Jan H. Vitvar
Obsah dílu
Proč se v době krize nejprve škrtá v kultuře? A jak se mu líbil film Poslední závod, který vznikl na základě jeho textu?
Přehled dílů
Antonín Bruštík
170. „Hlinkově smrti jsme nemohli uvěřit,“ popisuje Antonín Bruštík
Jeho profesní dráha je spjatá s regionální žurnalistikou. Reportuje z Karlových Varů, Plzně i Prahy, kde působí jako šéfeditor regionálního zpravodajství ČT. O reportážích ze západočeských regionů, ale i televizní technice je nový díl podcastu Background ČT24 s Antonínem Bruštíkem.
Petr Zavadil
169. „Španělé jsou ochotnější, natáčet bylo snazší tam než ve Francii,“ říká zpravodaj Petr Zavadil
Zajímá se o Španělsko, Latinskou Ameriku, ale i o Francii – právě tam 5 let působil jako zahraniční zpravodaj ČT. Točí reportáže, překládá prózu i poezii. A o tom všem vypráví Petr Zavadil také v nové epizodě podcastu Background ČT24.
Jáchym Topol
168. „V tak nabité, třeskuté a báječné době bylo fantastické být novinářem,“ vzpomíná Jáchym Topol
Od fanouška Rychlých šípů až k undergroundu. I taková byla cesta spisovatele a novináře Jáchyma Topola k samizdatu. I když prý chtěl být hlavně spisovatelem, tehdejší třeskutá doba ho zavedla i k žurnalistice. Jak na to vzpomíná? Víc v novém podcastu Background ČT24.
Konstantin Sulimenko
167. „Politická satira by neměla klamat a šikanovat,“ říká Konstantin Sulimenko
O hledání hranic politické satiry i zkoumání dezinformací. Nejen o tom je nový díl podcastu Background ČT24 s Konstantinem Sulimenkem, bývalým moderátorem a editorem Seznam Zpráv.
Jan Cibulka
166. „Datoví žurnalisté jsou jako Lamborghini – fajn, ale drazí na provoz,“ vypráví novinář Cibulka
Píše články i počítačové kódy. Datový novinář Jan Cibulka z ČRo se při své práci nebojí ani soudních sporů. Právě za zpřístupňování dat veřejnosti dostal Novinářskou křepelku. O získávání informací i o tom, proč je datová žurnalistika jako Lamborghini, je nový díl podcastu Background ČT24.
Petr Třešňák
165. „Důstojnost je pro ně zásadní,“ říká Petr Třešňák o lidech s autismem
O smrti pacientky v bohnické léčebně, významu důstojnosti pro lidi s autismem a chybách systému. O tom všem mluví novinář a předseda spolku Děti úplňku Petr Třešňák v novém dílu podcastu Background ČT24.
Petr Mlch
164. „Fotka musí mluvit sama za sebe,“ říká o výběru fotografií Petr Mlch z Fotobanky ČTK
K fotografii se prý dostal omylem, když jako student ČVUT nastoupil do České tiskové kanceláře. Nyní Petr Mlch vede Fotobanku ČTK, kontroluje tisíce snímků a působí i jako předseda poroty Czech Press Photo. Jak takový fotografický výběr probíhá? I o tom mluví v novém Backgroundu ČT24.
Jolyon Naegele
163. „Úžasná atmosféra, nejistota i hněv,“ vzpomíná na listopad 1989 americký novinář Jolyon Naegele
35 let od sametové revoluce. Listopad 1989 očima zahraničního zpravodaje – amerického novináře Jolyona Naegeleho. Ten o všem psal a informoval do Hlasu Ameriky. O tehdejších událostech v Československu, ale i aktuálním dění v USA je nový Background ČT24.
Andrea Procházková
162. Nemám na sobě tíhu, že o něčem musím napsat,“ říká o odchodu z novinařiny Andrea Procházková
Ve 26 letech se stala zástupkyní šéfredaktora Respektu. Psala o justici, ale také o problémech, která jsou v Česku tabu. Moderovala, komentovala, získala Novinářskou křepelku. Proč se rozjetou mediální kariéru rozhodla ukončit? I o tom vypráví Andrea Procházková v Backgroundu ČT24.
Marek Šálek
161. „Táhne mě to tam, kde se snáz vyznám,“ říká o psaní o českých regionech Marek Šálek z Reportéra
Prolamuje bariéry a předsudky, ukazuje lidi takové, jací jsou, a píše o věcech okolo nás, které ne každý vidí. O novinařině bez nálepek a psaní o českých regionech vypráví reportér a editor Marek Šálek z magazínu Reportér v novém dílu podcastu Background ČT24.