Chat

instruktor dechových fúzí

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek

Záznam chatu z pátku 8. října 2021

ANTICYKLON: „Co je přesně dechová fúze?“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „Dobrý den, dozvíte se během rozhovoru, jedná se o propojení zdánlivě nesouvisejících dechových technik do systému s určitým cílem - protizánětlivost, absolutní uvolnění, eliminaci stresové zátěže snížením hormonální zátěže v krvi a další...“

Derek: „Jste nějak příbuzný s Bedřichem Václavkem?“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „Nejsem Dereku :-)“

denmark: „Co přesně znamená pojem instruktor dechových fúzí?“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „Pojem Dechová fúze je můj výtvor, nová věc, tudíž jsem se nazval jejím instruktorem. Je to slučování zdánlivě nesourodých dechových technik, které při určitém propojování vytvoří nový efekt.“

Zuzana: „Dobrý den, v červnu jsem začala s postupným otužováním, které je super, ale když jdu do bazénu a voda má třeba dnes 8°C tak potom mám pocit tlaku od spodní části hlavy nahoru. Jakobych se škrtila. Přitom ve vodě se cítím dobře. Může to být špatným dýcháním? Děkuji“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „Dobrý den, otužovat je třeba se jen po klíček, nikoliv výše, karotidové tepny potom při podchlazení mohou způsobit migrenoidní stavy. Otužovat se je dobré taky do dvou minut, pak už nám voda jen energii odebírá.“

Matylda: „Dobrý den, říká se: nádech nosem a výdech ústy, ale když běhám, tak to prostě nejde a dýchám jenom ústy, nezáleží na tempu běhu, prostě mi to nejde. Je to špatně? Hezký den Matylda“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „Zdravím Matyldo, vše je možné a právě u běhání to lidé dělají špatně a škodí si, díky tomu, že hyperventilují. Nádech nosem a výdech ústy není cesta, ideální je nos nádech i nos výdech, ale cesta je postupná.“

Barbora: „Dobry den, lze doporucit dychani nosem take pri kontrakcich a nasledne i pri porodu? Skutecne lze spravnym dychanim (cilenym do urcite oblasti) "zastavit" bolest? Napriklad bederni patere atp. Dekuji a preji Vam pekny den.“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „Ano, není to jen možné, je to jisté, práce s dechem v souvislostech je něco, čemu lidé nevěnují pozornost a je to to nejhorší co si mohou provést, dýchání nosem do beder je jedna z nádherných technik, které právě u těhotenství jsou k nezaplacení.“

Jirina: „Dobrý den, toto téma mě zaujalo, neboť delší čas jsem mívala stavy (občas i dnes), kdy jsem se nemohla "donadechnout" (laicky řečeno nádechem jsem získala málo kyslíku a měla jsem pocit, že se udusím). Slýchala jsem jen, že si tento stav způsobuji sama. Ovšem, jak je možné si s tím poradit, když tělo takto reaguje například na stav velké psychické zátěže? Děkuji moc za odpověď. Jirina S.“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „Dobrý den, včera jsme právě na toto téma vysílali jednoduchou dechovou meditaci, která okamžitě pomáhá a rozvolňuje, najdete na naší fb stránce.“

Barbora: „Dobry den, prosim, lze pro nacvik dechu nosem behem noci doporucit zalepeni ust paskou? Znate nekoho, kdo se takto v dychani nosem tzv. vycvicil? Dekuji.“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „Dýchání nosem je nutno mozek naučit ve dne a hlavně v redukci odpovídající dané zátěži a on pak začne jako neuroplastický orgán správně reagovat i v noci, lepení pásky na noc je super, když máte kontrolní pauzu nad 17 sekund, pokud máte nižší, je to příliš stresové.“

Lenka: „Dobrý den, mohou mi dechové fúze pomoct i při nachlazení, chřipce nebo i covidu?“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „Ano, práce s chemií dechu je opravdu do hloubi dopadů nezměrná, když se ví, jak na to.“

Marta: „Dobrý den, je možné využít některou z technik správného dýchaní při snaze zbavit se nějaké závislostí? Mám kamarádku, které nejde přestat kouřit.“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „Ano, práce se sebou samým v souvislostech a skrze vlastní dech je neuvěřitelná a já sám jsem měl ještě před dvěma lety přes 100 kilo, kouřil jsem a pil alkohol, ne často ale ano, až jsem si přišel v životě na to, že to lze i díky vlastnímu dechu jinak, začlo se dít a vše se změnilo o 180 stupnu.“

ANTIMONY: „Můžou dechové fúze pomoci při psychiatric. obtížích?“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „Ano, mohou, jdou do hloubky vědomí, stavu DElta, příčinných sfer sebe sama, kam normálně vkročit nelze, protože se tak děje běžně jen při spánku. V Beta bdění nemůžu v 5 % svého já ovlivnit téměř nic, v 95% svého podvědomého já, tedy v příčině lze měnit vše.“

Ivana: „Dobrý den, jsem trochu panikářka, mám někdy pocit , že jakoby nedodechnu a pak mám pocit krátkého dechu. Vyřeší to pak třeba zívnutí, nebo přijde hluboký nádech a mně se uleví. Chci se navíc zeptat, jestli se má dýchat hrudníkem nebo břichem, jestli mi rozumíte. Děkuji“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „DEch vzdy do bříška a včera jsem měl dechovou meditaci, která se tímto problémem zabývá.“

DAYD: „Je to bezpečné - dechové fúze?“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „Ano, jinak bych je netvořil“

Pavla: „Dobrý den, manžel ve spánku dýchá ústy, důvodem je pravděpodobně uskočená nosní přepážka. Šlo by to řešit operací, ale jemu to nevadí. Je dýchání ústy při spánku školdlivé? Děkuji P.“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „Ano je vysoce škodlivé, postupně dochází k tzv. spánkové apnoe. je vysoce disfunkční a věc, která by se zdravotně měla řešit.“

Milan Holec: „Dobrý den. Moje KP je 15s. Když cvičím Butejko dýchání pro zlepšení KP (4 min omezené dýchání, 2 min normální, to celé 4x) , tak i při velmi malém omezení dýchání jsem jakoby ve stresu ale pokud si ,,přiškrtím" nos prsty a dýchám jakoby silou malým otvorem tak to snáším lépe. Bude mít toto dýcháni efekt na zvyšování KP? Děkuji za odpověď.“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „Techniky k navyšování KP vždy je nutno dělat v souladu s výší KP, proto se dělají vedeným způsobem, jelikož lidé pak dělají nějakou techniku, která neodpovídá míře jejich KP a je na problém zaděláno. Vše by mělo probíhat v jemné hormézi, ne v přílišném diskomfortu.“

ANTIMONY: „Můžou dechové fúze pomoci při psychiatric. obtížích?“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „Ano“

Honza: „Dobrý den, trápí mě tzv. noční groaning, catathrenia. Je to sice spánková porucha ale spojená s dechem. Nikde k tomu nemohu nic moc najít, nikdo se tím moc nezabývá. Máte s tím nějakou zkušenost a můžete mi prosím třeba poradit, pomoci? Děkuji Honza P.“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „Ano, je to v podstatě jednoduše řešitelné, když člověk ví jak na to, takže jde o to, aby bylo možné řešit dech v noci vědomě, což za normálních podmínek možné není, spojitost mezi dýcháním ve dne a v noci je základ k uchopení souvislostí.“

Lenka J.: „Pane Václavku, prosím Vás, co mám dělat, pokud mám pořád ucpaný nos a nejde mi dýchání nosem! jsem věčně zahleněná...děkuji“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „Je nutno začít, řešení je NO(náš vlastní oxid dusnatý v paranasálních dutinách) a jeho funkční produkce.“

Tereza: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak dech souvisí s řečí. Syn 9 let, i přesto že je zdráv a narodil se bez jakýchkoliv komplikací stále nemluví všechny hlásky. Logopedka sdělila, že to může mít souvislost i s fyzickým tělem, ale přesné zkušenosti nemá. Na fyzioterapii sdělili, že má zatuhlé svaly na krku a moc vystouplé klíční kosti, což může ovlivnit řeč. Vysvětlili dýchání do břicha, které procvičuje, ale o nádech/ výdech čím (nosem, ústy)nic neřekli. Děkuji za Vaši případnou reakci.“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „U dětí je vždy důležité hlídat dýchání nosem co půjde, u dětí jim to nemůžete nakázat nebo přikázat je nutno řešit formou hry. Špatné dýchání dokonce má vliv i na stavbu tváře a utváření spodní čelisti.“

Renata Crlová: „Dobrý den, Syn zadrhává při mluvení ( 15 let) Po letech kdy jsme tuto věc řešili, víme, že je to i o dýchání. Bylo by mu možné pomocí cvičení dýchání pomoct? Jen kdyby se mohl při mluvení lépe cítit. Mluví rád, doma super. Na veřejnosti, ve škole je stres a je to podstatně horší. Děkuji za odpověď, krásný den, Renata Crlová“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „Je to cesta, ale základ je jemné dýchání nosem do bránice, snížit rychlost a objem. Můžeme více probrat spolu třeba na konzultaci.“

Hana I.: „Dobrý den, pomocí rntg mi objevili lékaři hlenitý myom v levé čelní části hlavy, jsem hodně často zahleněná, ucpaný nos, dýchám proto ústy i v noci, a proto i chrápu. Cítím, že hleny stékají z hlavy do krku a pak je polykám. Nechci pořád používat kapky do nosu, abych uvolnila ucpaný nos. Jak pomoci, abych mohla zkoušet Vaši metodu dýchání.Děkuji moc za Vaši odpověď“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „Je to o tom, začít dýchat nosem a dělat techniky na jeho uvolňování, ať je to postupně možné. Když dojde k tomu, že mozek přijme možnost, že může dýchat i jinak než bylo zvykem, je to cesta z kruhu ven.“

Simona: „Dobrý den, poměrně dlouho mě při nádechu a výdechu trápí “tik” - trhaný výdech a nádech. Neděje se to celý den neustále, jen občas, ale neskutečně mi to vadí a moc ráda bych se ho zbavila. Myslíte si, že bych byla schopna se “tiku” pomoci dechové techniky zbavit? Moc Vám děkuji za odpověď.“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „Ano, funkční dech souvisí i s nervovým systémem a se záškuby, která popisujete, jde o to, že v našem organismu souvisí vše se vším. Důležité je si přijit na to, že svůj dech a jeho kvalitu mohu ovlivnit.“

Jana: „Dobrý den, dá se správným dýcháním zbavit deprese a úzkosti? Pokud ano, jak často za den provádět dýchací cvičení a jakým způsobem. Děkuji.“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „Dobrý den, Jani, ano dá, můžete si zkusit i dechovou meditaci s navyšováním NO(oxidu dusnatého) v našich paranasálních dutinách, kterou jsme dělali včera na mém youtube kanále.“

Simona: „Dobrý den, i přesto, že vím jak správně dýchat (chodila jsem asi rok na fyzioterapii), pozoruji u sebe delší dobu, že dýchám do spodní části břicha (ne do bránice jak by se mělo při správné dechové vlně). Navíc mám zatuhlé svaly zad a ramen, takže poslední dobou začínám pociťovat v důsledku tohoto špatného stereotypu i pocit, že se nemohu dodechnout. Covid jsem neměla, ale kondice je na tom taky docela špatně. Stačí v tomto případě pravidelně trénovat správný dechový stereotyp nebo je nutné dbát i na posílení svalů zad, aby se dýchání probíhalo správně. Po jaké době bych měla vidět výsledky? Moc děkuji za odpověď.“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „Záleží, co je podle vás správný dechový stereotyp? Fyzio je věc těla, správné a funkční dýchání je věc příčinná a tělo řeší až jako důsledek změny chování k sobě, to je základní rozdíl.“

Josef: „Dobrý den! Vnuk špatně vyslovuje některá písmena ,po operaci mandlí se situace nezlepšila a logoped na poslední schůzce vyslovil názor,že Tomík špatně dýchá -neumí dýchat nosem.Jak z toho ven ?“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „Nosem začít dýchat určitě jinak bude devastace pokračovat i na fyzické úrovni, nenutit ho, ale vysvětlovat formou hry, dýchat nosem je ale hlavně u dětí naprosto stěžejní věc.“

Marie K.: „Dobré dopoledne, jen dotaz, při zívání je asi potřebné se hodně nadychnout ústy? - Jinak při usínání zkouším dýchání, ale pořád mi tam vkitavaji různé myšlenky. Děkuji Vám.“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „Zívání je proces, který pokud není častý, neřešil bych, pokud je ale hojný, upozaďoval bych jeho formu s otevřenými ústy a začal řešit funkčnost dechu. Co se týče myšlenek, můžete se na mém youtube kanále Rostislav Václavek podívat a vyzkoušet si dechovou meditaci s navyšováním NO(oxidu dusnatého) a uvidíte sama :-)“

Jarka: „Mám od dětství těžkou skoliozu a špatně se mi dýchá. Jaké dechové cvičení mi doporučujete. děkuji. Jarka“

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek: „Dýchání jemně do bederní oblasti nosem a vnímání prostoru beder jako stěžejní oblasti kam dech směřovat. Důležité je zjemnit objem i rychlost.“