Kde jsem:

Poznejte nás

Poznejte nás

Archiv tiskových zpráv — Pro média — Vše o ČT — Česká televize

Tiskový servis pro novináře

Archiv tiskových zpráv

12. 10. 2022

Válka, která se nestala. Dokument mapuje dějiny třetí světové

Letos v říjnu je to přesně 60 let, co vypukla takzvaná Karibská krize. Svět se tehdy ocitl na pokraji jaderného konfliktu mezi Východem a Západem. Dokument Richarda Komárka Dějiny třetí světové přibližuje, jaké šance na přežití by měli vojáci i civilní obyvatelstvo v realitě atomové války. Vysílá ČT2 v úterý 18. října ve 21:45.

Tvůrci snímku nepoukazují pouze na moment, který byl pro celý svět takřka osudný. Tedy na samotnou Karibskou krizi z roku 1962, kdy mezinárodní politický konflikt vyústil rozmístěním jaderných zbraní na Kubě a v Turecku. „Ukazujeme, jak naši zemi přípravy na možný útok převrátily naruby, a to nejen v Československé lidové armádě,“ říká režisér Richard Komárek a připomíná posílení branné výchovy na školách nebo nejrůznější cvičení civilistů. „Tímto obdobím nás provázejí ti, kdo se na válku sami na obou stranách barikády aktivně připravovali, tedy naši i němečtí vojáci. Podívali jsme se s nimi do starých kasáren, do krytu, do pohraničí i do Německa. Na Šumavě dokument ukazuje cesty a brody, které měly sloužit k průjezdu tanků na německou stranu. Objevuje také zapomenuté podzemní schránky připravené pro masivní použití trhavin v případě, že by naopak na naše území útočily západní armády,“ doplňuje režisér.

Klíčovými postavami snímku jsou tři bývalí vojáci Československé lidové armády ve výslužbě: četař František Antl, štábní praporčík Jaroslav Fořt a praporčík Ladislav Jakub. Společně vzpomínají a vydávají se přes Šumavu na místo setkání nedaleko vojenské základny Hohenbogen. Zde na ně čekají bývalí němečtí protivníci z Bundeswehru, štábní rotmistr Wolfgang Schamberger a kapitán Wolfgang Sterr. Cesta je to symbolická. Před šesti desítkami let by je čekala, kdyby z Moskvy zazněl rozkaz zaútočit na imperialistický západ. Všichni pamětníci, kteří ve snímku vystupují, si uvědomují, že v případě útoku by jen sotva přežili. František Antl jejich setkání po letech během natáčení uzavřel slovy: „Chlapci, hráli jsme si na vojáky a na válku a brali jsme to velmi vážně. A děkujme dnešní době, že se situace změnila, a že můžeme být kamarádi, a na stará kolena se sejít tady u vás, u jednoho stolu. Popít, povykládat, a popřát si hodně zdaru do dalších let.“

„Konflikt na Ukrajině tomuto filmu přinesl nečekanou aktuálnost,“ zamýšlí se kreativní producent Dušan Mulíček a dodává: „To vše také trochu změnilo způsob vyprávění a montáže především archivních záběrů, které v sobě původně nesly nostalgickou komičnost, jako například instruktážní filmy o chování při zamoření po atomovém výbuchu. Tyto archivy zůstaly, jen ten uvolněný úsměv se při jejich zhlédnutí mění v poněkud křečovitý s vidinou možného návratu takových cvičení.“

V bezmála hodinovém dokumentu dostali prostor také historici a odborníci na období studené války a problematiku Československé lidové armády. Nechybí archivní záběry České televize, Vojenského historického ústavu a Krátkého filmu Praha.

„Pánové Antl a Jakub se bohužel premiéry našeho dokumentu nedožili,“ uzavírá Richard Komárek.

Scénář a režie: Richard Komárek // hlavní kameraman: Petr racek: dramaturgie: Lenka Marešová // vedoucí produkce: Kateřina Zavadilová // výkonný producent: Pavel Plešák // kreativní producent: Dušan Mulíček

Přílohy

František Antl (152 kB)