Výpravná adaptace historického románu Henryka Sienkiewicze o osudech prvních křesťanů ve starověkém Římě. Americký velkofilm.
Hrají: R. Taylor, D. Kerrová, L. Genn, P. Ustinov, P. Laffanová, F. Currie, A. Sofaer a další. Režie Mervyn LeRoy.

Významný polský spisovatel Henryk Sienkiewicz napsal v roce 1896 román Quo vadis, ve kterém na půdorysu romantického milostného příběhu líčí počátky křesťanství v Evropě a vypráví o krutém pronásledování a vraždění křesťanů za vlády římského císaře Nerona. V roce 1951 vznikla v pořadí čtvrtá (avšak první zvuková) filmová adaptace tohoto historického románu. Režisér Mervyn LeRoy natočil dokonalý film pro velké plátno, maximálně věrný knižní předloze.

V popředí filmu je sice ústřední milostný motiv Marka Vinicia a Lygie, ztělesněných tehdejšími hollywoodskými hvězdami první velikosti Robertem Taylorem a Deborah Kerrovou, skutečnou dominantou je však herecký výkon Petera Ustinova, který za efektní portrét římského krutovládce Nerona dostal kromě oscarové nominace také Zlatý glóbus. V němé epizodce jedné z Lygiiných otrokyň se krátce mihne tehdy šestnáctiletá Sophia Lorenová a v jedné z davových scén údajně účinkuje Elizabeth Taylorová, která v roce 1950, kdy film vznikal, trávila v Římě líbánky se svým prvním manželem, hoteliérem Nickem Hiltonem.

Jeden z komerčně nejúspěšnějších filmů počátku 50. let minulého století byl realizován v římských ateliérech Cinecitta a ve vybraných italských exteriérech s tehdy rozmařilým rozpočtem 7 milionů dolarů. Vysloužil si nominace na 8 Oscarů, nezískal ani jednoho. Divácký úspěch filmu však podnítil hollywoodské tvůrce k natočení celé série výpravných biblických a náboženských eposů (mj. David a Batšeba, Salome, Roucho, Demetrius a gladiátoři), jež vyvrcholila klasickým dílem – novou verzí Ben-Hura.

Napište nám