Lovci mikrobů
Lidé od svých počátků bojují nejen mezi sebou, ale také s mikroby, zejména viry a bakteriemi, které způsobují infekční nemoci. Ačkoli se už ve starověku lidé naučili, že v případě šířící se nákazy je třeba se distancovat od nemocných a chránit se maskami či vykuřováním prostor, teprve novověk a zejména doba moderní dokázala pomocí svých objevů miniaturní škůdce nejprve spatřit, a poté i pochopit jejich fungování natolik, aby se jim lidstvo dokázalo cíleně bránit. Po tisíciletích pasivní obrany a spoléhání se na přežití těch nejsilnějších jsme dospěli do stadia, kdy je možno chránit i ty nejslabší, a také nemocem předcházet.
Dosud lidstvo dokázalo zcela vymýtit jedinou strašlivou infekční nemoc – černé neštovice. Je pozoruhodné, že to byl právě český epidemiolog Karel Raška, který dokázal v rámci Světové zdravotnické organizace realizovat očkovací akci ve světovém měřítku. Raškovo jméno bylo díky politickým „prohřeškům“ donedávna veřejnosti neznámé. To ale není jediný příběh, v němž se Češi zapsali do učebnic epidemiologie – Československo bylo například také první zemí, která díky plošnému očkování na svém území vymýtila dětskou obrnu.
Moderní objevy v oblasti genetiky, které umožnily pochopit fungování virů, však poskytly lidstvu poměrně neuvěřitelnou zbraň, neboť nyní je možné viry modifikovat a využívat i k léčbě nemocí, s jakými si jinak nevíme rady, například některých genetických poruch a druhů rakoviny.
Film pojednává o vzrušujícím příběhu boji lidského rozumu, vědy a poznání, jenž dokáží využít i nepřítele tak nezničitelného a mocného, jakým jsou mikrobi, ve svůj prospěch.
Ve střihovém filmu využívajícím dobové archivy i animace účinkují současní odborníci z oborů mikrobiologie, imunologie, virologie a biochemie.