
Nejdůležitější události 2. světové války v barvě
Přehled dílů
6/10 Osvobození Paříže
II. řada
Válkou zmítaná Francie se v létě 1944 dostala do krizového bodu. Paříž totiž byla po čtyřech letech nacistické okupace na pokraji zhroucení.
5/10 Invaze do Itálie
II. řada
Británie a USA se po vítězství v severní Africe chystají k vylodění do Evropy. Američané sice dávali přednost invazi do Francie, ale Britové v obavách z krvavé lázně spojence přemluvili k rozsáhlé invazi na Sicílii.
4/10 Kursk
II. řada
Hitler si po porážce u Stalingradu uvědomil, že musí Stalinovi zasadit drtivý úder. Vůdcovy fyzické i duševní schopnosti však začaly slábnout vlivem šarlatánské léčby jeho osobního lékaře.
3/10 Invaze do Severní Afriky
II. řada
Británie po pádu Francie osaměla. Tím stoupla důležitost Suezského průplavu pro zásobování Britských ostrovů ropou a dalšími surovinami. Suez však dokázal ovládat jen vládce Egypta. A právě v tom byl problém.
2/10 Bitva o Atlantik
II. řada
Jen několik hodin po vstupu Velké Británie do války 3. září 1939 potopila německá ponorka U-30 britský parník SS Athenia s mnoha civilisty na palubě, čímž odstartovala nejdéle trvající bitvu 2. světové války.
1/10 Dunkerk
II. řada
Francii napadli v květnu 1940 nacisté. Poslední nadějí těchto francouzských a britských vojáků, snažících se zoufale uniknout ze spárů nepřítele, byly pláže u přístavu Dunkerk v severovýchodní Francii.
10/10 Hirošima
I. řada
Poslední hodiny 2. světové války změnily běh dějin. Válka v Tichomoří byla stále brutálnější, protože Japonci bojovali s každým dalším přiblížením Američanů k jejich zemi stále úporněji. Otázkou nyní bylo, jak konflikt ukončit.
9/10 Osvobození Buchenwaldu
I. řada
Svět si uvědomil skutečný rozsah zločinů Hitlerova režimu až v dubnu 1945, kdy Američané osvobodili tábory Ohrdruf a Buchenwald. Během pouhých deseti let zemřelo rukou nacistických vrahů 11 milionů lidí.
8/10 Bombardování Drážďan
I. řada
13. února 1945 se flotila Lancasterů bombardovacího velitelství RAF vydala na velký noční nálet Drážďan. Saská metropole, které se až dosud nálety vyhýbaly, podléhala klamné iluzi, že díky své kulturní a historické jedinečnosti požívá výsadního postavení.
6/10 Den D
I. řada
Winston Churchill se po porážce Francie a evakuaci u Dunkerque v roce 1940 děsil návratu na kontinent. Bál se síly německé armády a nechtěl, aby se opakovaly scény, které svět zažil za první světové války.