Chat

prof. MUDr. Jiří Widimský
Vysoký tlak a nutná kontrola
Záznam chatu ze čtvrtka 19. listopadu 2020
Hana: „Dobrý den, beru léky na vysoký cholesterol . Jaká je pravděpodobnost , ze budu mít do budoucna problémy s tlakem ? Je mi 41 let, moc děkuji za odpověď“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „je to možné, zejména pokud někdo z rodičů měl hypertenzi. Nechte si měřit krevní tlak alespon lx do roka.“
Marcela: „Dobrý den, je mi 44 let, celý život jsem měla nižsí tlak. Nevadil mi, naučila jsem se s ním žít. Před rokem jsem zkolabovala z vyčerpání v práci a poprvé jsem mi bylo řečeno, že mám tlak vysoký. Léky na tlak jsem odmítla, nepravidelně si tlak nechám změřit. Poslední měření 137/67. Zvolnila jsem pracovní tempo, hodně času trávím v přírode. Je šance, že se tlak upraví na normální hladinu? Nebo mám očekávat, že věkem půjde nahoru a lékům se nevyhnu?“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „nechte si úravidelnmě měřit krevní tlak, pokud bude do 135/85 v domácím prostředí, zatím farmkologickou léčbu nepotřebujete“
Hana: „Dobrý den, ještě jsem se nedozvěděla, jaký tlak má mít člověk po 50ce. Každý lékař to říká jinak. Děkuji“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „pod 140/90 mmHg u lékaře, pod 135/85 doma“
SK: „Jaká je nejlepší prevence vysokého krevního tlaku?“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „udržování normální tělesné hmotnosti, pravidelný pohyb, omezení příjmu soli, abstinence cigaret. Pokud však někdo z vašich rodičů má či měl hypetenzi, pak jí nejspíše také získáte“
ANTI: „Jaké můžou být nejhorší důsledky vysokého krevního tlaku?“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „v případě nedostatečné léčby mohou být fatální-cévní mozkové příhody, infarkty, srdeční či ledvinné selhání“
ANTI: „Jak často by měl chodit na kontrolu člověk, který má vysoký krevní tlak?“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „to závisí na závažnosti vysokého krevního tlaku a typu léčby. Při zahajování léčby častěji, po nastavení léčby postačí jednou za cca 3-6 měsíců z závislosti na přítomnosti ev. dalších onemocnění“
Miloš Widimský: „Dobrý den pane profesore, mám dotaz jak dlouho mám počkat mezi prvním a druhým měřením tlaku. Děkuji za odpověď a zdraví Vás Miloš Widimský z Plzně“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „cca 2 min, zdravím do Plzně“
Jiří: „Dobrý den, je pravda, že pokud člověk jednou užívá léky na tlak, tak už je nikdy nemůže vysadit?“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „ve většině případů tomu tak je, pokud však dojde k významné redukci tělesné hmotnosti a/nebo ke zvýšení vytrvalostní tělesné aktivity,může dojít k poklesu až normalizaci tlaku. Není to však zcela obvyklé“
Zuzana: „Dobrý den pane profesore, mám již docela dlouho vyšší spodní tlak(90-95), beru léky,moje praktická lékařka mi říká, že je to v pořádku.Jste stejného názoru? Je mi 53let, mám operované (postupně) obě nohy ohledně žil. Mohou tyto asi špatné žíly(cévy) mít s tímto souvislost? Děkuji a přeji hezký den.“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „špatné žíly s tím souvislost nejspíše nemají, měl byjste míti tlak pod 140/90“
Bohuslav: „Dobrý den pane profesore , zajímalo by mě jaký optimální tlak bych měl mít v 76 letech a který tlak jestli spodní nebo vrchní je důležitý a v jakém rozmezí by měl být? Děkuji a hezký den Bohuslav“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „v tomto věku je důležitější ten horní, tj systolický, průměrný by měl býti mezi 130-140 v tomto věku, ale lze tolerovat i hodnoty 140-149 mmHg pokud nemáte nějaká další závažná onemocnění jako např. diabetes“
Milan: „Dobrý den,užívám léky na tlak a sportuji,vždy po sportu mám tlak nízký kolem100/70.Je to normální ? Děkuji“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „je to zcela normální, zejména pokud děláte sport vytrvalostního typu Nechte si provést 24 hod monitorování krevního tlaku aby se posoudilo zdali některé léky nelze vysadit či snížit dávky“
Kojzar: „Jakou vypovídací hodnotu má druhé číslo -diastola .Děkuji.“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „stejnou jako horní systolický, u osob nad 50 let je důležitější ten horní“
Markéta: „Dobrý den.mam dotaz, může hypertenze souviset s PCO ovarií? které mám je mě 41 let.nejsem obézní, naopak,jsem běžkyně cca25km týdne.cholesterol a trigl mám vždy na hraně a stravují se velmi dietně, jsem výživový poradce.uzivam hormonální antikoncepci a mám jedno dítě z UM opl děkuji Strnadová.“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „do určité míry může, záleží na tom jaké hodnoty tlaku máte doma, pokud 135/85 a více opakovaně měla by jste zvážit užívání léků“
Hana: „Dobrý den pane doktore, jaký by měl být tlak v 44 letech při tělesné váze 90.Děkuji“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „pod 140/90 u lékaře, pod 135/85 doma“
Petr Kusák: „Dobrý den pane profesore, je možné vysoký tlak "vyléčit"? Nebo je to doživotní braní léků? Děkuji Petr Kusák“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „hypertenzi nelze trvale vyléčit až na některé sekundární formy vyvolané např.onemocněním nadledvin či ledvin, většinou to znamená celoživotní užívání léků“
Helena: „Dobrý den, rodinná známá má vysoký tlak jen v noci. ve dne je v pořádku, ale v noci jí buší srdce a bolí ji hlava. Po naměření má vysoký tlak. U lékaře jí předepsali léky na snížení tlaku, ale pokud je bude brát, nesníží se jí i denní tlak na nebezpečné minimum? Děkuji“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „měla by si nechat provést 24 hod.monitorování krevního tlaku, pokud bude celkový průměr 130/80 mmHg a vyšší, měla by nejspíše užívat lék či léky dle lékaře“
Ramešová Dana: „Vážený pane profesore, obracím se na Vás o radu. Je mi 73let a posledních 5 let se potýkám se syndromem bílého pláště. Co by mi mohlo pomoci při zvládání situace u lékaře při měření krevního tlaku. Děkuji. S přáním hezkého dne Ramešová“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „většinou se tento syndrom stále opakuje, pokud však krevní tlak doma je normální, nemusí to nic závažného znamenat“
Jana Michaličková-Havlíková: „Ahoj Jiříku,zdravím Tě i celou rodinu.5p“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „Ahoj Jano, zdravím též“
Dagmar: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat mám si měřit tlak na pravé nebo levé ruce je v tom nějaký rozdíl? Děkuji“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „pokud jsou tlaky na obou rukou srovnatelné, pak je to jedno, obecně je doporučováno měřit tlak na končetině s vyšším tlakem/rozdíl by však neměl býti vyšší než 10 mmHg“
Alena Zemanová: „Dobrý den, zajímalo by mě, jak spolehlivé jsou tlakoměry na zápěstí. Děkuji“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „obecně jsou preferovány tlakoměry s manžetou na paži“
Iva: „Dobrý den, může tetanie ovlivňovat výšku krevního tlaku? krásný den!“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „může dojít k přechodným výkyvům tlaku díky zvýšené stresové zátěži“
Jaroslav: „Léčím se na vysoký tlak, brzy ráno mívám 155/98, ale po snídani mi tlak rychle klesne na 96/60. Pak se mi motá hlava. Dá se s tím něco dělat?“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „nejspíše bych snížil dávky léků, případně bych rozdělit jejich užívání na ráno i večer“
Jana: „Dobrý den pane doktore, manželovi je 39 let a cca 5 let se léčí s vysokým krevním tlakem, musí brát léky navždy a je vzhledem k tlaku pravděpodobnost, že bude mít infarkt nebo cévní mozkovou příhodu nebo že mu hrozí dřívější úmrtí.“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „pokud má tlak dobře kontrolován , tj pod 140/90 mmHg u lékaře, a nemá další rizikové faktory jako diabetes či zvýšený cholesterol či nikotinismus, pak je riziko těchto komplikací menší“
Milada: „Dobrý den, pane profesore, prosila bych o radu na nízký tlak . Manželovi se stává, že v tomto případě je velmi malátný a při měření tlaku - tlak není ani naměřitelný, zároveň má přitom velmi nízký puls. Několikrát tento problém řešil s obvodním lékařem i internistou, ale na nízký tlak prý lék není. Můžete nám prosím poradit čím tento problém může být způsoben a jaké vyšetření je možno provést. Mnohokrát děkuji za radu. MF“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „nechte si provést jednat 24 hod. monitorování krevního tlaku a rovněž i Holterovské monitorování ekg a dle výsledku pak bych postupoval“
Pavel Gába: „Dobrý den, Zajímalo by mne, jaký máte názor měření krevního tlaku chytrými hodinkami. Je přesnost tímto způsobem dostatečná nebo zavádějící. Děkuji.“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „přesnost těchto nových přístupů by měla být ověřena klasickou technikou, zatím nemáme data u hypertoniků“
Monika: „Dobrý den pne doktore, zajímalo by mě, jakým způsobem se dá zvýšený krevní tlak snížit svépomocí doma pokud nečekaně taková situace nastane. Děkuji“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „snížením tělesné hmotnosti v případě obezity, pravidelnou aktivitou vytrvalostního typu či abstinencí nikotinu, každopádně si nechte krevní tlak změřit u lékaře“
Hana Tomečková: „Dobrý den pane doktore , chtěla jsem se zeptat pokud mám doma tlak průměrně 138/90 a puls 82 a užívám léky Rilmenidin 1ml je to dostatečná dávka léku? Kolik je prosím správné číslo pulzu?A jak je důležité užívat lék ve stejnou dobu?Dekuji za odpovědi“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „měla by jste míti tlak doma pod 135/85 , pulz by mohl býti trochu nižší“
J. Povolný: „Dobrý den. Pane profesore mam za to, ze starši človek muze mít vyšši tlak vzhledm ke stavu jeho cévniho systemu. Lepši zasobovani mozku a td. Mozna se mylim. Moc dekuji za odpoveď.“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „ve vyšším věku, tj většinou ve věku nad 65 let a více by měl být kevní tlak také jako u mladších, tj. pod 140/90, lze však se spokojit i krevním tlakem mezi 140/149 mmHg na základě mortalitních studií“
Jana: „Dobrý den, při domácím měření mám tlak 130, 140, 150/85-90 někdy nižší hodnoty a někdy i vyšší. Na měření Holter jsem byla a je prý v pořádku. Měření ale bylo jenom do 22.00 hod. Je mi 60 let, sportuji, jsem zdravá. Ale když si naměřím kolem 150/85, není to asi v pořádku. Děkuji za odpověď.“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „měla by jste míti průměrný tlak doma pod 135/85 mmHg.“
Rita Ondrejkova: „Dobrý den, mám řešit spíše nízký tlak? 110/70. 106/66. 111/65. 107/77. 105/60 Děkuji Rita Domažlice“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „pokud máte takovéto hodnoty celý život a nemáte potíže či žádná závažná onemocnění, je to spíše výhoda a není třeba nic řešit“
Jaroslava: „Je v 51 letech 140/90 už vysoký tlak?Děkuji.“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „pokud je to opakovaně u lékaře, pak ano“
Radka: „Dobrý den, maje maminka 75 let bere léky na vysoký tlak. Nepravidelně se však stane, že jí tlak náhle vyskočí až na 190. předchází tomu bolest břicha. Může to být příčina? Na vyšetřeních nic nezjistili, jen břišní kýlu. případně jaké testy doporučíte? děkuji.“
prof. MUDr. Jiří Widimský: „jakákoliv bolest může kevní tlak zvýšit, pokud je to takto opakovaně, měla by se nechat podrobně vyšetřit“