Chat

MUDr. Veronika Frisová
Rady pro otěhotnění
Záznam chatu ze středy 14. dubna 2021
STOP: „V čem jsou rady pro otěhotnění specifické?“
MUDr. Veronika Frisová: „je to citlivé a bolestivé téma, protože pokud se nedaří páru delší dobu počít miminko, naruší to jejich společný život urputnou snahou miminko počít a změnou nálady zvláště ženy. navíc cesta k miminku může být dlouhá, náročná a nelze 100% zajistit výsledek, k tomu je třeba i štěstí a vztrvalost“
STOP1: „Kolik podle Vás existuje celkem vůbec kvalitních rad jak otěhotnět?“
MUDr. Veronika Frisová: „Myslím, že existují kvalitní radz a přímo je daný i postup, jak kýženého výsledku dosáhnotu, i když ne vždy to jde přirozenou cestou“
ANTI: „Co nejčastěji radíte, aby došlo k otěhotnění?“
MUDr. Veronika Frisová: „záleží, jak dlouho neplodnost trvá u spontánního otěhotnění kontrolu doby ovulace, vitamíny, pravdelný styk, ev podporu ovulace a výšky děložní sliznice . pokud to delší dobu nejde, základní laboratorní testy odhalující možné příčiny neplodnosti (štítná žláza, imunita, záněty) a ravidelné ultrazvukové kontroly při dlouhotrvající neplodnosti pak IVF cyklus s informací o možnostech testů u partnerů a vajíček, jak maximálně zvýšit pravděpodobnost časného početí“
LENKA: „dobrý den střídají se každý měsíc vejcovodý,mám levý určitě pruchozí a pravý není znatelný jestli je pruchozí.děkuji za odpověd“
MUDr. Veronika Frisová: „neví, co chcete odpovědět- na co se ptáte vejcovodz se ale každý měsíc nestřídají pravidelně“
Petra: „Dobrý den, první dítě jsem porodila ve 41 letech,má nyní 13 měsíců.Těhotenství i porod probíhaly naprosto bez problémů,měla jsem pouze těhotenskou cukrovku,kterou jsem ale dobře kompenzovala dietou. Myslíte, že je ještě vhodné uvažovat o druhém dítěti?Jsem jinak zdravá,léčím se pouze s chromickým zánětem štítné žlázy. Děkuji za názor a přeji hrzký den.“
MUDr. Veronika Frisová: „není zřejmě důvod, proč byste nemohla mít druhé miminko :-) jen není dbré hodně dlouho čekat a měla bzste mít kontrolovanou štítnou žlázu“
LENKA: „Prosím ještě o jednu odpověd muže pomoci injekce ovitrelle k těhotenství.děkuji“
MUDr. Veronika Frisová: „může, pokud jena nějakém vaječníku tzv. dominantní folikl o velikosti 18mm a větší - pak po aplikaci Ovitrelle dochází za 36hodin k uvolnění vajčka a plánuje se v tomto boobí pohlavní styk. lepší je kombinovat ovitrelle s clostilbegytem, který zároveň podpoří tvorbu i více dominantních folikulů a tím uvolnění více vajíček“
Dominika: „Dobrý den, mám diagnostikovanou endometriozu, adeomyozu. Momentálně mám nasazený Visane na čtyři měsíce, pak se máme snažit přirozeně otěhotnět. Jak těhotenství s touto diagnózou podpořit a jaká je šance přirozeně otěhotnět. Děkuji“
MUDr. Veronika Frisová: „MUsíte dokončit léčbu Visanne, otěhotnět spontánně můžete, šance záleží kormě endometriozy na Vašem věku a stavu vaječníků - nemohu takto bez informací z anamnézy a výše uvedeného určit“
Monika: „Dobrý den,je nějaké riziko pro miminko v prvním trimestru,když hned v prvních týdnech po otěhotnění byl kontakt s covidem a následně pozitivní onemocnění covidem u nastávající maminky-lehký průběh s teplotou asi 1-2 dny-asi do 38-39'C?Děkuji za odpověď.“
MUDr. Veronika Frisová: „většina takových miminek je v pořádku, měla byste mít detailní ultrazvukové vyšetření miminka ve 12-14 a 20-22 týdnu“
Hana: „Dobrý den, vloni v září nám na 1.screeningu našli vývojovou vadu anencefalii, akranii.Tehotenství jsem ukončila. Mám se obávat dalšího těhotenství ,jaké budou probíhat vyšetření? Děkuji za odpověď“
MUDr. Veronika Frisová: „hlavně úřed dalším těhotenstvím musíte brát miminmálně 3 měsíce před početím a až do 2. týdne zvýšené dávku kyseliny listové, musí Vám je předepsat lékř, volně prodejné léky nestačí - snižuje to riziko rozštěpu vad lebky a páteře, které je u Vás po minulém těotenství zvýšené pak byste měla mít detailní vyšetření okolo 12. týdne- zda je přítomna tzv intrakraniální translucence a zda je vztvřena bez defektu lebka miminka“
Hanka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli jsou nutné invazivní výkony (amniocenteza, odber z choriovych klků) pro zjistení Fabryho choroby - je to genetické onemocnění vázané na chromozom X. Jsem nemocná a mám tedy 50 procentní sanci, ze po mě miminko získá tuto nemoc. Dalo by se toto onemocnení zjisti pouze odběrem z krve, jak jste se o tom před chvílí zmiňovali ve vstupu? Předem velice děkuji za odpověď!“
MUDr. Veronika Frisová: „bohužel, na to ten krevní test není variantou je invazviní výkon- ideálně metodou CVS (biosie klků placenty) již v 11-12 týdnu, nebo početí metodou IVF a vyšetřením embryí (mohou vzšetřit, která gen nosí a zavádět do Vs zdravé miminko)“
Žaneta: „Dobrý den, paní doktorko, minulý měsíc jsem podstoupila revizi dělohy z důvodu zamlklého těhotenství. Po histologii byla diagnostikována parciální mola. Další těhotenství mi bylo doporučeno nejdříve za rok. Jaká je pravděpodobnost, že by se diagnóza opakovala? Je možná nějaká prevence či genetické vyšetření? Předem děkuji za odpověď.“
MUDr. Veronika Frisová: „dobrý den, pravděpodobnost je nízká a žádné speciální vyšetření nepořebujete, ani prevenci a genetické testy“
Veronika: „Dobrý den, prvotrimestrální screening jsem měla v Podolí, riziko trizomie 21 mi vyšlo 1/1182 - doporučila byste další vyšetření? Např. Prenascan nebo genetický ultrazvuk, nebo je to dle vás zbytečné? Riziko trizomie mi výrazně zvýšila biochemie, konkrétně hladina hCG, která byla dokonce 4,7 MoM. UZ markery byly v normě. PAPP-a 0,920 MoM. Mám se vysokou hladinou hCG znepokojovat? Děkuji, V.“
MUDr. Veronika Frisová: „Většina těhotenství se zvýšenou koncentrací HCG je normálních, určitě byste měla mít detailní genetický ultrazvuk okolo 20. týdne těhotenství - k vyloučení orgánových vd a odchylek, které by mohly ynamenat genetickou vadu. a pak záleží na Vás jakou jistotu nyní v časněším těhotenství chcete - přesnost vyloučení chromozomálních vad určuje, co ultrazvukem ke krvi vyšetřili v POdolí, zda jen NT, či i nosní kůstku, trojcípou chlopen, ductus venosus- může být 90 až 98proc. jistota, že miminko Downův sy. nemá, krevní test typu Prenascan - ale doporučovla bch spíše Panorama, vám ji dá na 99.7%“
Janska: „Dobrý den,mám dotaz ohledně mikrodelecniho syndromu 1p36,zjištěn po roce a půl narození,holčička neprospívá,jaká je prognóza pro dite a co by to znamenalo pro další otehotnneni, děkuji,s pozdravem L.Janska“
MUDr. Veronika Frisová: „prognózu pro Vaše již narozené díte Vám přesněji než já řekne genetik měl by také geneticky vyšetřit Vás a vašeho partnera- zda nemáte nějakou genetickou abnormalitu zvyšující opakování vady (můžete ji mít v balancované formě a být normální) ale zvyšuje to riziko opakování vady u Vašich potomků. Pokud se zjistí, že výsledky u Vás- budoucích rodičů- jsou normální, riziko opakování vady je minimální.“
Martina: „Dobrý den, paní doktorko, mám dvě děti, mladší syn je z IVF v mých 35 letech na první pokus (po akutním porodu císařským řezem starší dcery a následně akutní operaci slepého střeva mi byly odstraněny vejcovody), průběh těhotenství po IVF byl zcela bez komplikací...chtěli bychom s partnerem (43 let, stejně jako já) ještě 3. dítě; jsem zdráva, sportuji, žádné léky neužívám, taktéž partner je "fit"...souhlasila by jste ještě s jedním IVF, nebo by jste už raději "neriskovala" z důvodu možných vývojových vad. Děkuji Vám za reakci a přeji pěkný den.“
MUDr. Veronika Frisová: „další miminko mít můžete, doporučuji požádat o genetické vyšetření oployeného vajíčka - tím Vám výrazně sníží riziko genetických vad miminka, které je ve 43 letech zvýšené - zavedou zdravé miminko. Poku by se geneticky vajíčka nevyšetřovala, měla bzste mít kavlitně udělaný prvotrimestrální screening- ten by tyto vady brzo odhalil, okolo 12.týdne. riziko orgánových vad miminka je u Vás stejné jako u mladých maminek po IVF, těch se bát nemusíte“
Alena: „"Zdravé těhotenství", to zní hezky ... v pondělí jsem absolvovala revizi dělohy v 9tt bez srdeční akce, vloni v srpnu prol odešel v 8tt sám, v loni v lednu 14tt porod/potrat holčičky - Edwadsův syndrom, za sebou máme genetické vyšetření, vše v pořáku, podotýkám doma mám dvě zdravé děti 14 a 3, teď už tedy naprosto propadám a přestávám věřit v mé další v pořádku probíhající těhotenství :-(“
MUDr. Veronika Frisová: „Nevím, kolik Vám je, někdz se špatné věci nakupí za sebe, ale určitě můžete mít zdravé miminko.“
ivana svobodová: „Dobrý den, dcera je ve 4. měsíci těhotenství přirozenou cestou. V rodině máme genetické zatížení: testikulární feminizace u sestry. Doporučila byste mi nějaké vyšetření plodu? Případně, kam bychom se měli obrátit? Děkuji vám za odpověď.“
MUDr. Veronika Frisová: „Doporučuji pouze detailní ultrazvukové kontroly, případně pro Vaše uklidnění konsultaci u klinického genetika s určením rizik výskytu komplikac eu Vašeho těhotenství. Podle mne není vysoké“
Hana: „Dobrý den, doporučila by jste ještě těhotenství ženě ve věku cca 45 let, která nemá žádné zdravotní problémy? Jak časté v takto podzim věku u nás těhotenství bývá? Pokud to lze vůbec odhadem říct. Děkuji.“
MUDr. Veronika Frisová: „Vidím ženy okolo 45 let a těhotné, výjiměčně které otěhotní spontánně či přes IVF se svými vajíčky. jsou takové, a často čekají zdravé miminko, aale v tomto věku častěji vidím maminky po IVF s darovanými cizími vajíčky od dárkyně. shrnuto- šance počít v tomto věku existuje, ale je nízká. miminko může být a často bývá zdravé“
Ella: „Dobrý den, paní doktorko. Mám diagnostikované PCOS a sníženou funkci štítné žlázy (substituováno léčivy a hlídána na endokrinologii). Nyní jsem v 8 tt, přirozené otěhotnění. Představují diagnózy zvýšené riziko vůči nějakým problémům v těhotenství (vývojové vady, potrat,...)? Děkuji za odpověď.“
MUDr. Veronika Frisová: „pokud Vám hlídají funkci štítné žlázy a upravují medikaci, pak rizika jsou odstraněna“
Monika: „Zdravím Vás, jaký má vliv prodělaný covid na otěhotnění. Po porodu jsem brala nehormonalní antikoncepci rok, od té doby neberu nic (také rok) a těhotenství se nedaří. Kyselinu listovou beru, tělo bych měla mít dle svého gynekologa v pořádku. Ovulace probíhá cca 17.den. Je ještě něco jak bych mohla otěhotnění podpořit? Dále ještě, jak je možné, že mám pomalý nárůst těhotenského hormonu? U prvního těhotenství mi test 10mUl ukázal pozitivitu 14dní po vynechané MS, tedy 27DPO. Děkuji“
MUDr. Veronika Frisová: „Užívejte navíc Inositol (s kys. listovou v Nosifol) léku, vit. D a měla byste pokud rok nemůžete otěhotnět navšštívit gynekologa , aby Vs vyšetřil, navíc si nechat vyšetřit štítnou žlázu, a váš partner spermiogram. Můžete mít později pozit. těhotenské testy, ale to nevadí, pokud byste byla těhotná, nedostanete menses“
Olga: „Dobry den, bude mi 40 let a mam sestiletou dceru. Zvazuji ovsem dalsi tehotenstvi. Rada bych se zeptala jaka vysetreni bych mela idealne podstoupit jeste pred pocetim abych minimalizovala rizika genetickych chorob atd? Jsem zdrava, manzel a dite taktez.“
MUDr. Veronika Frisová: „žádná speciální genetická vyšetření, pokud máte zdravou dceru, mít nemusíte, Se stoupajícím věkem se mění kvalita Vašich vajíček, stoupá počet geneticky abnormálních, ale to vyšetřit nejde. Vaše ostatní buňky jsou normální. ˇUžívejte kys.listovou, inositol (Nosifol), vit. D a šance, že počnete zdravé miminko je i přes Váš věk dobrá“
Kamila: „Jsou již nějaké výsledky jaké jsou následky po případném onemocnění matky covidem při těhotenství na plod a na jeho správný vývoj? Děkuji.“
MUDr. Veronika Frisová: „na plod se až na výjimky nemoc nepřenáší a následky pro narozené miminko tedy nebyly prokázány COVID zvyšuje riziko předčasného porodu a s tím spojených následk pro plod - pokud k předčasnému porodu dojde Covid nezvyšuje sám o sobě riziko vrozených vad, pouze déletrvající horečkz nad 38st obecně - i u chřipky- zvyšují riziko vad srdce a páteře obecně se po COvid onem. má udělat ultrazvukem detilni kontrola výoje orgnánů a růstu miminka a pravidelně cca každé 4tý kontrololavt jeho růst“
Žaneta: „Vážená paní doktorko, jaká je prosím + -ideální váha před otěhotněním? Děkuji“
MUDr. Veronika Frisová: „Váha odpovídá ideálnímu - normálnímu BMI (váha- výška) - ne podvýživa, ne nadváha“
LENKA: „dobrý den musí se hradit IVF a jaká částka.věk 36 děkuji“
MUDr. Veronika Frisová: „pojišťovna Vám hradí 3 cykly, pokud se zavádí 2 nebo 4cykly pokud by se yavádelo jen jedno. Něco doplácíte na léky - hormony, ale obvykle tak max. okolo 10 tisíc IVF centra jen chtějí navíc poplatky za mettody, které zvyšují šanci početí - můžete je a nemusíte mít, ceny se liší dle centra a to i dost zásadně.“
Hana: „Dobrý den, paní doktorko, co je prosím genetický ultrazvuk? Je to to stejné jako screening v druhém trimestru ve 20.-22. týdnu? Nebo se při gen. ultrazvuku vyšetřuje něco jiného? Děkuji“
MUDr. Veronika Frisová: „existují 3 typy, nejen 2 , ultravukových vyšetření okolo 20-22.tý screening vrozených vad - změření miminka a určení polohy placenty a množství plodové vody, s orientačním hodnocením vývoje miminka detailní morfologický ultrazvuk - obsahuje screenng + navíc se detailně vyšetřují orgány miminka na výskyt vad - hradí jej paceintky či je na něj příplatek genetický ultrazvuk obsahuje vše co výše uvedená dvě vyšetření a navíc se zaměřuje na výskzt menších znaků genetických vad - nejen vad- dle toho určí riziko výskytu všech genetických vad Měl by obsahovat i detailnější specializované vyšetření srdce plodu, protože srdeční vady se často vyskytují u genetických vad“
LENKA: „jak dlouho trvá celý proces IVF.DĚKUJI“
MUDr. Veronika Frisová: „od 1. dne mesntruace stimulace lékz cca. 10-14 dní, pak odběr vajíček, jejich oplození a případně hned po 3-5 dnech dělení zavedení - pak tak 3 týdny, to je nejméně. ale neznamena to rovná se těhotenství, jen zavedení miminka do Vás. když se třeba geneticky vzšetřují vajíčka, zamrazí se, genetické testy trvají měsíc cca., takže celkem cca. 2měsíce“
Tereza: „Dobrý den, Vážená paní doktorko, co si prosím myslíte o očkováním proti COVID těsně před otěhotněním nebo i všeobecně před otěhotněním. Očkovat nebo raději ne? Předtím u mě dva potraty, nezjištěna příčina. Děkuji moc.“
MUDr. Veronika Frisová: „pokud se naočkujete před otěhotněním, je to ideální. vakcina se z Vás do 2-3 týdnů vyloučí, není třeba se bát těhotenství“
Jitka Novotná: „Dobrý den, mohu ještě otěhotnět, když je mi 44 let i pomocí IVF? A bylo dítě zdravý?“
MUDr. Veronika Frisová: „Musela bych Vás vyšetřit - jakou máte zásobu vajíček na vaječnících a jak vypadá děloha, takto naslepo se k tomu nemohu vyjádřit i ženy ve 44 letech čekají zdravá miminka“
Veronika: „Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych se zeptat, zda je vhodné docházet na injekce na vyvolání menstruace, když menstruace začala vynechávat. V lednu jsem prodělala COVID, menstruace mi poté 2,5 měsíce vynechala, nechala jsem si píchnout injekci, poté mens. přišla do týdne a nyní mi opět 1,5 měsíce vynechala, možná z důvodu, že nyní jsem nemocná a mám antibiotika, jak dlouho pak po nemoci čekat, zda se mens. dostaví, a kdy jít opět na injekci? Snažím se otěhotnět, ale bez mens. to nepůjde, jinak bych nechala s tím tělo vyrovnat samo. Je vhodné užívat fertipronu, nebo je lepší přímo nositol? Předem děkuji za odpověď.“
MUDr. Veronika Frisová: „neplatí, že bez menstruace nemůžete otěhotnět, rozhodně vzvolání menstruace to nevyřeší, pozřebujete především ovulaci - a ta nevím, zda u Vás probíhá, musela bych Vás vyšetřit. a pak dle toho cíleně léčit. menstruace a ovulace samořejmě mohou vynechávat při stresu, nemoci, náhé změně váhy atd nosifol neuškodí, spíše pomůže“
LENKA: „DOBRÝ DEN JEŠTĚ MĚ ZAJÍMÁ ZDA CENTRUM PŘI IVF NEMUŽOU NĚCO ZAMĚNIT JAKO MÝSLÍM VAJÍČKO SPERMIE MANŽELA.DĚKUJI“
MUDr. Veronika Frisová: „to je velmi nepravděpodobné“
Michaela: „Dobrý den, paní doktorko, s manželem se rok snažíme o miminko, ale bohužel bez výsledků. Byli jsme i na vyšetření na klinice a nejspíše to nyní vypadá na umělé oplodnění. Byla bych ráda, kdyby jsme před tím zkusili alternativní matodu, než přijde na řadu hormonální léčba. Mohla by jste mi doporučit nějakou alternativní léčbu? Předem mockrát děkuji a přeji krásnný den.“
MUDr. Veronika Frisová: „nevím, co myslíte alterativní metodou. Musela bych vidět Vaše výsledky a případně se dá podpořit - pokud jste oba úplně v pořádku - ovulaci a naplánovat ji kombinací Ovitrelle a Clostilbegyt, případně přidat léky na růt děložní sliznice a vitamíny . musela bych ale znát detaily a asi vás i vyšetřit“
Pavla: „Krasny den, mame 2letou dcerku, otehotnela jsem velmi rychle.Ted se s manzelem snazime od druhe ale 6mesicu nam to stale nejde.Je neco na podporu plodnosti?Moc dekuji“
MUDr. Veronika Frisová: „Pro Vás Nosifol a vitamin D, E pro manžela selen, zinek , vitamin E“
Marie: „Dobrý den, paní doktorko, chci se zeptat, jak moc zkreslí prvotrimestrální screening fakt, že mi krev na biochemii byla nabrána až v 13+6 (dle UTZ), ve stejný den proběhl i UZ. Dříve jsem na odběr nemohla, protože jsem zrovna byla covid pozitivní. Může přímo i samotná infekce covidem prodělaná těsně před odběrem výsledky krve nějak ovlivnit? Děkuji, Marie“
MUDr. Veronika Frisová: „Dob odběru krve je v pořádku a COVID výsledky neovlivní“
Petra: „Dobrý den, je mi 44 let a mám dvě děti. Mám za sebou vyšetření j mého gynekologa a partner má také vyšetření hotové, vše je v pořádku. Snažíme se již rok a nevede se otěhotnět. Vím, ze už je tu můj věk. Přítel je o 4 roky mladší a děti nemá, moc by jsme si miminko přáli. Myslíte, že máme podstoupí IVF ? Je možné v tomto věku otěhotnět? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.“
MUDr. Veronika Frisová: „záleží, jakou máte zásobu vajíček na vaječnících - to lze vyšetřit ultrazvukem, ideálně v kombinaci s vyšetřením AMH (antimullerianský hormon) z Vaší krve, dle toho se dá odhadnout šance na početí a úspěšnost IVF.. proto musela bych Vás vyšetřit a vidět, co Uu Vás vyšetřili, abzch e k šanci na početí mohla vyjádřit řesně IVF si musíte od 39let hradit, šance otěhotnět pomocí IVFje vzšší než spontánně“
Lenka: „Jaký je ideální věk na první těhotenství? Díky a přeji hezký den“
MUDr. Veronika Frisová: „okolo 25 let, alespoň do 30“
Nikola: „Dobrý den, jsem po pozitivním IVF transferu 4týden, beru utrogestan a esrtofem, začala jsem špinit , nasadila jsem ještě lék ascorutin. Je ještě něco co by jste mi doporučila? Moc Vám děkuji a hezky den přeji.“
MUDr. Veronika Frisová: „zvýšit hormony, hlavně porgesteron a klidový režim - spojte se s IVF centrem“
Veronika: „Dobrý den. Má prodělání Corona viru vliv na neplodnost ? Na začátku ledna jsem prodělala zamlklý potrat s naslednou revizí dělohy a na konci ledna jsme se s přítelem nakazili Corona virem. Od konce února zkoušíme znovu otěhotnět a stále nic. Nebo prostě tělo ještě není připraveno ? Všechna vyšetření vyšla v pořádku. Doma už máme skoro tříletou holčičku. Děkuji za odpověď.“
MUDr. Veronika Frisová: „prodělání COVID nemá vliv na plodost nemůžete čekat, že když chcete miminko, tak hned bude :-) Zálží na věku, ale často to půl roku a více trvá, zatím není třeba se zneklidňovat“
Andy: „Dobrý den, může endometrioza být hlavní důvod k neotěhotnění? A jak se jí zbavit. Je mi 45 let, mám za sebou 3 pokusy IVF (vlastní vajíčka i spermie) 2 pokusy IVF i s darovanými. Děkuji za odpověď“
MUDr. Veronika Frisová: „Určitě je velký problém i Váš věk - nechte geeticky vyšetřit vajícčka.. a určitě bych při endometrioze vyšetřila děložní sliznici - receptivitu (dobu na přijetí miminka - kdy se má dát do dělohy) a imunitu v ní. Tyto testy dělají některá IVF centra a protože ne všechny, děláme je i v mé ordinaci. Vzorky se musí odevšud v ČR posílat do zahraničí. Endoemtriozy se nelze zbavit, ale můžete s ní kdzž se vše vyšetří a optimalizje otěhotnět“
Olga: „Dobry den, je jiz mozne prijit na autismus ditete v prubehu tehotenstvi, popr na miru rizika rozvoje? Pokud ne - je nejaky novy test na obzoru ktery by to umel? Dekuji Vam za odpoved.“
MUDr. Veronika Frisová: „pouze, pokud bz příčinou autismu byla vrozená vada mozku plodu. úplně jej vyloučit nejde“
kontakt: „Dobrý den, psala jste mi, že by jste mě musela vyšetřit, jak se s vámi mohu spojit?“
MUDr. Veronika Frisová: „stačí dát mé jméno do googlu a najdete ordinaci :-) profema“
Kamila: „Dobrý den, jsem těhotná 6+1 a zároveň kojím dítě 20 měsíců (plánovala jsem kojení cca do 2 let). Gynekoložka mi doporučila ukončit kojení, aby mělo tělo sílu na další těhotenství. Můžete mi to prosím potvrdit? Řeším jestli kojit déle i kvůli imunitě dítěte anebo jestli upřednostnit správný vývoj plodu. Je mi 43 let. Děkuji.“
MUDr. Veronika Frisová: „nemusíte ukončovat kojení hned, ale okolo půlky těhotenství by to bylo dobré , aby jste dobře zvládla fyzicky náročnější _ půlku těhotneství plus abz starší dítě nechalo mlékko novému sourozenci“