Chat

host

prof. MUDr. Aleš Linhart

Krevní sraženiny

Záznam chatu z pondělí 12. dubna 2021

Jana: „Dobrý den,může i po očkování Pfizerem dojít k problémům s žílami a krevními sraženinami? Neléčím se s žílami,přesto po druhé dávce mám nohy jak z olova.Děkuji a přeji hezký den“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Větší výskyt nebyl zatím popsán, ale vznik trombózy jistě vyloučit nelze, po vakcinaci je ale celkem častá velká únava: Pokud problém neodezní, pak je ale na místě vyšetření u lékaře.“

Hanka: „prosím, jak se pozná první příznak trombózy? Mohu to sama na sobě poznat pokud dříve neumřu? Děkuji“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Pokud hovoříme o trombóze žilní, pak se objevují otoky, bolest v postižené noze, někdy barevné změny... Trombóz je ale spousty v různých cévách a podle toho se příznaky liší.“

Alena: „Dobrý den,dělají se mi docela dost modřiny a občas mi nějaká žilka sama praskne -stačí k tomu třeba jen promnout si prsty a udělá se mi boulička s krevní sraženinou která se pak postupně vstřebá.Krevní testy mám v normě a lékařka řekla že když se mi to dělá častěji mám si brát Ascorutin.Jenže neurolog mi předepsal léky na ředění krve kvůli očním aurám, neřekl mi co mi píše,takže jsem se ho na to nemohla zeptat, ale můžu v takové situaci brát léky na ředění krve-nezhorší to ještě to praskání žilek? Přiznám se že jsem je brát nezačala,ale k lékaři v této době zbytečně jít nechci abych se zeptala praktické.Děkuji za radu“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Tento problém léky na ředění krve skutečně zhoršit mohou, lékař by měl být před předepsáním informován, někdy je přínos léčby větší než riziko, ale to nelze na dálku posoudit.“

Jitka: „Ve které věkové kategorii je může dojít ke krevní sraženině?“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Krevní sraženiny postihují spíše starší nemocné, kteří mají více nemocí cév, ale nejsou zdaleka vyloučeny ani u mladých.“

ANTICYKLON: „Jak bezpečně poznat krevní sraženinu?“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Pokud jde o sraženinu žilní, pak typicky nemocní mají otoky a bolesti v postižené končetině, lékařská vyšetření pak zahrnují odběr krve na specifické ukazatele krevních sraženin a ultrazvukové vyšetření žil. Sraženiny v jiném cévním teritoriu se projevují vždy jinak, sraženina může být a často i je příčinou aktivního infarktu, který se projevuje bolestí na hrudi, nedostatkem dechu, bušením srdce.... poznat jde z EKG a krevních odběrů.“

DAYD: „Jaká je nejlepší prevence u krevních sraženin?“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Mnoho sraženin v žilách vzniká v důsledku omezeného pohybu, který je prevencí zásadní. Jako prevenci jde podávat mnoho léků, které se liší podle toho, jaké cévy jsou ohroženy a používáme je často až tam, kde chceme zabránit vzniku opakované příhody. Prevence léky je však na místě jen při vysokém riziku, protože tyto léky vždy zvyšují riziko krvácení.“

AK: „Kolik je druhů, typů krevních sraženin?“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Krevní sraženiny mohou vznikat v žilách i tepnách, jejich složení se trochu liší, liší se i léčba. Zásadní rozdíl je v tom, které cévy jsou postiženy - u tepen se trombóza mozkových tepen projeví mrtvicí, srdečních tepen infarktem. U žil je nejčastěji trombóza na dolních končetinách, ale může být i kdekoli jinde. Trombóza může vzniknou i v srdci samotném a po jejím uvolnění do oběhu pak hrozí například vznik mozkových příhod. Rozdílů je tedy mnoho.“

SKINF: „Jaké mohou být důsledky krevních sraženin?“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Trombóza žil vede ke zhoršenému odtoku krve z končetiny, ta otéká, bolí, mohou vznikat i následné změny až vznik například bércových vředů. Trombóza tepen vede k nedostatku okysličené krve do postiženého orgánu, vzniká například mozková příhody, infarkt myokardu nebo nedokrevnost končetin. Trombóza se může vytvořit i v srdci a její uvolnění pak může způsobit například také mrtvici.“

Anna: „Jaká je komorbidita u krevních sraženin?“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Největším rizikem pro vznik krevních sraženin jsou nádorová onemocnění, ale každé postižené cévní teritorium má svá vlastní rizika. Například vznik sraženiny v srdci je častější u nemocných starších, s cukrovkou, vysokým tlakem, onemocněním srdce nebo srdečním selhání.“

STOP: „Kde na těle nejčastěji bývá krevní sraženina?“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Velmi časté jsou sraženiny v žilách, kde trombóza vede k otokům, bolestem, vzniku žilní nedostatečnosti a nakonec k bércovým vředům. V tepnách jsou časté sraženiny například v koronárních tepnách, kde vedou k infarktu myokardu. V srdci vznikají u nemocných s fibrilací síní, což je nejčastější poruch srdečního rytmu.“

SK: „Stává se, že je víc krevních sraženin na lidské těle najednou?“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Ano, není to vyloučeno, často pak nejdeme nějaký spouštěcí mechanismus krevního srážení, třeba zánět...“

Slávka Mokošová: „Dobrý den,mám trombozu tří mozkových splavů po nenahlášeném pracovním úrazu,rovněž mám Leidenskou mutaci,beru Warfarin,Chce se zeptat,jestli se můžu bepečně nechat naočkovat Astra zeneca nebo johns,která vakcína je podle vás pro mě bezpečnější,děkuji moc“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „S ohledem na popsané trombózy žilních splavů bych ve Vašem případě volil jinou vakcínu než AZ. Jde sice o velmi vzácnou komplikaci, ale právě v oblasti, kterou máte postiženou.“

denmark: „Víte, že jedna kapela (konkrétně Death z USA) vydala LP desku, která se do ČJ dá mj. přeložit: "Křič krvavá sraženino"?“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „To sice vypadá "cool" ale pro lékaře je to morbidní "přes čáru"....“

Andrea: „Dobrý den pane doktore, chtěla jsem se zeptat co se týče sraženin a očkování Astra Zeneca...je to takový strašák.. je možné nějak srážlivost ovlivnit, třeba stravou..?Děkuji a přeji pevné zdraví“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Tyto sraženiny byly skutečně pospány, riziko se jeví malé, ve rovnání s rizikem, že člověk zemře na covid je opravdu minimální, proto také vakcinace touto vakcínou pokračuje. Ovlivnit riziko bezpečně neumíme, u rizikových nemocných po konzultaci s lékařem lze zvážit podávání léků !na ředění" krve, ty ale mají zase vždy nějaké riziko krvácení, proto je třeba velmi pečlivě vážit.“

ANTIMONY: „Jak je na tom ČR s krevními sraženinami v současnosti?“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Tento přehled nemáme k dispozici v součtu. Je to dáno tím, že sraženin je mnoho typů a postihují různé cévy. Když budeme hovořit o sraženinách v srdečních tepnách, které jsou příčinou infarktů, pak na tom rozhodně dobře nejsme“

Vlada Musil: „Dobry den, v soucasne dobe povrchni troboflebiitida/ hmatna zikla, zatudla kuze/ s/ e leci lokalne jak... 2Je nutno lezet, nebo je dovolen pohybovy rezim.Dekuji“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „U povrchové flebitidy je naopak pohyb velmi vhodný....“

Miroslav: „Mohu požádat svého ošetřujícího lékaře o nový lék namísto Warfarinu? Je již běžně dostupný? Bude mi vyhověno?“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Nové léky místo warfarinu hradí pojišťovny jen na předpis internisty nebo kardiologa a jen v přesně vymezených indikacích. U některých situací není náhrada warfarinu vhodná vůbec, protože nové léky nebyly buď vyzkoušené nebo nemají správný efekt...“

Petr: „Dobrý den, je pacient s bifascikularni blokádou srdce více ohrožen krevními srazeninami? Děkuji.“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Tento typ poruchy sám o sobě krevní sraženiny nevyvolává, jde ale o to, proč porucha vedení vznikla, jsou některé vyvolávající stavy, které s vyšším rizikem spojeny jsou.“

Vera: „Manžel je 2 měsíce po infarktu, muže se očkovat proti covidu. Dekuji“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Pokud nemá komplikace, pak ano. Na místě je poradit se s kardiologem nebo internistou.“

Alice: „Dobrý den, způsobuje srdeční arytmie vznik sraženin? Děkuji.“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Ano, ale ne všechny arytmie. Nejčastěji je to fibrilace síní, která trombózu vyvolat může. Pokud lékař Vaše riziko posoudí jako zvýšené, je na místě "ředění" krve, které má být dlouhodobé a nepřerušované.“

Věra: „Dobrý den, co dělat preventivně proti srazeninam, když v rodině cévní onemocnění.....pomůže acylpyrin? V jakém množství?“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Kyselina acetylsalicylová je celkem účinnou prevencí tepenných sraženin (infarkty, mozkové příhody - mrtvice). Jeho podávání je ale na místě až u nemocných s prokázaným cévním poškozením. Každý lék proti srážení krve může vyvolat opačnou reakci, tedy krvácení. Proto je nutno tuto léčbu volit až při jasně vysokém riziku, většinou až po nějaké prodělané příhodě.“

MARIE: „Dobry den pane profesore,doporucil byste preventivni uzivani Acylpirinu?dekuji za odpovedMarie“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Acylpyrin, neboli kyselina acetylsalicylová je lék vhodný jen u vysokého rizika, neopodstatněné podání u nemocných s malým rizikem naopak hrozí krvácivými komplikacemi (např, krvácení ze žaludku). Riziko léku pak převáží riziko onemocnění.“

Dana: „Můj manžel má již asi 8 let let trombozu a stále užívá pouze Warfarin a k tomu bere Detralex. Chodí k obvodnímu lékaři a chci se zeptat, jestli i obvodní lékař mu může změnit Warfarin za jiný již v dnešní době účinnější lék, který jste zmiňoval, nebo jedině odborný a který lék by jste vy doporučil. Stav se mu nelepší.“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Nové léky zatím praktický lékař napsat nemůže. V dlouhodobé terapii jako je tato pak nejsou hrazeny z prostředků pojištění a bylo by nutno si je platit.“

Marie: „Manžel mel 2x trombozu,uziva Xareltto,je pro nej vhodna vakcina od Astra Zeneca?“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „V tomto případě bych se této vakciny nebál....“

Jana: „Dobrý den, chci se zeptat, jestli Warfarin 3 ochrání před případnými sraženinami po očkování. Děkuji. Jana Cigánková“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Léčba warfarinem by neměla být vedena dávkou ale podle INR (Quickův test). Pokud je v odpovídajícím rozmezí, pak se není třeba vakcinace obávat.“

Majka: „Bylo by možné napsat název webu ohledně těch kroků. Lze nějakým způsobem se plátú v cevách zbavit nebo zlepšit?“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „6000kroku.cz Pláty v cévách nejlépe ovlivňuje léčba cholesterolu, méně ale přece i některé léky na tlak a cukrovku“

Ludmila: „Dobrý den pane profesore, je mi 73 let a asi 15 let užívám Godasal jako prevenci na krevní sraženiny, který mi předepsal internista,ke kterému chodím na půlroční kontroly. Je nutné tento lék užívat? V r. 2018 jsem podstoupila koronografické vyšetření srdce a vše bylo v pořádku. Beru asi od 50 let lék na zvýšený krevní tlak a cholesterol a 5 let Eliceu. Diabetik nejsem a jiné nemoci nemám.Děkuji za Váš názor. Trefilová.“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Tento lék většinou předepisujeme až u nemocných s významným rizikem nebo po prodělaném infarktu či intervenci na cévách. Je ale možné, že Váš internista měl k jeho nasazení jiný důvod.“

Antonín: „Dobrý den pane profesore MUDr.Linharte Úplnou náhodou jsem právě zaregistroval Vaši diskuzi na sama doma. Delší dobu a to i po častých debatách o krevních sraženinách u COVIDu-19 mě pojalo podezření, zda bych krevnéí sraženinou nemohl být postižen i já. Neprodělal jsem COVID a nemyslím si, že bych ji měl z tohoto důvodu. Již roky mě trápí "zánětlivá" bolest pravé ruky, kterou odjakživa upřednostňuji, protože jsem jednak pravák, jednak jsem prodělal dětskou mozkovou obrnu levostrannou. V pravém rameni mám atritidu, mám dlouhodobě vysoký počet červených krvinek, jsem diabetik (lék stadamed 1000 - denní hodnota k užívání 1500, neužívám inzulin), je mi 40 let, pohlavím muž. V minulosti velký sportovec, dlouhodbě mi sport chybí - tělesná váha cca 95kg při 178cm výšky - celkem muskulaturní.“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Z toho co líčíte to na trombózu moc nevypadá, i když nemocní s vysokým počtem krvinek a diabetici v jistém vyšším riziku být mohou...“

H.Bucňáková: „Dostala jsme covid, po 10 týdnech jsem musela do nemocnice. CT ukázalo 50% postižení plic. Dnes už jsem 8dnů doma, při odchodu CT ukázalo ještě 20% postižení plic,krevní sraženiny nebyly. Píchám si injekce fraxiparine 10 dnů. Chci se zeptat, jak se chovat, co udělat, jak předejít krevním sraženinám po injekcích. Na plicní ambulanci mám jít až za 5 týdnů. Děkuji“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Předepsaný lék má za cíl sraženinám zabránit, sám o sobě je vyvolává jen velmi výjimečně. Pro rehabilitaci je klíčový pohyb, který vznik sraženin významně snižuje.“

Anna: „dobrý den,mám transplantovanou chlopen a chtěla bych ze zeptat jestli mi může ublížit nebo způsobit krevní sraženinu,když si nechám tetovat obočí.Děkuji za odpověd.“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „U nemocných s náhradou chlopně je vždy podávána nějaká léčba omezující krevní srážení (podle typu chlopně). Obával bych se proto více krvácení. Pokud užíváte warfarin, rozhodně nedoporučuji věc řešit jeho dočasným vysazením!!“

Pelikánová: „Dobrý den pane doktore, kde prosím najdu tu informaci o 6000 krocích jak jste o tom hovořil. Moc Vám děkuji a přeji hezký den. S pozdravem Pelikánová“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „6000kroku.cz“

Ivana: „Dobrý den, pane profesore, mohu podstoupit sklerotizaci dolních končetin týden po aplikaci 2. vakcíny Pfizer? Případně o kolik dní raději odložit. Je mi 70 let. Děkuji za odpověď.“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Pokud na vakcínu nemáte reakci, pak asi není po druhé dávce problém.“

Jana: „Dobrý den, již tři roky beru Eliguis, který si hradím sama. Patří tento lék k novým lékům?“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Tento lék zatím zlepšenou úhradu nemá, mělo by se to ale v dohledné době změnit.“

Antonín: „Má bolest ruky přichází "zničeho nic" žádná předchozí velká námaha, žádné posilování s činkama .... aktuálně v místech, kde se z ruky žilně odebírá krev, po několik hodinách přecházející k rameni - takto to trvá dny nebo i dlouhé měsíce. Můj obvodní lékař si semnou asi neví příliš rady, já za hypochondra býti nechci. V minulosti (3) právě kvůli této bolesti byla u mne byl objeven diabetes II. typu, rentgenem artritida v rameni. I z vlastní zkušenosti z mládí poznám zánětlivou bolest svalu nebo šlach z přetížení, o tototo se nejedná - tato bolest se projevuje bolestí v místě - které je přesně na cm špatně identifikovatelné, přichází nečekaně, jako bych měl ruku přeleželou dlouhoodbě - neprokrvenou, konce prstů kovové, žíly na té konkrétní ruce naběhlé jak u kulturisty.“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Potíže, které líčíte jsou velmi obtížně interpretovatelné po chatu, ale mimo jiné bych uvažoval o "thoracic outlet syndromu" - jde o útlak nervů nebo cévních struktur v místech, kde procházejí mezi svaly a kostmi na krku a v horní části hrudníku. Nejlépe je schopen je posoudit neurolog nebo angiolog.“

Hana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak " bojovat " s dědičnou aterosklerózou. Užívám lék na cholesterol, snažím se jíst zdravě. Nedávno mi zemřel syn, 43 let , pitva prokázala kornatění tepen 3. stupně. Zemřel náhle, byl sportovec, štíhlý, hlídal si životosprávu, užíval lék na cholesterol. Aterosklerózu 3. stupně měl i můj otec, zemřel na infarkt v 61 letech. Máme ještě další děti, vnuky a mám obavu, aby se situace neopakovala. Děkuji za odpověď.“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Léčba cholesterolu je zásadní a měla by být dost agresivní, měl by být vyloučen dědičný syndrom spojený s vysokými hladinami cholesterolu. A pak platí obecná doporučení - nekouřit, pohyb, léčit tlak či diabetes...“

Květa: „Dobrý den, prosím o váš názor . Byla mi diagnostikována ICHDK 4st. ,na PDK na dorzu nohy nenalezen puls,signál ani barevný tok na ADP. Na palci PDK mám nehojící se ránu s nekrozou1,5 x 1,5 cm po chirurg. zákroku pro benigní útvar vel 1 mm. Užívám Enelbin2x2tbl a ANP 100mg 1x1 Po 5 měsících bez jakéhokoliv efektu.Už nevím,co dále...Děkuji za odpověď ( je mi 50let)“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Cévy by vám měl vyšetřit angiolog a měla by být provedena angiogafie s cílem posoudit, zda by nešlo stav řešit chirurgicky nebo intervenčně (katetrizačně). Léky samotné v této kombinaci asi nemají šanci stav změnit.“

Vlastimil: „Je lék na ředění krve prevencí proti mozkové mrtvici?“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Ano, ale jen u nemocných s fibrilací síní. Jiné léky jsou prevencí mozkové příhody u lidí, kteří již iktus prodělali.“

Pavla: „Dobrý den vážený pane profesore, prosím Vás moje maminka dostala trombozu do jater a ucpala se ji hlavní tepna vyživující játra, která ji následkem ucpání selhala nebyla vyživována krví a přestala čistit organismus. Celá zežloutlá, nebylo ji pomoci a zemřela :-( Prosím Vás to nic opravdu z léku neexistuje, tepnu od trombu zprůchodnit, že ji nepomohli a musela zemřít? Děkuji za odpověď a hezký den. Pavla“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Je mi to moc líto, ale bohužel v některých cévních oblastech léky občas nefungují tak, jak bychom si přáli a ani zprůchodnění jinou cestou není vždy možné.“

Eva: „Dobrý den pane profesore. U bratra při rozboru krve stanovili LPA. Doporučili mu lék ROSUVASTATIN. Také ho instruovali, že by měl informovat sourozence, že je to dědičné. Při preventivní prohlídce jsem toto sdělila praktické lékařce a ta nad tím mávla rukou. Nedávno se dostal můj druhý bratr do nemocnice. je mu 70. Ráno po probuzení začal mít problémy s řečí. po absolvování několika vyšetření byl po několika dnech propuštěn s tím, že v mozku něco proběhlo, ale že již nebylo možné zjistit co. Nicméně dostal předepsaný ROSUVSTATIN, tedy stejný lék a anopyrin. Myslím, že by to mohl být stejný problém a že bych se měla znovu dožadovat kontroly. Je mi 65 let a třeba by se dalo podobným problémům předejít. Moc pozdravuji a děkuji předem za vaše stanovisko. Eva T.“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „LpPL(a) je považována za ukazatel rizika, ale specifické léky, které ji ovlivňují se do praxe nedostaly - efekt byl menší, než se čekalo. Proto je rosuvastatin logickou volbou a správně. ANopyrin po mozkové mrtvici také dává smysl. Pro Vás samotnou je pak na místě znát svůj cholesterol a při jeho vyšší hodnotě také léčit.“

Jiřina: „Dobrý den pane profesore, před 24 lety jsem měla po úrazu trombozu v levé končetině. Chci se zeptat, zda jde sraženina vyoperovat nebo rozpustit, aby mi kotník na noze neotékal. Děkuji za odpověď.“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „U trombózy před tak dlouhou dobou jde nejspíše o chronickou nedostatečnost žil, kdy chlopně v žilách nefungují dobře. Jednoduché řešení není, používají se punčochy venotonika...“

Lada: „Moje maminka bere lék na ředění krve. Minulý měsíc dostala mrtvici oka, oslepla na něho. Myslíte, že kdyby ten lék na ředění krve nebrala, mohla by ji skolit třeba mozková mrtvice? Jak si mám vysvětlit, že dostala tu mrtvici do oka?“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Bohužel ani léky na ředění krve nejsou všemocné, navíc ne všechny fungují na všech úrovních a ve všech cévách stejně. Navíc ne každá mrtvice je dána krevní sraženinou. Samozřejmě nelze vyloučit, že by vše bylo horší, kdyby maminka léky nebrala vůbec.“

Jarka: „Jsem už dvacet let po prodělané CMP, je mi 70 let a stále beru léky na ředění krve celých dvacet let, je to vhodné? Mám na nohách metličky a při nějakém mírném škrábnutí nemohu krvácení zastavit, nebylo by vhodné užívání léku na ředění krve zmírnit, beru prášek nyní Stacyl denně. A jaký máte názor na očkován Astrou Zenecou v mém případě?děkuji. Jarka“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Léčba kyselinou acetylsalicylovou se často podává dlouhodobě, ale pokud je spojena s krvácením, lze po dohodě s lékařem vše přehodnotit. Očkování bych se v tomto případě nebál.“

Petra: „Dobrý den, je vznik krevních sraženin podmíněn i vyšším věkem?“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Ano, bohužel tomu tak je....“

Radka: „Dobrý den. Je vhodné při zjištění nemoci covid 19 začít užívat Acylpyrin nebo alespoň slabší Stacyl? Jsem po 2 trombózách. Je mi 48. Manžel a děti krevní sraženiny neprodělali. Děkuji.“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Kyselina acetylsalicylová má na krevní sraženiny v žilách účinek relativně malý, ale někteří ji v této indikaci doporučují, pokud jsou trombózy nedávné, doporučuji poradu s ošetřujícím lékařem, zda nevolit jiný typ ředění. Naopak u starší trombózy, zejména, pokud bylo jasné, proč vznikla, je otázka, zda je taková léčba potřeba.“

Viktor: „Dobrý den, pane profesore, před deseti lety jsem prodělal hlubokou žilní trombozu dolní končetiny. Z důvodu pozdního nasazení léčby - ředění krve, se nepodařilo žílu v podkolení zcela zprůchodnit. Trpím tedy dodnes nedostatečným prokrvením (otoky). Lze tento stav napravit? Například vložením stentu? Děkuji za odpověď.“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Bohužel tady stent nepomůže, příčinou je špatné fungování chlopní žil, které trombóza často poškozuje nenávratně...“

Lubor: „Dobrý den, může vysoký tlak a tep dat vznik krevní sraženině?“

prof. MUDr. Aleš Linhart: „Vysoký tlak může poškodit tepny a na tomto podkladě vzniklá staženina ucpat některou cévu.“