Architektura 58-89
Přehled dílů
Pořad nemá žádný přehratelný díl
1/8 František Cubr. Richard Ferdinand Podzemný
Expo v roce 1958 bylo zlomovou událostí pro československou architekturu. Do té doby protlačovaný architektonický styl nazývaný „sorela“ nahradily současné přístupy reagující na vývoj ve světě.
2/8 Karel Prager
Ústav makromolekulární chemie ČSAV, budova Federálního shromáždění nebo Nová scéna. To jsou ikonické stavby Karla Pragera, jehož styl charakterizovaly odvážné konstrukce.
3/8 Věra a Vladimír Machoninovi. Zdeněk Kuna
Hotel Thermal v Karlových Varech nebo Obchodní dům Kotva. To jsou některé z ikonických staveb Věry a Vladimíra Machoninových, kteří odmítli souhlasit s okupací vojsky Varšavské smlouvy.
4/8 Karel Filsak. Stanislav Hubička
Hotel Intercontinental či Barrandovský most – stavby Karla Filsaka, jehož tvorbu charakterizovalo užití betonu a železobetonových konstrukcí. Představíme i práci Stanislava Hubičky, autora Nuselského mostu.
5/8 SIAL
Realizace libereckého ateliéru kolem Karla Hubáčka měly technologické tendence a držely krok se světovou hi-tech architekturou. K jejich stavbám patří vysílač Ještěd nebo obchodní dům Máj.
6/8 Ivan Ruller. Viktor Rudiš. Stanislav Franc
Ingstav a hala Rondo, to jsou stavby Ivana Rullera spjatého zejména s Brnem. Podíváme se i na příběh Viktora Rudiše, architekta pavilonu Expo 70 v Osace, či Stanislava France, autora stavby Koospol a hotelu Atrium v Praze.
7/8 Růžena Žertová. Alena Šrámková
Žertové speciality byly obchodní domy, mj. OD Prior v Pardubicích a Košicích. Šrámková se proslavila Domem ČKD na Můstku v Praze a podílela se i na návrhu haly hlavního nádraží v Praze.
8/8 Jan Bočan. Václav Aulický
Architekti Václav Aulický (spoluautor Transgasu) a Jan Bočan představují výrazné osobnosti. Bočan mj. svou prací s prostorem, Aulický zápalem pro hi-tech architekturu.