Chat

host

Mgr. Andrea Kroftová

Morčata – soužití a ubytování

Záznam chatu ze středy 17. února 2021

STOP1: „Jaké jsou nejdůležitější zásady pro chov morčat?“

Mgr. Andrea Kroftová: „Určitě musíme myslet na to, že morče je společenský tvor a proto potřebuje společnost dalšího morčete. Pokud si chceme pořídit morčata, ideální je oslovit chovatele a dobrý chovatel se vším poradí. Dobrý chovatel má zájem na tom, aby jeho odchovy měly v novém domově co nejlepší péči. Seznam aktivních chovatelů v naší organizaci můžete najít na www.klubmorcat.cz“

ANTI: „Jak se morčata snáší se zakrslými králíky?“

Mgr. Andrea Kroftová: „Morče x králík mají různé požadavky na výživu. Jejich soužití není nejvhodnější. Morče potřebuje hlavně parťáka stejného druhu tzn. zase morče.“

Lucka: „Dobrý den, je prosím možné mít jen jedno morče, pokud člověk z 90 % tráví čas doma a může mu věnovat pozornost a dělat společnost? Děkuji.“

Mgr. Andrea Kroftová: „Dobrý den, společnost člověka nemůže morčátku plně nahradit morčecího parťáka. Doporučuji pořídit dvě.“

Kateřina: „Dobrý den, zajímalo by mě jaký může mít důvod, že morče neustále loudí jídlo. Má dostatek vody, sena a dostává jídlo 3x denně. Ale mimo tyto intervaly loudí klidně po hodině a i během noci. Myslím si, že jídlem strádat nemůže, má dostatek všeho. Může se jednat o upoutání pozornosti?“

Mgr. Andrea Kroftová: „Morčata komunikují různými zvuky. Může se jednat o upoutání pozornosti, zvláště pokud nemá morčecího parťáka. Doporučuji pořídit morčecího kamaráda.“

Ivana: „Dobrý den, ráda bych se zeptala na jednu věc. Měla jsem morče přes čtyři roky, pouze jedno, naučila jsem ho spoustu triků, hráli jsme si, mazlili se, když mě viděl, pískal radostí a když jsem ho začala drbat na zádech, vrněl spokojeností. Avšak postupem času se nám narodilo miminko a morče samozřejmě už nemělo tolik pozornosti. Kousal klec, pískal a dožadoval se pozornosti. "Zlobil" se, že se mu nevěnuji. Jednoho dne nevypadal dobře a do večera se nafoukl a bohužel došlo na nejhorší. Mohlo to být úmrtí steskem po pozornosti, případně je nějaká první pomoc v tomto případě? Děkuji za odpověď a zdraví morčátkům.“

Mgr. Andrea Kroftová: „Vaše morčátko se dožadovalo pozornosti. Zdravotní problémy vyžadují velmi rychlou návštěvu veterinárního lékaře - ideálně specialisty na hlodavce.“

Lili: „Preferujete spíše chov na koberečkách, nebo na pilinách?“

Mgr. Andrea Kroftová: „Osobně preferuji chov na buničité podestýlce a bezprašných hoblinách. Piliny nejsou vhodné - jsou velmi drobné a prašné.“

Eliška Kočicová: „Dobrý den. Mám morčecí slečnu 5 let. Před rokem a půl jí umřela kamarádka. Chtěla jsem se zeptat jestli jí máme pořizovat společníka/ci popřípadě jakého a jak starého. Děkuji za odpověď Eliška Kočicová“

Mgr. Andrea Kroftová: „Milá Eliško, doporučuji pořízení morčecí partačky, nemusí být miminko, může se jednat i o starší samičku, která je zvyklá žít ve skupině a nebo kastrovaného samečka.“

Leona: „Je normální, že na mě morče pořád útočí a nenechá se ani pohladit. Např. jen když projdu kolem klece, tak hned začne zuřit.“

Mgr. Andrea Kroftová: „Nejedná se o běžné chování. Pokud se citlivé na kontakt, může mít i nějaký zdravotní problém. Nechte ho prohlédnout veterinárním lélařem - specialistou na hlodavce. Pokud je morče samo, dožaduje se pozornosti a pravděpodobně mu chybí morčecí kamarád.“

Gita: „Jak často se stříhají drápky morčátkům? Musím jen speciálními kleštičkami? Děkuji.“

Mgr. Andrea Kroftová: „Záleží na tom, po čem morčátko běhá a jak se drápky přirozeně obrušují. Našim morčátkům stříháme drápky cca jednou měsíčně. Používáme kleštičky určené na stříhání kočičich drápků nebo kleštičky na nehty.“

Markéta: „Jak často se morcata čistí?a co morce ji a může se s ním chodit v létě ven na zahradu?“

Mgr. Andrea Kroftová: „Četnost čištění závisí na druhu a velikosti ubikace, druhu podestýlky a množství morčat v ní. Podestýlka by neměla být mokrá, neměl by z ní být cítit čpavek. Morče v létě můžeme pouštět na zahradu, pokud mu zajistíme úkryt ve stínu a bezpečné okolí (ochranu před predátory).“

Kateřina Š.: „Dobrý den, jak často dávat morčeti zeleninu? Děkuji“

Mgr. Andrea Kroftová: „Morčata mohou zeleninu denně, dle vlastních zkušeností ne více než 5 - 7 dkg na dospělé morče denně - např. mrkev, petržel, římský salát ...“

Anežka: „Dobrý den, prosím o radu, jak často mám morcatku (aktuálně půl roku) stříhat drápky? Zatím jsme mu je nestrihali. Jak poznám, že už jsou dlouhé?“

Mgr. Andrea Kroftová: „Záleží na tom, jak si morčata drápky obrušují, jakou mají podestýlku. Dlouhé drápky se začnou stáčet, morčátku to vadí při běhání a pohyb se pro ně stává bolestivým. Doporučuji oslovit chovatele v místě bydliště, který Vám rád poradí, jestli je čas drápky ostříhat. Popř. můžete oslovit veterináře v místě bydliště, který Vám s prvním stříhání taky pomůže.“

Martina: „Co může znamenat hnisavy narustek na nosu u morce?“

Mgr. Andrea Kroftová: „Může se jednat o zanícení žlázky, absces po kousnutí, novotvar. Doporučuji navštívit vet. lékaře - specialistu na hlodavce, aby rozhodl o způsobu léčby.Pokud budete potřebovat konkrétní doporučení dle místa bydliště, ozvěte se nám na vybor@klubmorcat.cz a rádi vám pomůžeme s kontaktem.“

Linda: „Jak mám seznámit dvě vykastrovaná morčata? (Samičky)“

Mgr. Andrea Kroftová: „Ideálně na velkém prostoru, poté doporučuji do vyčištěné ubikace (čistíme octem) dát dostatek sena, krmivo, zeleninu, prolézačky, přístřešky apod. a sledovat chování. Nebojte se, holky si musí své postavení ve skupině (páru) vyjasnit. Občasné hádky jsou normální.“

Sofie Štrajtová: „Kolik let může morče přežít?“

Mgr. Andrea Kroftová: „Průměrný věk dožití morčat je cca 6 - 8 let.“

Lucie Hejpetrová: „Dobrý den, miluju morčátka, máme doma dvě. Včera byly máničky, dnes skini, tak zítra by mohli přijít na řadu punkáči :) Nevím jak přesně se jim říká, prostě ti, co maj na hlavě šošolku a jinak jsou spíše krátkosrstí. Taková máme doma. Pokud je máte též, přineste nám je prosím ukázat. Díky! Ať se daří :)“

Mgr. Andrea Kroftová: „Pravděpodobně myslíte crestedy. Ať se Vám daří.“