Každý den hledají desítky dětí a dospívajících pomoc na Lince bezpečí. Jak vypadá okamžitá anonymní krizová intervence?
Hovory ze tmy

Konzultantka Linky bezpečí Alexandra pracuje v první linii péče o mladé lidi a děti na krizové lince. Během běžné směny se jí dovolají děti a mladiství, které mají potíže se vztahy v rodině nebo s vrstevníky, ale i ti, kteří jsou ve vážném psychickém stavu. Jejich důsledkem pak mohou být tendence k sebepoškozování či k sebevraždě.

Úkolem konzultantů Linky je vytvořit bezpečné prostředí, vést volající ke zklidnění a následně společně hledat a naplánovat možné kroky k řešení jejich potíží. Hovory na Lince se nikdy z etických důvodů nenahrávají. Proto i film Terezy Reichové pracuje pouze s nahrávkou hlasu konzultantky, kde nejsou slyšet volající, a jejich příběh jenom tušíme z toho, co jim konzultantka odpovídá a jak situaci v hovoru shrnuje.

Hlas Alexandry promlouvající k anonymním volajícím později na filmovém workshopu poslouchá pětice mladých lidí, kteří mají zkušenost s terapií. Zpracovávají pocity ze slyšeného s použitím filmové kamery, výtvarných technik, ale i komponováním hudby, a tak se stávají spoluautory a spoluautorkami filmu. V bezpečném dialogu s terapeutkou Naďou Kostkovou a režisérkou Terezou Reichovou sdílejí své zkušenosti s psychickou krizí a návratem z ní. Přes svoji tvorbu ve workshopu mladí lidé otevírají témata samoty, strachu a ztráty smyslu života, na jejich příbězích je vidět, že hledat pomoc a pracovat na sobě má smysl.

Napište nám