Koš z rohlíkového těsta
„Pletený koš doma neděláme, ale domácí brambůrky a tyčky z lístkového těsta miluji. Jako každé dítě jsem miloval klasický tukový rohlík, byl jsem doma nešťastný, když jsme měli v neděli domácí pečivo. Nyní je to přesně obráceně.“
Koš a preclíky
700 g hladké mouky
1 lžička soli
1 lžíce cukru
40 g droždí
0,4 l vlažného mléka
250 g másla
2 vejce
mouka na vál
1 vejce na potření
hrubozrnná sůl
Kvásek necháme vzejít v troše mléka a lžíci cukru. Do větší mísy prosejeme mouku se solí, přidáme rozehřáté máslo a v mléce rozšleháme vejce s připraveným kváskem. Vše zapracujeme do hladkého těsta, přikryjeme a necháme kynout. Poté těsto prohněteme na pomoučeném válu.
Ze dvou třetin těsta vyválíme hady, které pleteme jako koš okolo žáruvzdorné misky a upečeme.
Ze zbytku těsta vytvarujeme preclíky, posypeme hrubozrnnou solí a pečeme na 180 °C dozlatova.
Tyčky z lístkového těsta
250 g hladké mouky
50 g másla (vychlazeného a nakrájeného na kostičky)
1 lžička soli
150 ml studené vody
na posypání parmazán a bylinkové barevné soli
Nejdříve si připravíme tzv. vodánek. Do mísy dáme 250 g mouky, sůl, 50 g másla a pomocí prstů vytvoříme drobenku. Přidáme vodu a vidličkou zpracováváme těsto, až začne trochu držet pohromadě a odlepovat se od stěn misky. Poté ho vyklopíme na pomoučněnou plochu a opět zpracujeme rukama – zapracujeme všechny odpadávající drobečky. Pokud je těsto suché, přidáme trošku vody a hněteme asi tři minuty, až je těsto hladké a vláčné. Zabalíme ho do fólie a dáme alespoň na 30 minut do lednice.
Dalším krokem je příprava máslového těsta. 200 g másla smícháme s 30 g mouky a vzniklou pastu dáme mezi dva čtverce potravinové fólie o velikosti 12 × 12 cm a rozetřeme do stran. Necháme chladit, až je máslový plát pevný, ale stále trošku tvárný. Mělo by to být cca 15 minut.
Teď dáme obě těsta dohromady. Na pomoučněné ploše rozválíme vodánek na čtverec o hraně 15 cm. Máslový čtverec dáme doprostřed rozváleného vodánku tak, aby se špičky dotýkaly prostředků stran vodánku. Rohy vodánku přehneme přes máslo, jako bychom skládali obálku. Spoje zlehka přitlačíme prsty, aby nám vznikl úhledný čtverec těsta, ze kterého nekouká máslo. Pracujeme rychle, aby se nám to neroztékalo. Na pomoučněné ploše rozválíme těsto na zhruba 5 mm silný obdélník, přeložíme ho na třetiny a oprašujeme přebytečnou mouku. Otočíme o 90 stupňů, rozválíme opět na obdélník, přeložíme na třetiny, zabalíme do fólie a necháme alespoň 30 minut chladit.
Z odpočinutého těsta, které rozválíme na silnější plát, vykrajujeme rádlem proužky, které posypeme bylinkovou barevnou solí a parmazánem. Pečeme na 200 °C dozlatova.
Škvarkové tyčky
400 g polohrubé mouky
sůl
30 g droždí
špetka cukru
250 g škvarků
2 žloutky
3 až 4 lžíce mléka nebo smetany
sůl
Do vlažného mléka dáme malou špetku cukru, lžíci mouky, droždí, rozkvedláme a necháme kynout. Do mísy prosejeme mouku, přidáme sůl, mleté škvarky, žloutky s vykynutým kváskem a zaděláme tužší těsto, které necháme vykynout.
Z vykynutého těsta vyválíme obdélníkovou placku na stéblo silnou a krájíme 5 cm široké pruhy. Přeneseme je na plech, necháme je vykynout a v dobře vyhřáté troubě upečeme dorůžova.
Bramborové lupínky
dvě větší brambory
bylinková sůl
Nakrájíme brambory na slabé plátky, pomažeme tukem, posypeme bylinkovou solí a opečeme.
Upozorňujeme, že recepty z pořadu Peče celá země mohly být při natáčení z technických důvodů pozměněny a zároveň, že suroviny od různých výrobců mohou mít odlišné složení, což může ovlivnit výsledný produkt.