Znojmo
Obsah dílu
Příchod Němců do tohoto regionu souvisí se středověkou kolonizací. Mění se struktura starých sídel a zakládají nové vesnice.
Přehled dílů
Jablonec nad Nisou
Když se řekne Jablonec nad Nisou – německy Gablonz an der Neiße – každému se hned vybaví sklo a bižuterie, což se tam muselo vyrábět snad už od nepaměti. Ale samozřejmě tomu tak není
Znojmo
Příchod Němců do tohoto regionu souvisí se středověkou kolonizací. Mění se struktura starých sídel a zakládají nové vesnice.
Králíky
Správní centrum Králíky – německy Grulich – je historicky nejvýchodnější město Čech rozložené při trojmezí s Moravou a Slezskem.
Bratislava
Historie Němců a jejich germánských předků je spjatá s územím dnešního Slovenska již dva tisíce let. Po nejsilnější středověké kolonizační vlně tvořili dvacet procent zdejší populace.
Trutnov
Průvodci nám budou dva zdejší rodáci Roland Günther a Josef Mühlberger. A do naší pouti časem přidáme další jméno významného Trutnováka sochaře Emila Schwantnera.
Jindřichův Hradec
V okolí žilo po mnoho staletí německo-jazyčné společenství čítající desítky obcí, které zasahovalo hluboko do jazykově českého vnitrozemí. Oba názvy Neuhaus i Jindřichův Hradec se až do roku 1945 běžně používaly.
Česká Lípa
Název mělo město ryze český, ale po vzniku Československa tu žilo jen 300 Čechů. Město se stalo centrem národnostních nepokojů a taky místem srazu 25.000 stoupenců Henleinovy Sudetoněmecké strany v roce 1934.
Prášily
Na Šumavě zněla takzvaná Böhmerwald Deutsch – šumavská němčina. Navštívíme obec Prášily, kde se povedlo zpřetrhané česko-německé vztahy znovu navázat.
Ústí nad Labem
Pohlednice – německy Ansichtskarte - mapuje život v dříve německy mluvících regionech naší země. Jako první místo navštívíme Ústí nad Labem