Chat

Iva Bílková
Babyrady - držení těla a důsledky
Záznam chatu z úterý 11. května 2021
STOP1: „Může být někdy i pozdě - ohledně vadného držení těla u dítěte?“
Iva Bílková: „Dobrý den, nikdy není pozdě začít cvičit. Naopak čím dříve, tím lépe. Tedy např. dneším tématu "Vadné držení u batolat" je pro mnohé děti dostatečně včas. Iva Bílková“
SK11: „Jak se pozná vadné držení těla u dítěte?“
Iva Bílková: „Dobrý den, vadné držení těla jednoduše pozná každý rodič i prarodič. U Batolat (mluvíme o rozmezí 1-3 roky věku dítěte)je již jasně vidět vypoulené bříško, prohnutá bedra, chůze po špičkách nebo vtáčení šipiček dovnitř při chůzi. Batolata zakopávají o vlasní nožičky při chůzi a běhu. Nesou si ramínka i hlavičku lehce vpřed. Bývá u nich i velmi dobře pozorovatelná neobratnost (pro lajky možné říci pohybová "nešikovnost") Pokud u svého dítěte pozorujete známky špatného/vadného držení těla. Pak jednoznačně dítěti nabízejte velké množství podnětů pro pohyb (prolézačky, houpačky, odrážedla, kolo, ... cvičení na míči, plavání..) Přeji hodně radosti ze cvičení s dítětem. Iva Bílková“
Linda Zítková: „Dobrý den. Všimla jsem si, že má 26ti měsíční dcera, když stojí jakoby vtáčí palečky k ukazováčku a stojí na vnější straně palečků. Mám se radši objednat na fyzioterapii? Děkuji. Linda“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Lindo, ano, najděte si v místě bydliště fyzioterapeuta. Mohl by Vám doporučit, jak nožičku tapovat (kinesiotape). 26 měsíční dcera nebude umět vykonávat konkrétní cvičení na posílení svalů chodidla a tak velmi rádi využíváme pasivní korekci. + samozřejmě budete dcerce dávat podněty ze senzomotoriky.. (labilní plochy, koberečky s "hroty", ježek míček, .. chůze po kamínkách, trávníku, studeném / teplém povrchu atd. Je dobré se zaměřit i na posilování svalů v oblasti pánve, dolních končetin a bříška.. kolo, plavání, prolézačky... Přeji pevné zdraví, Iva Bílková“
ANTI: „Kdy nejdřív je potřeba u dítěte řešit držení těla?“
Iva Bílková: „Dobrý den, první známky vadného držení těla vidíme už v prvních týdnech života dítěte po narození. Vyškolený fyzioterapeut / dětský neurolog vidí velmi jasné známky v podobě predilekce hlavičky, preference ručičky po např. aktivitu břišních svalů.. to vše nám dává první známky, které, když se řetězí a neřeší již v kojeneckém věku, tak se fixují a dítě dysbalanci používá i v pozdějším věku při otáčení, plazení, lezení, vstávání, chůzi.. až ve školním věku vidíme skoliozu nebo jiné diagnozy z původně jen vadného držení těla. Iva Bílková“
ANTICYKLON: „Jaké mohou být důsledky, pokud má dítě vadné držení těla?“
Iva Bílková: „Dobrý den, pokud vadné držení těla neřešíme, pak si dítě fixuje vadné pohybové programy a využívá je pro další motorický vývoj. Nicméně svalová dysbalance má vliv nejen na pozdější vadné držení těla, ale i funce formuje orgán, tedy je-li špatná funkce svalů, pak je tvar kostí, kloubních úhlů jiný než by měl být a v dospělosti pak takový jedinec mívá brzy bolest kloubů, brzy nárady kloubů (nejčastěji tzv TEP kyčle či kolene). Mívá i vyšší dispozice pro úrazy při sportu. Bývá i častěji bolest hlavy, zad, výhřezy plotének mezi obratli, ... Iva Bílková“
STOP1: „Jak řešit situaci, kdy má dítě vadné držení těla?“
Iva Bílková: „Dobrý den, jediné řešení vadného držení těla u dítěte je nabídnout mu dostatečné množství pohybových aktivit. Musí se naučit správné koordinaci pohybu, naposilovat svaly, které mají tendeci k oslabení a přirozeným pohybem protáhnout svaly, které mají tedenci ke zkrácení. Např. jízda na kole posiluje svaly nohou, ale i bříška a paží. Lezení po prolézačkách učí děti správné koordinaci oko - ruka - noha, zkřížený pohybový vzor. Jakýkoli pohyb je pro vývoj dítěte naprosto vhodný. Iva Bílková“
STOP1: „Můžou být problémy s držením těla u dítěte dědičné?“
Iva Bílková: „Dobrý den, ano problémy s vadným držením těla mohou být dědičné, ale není přípustné, aby se rodiče vymlovali na to, že je např. chlapec je pohybově nešikovný a má nadváhu, protože to má po tatínkovi. Dítěti musíte nabídnout dostatek příležitosti k přirozenému pohybu. Dostatkem je myšleno několik hodin pohybu denně. POčet hodin závisí na věku dítěte. Jiný počet bude vhodný pro batole a předškoláka. Jiný počet hodin je možný u žáka mladšího školního věku a jiný u studenta střední školy. Ale vždy se bavíme o několika hodinách denně. Iva Bílková“
Darina: „Dobrý den, jaké cviky by jste doporučila na "hrbení", jedná se už o viditelné lopatky .“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Darino, o jak starém dítěti se nyní bavíme? Jestli je to batole, které ještě nemá v mozku vytvořené vědomé schéma ovládní svého těla, pak můžete nabídnout plavání (až bude otevřeno), lezení na bolder stěnách, prolézačkách, .. zkrátka vše co podněcuje přirozené posílení všech svalů, protože u dětí nejvíce fungují tzv. geneticky determinované pohybové programy, které podněcujeme, podporujeme přirozeným pohybovým rozvojem.¨ POkud se bavíme o Vás nebo o starším dítěti, které u umí vědomě ovládat jednotlivé svaly nebo pohyby, pak cvičení na posílení svalů mezi lopatkami znáte z tělesné výchovy ze školy. Jde o různé zvedání paží v leže na břiše, nebo korekce lopatek "do šíře, a "do kapes" vzadu na kalhotech. Doporučuji zkusit najít pár cviků na internetu, nebo kontaktovat fyzioteapeuta v místě bydliště. Ten Vám dá přesné cviky, které dítě /vy potřebujete a upozorní Vás na případné prováděné chyby. Přeji pevné zdraví, Iva Bílková“
Soňa: „Dobrý den, 7mesíční dcerka se začíná posazovat v jídelní židličce. Vím, že ji nemáme pomáhat sednout si, nevím ale, jestli nezačíná brzo sama, resp jestli nevadí, že to zkouší v tel židličce.děkuji“
Iva Bílková: „Dobrý den, Soňo, 7 měsíční dítě by mělo být ještě ležící (pololeh). Sedět čistě vertikálně by mělo na přelomu 8/ 9 měsíce. Ukliďte veškeré židličky a nechte jen lehátka, případně autosedačku (vajíčko). Pokud si tam zkouší sama sedat, nic s tím neuděláte, ona má zájem vidět prostor kolem sebe, ale rozhodně jí nenabízejte takový nábytek který by ji k tomu vysloveně podněcoval. Přeji pevné zdraví, Iva Bílková“
Marketa Schonbaumova: „Dobry den,prosim Vas o Vas nazor na noseni miminek (mam 2mesicni holcicku) v nositku znacky Tula 0+. Holcicku nosim max dve hodinky denne. Je nositko spravne pouzivat vzhledem k vyvoji kycli miminka? Dekuji za odpoved.“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Markéto, neznám výrobce Vašeho nosítka. Nejvhodnější na vývoj kyčle je vertikální posazení tak, aby kolínka byla hodně doširoka a výše než kyčle. Dvouměsíční dcerku můžete mít vertikálně v případě, že záda jsou zakulacena (pánev hodně podsazená)a zádíčka jsou hodně dobře přitažená na Vás. Dcerka nesmí padat k jedné straně, ale respektujtete podsazením a dotažením rozprostření tlaku hlavičky a hrudníku na co nejširší rozsah páteře, hrudníku.Nedochází tak k přetížení pouze některých obratlů. Je dobře, že takto malou dcerku máte v nosítku zatím jen krátce. Ostatní úvazy, které nedrží tělo symetricky v ose pak nerespektují správný vývoj kyčle a zatížení páteře. Sama mám raději šátky, které velmi dobře dotáhnou dítě k hrudníku matky a tlak se rozloží i na hrudník matky a velmi dobře fixují hlavičku,když dítě usně. Abych s čistým srdcem schválila Vaše nosítko, musela bych Vás s dcerkou a nosítkem vidět. Prosím, nechte si úvaz zkontrolovat u fyzioterapeuta v místě bydliště, který se zabývá zdravým vývojem dětí. Iva Bílková“
Michaela: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda těhotenství samotné může zhoršit skoliózu? Děkuji Michaela“
Iva Bílková: „Dobrý den paní Michaelo, pokud mluvíte o své skolioze a těhotenství, tak ano, rostoucí bříško mění Vaše těžiště a zatížení páteře a může dojít ke zhoršení skoliozy nebo vzniku bolestí zad a zhoršení fyzického stavu, až budete po porodu starat se o miminko. Pravidelně cvičte pro správné držení těla. Iva Bílková“
Martina: „Dobrý den, prosím o radu: mám 7-mi měsíčního synka a řešíme, že se syn nepřetáčí z bříška na záda. Ze zad na břicho se zvládá otočit na obě strany,dokonce se už začíná opírat o kolínka, ale zpět na a záda se neotočí . Je to problém vadného držení těla syna?“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Martino, není moc jak na dálku poradit. Vyhledejte fyzioterapeuta se vzděláním na děti a nechte si ukázat konkrétní cviky. Velmi rychle se syn posune vpřed a Vy budete mít čisté svědomí, že jste nezanedbala jeden z jeho pokroků. Je dost pravděpodobné že přetáčení z bříška na záda velmi rychle naskočí. Není od toho motoricky daleko. Iva Bílková“
Hanka: „prosím Vás, když na dítěti není nic poznat, v kolika letech zajít k fyzioterapeutovi. Na dceři nebylo nic vidět a pak skončila v 15 l. se skoliózou. děkuji“
Iva Bílková: „Dobrý den paní Hanko, pro své klidné svědomí zajděte k fyzioterapeutovi brzy a nečekejte na nějaký konkrétní věk. Jestli máte miminko nebo dítě do 4 let, musíte k fyzioterapeutovi, který má Vojtovu nebo Bobath metodu. Jestli máte starší dítě, pak můžete ke komukoli. Vadné držení těla umí odhalit každý fyzioterapeut. Iva Bílková“
Eva: „Dobrý den, bylo by možné ve vysílání ukázat nějaký jednoduchý cvik na "rovná záda", který zvládne šestileté dítě? Děkuji.“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Evo, návody na cvičení zkuste najít na internetu, bývají tam velmi dobře popsané cviky i s případnými chybami. Ve vysílání na cvičení bohužel prostor není. Iva Bílková“
Rita: „Dobrý den, můj osmiletý syn odmalička hodně vtáčí nohy dovnitř, jde toto odstranit cvičením? Případně na koho se obrátit? Zatím mi nikdo moc neporadil. Pak ještě dcera, také osm let (dvojče) má vypouklé břicho a prohnutá záda v bedrech. Jaké cviky cvičit nebo na koho se obrátit? Jsme z Prahy. Děkuji moc za odpověď.“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Rito, vaše obě děti vykazují známky vadného držení těla. Popsat cviky bez vidění dítěte je těžké, prosím kontaktujte pediatra a požádejte ho o předpis na rehabilitaci. Případně vyhledejte v místě bydliště fyzioterapeuta soukromě. Terapeut by měl děti vidět a korigovat jejich cvičení a upozornít i Vás co byste měla doma pohlídat. Jde o drobné nuance, které děti při cvičení provádí chybně. Iva Bílková“
Eliška: „Dobrý den, náš dvouměsíční syn má diastázu přímých břišních svalů. Jsou nějaké cviky, aby se dobře stahovala? Děkuji za odpověď.“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Eliško, diastázu jde krásně "zalepit" kinesiotapem + syn by měl cvičit Vojtovou nebo Bobath metodu. Prosím, kontaktujte fyzioterapeuta, který Vás obojí naučí. Jestli máte do města daleko, zkuste najít kinesiotaping bříška i cvičení na internetu. Bývají tam dobré návody. Iva Bílková“
Alexandra Hájková: „Když dítě dlouho leze po kolenou a ne a né se postavi... Čím motivovat“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Alexandro, nechte ho lézt a nestimulujte výš. Je pravděpodobné, že se necítí ještě bezpečně v lezení a nemá tedy odvahu jít do vyšších pozic. Mohla byste mu tak vytvořit pohybové potíže. Jinými slovy, respektujte vývoj dítěte a nežeňte ho dále. Iva Bílková“
Sára: „Dobrý den, paní Bílková, je správnou prevencí proti špatnému držení těla posilování hlubokého stabilizačního systému?“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Sáro, ano, posilování hlub. stab. systému je hlavním řešením pro léčbu špatného držení těla. Iva Bílková“
Zuzana: „Dobrý prosím vás,škodím dítěti (7m) když ho nosím vertikálně? Celkově nenosim moc často,bolí mě záda.Spis jde o přenášení z místa místo a tulení.Moc děkuji“
Iva Bílková: „Dobrý den, neškodíte dítěti nijak, pokud je k Vám dobře dotažené. Nošení podporuji, velmi dobře působí pro celkový psycho-motorický vývoj dítěte. Iva Bílková“
Martina: „Hezký den, holčička 3,5 měsíce, pasení koníčků. Pase ráda, ale vydrží zatím maximálně 5 minut. Zvedá se jí zadeček a není moc stabilní v této poloze. Jak cvičit, aby byla poloha ideální a jak vlastně vypadá ideální poloha při pasení koníčků. Děkuji“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Martino. zvedání zadečku, záklony.. patří mezi vadné držení těla a rozhodně 5 minut je na malou hodně dlouhá doba. Fixujete tím chybné pohybové stereotypy. Prosím, vyhledejte fyziterapeuta (Vojta, Bobath) a nechte si ukázat cviky pro posílení bříška a hlubokých flexorů šíje, hlub. stabil. systému. Iva Bílková“
Markéta: „Dcera má 5 let a má velice slabé břišní svaly. Jsou nějaké cviky pro děti nebo může už cvičit cviky pro dospělé např sklapovačky a jakou zátěž by děti v tomto věku měly zvládat? Pohybu má hodně hlavně chůze, kolo, dříve plavání od miminka... Děkuji za odpověď M.B.“
Iva Bílková: „Dobrý den, cvičení typu sklapovačky atd. se dětem nedávají. Měla by mít možnost lézt do výšek (lanové prolézačky, něco nestabilního,kde se stimuluje zkřížený pohybový vzor) Plavání, kolo, běhání... můžete gymnastiku, tanečky... s kroužky je to teď těžké a chybí to všem dětem. Iva Bílková“
Prvni vzprimeni: „Dobrý den, máme první miminko, porod akutní sekcí, brzy po porodu jsme byli v nemocnici se střevní bakterii a kolikami, za 14 dni ještě covid.. :( vse jinak v poradku, ale ve 3m neuměl past koníky. na neurologii nicméně také v poradku.. kontrola bude ve 4m. Hlavu už drží pěkne, ale na brisku se mu ještě moc nelíbí, prohyba se v bedrech, jde do letadla.. nevím jak ho stimulovat, abych mu při trénování pomáhala a spis ještě neuskodila. Děkuji moc za radu!“
Iva Bílková: „Dobrý den, pokud se dítě v leže na bříšku prohýbá, pak tuto polohu nepodporuji, respektivě musíte zatížit zadeček a dát ručičky/předloktí co nejvíc dopředu. Dobré je dávat podněty na velkém míči nebo overballu,tak že těžiště dítěte musí být stažené na pánev.-... vy pomáháte. Iva Bílková“
Bára: „Dobrý den, mám doma 5ti měsíční miminko, cca ve 4,5 měs. se sama začala přetáčet ze zad na bříško na levou stranu, na pravou se jí zatím nechce, i když s dopomocí se dotočí, ale je znát, že svaly jsou slabé, oproti levé straně, kam jde bez problémů. Někdy se i při nácviku jakoby zatne a nechce. Podle pediatra je dcera souměrná, když je na bříšku kope nožička oběma stejně i ručičky zapojuje obě když kope nožičkami na zádech a zapojuje i ruce. I hračky je schopná vzít jednou i druhou rukou, běžně stahuje plínu a oblečení, které je kolem ní.. Hlavičku otáčí na obě strany. I přesto všechno, mohl by být problém v psychomotorickém vývoji, když se zatím sama ještě nepřetočí na druhou stranu, nebo má ještě čas. vzhledem k věku? S dcerou nacvičujeme otáčení na již zmíněnou stranu, což by mě také zajímalo, zda je dobré obecně dětem pomáhat, nebo to nechat přirozeně na nich? Děkuji“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Báro, zkuste najít na webu návody na cvičení pro mimika.Konkrétně přetáčení dle Vojtovy metody nebo Bobath metody. Nebo kontaktujte fyzioterapeuta v místě bydliště. Vaše mimčo by mělo cvičit. To co popisujete patří mezi dysbalance. Přirozeně budou poujžívat to co používá i nyní a nebude mít důvod "se to samo spravit" Iva Bílková“
Zoe: „Dobrý den, zajímalo by mě, když má dítě nohy do X (při rovném stoji stehna u sebe, ale lýtka od kolen dolů od sebe), třeba už ve věku 1,5 let a pak i ve 4 letech, může dojít samo od sebe ke korekci? Nebo jaké cviky či činnosti zapojit do každodenního života dítěte v takovém případě? Moc děkuji. Případně jak se toto odborně nazývá, že bych k tomu našla více informací. Přeji pěkné odpoledne! Zoe“
Iva Bílková: „Dobrý den paní Zoe, křivost nožiček je přirozená. Dítě se rodí s nožičkami do O. V předškolním věku má kolínka do X a v mladším školním věku (nejdříve v 5 letech) se růst kostí srovnává do roviny. Jde o správný vývoj kostí a když to tak není, bývá naopak chyba. je ale potřeba i zvážit, jestli do O nebo do X je ve správném úhlu a není to už "moc" do X se nazývá valgozita Iva Bílková“
Jana: „dobrý den, syn 1 rok, ještě úplně sám nestojí, pouze s minimální oporou. Je špatné, když při stání vytáčí palečky dovnitř? vytváří se mu tak cca 1cm mezera mezi palcem a druhým prstem. děkuji“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Jano, zatím můžete být v klidu. Chlapci mívají pomalejší vývoj oproti děvčatům a mohou stát a chodit až po 12 měsíci. Klidně i ve 13m. Palec odtažený od 2. prstu je lepší varianta než palec tlačený k ostatním prstům. Může jít o široký nárt, ale nijak ortopedická vada to není. Iva Bílková“
Marketa: „Dobry den, prosim o radu jak udrzet miminko 2mes na brisku. Pokazde kdy ji na brisko obratim zacne hystericky brecet a vztekat se. Nepomaha ani mluveni, hracky.. dekuji moc“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Markéto, respektovala bych "názor" miminka. Vemte si, že hlava je obrovská vůči tělu a dítě musí postupně naposilovat svaly na přední straně šíje a bříško (např.přirozeně zvedá nožičky v leže na zádech, tím posiluje bříško), aby bylo schopno v leže a bříšku zvednout hlavičku proti gravitaci. Je více názorů, jestli polohovat na bříško miminko nebo ne... Iva Bílková“
Pavlína: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, můj 3 měsíční syn zaklani hlavičku dozadu a u prvního vzpřímené má někdy zatate pesticky, jaká by mohla být příčina a jaké je řešení? Lékařka to zatím neřeší, prý se to může samo spravit. Moc děkuji za odpověď“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Pavlíno, prosím, kontaktujte fyzioterapeuta. Na syna by se měl podívat a dát Vám cvičení. Iva Bílková“