Chat

prof. MUDr. Eliška Sovová
Trénink plic po Covidu-19
Záznam chatu z pondělí 15. března 2021
ANTI: „Ví se vše o tématu Trénink plic po Covidu-19?“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „V poslední době vyšlo několik odborných doporučení, jak se má trénink (spíše rehabilitace) po nemmoci COVID 19 provádět. Během týdne budou dostupná i česká doporučení. My jsme s kolektivem složeným se zaměstnanců Fakultní nemocnice Olomouc, Fakulty tělesné kultury a ČARO trochu předběhli dobu a vydali jednoduchou brožuru o to jak se máme pohybovat,jak cvičit po této nemoci. Brožura je dostupná na webových stránkách fakultní nemocnice.“
Simona Říhová: „Dobrý den jsme s manželem po covidu -19 a stále kašleme nevíme co pro to dělat abychom byli v kondici děkujeme za odpověď“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Bylo by dobře navštívit postcovidovou poradnu, které jsou nejméně při fakultních nemonicích, kde budete podrobně vyšetřeni a bude Vám případně doporučena další rehabilitace (podle stavu) Určitě můžete začít cvičit dechové cviky podle naší brožury, je ke stažení na webu www.fnol.cz“
Martina Nováková: „Jsem měsíc před porodem a právě jsem prodělala covid. Kašel mi po 14 dnech stále zůstává (záchvaty kašle, vykaslavani), jak se dostat do "formy ", abych porod "udychala" a starala se momentálně o plíce správně. Doporučuje čerstvý vzduch i když je ještě studenejsi? Děkuji“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Dobrý den, určitě navštivte plicního odborníka, který Vás vyšetří, dále denně choďte na procházky, začněte cvičit dechová cvičení (určitě třeba to, co Vás učili na předporodním kurzu), buďte hodně veselá a těšte se na miminko!!“
Nela Nováková: „Dobrý den, jak podpořit plíce 3leté dcery po covidu? Vitamíny, pozvolny pohyb? Měla pouze suchý kašel. Co sledovat a nic nezanedbat? Děkuji“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Přesně tak, postupně začít zatěžovat, hodně vitamínů z přirozeného zdroje (ovoce, zelenina...), nestresovat (stres zhoršuje imunitu), objímat ... Hlavně vesele:))“
Lucie: „Dobry den, chtela bych se zeptat, jak resit kazdodenni poruchy spanku po covidu a mravenceni koncetin taktez po covidu, jestlize pacient absolvoval neurologicke vysetreni a je v poradku. Dekuji.“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „CHce to opravdu trpělivost, některé neurologické problémy přetrvávají dlouho.. po domluvě s lékařem užívat magnesium, B vitaminy, přidat pohyb a nestresovat se.“
Barbora: „Dobrý den, paní profesorko, ráda bych se informovala, poctivě jsme dodrželi karanténu, nebyli jsme venku celý 14 dní. Při hlubokém nádechu mě mírně píchá v oblasti hrudníku a udělala se mi kožní vyrážka v oblasti krku, může to vše souviset s covidem?“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Z otázky nerozumím, zda jste Covid prodělala... pokud ano, běžte se nechat vyšetřit... pokud ne, hlavně dodržujte pravidlo 5S- spánek, zdravá strava, pohyb (nebojte se chodit ven, venku za dodržení pravidel COVID nechytnete), snižte stres a nekuřte.“
Zlata Měchurová: „Dobrý den, na podzim jsem prodělala koronavirus. Od té doby se mi zhoršilo dýchání a začaly mne hodně padat vlasy. Poradíte prosím, jak tomu napomoci? Děkuji!“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Stran pohybu- zkuste cvičit podle naší brožury- www.fnol.cz. I já jsem po COVIDU měla potíže s vypadáváním vlasů, pokud je to v nějaké velké míře, navštivte kožního lékaře.“
Milena Formánková: „Dobrý den, paní doktorko,jsem 14 dní po Covidu, který trval 14 dní - rýma, kašel, bolesti těka, horečka. Teď kašel ustává, ale strašně těžko se mi dýchá, při každé námaze se zadýchám a tluče mi srdce a moc se to nelepší. Existuje něco na to zadýchávání? Děkuji za odpověď.“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Pokud potíže přetrvávají, navštivte jednu z postkovidových poraden (nejméně při fakultních nemocnicích)... jinak poslouchejte vlastní tělo a postupně začněte je zatěžovat. Sama jsem měla COVID 19 v říjnu (14 dní průběh se všemi příznaky) a ještě měsíc jsem byla opravdu unavená a zadýchaná. Pak to přešlo.“
Daniela: „Dobrý den, v lednu jsem prodělala covid - lehčí formu - teplota38 -38,5, rýma, bolest hlavy a silná bolest očí, ztráta čichu. Po 14 dnech se mi trochu ulevilo, ale přetrvává mi bolest hlavy a zvýšená teplota - 37, která občas stoupne na 37,5 - zejména po výletech cca 7-10 km, které děláme o víkendech. Poradíte mi prosím, co dělat, co užívat, jak se dostat zase do "normálního" stavu? Pomohly by mi třeba vitaminové infuze, které nabízejí některé ordinace? Děkuji mnohokrát“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „POkud potíže přetrvávají, tak navštivte postkovidovou poradnu- jsou nejméně při fakultních nemocnicích... jinak poslouchejte své tělo.. postupně zatěžujte, můžete cvičit podle naší brožury (www.fnol.cz). Stran vitamínů nejsou vědecké studie, ale na zvýšení imunity určitě funguje vitamin C (nejlépe v přirozené formě- zelenina, ovoce), vitamin D, selen, zinek, omega 3 mastné kyseliny). Vitaminové infuse nemají vědeckou oporu, ale pokud tomu věříte, tak to zkuste (někdy platí, víra Tvá Tě uzdravila).“
Vlaďka: „Dobrý den,Covid jsem prodělala o Vánocích.Neměla jsem teploty ani kašel jen úpornou bolest hlavy.Cítím se pořád unavená,nic mě nebaví.Nemůžu se vzpamatovat,jsem s dcerou doma na ošetřovném a začínají mě zlobit i nervy.Ještě mě trápí přes den pokašlávání,lochtání v krku.Jak se vzpamatovat?Přeji hodně zdraví.“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Pokud jsou potíže opravdu velké, navštivte lékaře. Jinak dodržujte 5S- spánek aspoň 8 hodin, strava (co nejvíce ovoce, zeleniny, voda, kvalitní bílkovina..), sport- pohybová aktivita- denně na procházku, snížit chronický stres- mít se ráda, relaxovat, drobné rituály... a nekouřit. Na kašel přírodní preparáty- poraďte se v lékárně.“
Slávka Petříčková: „26. listopadu jsem prodělala covid a stále mám problémy s dušností, zadýchávám se, kašlu, jsem zpomalená, objevil se mi vysoký tlak, na který beru nově léky a stále se mi úplně nevrátil čich a chuť - některé věci vůbec nerozeznávám, jak z toho ven?“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Hlavně pozitivně, kde nemůže pomoci lékař, musíme si pomoci sami. Podle našich zkušeností časem příznaky vymizí. Dodržujme pravidla 5S- spánek aspoň 8 hodin, strava (co nejméně průmyslově zpracovaných výrobků, zelenina, ovoce, tekutiny, kvalitní bílkovina), Sport- spíše pohyb-- postupně 10 000 kroků denně, cvičit podle naší brožury (www.fnol.cz), snížit stres- relaxace, mít se ráda, neřešit to, co nemůžu změnit a stop kouření.“
ANTICYKLON: „Jak dlouho je nutné trénovat plíce po COVIDU-19?“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Každý z nás by se měl pohybu věnovat průběžně a celý život.. není to závislé jen na onemocnění COVID 19. POkud jde o závažné postižení plic, tak je vhodné navštívit rehabilitačního lékaře a následně fyzioterapeuta- to jsou ti praví odborníci.“
Míla: „Dobrý den. Pokud jdu v respirátoru,nebo roušce rychleji hrozně se zadychavam ,jakobych běžela.Jde to nějak cvičit,abych se tolik nezadýchavala. Děkuji Míla.“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Určitě cvičte doma, můžete použít naši brožuru (www.fnol.cz), přidejte pohyb na zdravém vzduchu- základem je rychlá chůze- pokud se opatření uvolní, tak choďte v přírodě bez roušky !!!“
Radka: „Hezký den paní doktorko, co říkáte na Betaglukany v prevenci covidu? Děkuji“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Dobrý den, asi na to nejsou věděcké studie, ale tyto látky mají vliv na posílení imunity, takže určitě nebudou škodit.“
Hana F.: „Dobrý den, prodělala jsem covid pneumonie, cca 14 dní po odeznění příznaků mám na rtg plic oboustranné zastínění, plicní funkční testy jsou ok. Dá se doufat, že se plíce zhojí?“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Určitě je velká pravděpodobnost, že se vše upraví do normálu. Měla byste navštivit rehabilitačního lékaře a domluvte si speciální fyzioterapii.“
Jan: „Zdravím. Chci se vás zeptat,jak dlouho u dospělého člověka je po zápalu plic na RTG vidět nějaká změna.A jestli výjimečně může mít pacient se zápalem plic RTG čisté. Děkuji Jan“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Je to opravdu velmi individuální... záleží na mnoha faktorech. Pokud je zánět minimální, nemusí být zobrazitelný.“
Hanka: „Prosím, jaký názor máte na respirátory? To co vydechuji si zase vdechnu zpět do plic. Děkuji“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Pokud nám to vláda a situace dovolí, rychle je sundejme.. není to přirozené.“
Helena Zdeňková: „Dobrý den, chtěla jsem se prosím zeptat, jak reaguje koronavirus na lidi, kteří dlouhodobě užívají kortikoidy popř jiné léky na revmatickou artritidu. Slyšela jsem o případu, kdy kolem paní s ravmatickou artritidu je okruh lidí pozitivní na covid a ona sama prozatím odolává. Děkuji“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Ten virus je tak nevyzpytatelný, že nelze moc dobře na tuto otázku odpovědět. Na jednu stranu jsou osoby s autoimunní chorobou rizikoví, na druhou stran asi záleží i na jiných faktorech, které asi všechny neznáme. Přeji paní, ať vydrží bez infekce a brzo se naočkuje.“
Lenka: „Dobrý den, jakým vyšetřením je možné zjistit, zda po covidu jsou plíce i srdce v pořádku? Mohu toto vyšetření požadovat?Po jaké době od onemocnění je možné toto vyšetření absolvovat. Děkuji.“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Existují postocovidové poradny (nejčastěji při fakultních nemocnicíh), kde Vás odborně vyšetří. NIcméně, pokud nemáte žádné potíže, je to zbytečné, zbytečně byste se vystavoval (a) rentgenovému záření a jiným zbytečným vyšetřením.“
Mojmír Bárta: „Je mi 72 let a prodělal jsem středně těžký covid 19, včetně zápalu plic, který mně byl diagnotikován 11. 2. 2021. Nyní jsem veden v kolonce - uzdraven. Po jaké době se můžu zaregistrovat na očkování proti covidu ? Děkuji za odpověď.“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Podle současných pravidel můžete být očkován 10 dní po ukončení karantény, nicméně, pokud máte protilátky, nemusíte podle odborníků spěchat.“
Ivana: „Dobrý den, chtěla bych vědět, jaký poměr hlubokého a lehkého spánku je optimální. Mám léta slabé spaní, vše mě vzbudí a ráno jsem unavená bez ohledu jak dlouho spím. A ještě by mne zajímalo jak vyřešit po covidu občasný kašel během dene. Zatím provedená vyšetření prak. lékaře na nic neukazují. Děkuji“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Ten poměr je také velmi individuální- nejdůležitější známka toho, že dobře spíme, je ranní pocit dobrého vyspání... zkuste dodržovat spánkovou hygienu a zamyslete se nad chronickým stresem (dětství, rodina, děti, práce, okolí..) Občasný kašel po COVIDU je u pacientů běžný, zkuste bylinky- poraĎte se v lékárně.“
Jitka: „Dobrý den, jsem měsíc po covidu. Mohu zase začít běhat ,? mám opravdu strach o mé plíce. Předtím zdravá, 30 let.děkuji“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Určitě, postupně se zatěžujte a poslouchejte vlastní tělo!! Fakt se nebojte, negativní strach nám snižuje imunitu!!!“
Marie: „Dobrý den paní doktorko, můj třicetiletý syn prodělal covid. Měl pouze dva teploty, bolesti kloubů a sem tam zakaslal. Od tří let chci na plicní kvůli nemocí plic, která dosud nebyla specifikována. Doktor, aby napsal nějakou diagnózu, tak uvedl chronickou obstrukční nemoc plic. Dětský lékař mi kdysi řekl, že ve velké těle jsou malé plíce. Nyní praktická doktorka přišla na to, že má po prodělaném covidu nějaké potíže z plícemi. Co na syn dělat, aby se jeho stav zlepšil. Pracuje venku a má dost fyzicky namáhavou práci. Žije zdravě. Děkuji za odpověď“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Navštivte postkovidovou poradnu.“
lenka: „dobrý den, jsem nekuřáčka, zdravý životní styl, měla jsem koronavirus. mohu mít nějaké obavy o mé plíce ? v budoucnu děkuji“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Pokud žijete zdravě, nemoc jste zvládla bez komplikací, tak je opravdu minimální šance, že budete mít nějaké problémy.“
František: „Přeju Vám paní profesorko dobrý den. Měl bych k Vám dotaz, i když je to možná na jiné téma. Jedná se o očkování proti Covidu-19. Měl jsem 73 let a chodím na onkologii na každoměsíční injekce. Pichají mi Firmagon. Mám i mírnou chudekrevnost. Můj dotaz je ale tento: Mám přijmout očkování proti Covidu-19? Mám totiž obavu, jak se budou snášet injekce z onkologie a injekce proti Covidu. Děkuju Vám a přeju Vám k Vaší práci pokoj, dobro a radost. František“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Vždy se chce poradit s lékařem. Jako onkologický pacient jste opravdu riziková skupina, tak by očkování bylo na místě. CHodíme očkovat od ledna a mé prozatímné zkušenosti jsou takové, že starší osoby (i rizikové) snáší vakcínu velmi dobře. Takže se očkování určitě nebojte.“
Anna: „Dobrý den Paní doktorko jsem 4 týden po covidu mám nález na plicích na plicní vyšetření jdu až za měsíc a tak jsem se chtěla zeptat co dělat nebo měla bych užívat nějaké léky aby se mi nález nezhoršoval děkuji za odpověď“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Hlavně poslouchejte, co Vám říká Vaše tělo... postupně zvyšujte zátěž, snažte se zdravě jíst (zelenina, ovoce, kvalitní bílkovina, tekutiny), můžete si vzít kombinaci vitamínu C (500 mg), multivitamín (obsahující vitamín D),selen, zinek, omega 3 mastné kyseliny. Je dobré popíjet čaje, které mají vliv na plicní parenchym- poraďte se v lékárně. Nestresujte se- nesledujte počty nakažených, relaxujte, mějte se ráda. Nekuřte a spěte aspoň 8 hodin denně.“
Jitka: „Dobrý den, kdy skončí tato doba prosím ? To musí onemocnět každý ? aby byl klid ? Chřipku také každý nechytil.“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „To je otázka za Nobelovu cenu :)) Byla bych optimmistická a vzala to tak, že i tato situace je výzva pro to, co můžeme udělat sami pro sebe, jak se dál posunout a jak přehodnotit naše konzumní chování. Proč se svět zbláznil- nikdo neví, ten virus se opravdu chová nepředvidatelně.“
Jaroslava: „Dobrý den, po jaké době je vhodné očkování proti covidu, když jsem jej prodělala přes vánoce, pak měla antibiotika a stále přetrvává občasný kaše, potíže s dýcháním a nekončící zahlenění. Byliny ani vitamíny nějak nezabírají. Krevní obraz i CRP jsem měla v normě. Musím být úplně bez příznaků nebo je vhodné předtím ještě nějaké kontrolní vyšetření? Děkuji.“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Očkování je podle současných pravidel možné 10 dní po skončení příznaků (karantény) Podle doporučení imunologické společnosti se nemusí spěchat u osob s prokázanými protilátkami.“
Jana: „Je možné vyvinout vakcínu na novou nemoc (covid-19)tak rychle ? Když na vir- chřipku se vakcína "vyráběla" roky ? děkuji“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Asi to možné je, technologie byla nachystána na jiné viry..“
katk: „Dobrý den paníá doktorko, mohu se vás zeptat, je opravdu možné, že mladí lidé 2000-1990-1980 mohou umřít na koronavirus ?“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Možné to je, pravděpodobně je to otázka vrozené imunity, která přispěje k tomuto kritickému průběhu nebo zatím neprokázáná nemoc. Jasná vědecká fakta ale zatím nemáme. Nicméně jsou to jednotlivci.“
katka: „dobrý den, paní doktorko, můžete mi prosím sdělit, zda je koronavirus tak nebezpečný ?q“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Hlavní problém je v jeho nevyspytatelném chování... určitě více než 90% osob přežije nemoc buď bezpříznakově nebo s minimálními příznaky. Co nevíme je, proč někteří skončí s dramatickým zápalem plic s nutností plicní ventilace. Některé rizikové faktory známe- obezita, hypertenze, cukrovka, jiná chronická onemocnění.. ale proč to někdy potká pravdu do té doby zdravého pacienta nevíme. Jistě hraje roli virová nálož, současný stav imunity...“
František Vyhnálek,mistopředseda Klubu Čtyřlístek Šumperk, z.s.: „Vážená p. doktorko, jak časté je p. embolie při prodělání Covidu-18? a jak po prodělání může mít pacient, at je jak věkově stár? Pak, jak se dlouho léčí po pl. embolii, a jak dlouo je rekonvalescence? Když má někdo 85+, prodělal ol. embolii, ted už to v pořáku, ale má jednu z plic málo funkční. Je tu šance na její zlepšení funkce plíce, plic? A jestli ano, za jak dlouho? Prosím o zodpovězení, za které Vám moc děkuji František Vyhnálek“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Plicní embolie při COVIDu není častá, ale některé pacienty opravdu potká- virus zvyšuje srážení krve. Rekonvalescence po embolii spojené s COVIDEm je prakticky stejná, jako bez covidu. Šance na zlepšení funkce plic je vždycky.. chce to trpělivost a něco pro to udělat (rehabilitace..)“
Jana21: „Dobrý den, jsem měsíc po začátku covidu, byl mi diagnostikován zápal plic, zvládla jsem to doma na antibioticích, ještě kašlu a cítím něco na stále na plících.Co lze užívat na doléčení zápalu plic? Doposud jsem užívala erdomed.Děkuji.“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Je vhodné doplnit bylinné čaje- poraďte se v lékárně, můžete i cvičit- viz naše brožura (www.fnol.cz). Nestresovat se, nekouřit a dobře spát. Je možné přechodně zvýšit příjem vitamínů (C, D, B).“
Kamil: „Jsem alergik. Jsem otestovaný jako covid. Končí mi doba 14 denní karantény. Po konzultaci s paní doktorkou mi byl nasazen lék Symbicort 2x0x2 místo Alvesco. Po použití se mi spíše přitíží. Hůře se mi dýchá a je mi trochu nevolno. Tak 4hod to trvá. Stále jsem zahleněný .“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Konzultujte to s Vaším lékařem. Zkuste bylinné čaje.“
Franvy: „Vážená p. profesrko, je dobré bráti ten nejučinnější, nejkvalitnější u nás v ČR betaglukan? Je to dobré k posílení imunity, jako je třeba i ten vitamín D? A je dobré bráti k tomu betaglukanu i ten kvalitní vit. D? Jinak konzumujeme hodně zeleny i ovoce. Moc Vám děkuji za zodpovězení F.V.“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Betaglukan podle mě nemá úplně jasná vědecká data, ale určitě zlepšuje imunitu a tak se jeho použití nabízí jako vhodné. Kromě užívání vitaminu D choďtě taky na slunce,na procházky...“
Dagmar Novotná: „Jak nastartovat plíce po covidu“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Zkuste naši brožuru- www.fnol.cz.. o konkrétních postupech se poraďte s lékařem.“
ANTI: „Ví se vše o tématu Trénink plic po Covidu-19?“
prof. MUDr. Eliška Sovová: „Určitě neví, jsou nyní zveřejňována růzá světová doporučení,která se někdy trochu liší. Česká doporučení budou zveřejněna pravděpodobně během týdne.“