Chat

Veronika Flégrová
Babyrady – podpora kojení
Záznam chatu z úterý 20. dubna 2021
SK: „Podpora kojení - co je na tomto tématu to nejdůležitější?“
Veronika Flégrová: „Dobrý den, v podpoře kojení je nejdůležitější psychická podpora matky.“
DIS: „Co podle Vás byste měla nejčastěji radit v tématu podpora kojení?“
Veronika Flégrová: „Kojení nevzdávat, pokud se nedaří, být maximálně v psychické pohodě, což nejdůležitější. Nebát se přechodně zařadit mléko sušené, pakliže se nadaří mamince se rozkojit.“
Petra Nováková: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na udržení dítěte u kojení. 10m kluk, ještě nechodí, ale u kojení vleže se pletací, stoupá si na 4, i na 2... :) Jenom když kojím vsedě, daří se jakž takž spacifikovat, ale večer, před spaním a v noci je to vleže pohodlnější. Jí někdy 5x denně, někdy nechce nic a chce jen kojit, ale začíná to být fakt bojovka. Mám se snažit u kojení držet nebo tomu mám nechat volný průběh a když se odstavi, tak se holt odstavi? :-/ Děkuji a přeji pěkný den!“
Veronika Flégrová: „Dobrý den, záleží na tom, jak to cítíte. Z pohledu zdravotnického je Vaše dítě již ve věku, kdy je plně zajištěno "pevnou stravou" a z jídelníčku mu nic nechybí. Pak tedy závisí na pocitovém rozpoložení matky, zda chce protřednitvím kojení kultivovat takovou intimní vazbu, kterou maminka s dítětem má. Pokud chcete vnést více režimu do této situace, je lepší uvažovat o ukončování.“
Vendula: „Dobrý den, první dítě se mi nepodařilo kojit, narodil se akutním CŘ v celkové narkoze. Jak podpořit kojení v případě plánované sekce u druhého dítěte? Děkuji“
Veronika Flégrová: „Dobrý den, někdy se prostě stane, že laktace se nespustí. V případě plánovaného druhého cís. řezu prokonzultujte s laktační poradkyní možnost přípravy,včetně přípravy psychické, ta je alfou a omegou úspěšného kojení.“
Adéla: „Dobry den, mam asi opacny problem jako vetsina maminek. Mam dvouměsíční dceru a tvoří se mi opravdu hodne mléka, ktere tece samovolně a miminko nestiha hltat. Jde nejak snížit tvorbu mléka? Dekuji, Adela“
Veronika Flégrová: „Dobrý den, snížit lze kojení, ale je riziko, že se kojení zastaví úplně.. spíše se pokuste odstříkat do lahvičky, nebo můžete mlíčko darovat.. samozřejmě se může laktace časem upravit, protože kojení funguje na principu nabídka-poptávka. takže nezoufejte, vaše tělo se přizpůsobí potřebám miminka :-)“
Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak často kojit, nevadí, že dítě vyžaduje kojit i za hodinu? Děkuji.“
Veronika Flégrová: „Dobrý den, záleží, o jak staré dítě se jedná. Pro Vás jako pro matku by možná bylo vhodnější zkoušet delší intervaly... běžně se doporučuje u novorozenců a kojenců 8-12x denně kojit.“
Jana: „Dobrý den, mám 2 měsíční miminko a již nemám mléko. Už z porodnice jsme odešli s dokrmováním a první týdny jsme fungovali na principu, kdy nejdřív nakojím já a pak miminko dokrmím UM. Když jsem u paní doktorky pak ukazovala záznamy, kolik dokrmujeme, nabyla dojmu, že nemám skoro žádné mléko nebo velice málo. Začala jsem tedy odsávat a miminko za celý den dostalo například 100 ml ode mne a 300-400 ml dokrm. Postupem času se mléko začalo vytrácet (za 2 dny odsávání, celkem asi 4 hodiny času, a 20 ml mého mléka). Nyní už ani kapka. Miminko se k prsu už nepřisaje (zvykla si na lahev a její tok). Je ještě nějaká šance na rozkojení? Děkuji a přeji hezký den, Jana“
Veronika Flégrová: „Dobrý den, určitě to zkusit můžete, ale pokud, jak sama říkáte, není poptávka od dítěte, bude to velmi obtížné.“
Markéta: „Dobrý den, mám dvouletou dceru. Od malička ji kojím na požádání ve dne i v noci. Do cca 1,5 roku poměrně intenzivně. Pak jsem začala omezovat denní kojení až zůstalo jen kojení na uspávání (1x za den, 1x večer) a v noci (3-5x za noc). Musím zmínit, že od malička je dcera velmi špatný spáč a z toho důvodu (po mnoha probdělých nocích :-D) spí dcera s námi v manželské posteli. Chtěla bych kojení ukončit už úplně, ale nechci, aby to bylo přes její nespokojenost a pláč. Mnohokrát jsme se s ní o tom bavili, ale nechce se kojení vzdát a já mám výčitky svědomí, že jsme z ní udělali "malého závisláka" a špatnými návyky (uspávání kojením a spaní ve společné posteli) si situaci zhoršujeme. Máte nějakou radu, jak kojení ukončit bez slz? Nebo mám snad čekat a doufat v samoodstav? Není samoodstav jen mýtus? Předem moc děkuji za Vaši odpověď!“
Veronika Flégrová: „Dobrý den, některým maminkám se to tak povede. ALe na to asi spoléhat nelze. Pokud chcete zastavit kojení, existují byliny, které kojení staví (šalvěj, máta). Záleží na psychickém rozpoložení maminky, zda a jak dlouho chce v kojení pokracovat.“
ANTICYKLON: „V čem je téma podpora kojení specifická?“
Veronika Flégrová: „Rozvoj kojení je velmi významný moment, který rozhoduje o tom, čím bude dítě následujících několik měsíců krmeno. Mateřské mléko obsahuje jedinečné složení přímo na míru miminka, díky kojení se snižují rizika některých chorob a posílení obranychopnosti organismu miminka.“
Jana: „Dobrý den, budeme mít miminko přes surogátní matku. Bohužel kojit nebudu moc z důvodu užívání léků. Doporučujete používat mléko od naší surogátní matky? Pokud bychom chtěli využít mléko z "banky", jak prosím postupovat, když jsme z Moravy a v okolí žádná banka není? Nebo je v této situaci lepší zvolit náhradní umělou výživu? Moc děkuji.“
Veronika Flégrová: „Dobrý den, jestliže máte surogátní matku, doporučuji se obrátit na Mudr. Křížovou, jistě Vám ráda odpoví. Náhradní umělou výživu lze využít, mnoho miminek je plně krmeno náhradní výživou, která je dnes velmi sofistikovaná.“
Katerina: „Dobrý den, jaký je váš názor na bezkofeinovou kávu v době těhotenství a zejména v období kojení? Děkuji“
Veronika Flégrová: „Dobrý den, Vám bezkofeinová káva vyhovuje, tím lépe pro Vás a vaše miminko. Káva, čili kofein je stimulans a jedny z účinků kofeinu je třeba to, že zvyšuje srdeční tep miminka, může způsobovat neklid, zyvšuje krevní tlak... navíc káva svým diuretickým účinkem pomáhá zvýšenému odlučování vápníku z těla, navíc kofein váže železo. Obě tyto složky jsou pro miminko důležité.“
Andrea: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám 3 měsíční miminko a poslední měsíc hodně bojujeme s kojením. Snažím se dodržovat tří hodinový rozestupy, ale ani po těch třech hodinách si mlíčko nechce vzít. Zkouším jí přiložit a odtahuje se mi a hodně pláče, že se nedá ani utišit. Vůbec nevím čím by to mohlo být. Děkuji za radu.“
Veronika Flégrová: „Dobrý den, zkoušíte oba prsy? nebo nějakou pomůcku jako klobouček? co složení vašeho jídelníčku, co by mohlo miminku vadit? Pokud je to pouze boj, doporučuji schuzku s laktacní poradkyní, která s Vámi probere situaci a poskytne Vám rady přímo na míru..“
Dana: „Dobrý den, syn má 2 roky a měsíc, já ho pořád kojím večer, pak si ještě dá kašičku. Je to takový náš rituál a jemu ani mě to nevadí. Do kdy by se mělo kojit? Umělé mléko nikdy nepil. Děkuji“
Veronika Flégrová: „Dobrý den, kojte do té doby, dokud Vás to nebude omezovat a vadit vám to. Je to jen na Vás, jak to cítíte. Kojení se doporučuje udržovat minimálně do 6.měsíce života, kdy již začíná příjmat i příkrmy, v té chvíli začíná být dítě zajištěno nutričně plně stravou.“
Andrea: „Ano střídám obě prsa, klobouček není potřeba, bradavky mám dobré. Mě spíš přijde, že nemá hlad. V noci pije jednou a to se přisaje a pije hodně a z obou prsou, ale přes den chce strašně málo a někdy se nepřisaje vůbec.“
Veronika Flégrová: „POkud prospívá, krásně přibývá, a je jinak miminko spokojené, asi jí to tak vyhovuje.“
Soňa: „Dobrý den, Moje 6,5-měsíční dcerka spí v noci dlouho a nebudí se na kojení. Večer si ještě odsávám mléko před spaním, abych udržela produkci i přes den a abych se nebudila na bolest. Jak to můžu dělat líp? Mám to nechat na přírodu a nechat snížit produkci (=neodsávat večer) a mít méně mléka i přes den? Nebo mám dál odsávat? Dcerka spí 10-11 hodin bez jídla. A jelikož spí hodně v noci od narození, tak odsávám od začátku a nevím, kdy můžu přestat :) děkuji předem za pomoc. Soňa“
Veronika Flégrová: „Dobrý den, záleží na Vás, jak dlouho chcete kojit, z hlediska nutriční podpory je vaše holčička již ve věku, kdy začíná být její nutriční potřeba plně hrazena z pevné stravy. Samozřejmě, pokud cítíte, že kojit chcete stále, kojte dále, nebo můžete nechat přirozeně věcem volný průběh, a nechat přírodu k přiroznému ukončení.“
Stanislava: „Dobrý den,chci se zeptat dcera má 3 měsíčního chlapečka. Od samého začátku kojí,při kojení je miminko jako by neklidné,čím to je?při kojení ho dává tak 2 krát odhřihnout ,je to tak správně?A jěsě se chci zeptat že vůbec nedává čaj ani nic jiného k pití.Mě připadá že má žízeň ,protože má kolikrát suchou pusinky,nebylo by vhodné čaj podávatmoc děkuji za odpověď.“
Veronika Flégrová: „Dobrý den, zkoušela dcera dítě uložit do jiné kojící polohy? Kojení by mělo uhradit potřebu tekutin, které dítě žádá. Domluvte se s lékařem o užití čaje.“
Gabriela: „Dobrý den, mám 6.mesicni dceru a v noci se mi tak od 4.mesice budí každé 2-3h na kojení, před tím vydržela i 6h bez kojení, nemám začít přikrmovat UM? Kaše už jí normálně, v poledne a večer. Děkuji.“
Veronika Flégrová: „Dobrý den,nemá spíše v noci žízeň? přikrmováním UM bych byla zdrženlivější, zejména z hlediska toho, že to je jakoby "porce jídla" navíc, a větším přísunem stravy je potřeby myslet na riziko nadváhy dítěte. Takže opatrně...“
Kamila: „Dobrý den, jsem těhotná 6+1 a zároveň kojím dítě 20 měsíců (plánovala jsem kojení cca do 2 let). Gynekoložka mi doporučila ukončit kojení, aby mělo tělo sílu na další těhotenství. Můžete mi to prosím potvrdit? Řeším jestli kojit déle i kvůli imunitě dítěte anebo jestli upřednostnit správný vývoj plodu. Je mi 43 let. Děkuji“
Veronika Flégrová: „Dobrý den, ve věku nad 40let jsou ženy ohroženy tím, že laktace již nebude tak rozvinutá, jak je to u mladších matek. Pokud ale momentálně kojíte, určitě máte dobré předpoklady kojit plně i druhé miminko. Vaše tělo je Váš poklad, a pokud se chcete naplno věnovat přicházejícímu miminku, doporučila bych myslet na to, že okamžikem narození druhého dítěte se složení mléka mění pro druhé dítě a je vhodnější nabrat síly na druhé těhotenství a porod. Každý jsme originál. Ale ve 20 měsících, již imunita dítěte kojením zásadním způsobem ovliněna není. Nejvíce je to v prvních měsících života.“
Petra: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mám zkusit ještě kojit nebo už úplně přestat. Dcera má 4 měsíce a týden. Od narození máme příkrm, protože mám málo mléka. Kojit jsem začala až 4. den. První 2 měsíce bylo kojení dost strašné. Dcera nechtěla být u prsou a rovnou otáčela hlavu pryč nebo si dávala pěstičku do pusinky. Zkoušela jsem různé polohy. Pila jsem spoustu tekutin, kojící čaj, anýz, fenykl. Nekouřím, nepiji kávu. Kojila jsem co 3 hodiny, pak příkrm přes stříkačku, pak jsem ještě odstříkala své mléko a dala jí ho na další krmení. Naše krmení ale trvalo až 1,5 hod. Dcera hodně plakala u stříkačky než jsem ji vyměnila obsah. Postupně odmítala kojení přes den. Teď už jen trochu ráno. Mléko už skoro nemám. Cca 10 ml. a to jen z jednoho prsu. Je to první dítě. (Je možné, že důvod může být i v tom, že jsem přikládala v porodnici až 4. den a dříve ne? První přisátí proběhlo po porodu v pořádku.) Děkuji za odpověď a přeji krásný den.“
Veronika Flégrová: „Dobrý den, radila jste se s laktační poradkyní v porodnici? v Úpmd přikládáme intenzivně od samého začátku..pokud kojení nikam nevede, možná se opravdu ukáže, že na příkrmu bude dítě spokojenější...“
Simona: „Dobrý den, mám 7 m dceru, 8,5 kg. Stále kojím a měsíc a půl je na příkrmech obědy a svačina ovoce. Po příkrmech cca do hodiny ještě nakojím. Chci se zeptat, zda je hodinový interval po obědě v pořádku? Zda se v bríšku nesmíchá mnoho potravy? A zda už mohu i já do stravy zavést opět potraviny jako jsou rajčata, jahody (alergeny)? Děkuji za odpověď“
Veronika Flégrová: „Dobrý den, jistě můžete zkusit postupně zařazovat alergizující potraviny, ale vždy jeden druh, a s časovým odstupem, abyste mohla rozlišit po čem jsou případné reakce miminka na vaši stravu. Nemá vaše dcera žízeň?“
Pavlina: „Dobry den,chtela bych se zeptat,proc pri odsavani mleka pres elektrickou odsavacku na dve prsa dava jedno prso zhruba dvakrat vice nez to druhe? Co by prosim mohla byt pricina?Odsavam jiz ctyri mesice,plne kojime pres lahvicku. Dekuji za odpoved.“
Veronika Flégrová: „Dobrý den, ano, matka má vždy jedno prso "lepší" a jedno horší. obě prsa nejsou stejná, vždy je jednoj lepší.“
Simona: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Vaše doporučení ohledně bolestí bříška/koliky miminek. Máme doma pětitýdenního chlapečka a zkoušíme téměř vše, co jsme kde vyčetli či do kdo poradil (kapičky, masáže, polohování na bříško, laktobacily atp.), ale nic nepomáhá...bohužel s tím souvisí i moje omezení ve stravě, kdy se bojím cokoliv sníst. Úplně jsem vlastně vyřadila ovoce i zeleninu, mléčné výrobky 1x denně. Jak se má tedy kojící matka stravovat zdravě, když nechce, aby její miminko trpělo? Děkuji.“
Veronika Flégrová: „Dobrý den, to je velmi obtížné ve chvíli, kdy máte četná omezení. je možné zkusit čaje pro kojící matky, kmínový odvar, nebo BioGaiu... chtělo by to se více poradit s někým blíže.“