicistika. Jeho důvěryhodnost v uplynulých měsících opět rostla a rozhodně se nevyhýbá žádným tématům, ani těm kontroverzním, která právě k investigaci patří. V redakci zpravodajství a publicistiky v současnosti vzniká několik nových formátů zaměřených například na obsáhlou investigaci i aktuální publicistiku, pokrývajících důležitá (a často opomíjená) celospolečenská témata. Diváci by je měli mít možnost sledovat už během letošního podzimu.

Nechápu ani Vaši poznámku, že tlaku nadále čelí Reportéři ČT a Otázky Václava Moravce. Pokud je mi známo a jsem-li správně informovaný kolegy z vedení zpravodajství, tak oba tyto pořady běží obvyklým způsobem. Diváci teď sledují letní schéma, ve kterém se pravidelně neobjevují, ale na obrazovky se na podzim opět vrátí. Vaše slova tedy musím označit za nepodložené spekulace, které konkrétně tyto dva formáty provází již dlouhou dobu a nyní se ještě zintenzivnily. A já jsem přesvědčený, že účelově.

Závěrem své odpovědi se musím ohradit proti poslednímu odstavci Vašeho přípisu. Odmítám, aby se ze zrušení pořadu dělalo politikum. A promiňte, Vy se o to snažíte a to vidím jako nešťastné já. Stejně tak jako dávat do souvislosti parlamentní debatu o změně financování veřejnoprávních médií a zrušení jednoho jediného formátu, který nepochybně ušel kus cesty, ale který se za 18 let své existence zcela proměnil a dramaturgicky odchýlil od svého původního zadání.

Výchozí profilace pořadu byla reflexe důležitých událostí posledního týdne, postupem času se ale pořad stále více bulvarizoval a inklinoval často spíše k lifestylovým tématům.

Stále trvá moje nabídka z podzimu loňského roku. Moje telefonní číslo máte. Až budete mít příště pochybnost ohledně jakýchkoliv kroků České televize, neváhejte a zavolejte mi ještě předtím, než mi začnete psát otevřený dopis. Na věcnou debatu jsem kdykoliv připraven.

S pozdravem

Jan Souček
generální ředitel České televize