Články

Aerosmith, zleva Joey Kramer, Joe Perry, Tom Hamilton, Steven Tyler, Brad Whitford, cca 1973

Hard rock v USA a Kanadě

70. léta

Severní Amerika se stala pro britské hardrockové soubory doslova rájem – větší rozloha a větší počet obyvatel (navíc mluvících anglicky) znamenaly i větší odbytiště. Ale také větší…

Eagles, zleva Glenn Frey, Bernie Leadon, Don Henley, Randy Meissner, Don Felder, cca 1. pol. 70. let

Country rock

70. léta

Stručně a jasně – jestliže jižanský rock byl kříženec mezi hard rockem, boogie, blues a country & western, tak jemnější a melodičtější country rock vycházel ze spojení country & western a…

Neil Young, 1976

Folk rock 70. let (s občasnými výlety do 80. let)

70. léta

Už jsme si řekli, že i když existoval určitý přesah kultury a potažmo hudby sixties do sedmdesátých let, atmosféra sedmé dekády přesto dýchala něčím jiným. Nápady a experimenty…

David Bowie, 1973

Glitter a glam rock

70. léta

Těžko říci, kdo jako první odstartoval vlnu ošminkovaných a do lesklých oděvů navlečených interpretů melodické tvrdé muziky, které se začalo říkat na ostrovech glitter-rock (od slova…

Fleetwood Mac, zleva Christine McVie, Mick Fleetwood, John McVie, Stevie Nicks, Lindsey Buckingham, 2. pol. 70. let

AOR (adult-oriented rock)

70. léta

AOR (neboli „rock pro dospělé“) je termín vzniknuvší na začátku sedmdesátých let, kterým se obecně označovala jakákoli rocková muzika, orientovaná na publikum starší dvaceti let. Na počátku…

Yes, zleva Steve Howe, Tony Kaye, Chris Squire, Jon Anderson a Bill Bruford, 1971

Art rock, progressive rock - hlavní představitelé

70. léta

Ve druhé polovině šedesátých let se z britského a amerického undergroundu vynořili na svět první pionýři žánru, který se později bude nazývat art (progressive, classical) rock. V rámci Velké…

Tangerine Dream, zleva Christopher Franke, Hans-Peter Baumann a Edgar Froese, 1974

Rock Impresionismus

70. léta

Nyní bych chtěl laskavé čtenáře upozornit, že v následujících odstavcích budu operovat s pojmem, který není terminem technikem, nýbrž pouze pomocným výrazem pro hudbu níže zmíněných umělců.…

Miles Davis, přelom 60. - 70. let

Vysvětlení pojmu „jazz rock“ aneb čubčí lektvar Milese Davise

70. léta

V 60. letech se jazz tak vzdálil širokému publiku, že to začalo ohrožovat jeho prodeje. Postupem doby totiž nabyl ještě ulítlejších a bláznivějších forem. Saxofonista Ornette Coleman do něj…

The Mahavishnu Orchestra, zleva Jerry Goodman, Jan Hammer Jr., John McLaughlin, Billy Cobham, Rick Laird, 1972-3

Představitelé jazz rocku a fusion music

70. léta

Zlaté období jazzrocku nastalo v první polovině 70. let, která všeobecně přála muzice s kvalitní instrumentací – vzpomeňme na hardrockové skupiny Led Zeppelin nebo Deep Purple, art-rockové…

Funkadelic, cca 2.pol. 70. let

P-funk aneb správná „groove“

70. léta

Styl funk (ze slova „funky“ - černošský výraz pro emocionální odlišnost ale také podivnost anebo prostě pro „bezva muziku“) vznikl v USA někdy v polovině 60. let a u jeho zrodu stál zpěvák a…

první | předchozí | 1 2 3 4 5 6 7 | další | poslední (7)