Historie archivu ČT

Archivujeme tvorbu a dokumenty od dob vzniku Československé televize v roce 1956. Jak se archiv v průběhu let vyvíjel?

Více o historii televize
50. léta

Některé audiovizuální záznamy a spisové materiály byly v Československé televizi uchovávány už od doby jejího vzniku v roce 1953. O prvopočátcích archivu lze hovořit v souvislosti s rokem 1958, kdy se objevila potřeba začít postupně narůstající objem archiválií řešit. Začala být budovaná základní evidence a soupis jednotlivých dostupných materiálů v rámci tehdy existujícího oddělení programových fondů. Odtud pravděpodobně pochází i dodnes používaný název televizního archivu – Archiv a programové fondy.

60. léta

Vznik archivu jako samostatné organizační jednotky pak lze datovat do první poloviny 60. let. Rozhodnutím ústředního ředitele Československé televize platným od července 1962 byl náměstku pro ekonomiku a správu podřízen odbor „archivy a dokumentace“, jehož součástí byl filmový archiv, obrazový archiv, archiv programových textů, zvukový archiv, vnitropodnikový archiv, studijní knihovna a dokumentace.

70. léta

Ačkoli archivní zákon č. 97/1974 ustanovil archiv ČST archivem zvláštního významu, v praxi se archiv nadále potýkal s objemově i technicky nevyhovujícími depozitáři. V 60. a 70. letech byly archivní fondy umístěny na více než deseti různých místech. Mezi tyto objekty patřily například bývalý vojenský objekt v Pařezí u Cerhonic, zámeček v Církvicích, sklep domu ve Vinohradské ulici, sál hostince v Dolních Počernicích nebo evangelický kostel v obci Kšely.

90. léta

V 90. letech pak byly všechny archiválie spisového archivu Televizního studia Praha konečně soustředěny v depozitářích objektu na Kavčích horách. Po povodni, která v roce 1997 vážně poškodila archiválie v depozitáři APF Ostrava v Přívoze, zde přibyly i zachráněné ostravské filmové materiály.

Současnost

Od roku 2010 se postupně upouští od využití fyzických nosičů v rámci vysílání a pořady jsou nasazovány přímo z digitálního archivu.