Chat

host

MUDr. Veronika Frisová, PhD.

Režim gynekologie a těhotenství

Záznam chatu z úterý 31. března 2020

Ivana Štěpánová: „Dobrý den paní doktorko, dnes se objevila zpráva, že ve Španělsku zemřela žena nakažená coronavirem půl hodiny po císařském řezu, dítě zřemřelo hned při porodu. Žena zemřela na zástavu srdce, kterou lékaři spojují právě s infekcí coronavirem. Jinak prý byla normálně zdravá. Co si o tom myslíte, je možné, že tato infekce může bez dalšího způsobit zástavu srdce?“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Dobrý den, těžký průběh infekcí coronavirem je u jinak zdravých těhotných žen vzácný, ale nelze vyloučit. k zástavě srdce spíše ale vede celkové selhání organismu. opakuji, že je to ale u zdravé ženy opravdu málo pravděpodobné. rizikové jsou pouze těhotné ženy, které jsou jinak nemocné.“

Markéta: „Dobrý den paní doktorko, s manželem se již několik měsíců snažíme o první miminko, ale marně. Oba jsme zdraví, nebo alespoň nevíme o ničem, co by nám bránilo v početí. Mě bude letos 34 let, manžel je o rok mladší. Je možné, že je tím problémem můj věk? Že už je u mě na miminko prostě pozdě? Leckde jsem se dočetla, že po roce snažení je vhodné podstoupit nějaká vyšetření, ale můj gynekolog to zatím nehodlá nijak řešit, dle něho mám čas do 35 let a teprve poté bude vhodné začít se znepokojovat, ale nechci zbytečně čekat další rok, aby se pak ukázalo, že je skutečně nějaký problém, který se mohl řešit podstatně dříve. Děkuji Vám za odpověď.“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Dobrý den, po roce zkoušení by ve Vašem věku mělo být provedeno vyšetření Vás i partnera a pokud bude vše v pořádku, zvážit podporu otěhotnění buď jen podporou ovulace pomocí léků, případně konsultace v o možnostech léčby IVF centru.“

Eva Nováková: „Dobrý den Může se nakazit novorozenec od personálu? Děkuji Eva“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Může, ale samozřejmě jsou dodržována maximální opatření, aby se tak nestalo a personál je na to i vyškolen“

Eva Nováková: „Dobrý den. Může coronaavirus poškodit plod, pokud jím zena onemocní? A je to indikací k interupci? Děkuji“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Dobrý den, infekce coronavirem není důvodem k ukončení těhotenství. dle dosavadních poznatků se infekce nepřenáší na plod, riziko vrozených vad stoupá pouze při horečkách v 1. trimestru těhotenství a to pouze mírně - většina miminek je i po prodělaném virovém onemocnění v 1: trimestru zdravých, to platí i pro coronavirus. každopádně by při infekci v 1. trimestru měly být orgány miminka detailně zkontrolovány ultrazvukem ve 20.-22.týdnu. Ke konci těhotenství se spíše několikrát při špatném stavu maminky zhoršil růst miminka a proto se doporučuje monitorovat jeho růst každé 1 týdny ultrazvukem“

Martina Havlik: „Dobry den pani doktorko, 1.muze tehotna zena Paralen? Pri zvysene teplote 2. Musi mit zena rousku pri porodu- nepozitovni na Covid Dekuji moc“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Dobrý den, Paralen těhotná žena může¨ roušku mít musí“

Gabriela: „Dobrý den paní doktorko, snažím se nějak smířit s aktuální situací. To, že budu při porodu bez manžela a nepřijde za mnou nikdo do porodnice nějak asi zvládnu zpracovat, ale mám velké obavy z porodu s rouškou. Nemůžu v ní moc dýchat ani při běžné procházce. Lze roušku nahradit něčím jiným? Také bych se chtěla zeptat, jaký má smysl to, když otec u porodu je zakázaný, ale některé nemocnice otce pustí ihned po porodu k novorozenci? Děkuji“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Dobrý den, bohužel roušku či šátek opravdu při porodu mít musíte. Pokud vím, většina porodnic ani otce k dítěti nepouští.“

Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jsem ve 24+4 týdnu těhotenství a 15. Dubna mám jít na test skrz těhotenskou cukrovku. Mám trochu obavy i když jsem zdravá, nikam zbytečně moc nechodím. Zda je toto vyšetření nezbytné nebo ho můžu odložit či vynechat. Moc vám děkuji za odpověď“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Dobrý den, glukózový toleranční test byste měla mít proveden do 28 týdne. Máte tedy ještě 4 týdny čas a situace může být jiná. Vzhledem k tomu, že v zdravotnických zařízeních jsou zvýšená opatření ohledně ochrany proti koronaviru, navíc všichni mají zakrytá ústa, zase tak vysoké riziko test nepředstavuje. Pokud jste mladá, štíhlá a zdravá, je vyjímečně možno zvážit, zda test nevynechat. jen pokud byste cukrovku v těhotenství měla, nemá to dobrý vliv na miminko a ví se, že cca. 15-20% těhotných žen těhotenskou cukrovku má..“

Petra: „Dobrý den, paní doktorko, bohužel jsem pozitivní na Covid. Jsem v 18. týdnu těhotenství a neměla jsem vůbec žádné nebo velmi slabé příznaky a cítím se dobře (nebrala jsem ani žádné léky, nebylo třeba). Snažím se myslet pozitivně, nicméně se chci zeptat, zda-li opravdu není ohrožen plod miminka a zda-li to může mít nějakou odezvu i do budoucna? Případně jak velkou roli hraje stres v těhotenství, protože toto je pro mě stresová situace... Druhotrimestrální screening mě čeká za cca 14 dní, což už věřím, že budu negativní. Mockrát děkuji za Vaši odpověď, přeji ať se Vám daří.“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Dobrý den, zachovejte klid, miminku by to nemělo ublížit, není to kritické období. Užívejte paralen na horečku a nezapomeňte si dle nechat miminko detailně vyšetřit ve 20-22. týdnu, tzn. čas je 2-4 týdny“

Marcela Beková: „Dobrý den paní doktorko Chtěla bych se zeptat, zda je nyní povinné rodit s rouškou i v případě, že žena není koronavirem nakažena a nemá žádné symptomy.“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Dobrý den, ano je, stejně jako ji musí mít na ulici“

Ivana: „u porodu budu sama s rouškou jak to mám zvládnout a dýchat navíc jsem ohrožena co když lékař či zdravotní sestra bude nakažená a neví o tom pochybuji že je každý den ráno testují zda nejsou nakažene.“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Dobrý den, i lékaři a sestry mají roušky, stejně jako vy- chráníte se tím navzájem. Větším rizikem jste Vy, při tlačení miminka dýcháte vylučujete kapénky ústy a nosem mnohem více než personál.. Tak prosím respektujte, že jak se snaží personál chránit Vás, a není mu celý den v rouškách také dobře, tak stejně chraňte Vy zdravotníky, ať se mohou věnovat dalším maminkám“

Monika P.: „Dobrý den, paní doktorko, jsem ve 23. týdnu těhotenství. Chtěla bych se zeptat, jaké léky na sražení teploty bych mohla užít v případě nákazy koronou. Pamatuji si, že na počátku těhotenství, když jsem se mé gynekoložky ptala, jaké léky můžu v průběhu těhotenství případně dle potřeby užít, říkala mi, že do 25.týdne můžu ibalgin neomezeně, potom už ne a paralen můžu užít maximálně 7x za celé těhotenství. Děkuji za Vaši odpověď.“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „paralen můžete i 3-4 x denně na krátkou dobu cca týdne“

Marta: „Dobrý den paní doktorko, myslíte si že je koronavirová pandémie důvodem k odložení početí potomka? myslím ze zdravotního rizika. Děkuji.“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Dobrý den, myslím, že mnohem horší je to pro ženy před porodem než ženy snažící se o miminko. Situace se věřím začne v naší zemi zlepšovat a početí miminka nebývá procesem trvajícím dny , spíše týdny. Je to virové onemocnění jako chřipka, jen rizikovější pro závažný průběh u starších a nemocných lidí. Během chřipkových epidemií se lidé také běžně snaží o miminko, a tak probíhá nemoc u většiny těhotných zdravých žen“

Kateřina: „jak by jste rodila s rouškou kdo toto vymyslel? at si to zkusi i bez roušky je to velice náročné udýchat a s rouškou to nejleze.“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Dobrý den, moc dobře vím, jak je těžké dýchat v roušce, jsem v ní celý den v ordinaci a mám astma. je to těžké, ale ne nemožné a zřejmě nyní vhodné“

Mudr.Dobroslav Koutník: „Kde poskytnou tehotenskou péči pozitivne testovane ženĕ na Covid 19 z okresu Mlada Boleslav?,Děkuji za odpověď.“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „dobrý den, záleží, jakou péči potřebujete a jak je akutní. K porodu můžete do Prahy,Bulovka, Vinohrady, Motol, či se informujte v Liberci..pokud nerodíte, a nepotřebujete vyšetření, co nelze odložit, odložte jej o 2 týdny. Pokud to odložit nejde, zavolejte nebo se vydejte do daných center, neodmítnou Vás. jak je potřeba kontrolu udělat - odložit. Vám může říci Váš gynekolog.“

Ela: „Dobrý den paní doktorko, jsem úplně čerstvě těhotná - 6tt. Na prohlídku jdu příští týden. Chtěla bych se zeptat, jak moc mě a očekávané miminko aktuální epidemie může ohrozit. Někde jsem četla že jsou těhotné ohroženy více, jinde zase, že je to zhruba stejné jako netěhotné. Dále jsem se chtěla zeptat na vitamíny, které jsou z vašeho hlediska ty nejdůležitější. Děkuju“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Dobrý den, dodržujte doporučovaná opatření - dezinfekce rukou, rouška, vyhýbání se místům s více lidmi. Nestresujte se , tím miminku nepomůžete. O coronaviru zatím u většiny těhotných probíhala infekce jako chřipka, na miminko se infekce nepřenáší a většina maminek s chřipkou v 1. trimestru je zdravých. nestoupá ani riziko potratu. měla - li byste onemocnění a horečky, doporučuje se miminko detailně zkontrolovat okolo 21. týdne- vývoj jeho orgánů. riziko genetických vad nestoupá. Opakuji, většina miminek je zdravých i po infekci“

Monika: „Dobrý den, paní doktorko, chtěla jsem se zeptat - pokud je žena těhotná a nakazí se nemocí Covid - 19, ale nemá příznaky, tudíž o tom ani neví, že je nakažená, může to i tak nějak ohrozit plod? Děkuji moc za odpověď.“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Bezpříznaková žena covid pozitivní miminko neohrožuje“

Mudr.Dobroslav Koutník: „Kde poskytnou těhotenskou péči pozitivně testované ženě na Covid19 z okresu Mladá Boleslav?Děkuji za odpověď.“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „již jsem odpovídala - viz mé odpovědi výše“

Marcela: „Dobrý den paní doktorko, mám k dispozici jeden respirátor bez výdechového ventilu. Myslíte si, že je vhodné si ho prošetřit právě na návštěvu nemocnice? Je nemocnice v Praze rizikovější prostředí? Jsem 34+6 a nyní mě čeká sepisování dokumentace a monitory.“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „dobrý den, respirátor vám vydrží funkční pouze 4hodiny, ale určitě si jej schovejte na situaci, kde je nejvíce lidí a nejvyšší riziko. Pokud jste většinou doma, pak je to zřejmě opravdu porodnice- nemocnice“

Michala: „Dobrý den chci se zeptat když přijedu do porodnice rodit dělají tam každé mamince co rodí test na koronu nebo jen těm co mají příznaky?“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Dobrý den, testy se provádí pouze pacientkám se zvýšenou teplotou, kašlem a dalšími příznaky, jiným ne“

Monika: „Dobrý den paní doktorko, prosím, jak porodnice řeší po porodu bonding pokud není přítomen doprovod? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Dobrý den, miminko přeci bude s Vámi, a tak to i bývá u většiny maminek i v jiném období. takže bonding je zachován“

Michaela: „Dobrý den,chtěla zeptat zítra nastupuju porod a v pokoji mají pro 2luzka a musí být 2metry a nebo musí být sama v pokoji?dekuji“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Dobrý den, nemohu znát situaci ve všech porodnicích a jistě se liší dle počtu lůžek a organizace pokojů. Tzn. na možnostech jednotlivých porodnic, jejich obsazenosti a kapacitě. Určitě se snaží separovat pacienty i rodičky, chránit je, ale vždy v rámci svých možností. Informaci jak budete ležet Vám musí říci ve vaší porodnici“

Sára: „muj muž nemůže být u porodu aby vás lékaře neohrozil ale co vy lékaři a sestry mohou ohrozit mne a naše miminko.Jak ochráníte maminky a miminka?“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „lékařský personál i sestry mají roušky občas i respirátory ale bez výdechového ventilu a neustále si dezinfikují ruce. CHrání Vás jak nejvíce mohou, nikdo Vás a miminko také nechce nakazit“

Pavla: „Dobrý den, chtěla jsem se poptat na těhotenství a koronavirus. Jsem v 9tt, mám roztroušenou sklerozu (biolog. léčba Copaxone...nyní vysazená), pracuji v lékárně. V těchto dnech je v práci nápor, v našem kraji vysoký výskyt onemocnění a já za těchto podmínek a stavu nevím,zda se mám nějak více obávat, zůstat popřípadě raději na neschopence nebo co teď...? Informací těhu x RS x korona je pomálu. Nerada bych byla zbytečně doma,ale na druhou stranu mám obavy, pokud bych onemocněla, jaké by to mělo následky. Jak to vidíte vy? Děkuji, hezký den“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Dobrý den, myslím, že byste si měla nechat vystavit pracovní neschopnost. Nemyslím, že RS je riziková z hlediska COVID infekce, ale obecně jste těhotná a zrovna lékárna, kam chodí nemocní, není ideálním místem pro těhotnou ženu v 1: trimestru.“

Gabriela: „Dobrý den, vzhledem k situaci zvažuji ambulantní porod, samozřejmě pokud budu já i miminko v pořádku. Jaká doba po porodu je kritická (mohou se objevit komplikace)? Co je potřeba mít pro ambulantní porod domluvené? - pouze v porodnici, nebo prohlídka porodní asistentky doma, či pediatra? Děkuji“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Dobrý den,pokud tím myslíte, že nechcete po porodu ležet v porodnici, můžete se domluvit o propuštění po spontánním porodu druhý den, ev. několik hodin po porodu. Určitě ale doporučuji porod v porodnici, kontrolovat Vás pak může i porodní asistentka doma, máte-li někoho domluveného. Také si budete potřebovat rady s kojením miminka od tzv. laktační poradkyně“

Jana Malá: „Dobrý den paní doktorko, jak mám rodit s rouškou na ustech, špatně s ev tom dýchá i normálně natož ak zvládnout porod? A co když mne i miminko ohrozí personál v nemocnici, nevíme jak na tom oni jsou zdravotně a otec mého dítěte nas nemuže ohozit když není nemocen a s nami žije doma.“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Dobrý den, vezměte si více roušek ať je můžete často měnit, když zvlhnou, špatně se dýchá. Právě proto, že v současné době i nemocní nemusí vědět, že nemocní jsou, i personál chrání Vás - má roušky a užívá trvale dezinfekci. Toto jsou opatření na porod a ochrany personálu a Vás, zdravotníci se se musí starat o další maminky a pacienty. Otázku týkající se otce nechápu, to se může stát, ale doma a nedá se to moc řešit krom opatrnosti typu dezinfekce rukou, okamžitě rouška při podezření na infekci a snaze vyhýbat se velkým kolektivům“

Markéta: „Dobrý den, pokud půjdu na velký UZ ve 20tt a nevím, jestli jsem neprodělala Covid infekci, mám doktora na toto nějak upozornit, aby důkladně zkontroloval všechny orgány? Nebo není potřeba? Děkuji.“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „DObrý den, pokud jste neměla horečky, nebojte, miminko coronavirus při bezpříznakovém průběhu nemoci neovlivní. Navíc, ve 20. týdnu se u všech miminek kontrolují orgány a růst, i u nenemocných maminek.“

Lucie: „Dobrý den, paní doktorko, jsem v 31. týdnu těhotenství a 27. 5. mám termín porodu. Chápu zákaz tatínků u porodu vzhledem k bezpečnosti zdravotnického personálu, i přes to bych se chtěla zeptat, zda je možné takto předčasně odhadnout, kdy by tyto podmínky mohly být mírnější a tatínkové by opět mohli být u porodu přítomni? S manželem jsme absolvovali těhotenské kurzy i masáže, které mi i nyní velmi pomáhají při zmírnění bolesti zad a velmi bych to uvítala i u porodu. Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den, Lucie Odlová“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Dobrý den, bohužel, víte sama z televize, že to bohužel nikdo neví.“

Jitka: „Dobrý den, s manželem se snažíme o miminko, ale konkrétně já se strašně bojím počít v této době koronaviru... Vlastně se nám to nedaří už delší dobu ( cca 7 měsíců )... Mám spoustu stresu v práci a teď do toho ještě ten vir... :-( Myslíte si, že stres může také být příčinou neúspěšného početí? Děkuji.“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Dobrý den, stres může bránit otěhotnění. Musíte se snažit zklidnit... Každopádně je případně po roce bez úspěchu doplnit i vyšetření Vás a partnera, zda není příčina jinde“

Ivča L.: „Dobrý den, je mi 35 let, jsem v 6. měsící těhotenství a zároveň jsem astmatička již několik let. Samozřejmě mám obavy, jak moc může ohrozit mé dítě i mě případně nakáza korona virem. Jaké je Vaše doporučení, pokud bych onemocněla? Moc děkuji za informaci, Ivča L.“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Dobrý den, dle informací astmatici tolik ohrožení nejsou. Ohrožení jsous píše lidé s obstrukční chorobou plic a průdušek.Pokud bzste onemocněla, pak je vhodný Paralen, případně na kašel jitrocel , sléz, můžete i v druhé polovině těhotenství stoptussin, sinecod či tussin. Hlavěn dodržujte prevenci, o které slyšíte v TV, rozhlasu,a čtete na internetu“

Michaela: „Dobry den, jsem tehotna v 38tt a ted se mne velmi dotyka problematika otcu u porodu.Je mi to velmi lito, jelikoz cekame prvni miminko a cekala jsem, ze bude manzel u toho okamziku s nami.Opatreni chapu, ale co moc nemohu pochopit, je fakt, ze v Ostravske nemocnici maji povolene otcove po porodu byt s rouskou u maminky a ditete.Proc to nekde jde a nekde je to zakazane?I tato moznost by nas velmi potesila“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Dobrý den, musí Vám být jasné, že je nezodpovídám a neřeším situaci v jednotlivých porodnicích ČR..Jak se chovají jednotlivé porodnice , záleží na nich a já to nemohu ovlivnit, neřídím je.“

Eva: „Dobrý den, paní doktorko. Jaký je Váš názor na přenášení v případě, že se jeví vše v pořádku - miminko i maminka. U prvniho tehotenstvi mi vyvolavali porod v 41+4, nemela jsme vubec nachystane porodni cesty, ani cipek, behem vyvolani mi praskli plodovou vodu ani to vsak nevedlo k posunu. Mela jsem zkratka pocit, ze byl na porod opravdu jeste cas (vse bylo v poradku) i vzhledem k tomu,ze mi termin posunuli o tyden driv dle screeningu. Ted jsem podruhe tehotna, opet mam po screeningu posunuty termin porodu o tyden dopredu a ja mam obavy, ale to nemelo i stejny konec. Rada bych si stala za svym, ze bych pak pripadne jeste nekolik dni pockala, jenze se boj,ze na me lekari budou vyvijet tlak,ze hrozi rizika a ja samozrejme radeji podlehnu. Dekuji, samozrejme vim, ze je to dost individualni. Budu rada za Vas nejaky obecny nazor za predpokladu, ze kontroly jsou v poradku.“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Dobrý den, po dokončeném 41. týdnu, resp. od 42 + 0, významně stoupá riziko mrtvorozenosti, úmrtí miminka v mamince. proto všude, nejen u nás, se miminko má do 42 + 0 porodit.“

Lucie: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na určování těhotenského týdne. Dle prvního dne poslední menstruace mám stanovený termín porodu 10.09.2020, nicméně ultrazvuk ukazuje rozdíl 9 dní a porod 19.09.2020. Vím přesně, kdy jsem měla ovulaci, ale gynekolog na to nijak nehledí a termín porodu a tt určuje dle velikosti plodu.Nemusím se znepokojovat tím, že je plod "menší" něž by měl být a gynekolog toto neřeší? Děkuji.“

MUDr. Veronika Frisová, PhD.: „Dobrý den, termín porodu by se měl stanovit ideálně v 11.-14. týdnu těhotenství ultrazvukem, je to přesnější než dle data poslední menstruace (doba ovulace a otěhotnění nemusí být totiž uprostřed cyklu). Pouze U těhotenství po IVF se těhotenství datuje dle doby oplození, která je přesně známa“