Chat

host

Blanka Procházková

Baby rady – jak předejít obezitě u batolat

Záznam chatu z úterý 27. října 2020

Jana: „Dobrý den, s manželem jsme oba obézní vlastně už od dětství. Naši rodiče také. U našich dětí bychom chtěli obezitě předejít (dcera rok a půl, druhé dítě na cestě). Na co se v jídelníčku dětí zaměřit a na co si dát pozor? Jídelníček se i my dospělí snažíme mít pestrý, přednost dáváme celozrnnému pečivu. Dbáme na každodenní přísun zeleniny i ovoce, mléčné výrobky, maso. Z uzenin pouze vysokoprocentní šunku a ne denně. Konzervy a polotovary nekupujeme, ani instantní produkty. Přesto máme strach, že to není a nebude u našich dětí dostačující, když vidíme, že ani u nás se váha nemění. I když máme pravidelný pohyb. Dědičný aspekt respektujeme, ale věříme, že se s tím u našich dětí dá něco dělat. Jen bychom potřebovali vědět co. Děkuji moc.“

Blanka Procházková: „Dobrý den, je dobře, že se otázkou hrozící nadváhy u vašich dětí vůbec věnujete. Skladba vašeho jídelníčku vypadá dle vašeho popisu dobře, předpokládám, že půjde o nerovnováhu v energetickém příjmu, výdeji, případně i zpomalený metabolismus. Nic z toho není neřešitelné. U dětí hlídejte, jak zapadají do percentilových grafů, aby ideálně nepřekročily 75.percentil v hodnocení hmotnosti vůči věku (na stránkách SZU). Dbejte na pestrý jídelníček, který 3x denně obsahuje zeleninu, občas ovoce, pravidelě maso, ryby, v malém množství i luštěniny. U dětí do 3 et zcela vylučte uzeniny včetně šunky. Mléko a mléčné výrobky by měly být v jídelníčku batolat alespoň 3x denně (včetně mateřského), rozhodně nelze doporučit nízkotučné výrobky, ale středně - polotučné jsou nejvhodnější. Nevhodné jsou ochucené, sladké či slané mléčné výrobky, naopak velmi vhodné jsou zakysané. Naprosto zásadní je fyzická aktivita, která má u dětí být hlavně spontánní a denně ideálně 2 hodiny prováděná ve venkovním prostředí.“

Vendula: „Dobrý den potřebovala bych poradit mám nadváhu chtěla bych zhubnout 10 kg jak na to děkuji za odpověď“

Blanka Procházková: „Dobrý den, hubnutí je nejvíce ovlivněno poměrem mezi příjmem a výdejem energie. Neznám Váš jídelníček, ani fyzickou aktivitu, ale obecně je vždy nejlepších výsledků dosahováno kombinací obou opatření - snížení energetického příjmu (omezení příjmu sacharidů a tuků, sledování příjmu bílkovin) a zvýšení výdeje cílenou pohybobou aktivitou - nejlépe obden alespoň 30 minut pohybu, při kterém se zadýcháte, ale stále můžete mluvit. Pokud navíc připojíte denně 10 minut posilování s vahou vlastního těla, výsledek je zcela jistě zaručen.“

ANTI: „Co vše hrozí miminku, pokud je obézní?“

Blanka Procházková: „Dobrý den. Obezita v kojeneckém věku je bohužel významnou predispozicí pro vznik mnohých civilizačních onemocnění v dospělém věku. Obézní roční děti mají výrazně vyšší riziko vzniku cukrovky a dalších metabolických poruch i v případě, že ve školním věku je jejich hmotnost normální.“

ANTI: „Jak řešit situaci, pokud už batole obézní je?“

Blanka Procházková: „Dobrý den, zcela jistě je vhodné soustředit se na pohyb dítěte, který se snažíme všemi prostředky podpořit. Kontrola jídelníčku u dětí, které jsou již přikrmované je také velmi vhodná, jídelníček v jednom roce by již měl obsahovat všechny běžné potraviny, ne však sůl a nadbytek cukru. Denně by mělo batole přijmout alespoň 2 porce zeleniny a jednu porci ovoce. Velikost porce je od 30 do 50 g dle druhu. Nejlépe v syrové podobě mechanicky upravené tak, aby byl příjem bezpečný.“

Wendy: „Ani tak dotaz mám už dospělé děti ale dcera byla jako batole a vlastně až do svých 19 let baculka a pak se odstěhovala od rodičů a začala bydlet s přítelem začala pracovat a teď je hubená jak modelka. Takže lidé se mění“

Blanka Procházková: „Dobrý den, to je skvělé, dceři gratuluji a držím palce, ať jí vydrží ideální hmotnost dlouhodobě. Hubenost modelek bych však zcela nedoporučovala.“

Dajka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám dítě 19 měsíců, doma dělám domácí šunku (jen sůl a maso), může to malé dítě? A ještě se zeptám, já osobně moc nesolím, polévku vůbec, nevadí když dítěti také nepřisoluji? Mamka mi říká aby mu pak něco nechybělo? Ale jí hodně i sýry a ty jsou slané dost? Děkuji moc“

Blanka Procházková: „Dobrý den, v 19 měsících již ano, se solí buďte nadále opatrná. V tomto věku ji již dokáže sice organismus zpracovávat relativně dobře, ale není žádoucí vypěstovat si návyk na výrazně chutnající potraviny. Ze soli přijímáme pouze sodík a v malém množství chlor, obě látky lze zcela bezpečně získat z pestré stravy i bez solení. Sýry dost často obsahují soli až nadbytek, určitě nemusíte mít obavy, že by Vaší dceři sůl chyběla. Preferujte čerstvé sýry typu Mozzarela, Žervé, Lučina atd.“

Sabina: „Dobrý den Moje dcera plně kojena má furt hlad jsou jí dva měsíce.. u kojení se e vzteká a spí.. kojim po dvou hodinách..ale zdá se mi že už ji moje mlíko nestačí čím ji můžu dokrmovat ? Děkuju za odpověď“

Blanka Procházková: „Dobrý den, prosím, poraďte se s pediatrem. Zcela zásadním vodítkem pro odpověď budou váhové přírůstky a celkové prospívání kojence. Pokud jsou v pořádku, nebude se nejspíše jednat o hlad, ale potřebu být s maminkou v kontaktu, která je kojením dobře naplněna. Přidávání umělého mléka plně kojeným dětem vede postupně ke snížení produkce mateřského mléka, protože děti preferují ten příjem, který je pro ně pohodlnější - sání s lahvičky je obvykle snazší, než sání MM. Doporučila bych dokrmování neukvapovat, ale zcela jistě se poradit s pediatrem.“

Tereza Z.: „Dobrý den, Mam rocni dite. Odmita mi domaci obedy (testoviny, maso, ryzi, atd). Sni to az ve chvili, kdyz mu tam dam banan - pro oslazeni. Co s tim, když mu to bez toho nechutna? Dekuji, Tereza“

Blanka Procházková: „Dobrý den, vím, že to je velmi obtížné, ale zkuste odolávat a tyto potraviny mu v různých obměnách podávat opakovaně v několikadenních odstupech. Návyk na sladkou chuť je opravdu zrádný. Při nabízení těchto potravin je velmi vhodné, aby dítě skutečně mělo hlad, nejlépe bylo před jídlem 2 hodiny venku bez piškotů, pečiva, sladkého nápoje atd.“

Adéla Šťastná: „Dobrý den paní Procházková, mám na Vás dotaz ohledně příkrmu u 5ti měsíčního syna. Jakou zeleninu podávat a jaké množství? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den :)“

Blanka Procházková: „Dobrý den, Adélo, v 5 měsících je ideální věk na první příkrmy (spíše v symbolickém množství- ochutnávání), nejlepší jsou pro začátek ty potraviny, které budete děťátku podávat později často. Neexistuje jednoznačné doporučení, která potravina je nejvhodnější, ale z praxe je známé, že vhodnější jsou méně sladké druhy. Tedy ne obligátní mrkev, ale raději brambora, v malém množství brokolice bez stopek, na okusování nabídněte list salátu, kousek papriky atd. Později přejděte na obiloviny, do 7 měsíců by dítě mělo znát lepek - nejlépe v době, kdy je ještě alespoň částečně kojeno.“

Kateřina: „Dobrý den , Prosím o radu co s rok a půl letym ditetem když nechce jist maso ? Je to až takový problém ? Snažím se dítěti dodávat alespoň více zeleniny . Děkuji“

Blanka Procházková: „Dobrý den, ano, problém to může být, pokud není maso nahrazeno jiným plnohodnotným zdrojem bílkovin - vejce, mléčné výrobky. Z masa je navíc nejlépe vstřebáváno železo, hrozí tedy ve vyšší míře chudokrevnost. Pokuste se maso do jídelníčku dostat v jiné, než obvyklé podobě - pomazánky, polévky atd. Naopak nedoporučuji šunku a jiné uzeniny.“

Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to u malých dětí s domácí kuřecí šunkou? Děláme si doma šunku z kuřecích prsou ( cca kilo) a lžička medu a trochu rychlo soli. Od kdy by takovou šunku dítě mohlo. Děkuji za odpověď“

Blanka Procházková: „Dobrý den, problém je právě ona rychlosůl. Z dusitanů v ní obsažených vznikají v organismu nitrosaminy, které jsou prokazatelně karcinogenní, tedy pro podávání zvláště dětem zcela nevhodné. V malém množství lze uzeniny (byť domácí) povolit až po třetím roce věku, maximálně však do 50 - 100 g za týden.“

Kateřina: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký máte názor na přesnídávku pro půlroční miminko z domácího ovoce, ale s bílým cukrem a pudinkem, na občasné střídání s rozvařeným čerstvým ovocem k odpolední svačině, příkrmy baštíme už měsíc, ovoce týden. Děkuji ze odpověď“

Blanka Procházková: „Dobrý den, domácí přesnídávky mají výhodu v tom, že můžete ovlivnit jejich složení, ale nevýhodu v tom, že neznáte obsah dusitanů, pesticidů atd., který je u prodávaných přesnídávek přísně hlídán. Domácí přesnídávky bych doporučila vyrábět z domácího chemicky neošetřeného ovoce, cukr zkuste nepřidávat, pokud to opravdu nebude tolerováno, zkuste využít čekankový sirup.“

divačka: „Dobrý den, moje mamka kupuje mému synovi (ok a půl), koblihy, Brumíky a takové ty dortíčky do ruky Kinder atd, já jsem zásadně proti, alespoň do 3 let! Nedávám mu ani sladké pití - pije jen čistou vodu, je na ni zvyklí. Jak mám mamce důrazně říci že si to nepřeji, máte nějaký argument čím bych jí mohla oponovat? Děkuji a přeji hezký den“

Blanka Procházková: „Dobrý den, maminka poskytuje vnoučkovi medvědí službu. Budování návyku na tyto potraviny je v jeho věku bezkonkurenčně nejsilnější a celý život bude již mít tendenci sladké a rychlé zdroje energie preferovat. I v případě, že syn nemá zubní kaz, není obézní atd. je rozhodně žádoucí tyto potraviny z jídelníčku vyloučit. Pokud již nadávhu či zubní kaz má, je nejvyšší čas tyto potraviny striktně zakázat.“

Zdenka: „Dobrý den chci se zeptat kolik lžiček nebo množství má sníst 5 - 6 měsíční miminko když začínáte s příkrmem. A jelikož se blíží Vánoce jestli mu můžeme dát kousek file s bramborem nebo je na ryby příliš brzo.“

Blanka Procházková: „Dobrý den, první příkrmy jsou skutečně symbolické, jedná se spíše o ochutnávání a seznamování se novými potravinami. 2 - 3 lžičky na začátek, postupně navyšovat, nenutit, opakovat odmítané druhy. Filé s bramborem vyzkoušejte, doporučuji malinké množství dříve než o Vánocích, ať vás nepřekvapí nečekaná reakce - odmítání či alergie atd. Alergii neuvádíte, ale pokud by náhodu v rodině či u potomka byla (vč. atopického ekzému), zařazujte potenciální alergeny vč. ryb opatrně a několik dní čekejte, než zařadíte další novou potravinu, abyste dokázala případnou reakci odlišit.“

Jana Coufalová: „Dobrý den SYn v lednu dva roky strašně špatně ji téměř nic. Ovoce vůbec většinou žije o mléku v noci si vyžádá 2x 330 mléka umělého dělám mu jej slabší než dle dávkování.a před spaním řidší kaši cca 260 ml. Jinak Termix občas rohlík řízek domácí hranolky jinak do něj nic jiného nedostanu. Je nějaký třeba přípravek k chuti. Téměř mi nic ani neochutna. Už to trvá cca půl roku. Děkuji za radu“

Blanka Procházková: „Dobrý den, v tomto případě bych velmi doporučila vyžádat si od pediatra žádanku na konzultaci v nutriční ambulanci, případně navštívit nutričního terapeuta i bez žádanky, ale rozhodně ve zdravotnickém zařízení (ne výživového poradce). Je nutné propočítat energetický příjem a příjem jednotlivých živin, již nyní můžete jídelníček syna psát, ať máte zaznamenán delší časový úsek. Podpořit chuť k jídlu doporučuji pravidelným pobytem venku za každého počasí, případně podáváním vhodné dávky vitamínů skupiny B.“

Dita: „Dobrý den, mám opačný problém a dotaz. Mám 14 měsíční batole a vůbec nechce jíst. Váží 7,7 kg a měří 70 cm. Ani mléko. Jakoby neměl chuť k jídlu. A když už jí tak jen tři lžičky. Už nevím jak ho donutit něco jíst. Kaše nechce. Jsem z toho zoufalá. Jíme celá rodina u stolu, aby nás viděl. Běhám za ním, aby něco snědl. Přidávám do pití fantomalt (sacharidy) dle doporučení. Prosím poraďte jak na něj, aby měl chuť k jídlu. Děkuju.“

Blanka Procházková: „Dobrý den, nejste v tom sama, nezoufejte. Chápu vaši nervozitu a pochyby, zda má děťátko vše, co potřebuje. Dle váhovo výškovýh grafů se nachází kolem 20. percentilu (pokud se jedná o chlapce), což skutečně není mnoho, ale velmi důležitá je i minulost - zda bylo dítě takto drobné od narození nebo zda se situace horší až v poslední době. Podávání Fatnomaltu je dobré, ale například bílkoviny mohou při nedostatečném přímu být také deficitní. Opět bych doporučila osobní konzultaci u nutričního terapeuta. Do té doby se snažte, aby i to malé množství potravy, které dítě tolerouje, bylo co nejhodnotnější - bohaté na bílkoviny, zeleninu, ovoce atd.“

Jitka: „Dobrý den, jak často je vhodné a v jakém množství nabízet 10mesicnimu kojenci (spíše pod váhovým průměrem, je kojena) 100% bio mošt? Dále bych se chtěla zeptat kdy je vhodné zařazovat následující potraviny a v jakém množství: jogurt, pečivo, máslo? Dcera má problém s usínáním, je problém noční kojení a podávání umělého mléka ve flašce před spaním? Mockrát děkuji“

Blanka Procházková: „Dobrý den, 100% bio mošt je ok, ale rozhodně jej řeďte min. 1:1 vodou a podávejte spíše pro zpestření - ne jako hlavní zdroj tekutin. V 10 měsících by již všechny vámi uvedené potraviny měla být pravidelnou součástí jídelníčku - množství dle receptury a příjmu ostatních potravin v konkrétní den. Takto nelze jednoznačně určit. Usínání je v tomto věku problematické často, lahev s mlékem velmi dobře pomáhá, ale je-li možné řešit situaci jinak, určitě se o to pokuste a lahev s mlékem nechte až jako poslední možné řešení - důvodem je velmi obtížné odvykání tomuto způsobu usínání, vyšší riziko vzniku zubního kazu atd.“

Petra Rosenkranzová: „Dobrý den paní Procházková, můj dotaz se netýká obezity, ale spíš výživy jako takové. Moje 4letá dcera má hodně potravinových alergií (lepek, BKM, vejce, sója, luštěniny, semena, ořechy, pohanka, některé ovoce).... Jak mám zajistit bohatou a zdravou výživu? Kam se obrátit, je nějaký výživový specialista, který by nám poradil s jídelníčkem? Alergologové pouze vyhodnotí, co dítě nesmí. Ale jak ho stravovat?.... Děkuji mockrát. Petra R“

Blanka Procházková: „Dobrý den, v každé větší nemocnici pracuje nutriční terapeut (nebo celé oddělení nutričních terapeutů), obraťte se s dotazem na ně. V ideálním případě bude v provozu nutriční ambulance přímo v daném zdravotnickém zařízení, případně vám doporučí jiné pracoviště, na které se budete moci obrátit.“

Klára Režná: „Dobrý den, syn 8 měsíců přes den upřednostňuje mateřské mléko. Sní pouze pár lžiček. Snažím se dělat každodenní rituály (příkrm ve stejný čas). Snídaně mléko, svačina ovocný příkrm, oběd (zelenina, obilovina, maso) svačina mléko. Nevím co k večeři: zeleninový příkrm nebo obilnou kaši? Často slýchám, že je kaše nevhodná, vyšší kalorický index a nadýmá dítě. Děkuji“

Blanka Procházková: „Dobrý den, velmi záleží na prospívání syna. Má-li normální či vyšší hmotnost, preferujte zeleninu, pokud je hmotnost spíše nižší (dle percentilových grafů - najdete na webu SZU), nebojte se obilninových kaší. I mezi nimi jsou velké rozdíly a například jáhlová, kukuřičná nebo ovesná kaše zcela jistě děťátko nezatíží nadměrně - je-li podávána v rozumném množství.“

Jana: „Dobrý den, Můžete napsat recept na pomazánky z masa pro batolata a děti předškolního věku? Děkuji“

Blanka Procházková: „Dobrý den, jistě :) Kvalitní maso (kuře, králík, krůta...) uduste do měkka s mrkví v malém množství vody, rozmixujte ponorným mixérem i s vodou, přidejte špetku soli, sekanou pažitku nebo jiné čerstvé bylinky. Je-li třeba zahustit, přidejte tvaroh nebo vejce uvařené natvrdo. Méně vhodné jsou na zahuštění tavené sýry, majonéza.“

Bára: „Dobrý den, máte tip na ideální dětskou snídani? Je možné někde najít vzorový jídelníček pro děti, který by byl posvěcen odborníky? Děkuji za odpověď.“

Blanka Procházková: „Dobrý den, výborné tipy najdete na www.1000dni.cz. Příklady jídelníčku, recepty aj. jsou tam také. Hezký den všem a omlouvám se, že jsem nestihla odpovědět na všechny dotazy. Blanka Procházková www.lecebnavyziva.cz“