Na nejuznávanějšího představitele české žurnalistiky 20. století a břitkého kritika totalitních režimů, který se narodil před 130 lety, vzpomínají přátelé a pamětníci.
Scénář a režie J. Protiva.

Ferdinand Peroutka (1895–1978) byl český spisovatel, dramatik a publicista. Je považován za nejvýznamnějšího představitele české demokratické žurnalistiky. Je autorem díla Budování státu, pojednávajícího o vzniku a prvních letech Československa. Ve dvacátých letech byl redaktorem časopisu Tribuna, později šéfredaktor revue Přítomnost. Od roku 1924 do 1939 působil také jako politický komentátor Lidových novin. Patřil do okruhu tzv. Pátečníků. V letech 1939–1945 byl vězněn v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald. Po válce se stal šéfredaktorem Svobodných novin (pod tímto názvem vycházely předválečné Lidové noviny) a týdeníku Dnešek.

V roce 1948 pro zásadní nesouhlas s komunismem odešel Ferdinand Peroutka natrvalo do exilu. Krátce pobýval v Anglii a v roce 1950 se odstěhoval do USA. Bydlel v New Yorku a v letech 1951–61 byl ředitelem československého vysílání Svobodné Evropy, s níž spolupracoval i později. Zemřel v roce 1978 v New Yorku a jeho urna s popelem byla v roce 1991 převezena do Prahy a uložena na Vyšehradském hřbitově. U příležitosti 100. výročí jeho narození byla zřízena Cena Ferdinanda Peroutky, která je jedním z nejvýznamnějších ocenění pro české novináře. Pásmo věnované této výjimečné osobnosti naší žurnalistiky a boje proti totalitarismu zahrnuje vzpomínky pamětníků a jeho blízkých, Peroutkovy myšlenky a názory jsou ztvárněny formou inscenovaných rozmluv v hereckém ztvárnění.

Napište nám