Rozhovor s producentem Tomášem Eiseltem

Kdo film dělal, jak dlouho, jakou technikou?

Film se vyráběl klasickou technikou stop motion animace. Před pár lety jsme si pohrávali s myšlenkou počítačové 3D animace, ale nakonec jsme se rozhodli zůstat u klasiky. Proto ve filmech i dnes můžete vidět vlasce, na které se věší loutky, případně další předměty.

Kdo tentokrát dělal hudbu?

Po smrti Petra Skoumala, který dělal hudbu k předchozím epizodám jsme oslovili několik hudebníků s žádostí o spolupráci. Tentokrát se tedy „taktovky“ ujal Zdeněk Zdeněk a rozhodně se své úlohy zhostil výborně. Zdeněk Zdeněk se podílel na výrobě několika večerníčků a kromě jiného je to významný jazzový hudebník.

Počítáte s pokračováním?

S pokračováním určitě počítáme a již nyní připravujeme nová dobrodružství našich dvou kutilů, která se tentokrát budou odehrávat v zimě. Mnoho dílů se zimní tématikou zatím není. Jedním z důvodů je také technická náročnost výroby. Sníh nahrazuje cukr nebo sůl a to pak odcházíte ze studia buď přeslazení nebo rezaví.

Co vás na Patovi a Matovi pořád baví?

Na Patovi a Matovi nás pořád baví zejména ta vlastní výroba a v neposlední řadě zábava, kterou si u toho zpravidla užijeme. Ačkoli vzniklo již více jako 100 dílů, stále se nám „dějí“ nové a nové věci, které je možné zasadit do světa Pata a Mata.

Vznikly ve filmu nějaké situace, jaké se stávají naší dvojici kutilů?

Celá řada příběhů vychází z vlastních zkušeností a postřehů z normálního života. Každý z nás si občas něco udělá, doma, na chatě nebo na zahrádce svépomocí a při tom vzniká nepřeberně komických situací. Pak je samozřejmě potřeba převést tyto příběhy do filmového scénáře.

Kdo vymýšlí příhody? Čerpáte i z vašeho okolí?

Na psaní nových příběhů se podílí několik lidí, vedle Marka Beneše jsou to lidé, kteří pracovali na starších epizodách a mají s psaním příběhů již nějaké zkušenosti. Máme ale i nové mladé autory, které spolupráce na výrobě seriálu baví a současně tak máme naději, že i nadále budou vznikat nové příběhy. A jak jsem psal výše, zpravidla vycházíme z vlastních zkušeností.

Znají Pata a Mata i v zahraničí? Jsou úspěšní?

Pat a Mat jsou samozřejmě známí i v zahraničí. Pokud lze za zahraničí považovat Slovensko, tak tam jsou velmi oblíbení i vzhledem k tomu, že první díly se vyráběly pro Slovenskou televizi a tak si někteří myslí, že jde vlastně o slovenský seriál. Velice oblíbení jsou v Polsku a především v Holandsku, kde oba dva mluví. V současné době se seriál vysílá např. v Jižní Korei, Skandinávii, Slovinsku a jednáme o prodeji do Číny.

Pod jakým názvem?

Kuťáci dostali jména Pat a Mat, protože název „A je to“ by se musel v zahraničí překládat. I přesto si distributoři pojmenovali seriál v různých zemích jinak. V Holandsku se jmenují Buurman en Buurman, což znamená Soused a soused, v Polsku se jmenují Sousedi, v Německu Peter and Paul, v Rusku Ťapa i Ljapa. Paradoxně „A je to“ používají v Holandsku na konci každého dílu a vlastně donedávna ani nevěděli, co to znamená.