Chat

Táňa Kalinová
Cvičení dovedností kojenců
Záznam chatu z úterý 2. června 2020
SK: „Od kdy by se měly s kojenci cvičit do dovednosti?“
Táňa Kalinová: „Dobrý den, spíše než cíleně cvičit,bych použila slovní vyjádření spíše podporovat jeho fyziologický vývoj. Podporovat, nikoliv uspěchávat. Není to nic velkého, těžkého k učení, znalostem a pod. To, co miminko potřebuje v prvním roce nejvíce je pozornost rodičů, hlavně matky, naplňování jeho potřeb., soustředění se na dítě, reagovat na jeho projevy. Důležitý oční kontakt., hlas a komunikace, náruč - ruce na chování/konejšení/kolébání, hlazení, jemnou masáž. T. K.“
Michaela: „Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, jak dopomoci synovi (8mesicu) k tomu, aby lezl, dostal se na kolinka. Zatím jen rotuje okolo své osy a pohybuje se spíše směrem dozadu. Děkuji“
Táňa Kalinová: „Dobrý den, nespěchejte na něj, pokud doposavad se chlapeček vyvíjel dle typického obrazu psychomotorického vývoje, určitě přijde na to, jak se pohybovat v kleče. Typické lezení se začíná dostavovat u dětí až po 9. měsíci i později. Spousta dětí, pokud objeví stoj, tak se dožaduje spíše se stavět na nožičky a nepoužívat lezení. Nesnažte se předbíhat, aktivně ho nepostavujte. Zkuste mu rukou nožičky jako by zastavět (v poloze vleže na bříšku), aby mohl mít postupně zkušenost s odrazem a vzepřením o Vaší ruku, což mu umožní pohyb vpřed např. za nějakou oblíbenou hračkou. Postupně zapojí ručičky Ale, jak říkám, čas je.“
Anna: „Dobrý den, kdy tedy začít dítě ( chlapce) učit na nočník? Díky Anička“
Táňa Kalinová: „Dobrý den, vyprazdňování močového měchýře, konečníku je reflexní záležitost. Reflexní oblouk vede přes míchu. Je zapotřebí určitá vyzrálost dítěte, kdy zapojuje mozkovou činnost, začíná si uvědomovat potřebu, kterou se postupně učí ovládat. Věk je přibližně kolem 2 roku věku (pro noc klidně i do 4 roku). Je možné např. v období tréninku používat látkové pleny, nebo bez plenky (asi raději letní období:-)), aby chlapeček pocítil nepohodlí při vyprázdnění. Pokud neprotestuje, zkoušejte posazovat na nočníček (hlavně nenutit), pochválit vždy za úspěch. Není místo pro negativní hodnocení, když se mu to nepovede, hubování apod. Raději přerušit trénink a vrátit se k němu zpět za několik dní/týdnů. Nesrovnávejte příp. "šikovnost" dětí kamarádek. Pokud je dítě zralé, plenek se mnohem rychleji zbavuje. Každé dítě má svůj čas. T. K.“
Dana: „Dobrý den, jak se díváte na pasení koníčků od brzkého věku? Někdo doporučuje skoro ihned někdo ne jelikož mají těžší hlavičku? Děkuji“
Táňa Kalinová: „Dobrý den, aktivizaci miminka v poloze na bříšku lze už v novorozeneckém věku, na několik minut denně pod dohledem rodičů. Např. před nebo po koupání, vysvlečeného. Lze mu jemně masírovat zádíčka, hladit po krčku a povzbuzovat. Vždy podle jeho nálady a chuti. Opět, není to učení, spíše podpora jeho vývoje. T. K.“
Alena: „Dobrý den ,chtěla bych se zeptat,jestli je problém,když se mi miminko ve 4,5 měsících samo neotočí na bok?Děkuji“
Táňa Kalinová: „Dobrý den, děti se začínají přetáčet až kolem 6. měsíce. I s otáčením na bok má čas. Můžete ho podpořit v dovednosti tím, jak zvedat nožičky a přitahovat k bříšku. Nabídnout hračku do ručiček a posouvat s ní na jednu i druhou stranu. Přistupovat k miminku střídavě z obou stran a mluvit na něj ze strany. Otáčení přijde samo. T. K.“
pavla: „zdravím a chci se zeptat,co se děje s miminkem,když se s ním takto nesprávně třese,jak jste ukazovala s figurínkou.moc děkuji“
Táňa Kalinová: „Dobrý den, třesení miminek je nebezpečné. Nejsou zpevněné zádové svaly a svaly na krku. Třes není tlumen svalovými skupinami v horní části trupu a krku. Nebezpečí spočívá v poranění včetně otřesu mozku. T. K.“
Nikola P.: „Dobrý den , mám dceru v sobotu jí bude 10 měsíců a vůbec se nám nedaří ji naučit jíst stravu která nebude rozmixovaná úplně na hladkou kaši. Jak mile je to hrubě rozmixované a nebo kousek tak se začne dávit a někdy dojde až k zvracení. Všude čtu že mám vydržet a zkoušet dál , když to vyzkoušíme a zase se dáví tak počkám pár dní a zkouším to znovu. Bohužel stále bez úspěchu, když to zkouším a dcera se začne dávit tak se mě potom zasekne a nechce vůbec jíst i když to rozmixuji. Zuby jí začali růst až v 8 měsících, tak nevím jestli to může mít vlil. Děkuji“
Táňa Kalinová: „Dobrý den, doporučuji ještě konzultaci s vaším pediatrem. Abyste eliminovala negativní zkušenost s jídlem, zkuste nácvik nyní úplně přerušit. Holčička bude mít své tempo s přijímáním postupně pevné stravy. Doporučuji do ručičky dát vhodnou potravinu v pevné formě, co by holčičce chutnalo a měla pokusy zapojovat čelisti, jazýček. Např. kousek rohlíku, dětské křupky. Vždy pod dohledem. Postupně se bude sama seznamovat s pevnou stravou a používat zoubky, pohyb čelistí, jazýček.“
magda: „Dobry den, dcera 3 mesice, zveda hlavu nahoru,kdyz lezi na zadech. Je to velky problem? Nijak ji v tom nepodporuju, nepouzivam ani lehatka.dekuji“
Táňa Kalinová: „Dobrý den. Šikovná holčička. A co v poloze na bříšku? T. K.“
JanaG: „Dobry den, dcera (3 měsíce) při paseni koníčků prohyba zada, tím pádem nedrží rovnováhu a přetáčí se na zada. Stále má ruce zatnute v pěsti. Na radu pediatra nosime v klubicku, pomáháme ji dostat se do správně polohy při paseni koníčku. Jaké jsou ještě možnosti jak ji pomoci s uvolněním se (celkove se stále šponuje a prohyba do luku)? Je dobre ji s pozici při paseni konicku pomáhat? Nebo to nechat ještě na ni samotné?“
Táňa Kalinová: „Dobrý den, pokud máte pochybnost s přílišným šponováním, při kontrole u pediatra se s ním znovu poraďte. Pokud je potřeba miminko aktivně uvolňovat pro zvýšené svalové napětí, je to na základě vašeho zaučení od fyzioterapeutů. Pokud je vše v normě, využívejte jemné masáže, tzv. babymasáže, pokud budou holčičce příjemné.“
Iva: „Náš Honzík je sice kojenec, ale má už batolecí věk. Manžel si s ním hodně hraje, ale často ho vyhazuje do vzduchu. Malému se to sice líbí, ale vidím na něm, že v určité bleskové chvíli má strach. Mám to manželovi zakázat? Nemůže Honzíkovi nějak ublížit?“
Táňa Kalinová: „Dobrý den, ano to je velmi častý dotaz. Spíš než zakázat manželovi, tak se spolu domluvit, poukázat na rizika. Zvedání batolete se může obejít bez vyhazování do velké výšky. T. K.“