Chat

host

MUDr. Kristína Sičová

Náhlá dětská krátkozrakost – prvňáčci

Záznam chatu z úterý 7. září 2021

Jana: „Dobrý den,pokud má starší sourozenec drobné drůzy optického nervu, měl by být mladší sourozenec na to důkladně vyšetřen? Protože na sonu očí nebyl,jen musí každý rok na kontrolu a co dva roky na perimetr i když nemá žádné potíže a vidí dobře-dá se to odhalit i tak, že byl měl stejnou vadu,nebo to bez sona nejde?A jsou tak časté kontroly nutné? Moc nám to vysvětleno nebylo a rodiče na tuto diagnózu taky vyšetření nejsou.Děkuji“

MUDr. Kristína Sičová: „Dobrý den , u diagnózy drúz papily zrakového nervu je genetická predispozice k postižení sourozenců. Drúzy lze zjistit i přímou oftalmoskopií tzn. vyšetřením na mikroskopu u očního lékaře, není nutné ihned provádět sonografii. Kontroly by měl mít pacient jednou ročně, včetně kontrolní perimetrie - zorného pole a měření nitroočního tlaku. Pacient , jelikož toto onemocnění nebolí, dlouho nemusí mít subjektivní potíže a objektivně již lze zjistit změny v zorném poli, proto je nutné tyto kontroly pravidelně provádět a v případě horšení nálezu nasadit terapii ab nedošlo k nezvratnému poškození vidění. Doporučuji vyšetřit celou rodinu. Přeji příjemný den.Sičová“

ANTICYKLON: „Jak se v ČR řeší náhlá dětská krátkozrakost v případě prvnáčků?“

MUDr. Kristína Sičová: „Dorbý den. Náhlý vznik je spíše zavádějící název, jedná se o to, že děti často neprojdou kontrolním vyšetřením u očního lékaře před nástupem školní docházky a teprve v první třídě, kdy jsou na zrak kladené vyšší nároky sa tato vada odhalí. Následně je provedeno obektvní vyšetření a dle výsledků nasazena příslušná brýlová korekce buď do školy anebo na celodenní nošení“

Derek: „Co vše může být důsledkem náhlé dětské krátkozrakosti u prvňáků?“

MUDr. Kristína Sičová: „Pokud dítko v první třídě trpí kárkozrakosti a nebude mu nasazena příslušná brýlová korekce, může se vyvinout tzv. tupozrakost oka s vyšší dioptrickou vadou, špatné držení těla, šilhání, únava, bolesti hlavy, poruchy pozornosti,poruchy chování.“

ANTICYKLON: „Co vše obnáší náhlá dětská krátkozrakost u prvňáčků?“

MUDr. Kristína Sičová: „Přznaky může poznat i rodič, dítě si častěji mne oči, natáčí různě hlavu při pohledu,zaměřování, může více slzet, stěžuje si na bolesti hlavy, chodí blíže k televizi, čte zblízka, při čtení si pomáha ukazováním prstem v textu, může nastat změna chování, dítko přestane mít zájem např.o sprty které předtím vykonávalo.“

Derek: „Jak lze rychle a správně řešit náhlou dětskou krátkozrakost u prvňáků?“

MUDr. Kristína Sičová: „Dobrý den, ideální je objednat se co nejdříve k vyšetření u očního lékaře, resp. očního lékaře, který vyšetřuje i dětské pacienty. Zde proběhne měření dioptrií, kontrola zrakové ostrosti, prostorového vnímání, resp. diagnostika jeho poruch. Pokud je měřením prokázáná mínusová dioptrická vada, je na mikroskopu vyšetřeno oko,oční pozadí, k tomu aby se vyloučila další příčina krátkozrakosti např. onemocnění rohovky. Následně se dítko tzv. " rozkape", pomocí kapek se vyřadí z funkce podvědomé doosřování dítěte a zjistí se objektivní výše doioptrické vady, která je pak předepsána do brýlové korekce. Rodiče i dítě jsou poučeni o režimu nošení brýlí a dítko je dále á 4-6 měsíců kontrolováno očním lékařem.“

DAYD: „Co je příčinou náhlé dětské krátkozrakosti u prvňáků?“

MUDr. Kristína Sičová: „Dobrý den, jak jsem již odpověděla výše, termín náhlá krátkozrakost je lehce zavádějící, jde spíše o náhly projev dřívě nepoznané dioptrické vady. Dítě nemá povědomí o kvalitě vidění a nemá srovnání, jak by mělo vidět, proto si často nestěžuje dříve ,ale až když započne školní docházku.“

Gabina: „Dobry den,synovi 7let ujizdi od mala oko...hlavne jak je hodne unaveny,nekdy i jak se dlouho zadiva do jednoho bodu...pani doktorka rika,ze to neni vada na bryle,ze jde o ochably sval,ktery se musi posilovat.je to mozne?sama mam spatnou sbihavost.Mame resit nebo zatim nechat tak.dekuji za odpoved“

MUDr. Kristína Sičová: „Dobrý den, může se jednát o svalovou dysbalanci mezi očima, pokud byla vyšetřením v rozkapání vyloučená dioptrická vada. Nicméně bych potřebovala vědět zda oko ujíždi zevně, což předpokládám dle Vaši vady. Zde je možné provádět tzv. trénink konvergence nebo-li sbíhavosti očí, zvládnete i doma, v oblasti cca 35-45 cm od nosu umístit předmet, např. tužku a snažit se oběma očima na něho zaměřit, přiblížit k nosu a pár vteřin oči v tomto postavení udržet , opakovat 15-20 krát možno denně. Dále by bylo vhodné vyšetřit ,zda dyn nemá porucha prostorového vnímání, resp. tupozrakost šilhájícího oka, pokud ano, lze použít tzv. zalepování neboli okluzi zdavého oka ev. pleoptické cvičení k podpoře spolupráce očí.“

Irena: „Dobrý den, od kolika let může dítě používat kontaktní čočky a je používání kontaktních čoček u dětí bezpečné? Mám dceru, které je 11 let a ráda by je vyzkoušela, paní doktorka nám je však nedoporučila. Děkuji a přeji hezký den Irena“

MUDr. Kristína Sičová: „Dobrý den, pravidem by mělo být - v době kdy dítko samo zvládne čočku do oka zavést a bezpečně vyndat, hygienicky o ní pečovat. V 11 letech,zejména holčičky, bývají jž dostatečně zdatné a bez problémů to zvládají. Dnes máme na trhu řadu typů čoček, u dětí jsou za mě ideální volbou 1 denní kontaktní čočky (ev. 14-denní). Pokud jsu nošené jenom po dobu nezbytně nutnou- ve škole, na sport a po příchodu domů je dítko z oka vyjme a prostřída s brýlovou korekcí, dodrží hygienu rukou při manipulaci s čočkou, nebála bych se toho.“

Gabina: „Oko ujizdi ven.dioptricka vada zjistena nebyla...jak se pozna ta porucha prostor.vnimani?“

MUDr. Kristína Sičová: „Děkuji za upřesnění , tím pádem můžete zkusit doma provádět cvičení, jak jsem již popsala. Porucha prostorového vnímání se dá poznat pomocí různych testů které se provádí v ordinaci očního lékaře, nejběžnější jsou Worthova světla, Langeho stereotest a mnoho dalších. Pokud to chcete zkusit zjistit doma, můžete vyzkoušet zda syn pozná 3D obrázky anebo vidí plastický obraz. V kníkupectvích lze zakoupit knížky pro děti s 3D obrázky, správná pro Vás bude knížka, ke které jsou přiložené červeno-zelené brýle.“

Lucie: „Dobry den, pokud jsme s mazelem oba krátkozrací, mela by nase sedmileta dcera, ktwra nyni začala chodit do 1.tridy, podstoupit ocni vysetreni? Pokud ano, musí se vždy rozkapat oči? Dekuji.“

MUDr. Kristína Sičová: „Dobrý den, děkuji za dotaz.Pokud jste oba krátkozrací (předokládám i krátkozrakost u babiček, prababiček), doporučila bych dcerku vyšetřit alespoň jednou ročně. Nerozkapává se pokaždé. Pokud je vidění v normě, není zjištěna porucha prostorového vnímání a vyšetřením na štěrbinové lampě není odhalena patologie jiných části oka, není rozkapání nutné.“