Historie archivu ČT
Archivujeme tvorbu a dokumenty od dob vzniku Československé televize v roce 1956. Jak se archiv v průběhu let vyvíjel?
- 50. léta
Některé audiovizuální záznamy a spisové materiály byly v Československé televizi uchovávány už od doby jejího vzniku v roce 1953. O prvopočátcích archivu lze hovořit v souvislosti s rokem 1958, kdy se objevila potřeba začít postupně narůstající objem archiválií řešit. Začala být budovaná základní evidence a soupis jednotlivých dostupných materiálů v rámci tehdy existujícího oddělení programových fondů. Odtud pravděpodobně pochází i dodnes používaný název televizního archivu – Archiv a programové fondy.
- 60. léta
Vznik archivu jako samostatné organizační jednotky pak lze datovat do první poloviny 60. let. Rozhodnutím ústředního ředitele Československé televize platným od července 1962 byl náměstku pro ekonomiku a správu podřízen odbor „archivy a dokumentace“, jehož součástí byl filmový archiv, obrazový archiv, archiv programových textů, zvukový archiv, vnitropodnikový archiv, studijní knihovna a dokumentace.
- 70. léta
Ačkoli archivní zákon č. 97/1974 ustanovil archiv ČST archivem zvláštního významu, v praxi se archiv nadále potýkal s objemově i technicky nevyhovujícími depozitáři. V 60. a 70. letech byly archivní fondy umístěny na více než deseti různých místech. Mezi tyto objekty patřily například bývalý vojenský objekt v Pařezí u Cerhonic, zámeček v Církvicích, sklep domu ve Vinohradské ulici, sál hostince v Dolních Počernicích nebo evangelický kostel v obci Kšely.
- 90. léta
V 90. letech pak byly všechny archiválie spisového archivu Televizního studia Praha konečně soustředěny v depozitářích objektu na Kavčích horách. Po povodni, která v roce 1997 vážně poškodila archiválie v depozitáři APF Ostrava v Přívoze, zde přibyly i zachráněné ostravské filmové materiály.
- Současnost
Od roku 2010 se postupně upouští od využití fyzických nosičů v rámci vysílání a pořady jsou nasazovány přímo z digitálního archivu.



+1
