Chat

host

Táňa Kalinová

Doma z porodnice

Záznam chatu z úterý 12. listopadu 2019

SK: „Co je to nejdůležitější pro rodičku po návratu z porodnice?“

Táňa Kalinová: „Podpora partnera a nejbližších. Pomoc s chodem domácnosti a nechat prostor ženě věnovat se hlavně miminku a sobě, tzn. nepřebírat za ní péči o miminko, ale poskytnout klid.“

ANTI: „Jak se má rodička připravovat v porodnice na to, že bude doma z porodnice?“

Táňa Kalinová: „V porodnici získat co nejvíce informací a dovedností ohledně kojení, polohy při kojení, přebalování a péče o zadeček, projevů novorozence, např.jak se hlásí o krmení, jak poznat, že má dostatek výživy a naopak některé varovné příznaky. Informace, o následné péče ambulantního pediatra, kdy ho vyhledat, kam a na koho se obrátit v případě potřeby poradit se.“

Lucie Pimpara: „Dobrý den. Syn 18 měsíců v noci stále vyzaduje noční krmení po 4 hodinách, je na umělém mléku ( kojen půl roku ). Přes den klasická strava ..plus večer před spaním kaše. Prosím o radu jak zlepšit spánek. Děkuji.“

Táňa Kalinová: „Dobrý den, zkuste nabídnout mléko hlavně přes den, více dávek jídla. V noci, v tomto věku již není potřeba krmení. Ale případně nabídnout pouze tekutiny, žízeň může být. Zkuste se vyvarovat lahve se savičkou. Pití nabídnout z pítka nebo hrnečku. Děti sání uspokojuje a hlavní důvod může být právě vyžadování nočního sání.“

Marie: „Dobrý den, mám doma roční dítě a chci se zeptat, zda je běžné a normální, že během noci stále vyžaduje kojení ve dvou až tříhodinových intervalech, i když přes den již stále častěji mléko odmítá? Děkuji za odpověď.“

Táňa Kalinová: „Dobrý den, někdy to děti dělají i z důvodu nárokování maminky. Nevím jestli s dítětem trávíte převážny čas během dne. Jinak je tento režim kojených dětí velmi častý. Záleží na vás, kdy budete chtít s nočním kojením skončit, resp. z počátku interval max. prodloužit, např. jedna dávka ještě před půl nocí a pak po 6 hodinách. Po roce je schopné dítě začít chápat, že kojení bude až ráno. Pokud nechcete v noci již kojit, zkuste zvýšit dávky mléka přes den, vysvětlovat, že v noci mléko nebude a případně nabídnout neslazený dětský čaj, vodu (neco méně atraktivního) z pítka nebo hrnečku. Určitě nedoporučuji lahev s dudlíkem. Popř. může pomoct i partner, který místo vás začne v noci k dítku vstávat. Chce to hodně trpělivosti. Pozor, doporučuji odnaučovat v době, kdy dítě je zdravé.“

Marie Chodúrová: „Dobrý den, máme doma sedmitýdenní holčičku, chtěla bych se zeptat na otázku ohledně kojení. Holčičku většinou kojím přes den po třech hodinách a v noci po čtyřech, ale pokaždé mi vydrží u prsu jinak dlouho. Nejčastěji vydrží 20 minut, ale některé dny jen 5 minut nebo naopak i 30 minut. Pokud papá jen krátce, nabídnu ji po chvilce prso znovu a často začne brečet a už nechce a po chvilce usne. Je možné, že ji některé dny stačí být u prsů jen takto krátce? Moc vám děkuji za odpověď a přeji pěkný zbytek dne. Marie Chodúrová“

Táňa Kalinová: „Dobrý den, to je v pořádku, normální chování novorozence, kojence. Pokud má dostatek pomočených plen za 24 hodin - cca 6-8, přibírá, můžete být klidná.“

Sarka: „Dobrý den, Brzy očekáváme narození miminka, snažím se vše připravit. Jakou publikaci o péči miminka v prvních měsících doporučujete? Děkuji moc“

Táňa Kalinová: „Doporučuji kvalitní předporodní kurz, ev. kurz kojení a péče o novorozence. Ohledně literatury, periodik pro maminky, záleží zcela na vás, co bude vyhovovat.“

Kristýna: „Dobrý den, mám 6 měsíčního chlapečka. Je to strašný nespavec. Přes den spí max. 2 hodiny za celý den. A v noci se budí každé 2-3hodiny. Od MUDr. My bylo doporučeno už začít s příkrmy a na noc kaši ale žádná změna nenastala. Je to normální? A kdy se to změní?“

Táňa Kalinová: „Dobrý den, ano, od 6. ukončeného měsíce se doporučují, vedle mléka, příkrmy. Je naprosto normální, že i když na noc se snaží maminka dát něco hutnějšího, nezabere to na noční buzení a dožadování kojení. V tomto věku je to běžné. Zkuste zvýšit množství dávek kojení přes den. Jinak, pokud to zvládnete, zkuste vydržet.“

Lenka Konečná: „Dobry den, chtela bych se zeptat, jake zavest ritualy pri uspavani miminka (6mesicu),ktere nechce pres den usinat ani samo v postylce, ani v naruci. Usne pouze v kocarku venku. Dekujinza odpoved“

Táňa Kalinová: „Dobrý den, u dětí je to velmi individuální, v každé rodině to může vypadat jinak. Jak popisujete, máte vlatně už svůj rituál. Jak dítko poroste, určitě se jeho nároky budou měnit. Obecně děti májí rády jemné houpání a konejšení, omezený prostor - proto zřejmě ten kočárek. Při usínání zkuste nechat v klidu, pokud vyžaduje vaší přítomnost, mluvit ev. pouze velmi tiše nebo vůbec. Někdy pomáhá hlazení po čelíčku směrem k očím, jako byste ho vedla k zavírání oček, nebo jemně přiložit ruku na tvářičku. Záleží, co dítko bude akceptovat. Nechat ho v klidu, případně v náručí houpat velmi jemně. Usínání na noc - rituál např. zábavné koupání, pak masáž (má zklidňující účinek), obléknutí, nakrmení, uložení do postýlky, ukolébavky, políbení, pohlazení a zkusit se vzdálit. Doporučuji šero, ne velkou tmu, ne světlo.“

Nikola: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s pobytem dětí venku. Jak dlouhá doba se doporučuje denně a to i vzhledem k venkovním teplotám - léto vs. zima. Děkuji.“

Táňa Kalinová: „Dobrý den, ano doporučuji zavést denní pobyt venku - dopolední, odpolední čas, jak vám vyhovuje. Doba se přizpůsobuje věku dítěte, nezmiňujete stáří miminka. Kdy nedoporučujeme delší pobyt venku - v zimním období - je nízká teplota pod -5 stupňů, smogová situace, silný vítr. Jinak i pošmourné, deštivé počasí nemusí být překážkou ze strany dítěte.“

Zuzka: „Hezký den vám přeji, mám dotaz k režimu. Dcerka (13 měsíců, stále kojena) nemá nikterak zavedený režim, ani co se týče jídla, koupání nebo spánku (a to nepatřím k takovým těm alteernativním maminkám). Někdy jde spát ve 20h, někdy ve 23h (ikdyž se ji teda v 8 snažím dát spát, po pul hodině stejně skončíme na koberci). Okolí mne za to trochu kárá, ale na druhou stranu jsou z dcerky nadšeni (je pořád usměvavá, v noci hezky spí, prostě zlaté dítě :-) ). Jak moc je zavádění režimu pro dítě důležité? at už pro vývoj nebo výchovu.... nebo je to prosstě dogma a dítě zvlčí :-)“

Táňa Kalinová: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Zavádění režimu není dogma, záleží co vám vyhovuje. Více určitý režim řeší ženy neklidných dětí nebo které potřebují zkloubit péči více dětí nebo jiné své činnosti. Děti ve svém režimu jsou klidnější. Určitě to není o sledování hodinek, jak by měl režim vypadat podle představ okolí.“

Tereza Křepelková: „Dobrý den paní Kalinová,mám doma miminko 5 měsíců,večer usíná po koupání a krmení v rozmezí 17:30-19h.Vydrží spinkat i 8 hodin,ale protože jde spinkat brzy v podvečer,vyjde další krmení kolem 3-3:30 ráno.Zajímalo by mně,zda a jakým způsobem se dá tento dlouhý interval posunout,aby spinkala od např. Od 22 nevo 23h těch 8 hodon v kuse,abychom neměli noční spánek přerušený v polovině noci.Předem děkuji za Vaši odpověď.S pozdravem Tereza“

Táňa Kalinová: „Dobrý den, zkuste ještě vydržet, to se máte :-). Eventuelně přidat dávku kojení odpoledne a postupně posouvat koupání s dalším večerním rituálem napozději. T. K.“

Adéla: „Dobrý den, dcera 5 měsíců poslední tři týdny v noci špatně spí. Často se budí (i šestkrát za noc, dříve tak dvakrát), vždy se přisaje a po chvilce zase usne, ráno pravidelně vstává kolem páté hodiny. Dá se s tím něco dělat? Posunutí doby uspání nepomohlo. Plně kojím cca po 2-3 hodinách. Děkuji.“

Táňa Kalinová: „Dobrý den, pokud kojíte dostatek dávek přes den (holčička to nedohání v noci), je normální váhový a růstový příbytek, jedná se určitě o přechodnou dobu. Kolem 6 měsíce začínají růst zoubky, někdy děti v tomto období mění režim a v noci se častěji budí.“

Andrea: „Dobrý den, jak dlouho by mělo být 7mi týdenní miminko v tomto počasí venku? Máme ji na terase třeba i 5hodin, není to moc? A co by už mělo umět nebo co ho můžeme učit ve chvilkach kdy nespí? Děkuji“

Táňa Kalinová: „Dobrý den, přes den v tomto věku doporučuji neprodlužovat interval mezi kojením déle než 4 hodiny přes den. Takže 5 hodin se zdá dost dlouhá s ohledem na jídlo - pokud tedy kojíte. Ve chvíli, kdy dítko je aktivní, zkuste nabízet různé vhodné předměty/hračky, stimulovat k pozorování, hodně na něj zřetelně mluvte, zpívejte, noste v různých polohách na ruce,podporujte v očním kontaktu, mazlete se, ukazujte mu prostor, ve kterém se nacházíte.“

Petra: „Dobry den, miminko mi po 2,5 mesicich dokazalo postupne v noci spat okolo 5-6h vkuse. Ted po 14 dnech se zase budi co 2-3h. Co se mohlo znenit?“

Táňa Kalinová: „Dobrý den, to je běžné. Potřeby u dětí se mění a tudíž i režimy. Nemusíte si s tím dělat velkou hlavu. Určitě nastane opět změna.“

Petra Bukáčková: „Dobrý den, mému miminko je již 9 měsíců, přes den již o kojení zájem nemá, ale v noci se několikrát budi a vyžaduje kojení. Vždy se hodně napije a pak spí.Je to zvyk nebo ještě může mít hlad?Jak ho naučit spát?Děkuji za radu“

Táňa Kalinová: „Dobrý den, jestli vám to nevadí pokračujte. Je to v pořádku. Event. zkuste přesvědčovat i k dennímu kojení.“