Chat

host

Veronika Pourová

Výdej energie a stravování

Záznam chatu ze středy 16. října 2019

SK: „Jaký výdej energie je ten nejkvalitnější?“

Veronika Pourová: „Dobrý den, nelze říct, který výdej energie je nejkvalitnější - důležité jsou všechny složky energetického výdeje. Nicméně na co je třeba se ve většině případů cíleně zaměřit, je sportovní aktivita. A pak záleží na individualitě každého jedince - důležité je, aby vás aktivita aspoň trochu bavila, dělala vám radost, ale také abyste si neublížili zdravotně. Pro někoho bude nejlepší obyčejná chůze, pro jiného třeba jízda na kole, plavání nebo tenis. S pozdravem Veronika Pourová“

SK: „Co je nejdůležitějšího na vztahu: výdej energie a stravování?“

Veronika Pourová: „Dobrý den, důležitá je jejich rovnováha. S pozdravem Veronika Pourová“

ANTI: „Jak stravování ovlivňuje výdej energie a jak výdej energie ovlivňuje stravování?“

Veronika Pourová: „Dobrý den, kvalitní a vhodně nastavená strava může zajistit dostatek energie a pdopořit sportovní výkon, po energeticky náročné činnosti zase můžeme mít větší hlad, ale i chutě na sladké. S pozdravem Veronika Pourová“

Marie Kalinová: „Dobrý den, mám doma 3týdenní holčicku- plně kojím. Chtěla jsem se zeptat, jestli byste mi mohla poradit, jak se stravovat, aby malá měla výživné mléko a nebyla tolik ,,nadmutá,,. Děkuji za radu a přeji hezký den.“

Veronika Pourová: „Dobrý den, mateřské mléko se tvoří podle potřeb dítěte, takže pokud by Vám něco chybělo, projeví se to především na Vašem zdravotním stavu, ale ne na stavu dítěte. Co se týče nadýmání, není to také tak černobílé a můžete si klidně dopřát i menší množství luštěnin, aniž by to ovlivnilo stav dítěte. Takže důležitá je předvším pestrá strava, zbytečně nevyřazujte celé skupiny potravin a dbejte na to,a byste jedla dostatečně. Ale i když se někdy nezadaří, malá dostane to, co potřebuje, a to z Vašich zásob. S pozdravem Veronika Pourová“

Katarína Kahánková: „Je důležité znát hodnotu svého bazálního metabolismu pro určení správného postupu stravovaní? A je dobře znát i hodnotu dětí ? děkují“

Veronika Pourová: „Dobrý den, jídelníček lze upravit i bez znalosti bazálního metabolismu - nicméně je to dobrý pomocník. Doporučuji však vycházet i z toho, jak jste zvyklá jíst v současné době a dělat drobné úpravy. U dětí není třeba hodnotu znát, rovnováhu zajistíme tím, že dítěti zajistíme pravidelnou pohybovou aktivitu a dohlédneme, aby mělo možnost pravidelně jíst, např. tím, že mu zajistíme pravidelné svačiny. S pozdravem Veronika Pourová“

Pavlína: „Dobrý den, za 3 měsíce mě čeká porod a už teď mi stoupla váha nahoru o 8 kilo, je to již druhé těhotenství, ale každá procházka mě hrozně unaví, takže je více sedavé, navic mám neovladatelné chutě na sladké. Všichni říkají že v těhotenství se to nemá řešit, ale pokud to bude stejné jako minule tak ani po porodu nepůjde rychle a úplně váha dolů a při mé malé výšce je každé kilo znát.“

Veronika Pourová: „Dobrý den, v tomto případě určitě nemá smysl nutit se do náročných výletů, ale postačí přirozený pohyb. Chutě na sladké mohou být i důsledkem nedostatečného jídelníčku - tělo si tak říká o energii a je dobré ji nedoplňovat jen sladkým, ale i komplexními sacharidy z celozrnných obilovin, dostatkem bílkovin a zdravých tuků. Nemusí to však být jediný důvod, hormonální vlivy jsou také výrazné. Také není dobré, abyste se snažila o výraznou redukci při kojení - jednak jde hmotnost částečně dolů přirozeně (kojení je pro tělo velký výdej) a jednak když se mobilizují tukové zásoby, uvolňují se i v nich uložené škodlivé látky a mohly by přecházet do mléka. Po skončení kojení se pak můžete pustit do výraznějších změn a využít například dlouhých rocházek s kočárkem, které jsou skvělým energetickým výdejem. S pozdravem Veronika Pourová“

Jana: „Dobrý den,je lepší se pohybovat před,nebo po jídle?“

Veronika Pourová: „Dobrý den, není vhodné jít sportovat na lačno, protože tělo potřebuje na sportovní energii energii, a pokdu se před tím najíte, bude aktivita efektivnější. Nicméně důležitý je i střevní komfort, a to je individuální záležitost. Někdo může jít sportovat půl hodiny po jídle, jiný potřebuje na trávení aspoň 2 hodiny. Ráno před sportem však doporučuji sníst aspoň kus ovoce. S pozdravem Veronika Pourová“

Renáta: „Dobrý den,mohu kombinovat ovoce se zeleninou?Mám na mysli salát,rajcata,papriku,okurek a do něj si přidám hroznové vino,nebo švestky.Dekuji Vám za odpoved.“

Veronika Pourová: „Dobrý den, ano, můžete. Je však vhodné příliš nepřekračovat denní doporučený příjem ovoce - 200-300 g (2 hrsti). Zeleniny můžete sníst neomezeně a může to být i skvělý způsob, jak přidat na velikosti porce, aniž by se výrazně zvýšil příjem energie. S pozdravem Veronika Pourová“

Adéla Valjentová: „Dobrý den, Jak velký je výdaj energie během kojení? Mám 11 měsíční miminko a stále kojím (přes den cca 5x, v noci také). Jak bych se měla stravovat a o kolik zvýšit příjem? Poporodní kila jsem již shodila, takže bych si váhu chtěla udržet. Každý den minimálně dvě hodiny chodím s kocarkem, cvičím pilates a celý den "běhám" kolem dítěte. Děkuji za odpověď. Hezký den.“

Veronika Pourová: „Dobrý den, výdej během kojení je výrazně větší, důležitý je především vyšší příjem bílkovin - ideální je přidat třeba mléčný výrobek, abyste zároveň doplnila i vápník, který je potřeba pro tvorbu mléka. Svůj ideální příjem energie zjistíte nejjednodušeji tak, že budete jíst tak, abyste byla sytá a nebudete hubnout ani přibírat. S pozdravem Veronika Pourová“

Martina: „Dobry den Verunko. Chtela bych se prosim zeptat, co je v ramci redukce hmotnosti dulezitejsi. Zda celkove cislo prijmu kcal nebo jednotlive hodnoty makro zivin (B, S, T). Respektive pokud si napr. urcim prijem 1600kcal ale v nem bude obsazeno vysoke mnozstvi tuku nebo sacharidu (nebudu si hodnoty hlidat), jestli i presto budu “v deficitu” a kila pujdou dolu? Mam v tehle otazce porad nejasno. Moc dekuju. Martina“

Veronika Pourová: „Dobrý den, v podstatě je důležité oboje. Hubnout můžete, i když budete jíst dvě klobásy denně a jinak nic, čímž se dostanete dokalorického deficitu, ale rozhodně nepůjde o zdravou a vyváženou stravu. Nicméně ani vhodný poměr B, S a T sám o sobě nezajistí zdravý jídelníček - sacharidy z luštěnin jsou diametrálně odlišné od sacharidů z cukru. Doporučuji proto spíše dbát na vhodnou skladbu vašeho jídelníčku tak, aby aspoň každé hlavní jídlo obsahovalo dostatek bílkovin, sacharidů a tuků, a to z vhodných zdrojů. Svačiny pak můžete přizpůsobit pohybové aktivitě a doplnit to, co vám ten den bude chybět. S pozdravem Veronika Pourová“

Marek: „Dobrý den Veroniko.Jaký názor máte na Nízkosacharidovou stravu?Chci krátkodobě zkusit v rámci snížení hmotnosti.Hodně sportují a poslední dobou se cítím následující den unavený,můžeme to být právě nedostatek Sacharidů nebo přidat celkově na příjmu.Moc děkuji za odpověď.“

Veronika Pourová: „Dobrý den, nedoporučuji redukovat hmotnost žádnou "dietou", která nevychází z toho, jak jste zvyklý jíst v současné době, protože jde o neudržitelný způsob. Raději duělejte změny ve svém současném jídelníčku tak, aby pro vás byl nový režim co nejpřirozenější a byl sjte schopný u něj vydržet delší dobu. Nízkosacharidové dieta je obecný pojem a může znamenat 5 i 40% příjem sacharidů, nicméně výrazně snížení příjmu sacharidů za současného zvýšení příjmu tuků skýtá četná rizika, jako jsou například vyšší hodnoty krevních tuků a vyšší riziko srdečně-cévních onemocnění. Zároveň není dobrý ani opačný extrém - jediný způsob, který bych doporučila, je vyvážená strava a dostatečná pohybová aktivita. S pozdravem Veronika Pourová“

Michal: „Dobrý den, dnes jste se mi do tématu úplně trefila, byl jsem aktivní student - teď mám sedavou práci a rozdíl začínám pociťovat rozdíl. Aktivní stále jsem, ale jídlo hodně "prasím", otázkou je, kde hledat pomoc? Spoléhat na internet, kde najdu mnoho rozdílných názorů, nebo rovnou navštívit odborníka? :) Případně kam by jste mě odkázala, ať už na web nebo kvůli rady?“

Veronika Pourová: „Dobrý den, doporučuji čerpat informace od nutričních terapeutů - s kolegyní také vedeme web o výživě www.nehladu.cz, případně pokud si nebudete vědět rady, můžete nutričního terapeuta i navštívit. Kromě vlastní poradny v Praze a Brně mohu doporučit mapku nutričních ambulancí, kterou máme na webu. S pozdravem Veronika Pourová“

JaNa: „Dobrý den paní Veroniko, děkuji Vám za moc užitečné rady. Existuje prosím někde nějaká tabulka/text uvádějící konkrétní příklady pro rovnovážný stav mezi denním příjmem=jídelníček a denním výdejem=doba konkrétního druhu pohybu, který znázorní stav pro 1/ udržení tělesné váhy a 2/ pro její snížení? Nejlépe pro různé kategorie tedy např. -pro dorůstající děti, -pro pracující osoby, -pro seniory? Děkuji moc za tip a přeji hodně zdaru ve Vaší práci.“

Veronika Pourová: „Dobrý den, o ničem takhle přesně rozepsaném bohužel nevím, ale s kolegyní jsme na svůj web na jaře dávaly alespoň příklady jídelníčků sestavených na určitou hodnotu pro dospělého člověka s popiskem, pro jak aktivního jedince se hodí. Najdete je zde: https://www.nehladu.cz/category/jidelnicky/ S pozdravem Veronika Pourová“

Radka: „Dobrý den,pokud si dám něco ne moc zdravého,třeba uzeniny,vždy si dám k tomu misku zeleniny.Myslite si,že je to ku prospěchu?Díky.“

Veronika Pourová: „Dobrý den, je to prospěšné z toho důvodu, že se tím víc zasytíte a tudíž nemusíte sníst tolik té méně vhodné potravinya a vláknina ze zeleniny dále chrání střeva před potenciáně škodlivými látkami z uzenin. Zakomponování méně vhodné potraviny do jinak vhodně sestaveného jídla považuji za ideální způsob, jak ji zařadit. S pozdravem Veronika Pourová“

Marika: „Dobrý den, v poslední době mam velkou chuť na ořechy (zejména kešu, vlašské), problém je, že jsem schopná jich sníst dost během dne (cca 300 g), myslíte si, že je to problém skrz jejich kalorickou hodnotu a tloustnutí?“

Veronika Pourová: „Dobrý den, ano, může to být zásadní problém. Tolik ořechů obsahuje cca 150 g tuků, což může být až dvojnásobek doporučen hodnoty na udržení hmotnosti a trojnásobek doporučeného příjmu tuku na hubnutí. A když se k tomu přidají ještě další zdroje tuku v jídelníčku, je jasné, kde je problém. S pozdravem Veronika Pourová“

Bobi: „Dobrý den, mám 6letou dceru, která se aktivně věnuje sportu - běh, atletika, plavání, tanec + víkendy trávíme na kole, turistika nebo skialpy v horách. Nejsem zastáncem kupovaných sladkostí a preferuji pečení domácích buchet a koláčů, kterými ji nahrazuji sladkosti. Samozřejmě má cukry z ovoce - každý den 2porce. Je to dostačující? Snídá vločky s bílým jogurtem a ovocem, svačina celozrnné pečivo+sýr/máslo/tvaroh/vejce+zelenina/ovoce, oběd školní (pestrý), svačina ovoce+kefír/koláč+mléko dle fyzické zátěže + večeře (chléb s pomazánkou/vejce/rybičky/sýr nebo kaše slané/sladké)+zelenina. Dcera je svalový typ a rozhodně není hubená. Od starší generace ale často slyším, že je chudák, že ji musí chybět cukry, ale já si to nemyslím - má dost pečiva, domácích koláčů, ovoce. Co si o tom myslíte? Děkuji za Váš názor.“

Veronika Pourová: „Dobrý den, pokud se dcera dobře vyvíjí, tak má pravděpodobně všeho dostatek. Nicméně ani "kupovaný cukr" zařazený těsně před nebo při náročné aktivitě nemusí uškodit, ale naopak dodá potřebnou energii a může zlepšit i sportovní výkon. Nicméně pokud se vám daří energii hradit jinak, dcera není unavená a nemá hlad nebo chutě na sladké, tak jí nejspíš nic nechybí. S pozdravem Veronika Pourová“

JANA Drobna: „Dobry den, Proc se casto stava, ze kdyz clovek zaradi pravidelnejsi fyzickou aktivitu, tak misto hubnuti, zacne pribirat. Chapu, ze pribiram svaly a ty jsou tezsi, ale proc soucasne neubyva tuk? Toho mam na tele vetsinou stejnenebo ubyva jen velice malo. Co delam spatne? Dekuji Jana“

Veronika Pourová: „Dobrý den, je důležité si uvědomit, že i sval má nějaký objem, navíc sval zadržuje vodu, takže se objem může zvyšovat, i když tuk pomalu ubývá. Dobré je změřit si složení těla třeba na InBody, abyste přesně viděla, jak poměr svalů a tuku vypadá - osobně u svých klientů nemám takovou zkušenost, kterou popisujete. Ale taky se může stát, že po zařazení aktivity máte větši hlad nebo chutě a na jídle přidáte víc, než ho spálíte. S pozdravem Veronika Pourová“

Jarka: „Dobrý den, jaký máte názor na odlehčovací dny ve stravování? Držela jsem jeden den v týdnu pouze pitný režim, pila jsem jen vodu, je mi 68let, je to správné? děkuji za odpověď.“

Veronika Pourová: „Dobrý den, nic takového nedoporučuji. Jeden den vám pravděpodobně neuškodí, ale ani nejspíš ničemu nepomůže - mnohem lepší je zaměřit se na dostatečnou a pestrou stravu během celého týdne. S pozdravem Veronika Pourová“

Iva: „Jaký je váš názor na dnešní neustálé dohadování se ohledně pitného režimu?“

Veronika Pourová: „Dobrý den, pitný režim je potřebný, není dobré ho podceňovat, ale ani přehánět. Názory, že pitný režim není důležitý, nejsou vědecky podložené a jde o výkřiky do tmy. S pozdravem Veronika Pourová“

Iva: „Co je podle vás důležitější , když chci zhubnout. Jídlo, nebo pohyb?“

Veronika Pourová: „Dobrý den, důležitá je jejich kombinace a zohlednění toho, v čem máte větší nedostatky. Lze zhubnout jen stravou, ale pravděpodobně to půjde pomaleji a hrozí vám nedostatek svalů. A lze zhubnout i zařazením pohybu, pokud tak vytvoříte energetický deficit. S pozdravem Veronika Pourová“

Lenka: „Dobrý den,kolik kroků denně by měl zdravý dospělý člověk absolvovat?“

Veronika Pourová: „Dobrý den, není na to stanovená žádná oficiální hodnota, ale 10 000 kroků považuji za optimální. S pozdravem Veronika Pourová“

Iva: „Chci zhubnout. Mám se denně vážit? Je to směrodatné? Není lepší kousek oblečení,do kterého se oblékám , a tak se měřím?“

Veronika Pourová: „Dobrý den, denně se vážit nemusíte, stačí i jednou za měsíc, případně pokud chcete změny v těle monitorovat přesněji, doporučuji měření složení těla např. na InBody. Ale samozřejmě můžete i sledovat oblečení nebo měřit míry. Mnohem důležitější je však skutečně udělat změny v jídelníčku a pohybové :) S pozdravem Veronika Pourová“

Renáta: „Dobrý den,souhlasíte s rčením střidmě z bohatého stolu?Děkuji.“

Veronika Pourová: „Dobrý den, pokud to znamená, že se člověk nepřejídá a jí pestře, pak ano. S pozdravem Veronika Pourová“

Iva: „Je důležitá PRAVIDELNOST v jídle?A pokud ano, doporučujete 2 hod nebo 3 hod nebo více mezi jídly?“

Veronika Pourová: „Dobrý den, pravidelnost je důležitá, ale není nutné si přesně stanovovat konkrétní rozestupy mezi jídly. Spíše doporučuji naplánovat 4-6 jídel denně tak, abyste snídal/a cca do hodiny po probuzení, jídla byla rozložena rovnoměrně do celého dne a poslední jídlo bylo zařazeno 2-4 hodiny před ulehnutím ke spánku. S pozdravem Veronika Pourová“

Vlastik: „A co na noční ? Jak to mám řešit?“

Veronika Pourová: „Dobrý den, při noční jste vzhůru, takže i když je noc, je potřeba přijímat energii. Osobně jsem zastácne spíše toho, že si "překlopíte" režim, a pokud vstáváte po noční ve 14:00, pak se ve 14:00 nasnídáte, třeba v 17:00 budete svačit, oběd bude ve 20:00, další svačina ve 24 a večeře třeba ve 3 hodiny ráno. Nicméně můžete i zařadit oběd hend po probuzení, večeři v běžný čas a pak v noci zhruba po 2-4 hodinách svačit. V obou případech by však mělo jít o lehčí jídla, ne sladkosti a příliš tučné potraviny. S pozdravem Veronika Pourová“

MONIKA: „Dobre poledne,rada bych se zeptala a to proto,ze me vyhovuje prerusovany pust.14ti nebo i 16ti hod.Ma nejaka "rizika"?Dekuji za Vas nazor a urcite mrknu i na Vas web.Hodne stesti.“

Veronika Pourová: „Dobrý den, pozitiva přerušovaného půstu vychází z toho, že zkoumaní jedinci během něj snížili svůj energetický příjem, což je i jediný důvod, proč při něm někdo zhubne. Nemá kromě toho žádná zdravotní pozitiva, a pokud během "povoleného" okna jíte nevyváženě, dáte si tři koblihy a svíčkovou, tak nemůže být řeč o ničem prospěšném. Pokud je to však pro vás jediný udržitelný způsob, jak se během celého dne nepřejídat, nemám nic proti. Pokud však začnete tím, že budete držet přerušovaný způsob, aniž byste zkusila úpravy samotného jídelníčku, ak to nepovažuji za vhodné. S pozdravem Veronika Pourová“

Alena: „Dobrý den, je žádoucí při nabirani z podvahy jíst víc než 2g/kg když mi jde o svaly a posuluji při tom? A stačí jíst třeba jen 200kcal nad mě udržovací hodnoty nebo by měl být příjem výrazně vyšší? Děkuji...“

Veronika Pourová: „Dobrý den, ano, rozhodně je potřeba jíst víc bílkovin než je doporučení pro ZDRAVÉHO člověka s normální hmotností. A může stačit jíst o 200 kcal víc, ale může být potřeba i přidat víc - to vše je individuální a záleží na tom, zda k přibírání skutečně dochází a jak velká je podváha. S pozdravem Veronika Pourová“

Jan K: „Dobrý den, co si myslíte o ketodietách a podobných dietách s vysazením jedné základní složky? Mám sedavé zaměstnání, ale ve volném čase se snažím denně sportovat alespoň hodinu, pracuji hodně kolem domu a na zahradě. Pokud se pokusím snížit příjem sacharidů, dožene mě to za 2-3 dny v podobě obrovských chutí na sladké. Co dělám špatně?“

Veronika Pourová: „Dobrý den, špatně děláte především to, že zkoušíte takovéto diety :) Nejde o nic, co bych doporučila a očividně Vám ani nevyhovují. Zkuste vycházet ze svého současného jídelníčku, zamyslet se, co byste mohla dělat lépe (vynechání sladkých nápojů, omezení použitých tuků, zařazení méně tučných sýrů, zařazení luštěnin namísto bílé rýže spod.), je to nejlepší způsob, jak udělat trvalé změny a udržet si je. S pozdravem Veronika Pourová“

Nikča: „Dobrý den, mám rada sladke a to hlavne rano. Ma snidane -pecivo s dzemem + nejaka buchta, zapekane mussli ci tycinka, cokolada...Skodi to nejak slinivce, strevum? Mame v rodine rakovinu, sama mam zdrav. problemy,tak chci zazivani radeji setrit. A jake byste, prosim, doporucila kupovat mussli, aby bylo zdrave? A je dobre si dat tzv. odlehceny den - treba jist dopoledne ovoce a odpoledne zeleninu? Uprimne ale nevim, zda to dam:)) Zkousela jsem v mladi jen pit jeden den, ale omdlevala jsem a nevydrzela ani pul den. Predem dekuji Nik.“

Veronika Pourová: „Dobrý den, na zažívání takové snídaně nemusí mít negativní vliv, nicméně pokud vás pak nečeká pohybová aktivita, přijatou energii nemusíte využít a pak se bude ukládat jako zásobní tuk, který už škodlivý být může. Jako "sladké" snídaně doporučuji domácí nesmazené obilné kaše s ovocem, případně sypané müsli (ne zapékané). Sladit můžete čekankovým sirupem. Půsty ani ovocno-zeleninové dny nedoporučuji. S pozdravem Veronika Pourová“

Anka: „Dobry den, co byste , prosim, doporucila jist a pit jako prevenci rakoviny? A cemu se naopak vyhnout? Uzivam hodne umelych vitaminu kvuli prevenci, je to problem? predem dekuji a pekny den“

Veronika Pourová: „Dobrý den, není potřeba kvůli převenci nijak "šílet", samotná prevence je dostatečný a pestrý jídelníček, při kterém není potřeba vitamíny suplementovat (max na základě výsledků krevních testů). Doporučuji zařazovat dostatek vlákniny (celozrnné výrobky, luštěniny, dostatek ovoce a zeleniny), dále jíst ryby, lněná semínka (olej nejbohatší na omega-3) a dát si pozor, abyste nejedla potraviny nahnilé, plesnivé (i po odkrojení plísně) a spálené (v tom vidím největší problém i v restauracích). S pozdravem Veronika Pourová“

Vlastik: „Co soudíte o modní bezlepkové dietě, po které "zaručeně " zhubnou i ti, kteří lepek normálně tráví?“

Veronika Pourová: „Dobrý den, jediný důvod, proč někdo po vyřazení lepku zhubne, je, že vyřadí i sladké pečivo, dorty, smažené potraviny ve stouhance apod. Samotný lepek je bílkovina a na hubnutí nemá u zdravého člověka vliv. Naopak celiak (člověk s intolerancí lepku) po zařazení bezlepkové diety může spíše přibrat, protože se mu spraví trávení, které do té doby nefungovalo a on dostatečně nevstřebával živiny. S podzravem Veronika Pourová“

Iva: „Vláknina prý způsobuje zácpu, pokud se strašně moc nepije?“

Veronika Pourová: „Dobrý den, nadbytek rozpustné viskózní vlákniny ve formě doplňku stravy (psyllium) nebo některých semínek (chia, lněná) skutečně může způsobit zácpu, pokud vlákninu nezapijete. Dostatek vlákniny v rámci pestrého jídelníčku při zdravém pitném režimu toto nezpůsobuje. S pozdravem, Veronika Pourová“

Vlastik: „Sladké jídlo a ovoce by se prý nemělo jíst odpoledne a večer.Souhlasíte?“

Veronika Pourová: „Dobrý den, nesouhlasím. Energii z ovoce využíváte třeba jen 2 hodiny a záleží i na rozložení aktivity do dne. Toto doporučení vychází z toho, že je člověk nejvíce aktivní dopoledne. Pokud však cený den sedí v práci nebo jede autem a večer jde cvičit, ideální doba na zařazení sladkého může být právě před cvičením. S pozdravem Veronika Pourová“

Petra: „Hezký den Vám přeji.Jiz 2 roky nepiji ani kapku alkoholu a zhubla jsem.Je to možné?“

Veronika Pourová: „Dobrý den, ano, je to možné - alkohol je významným zdrojem energie. S pozdravem Veronika Pourová“

Veronika: „krásný den, jaký jídelníček byste mi prosím doporučila při kojení dvouleté dcery se záměrem během půl roku otěhotnět? Děkuji“

Veronika Pourová: „Dobrý den, dostatečný a pestrý, dostatek mléčných výrobků, zeleniny (listové), dostatek ryb. S pozdravem Veronika Pourová“

Renáta: „Dobrý den,je vhodné na podzim a zimu konzumovat masové vyvary?A které by jste doporucila?“

Veronika Pourová: „Dobrý den, masové vývary mohou být fajn, pocitově zahřejí a dodají i některé živiny. Nicméně pozor na obsah tuku a na to, abyste jimi nenahrazovala pestrou stravu. S pozdravem Veronika Pourová“

Martina: „Dobrý den, kojím 11 týdenního syna a stále mám velké chutě na sladké a občas ,,vlčí hlad,,. Snažím se jist pravidelně, šle občas to nejde. Díky za radu.“

Veronika Pourová: „Dobrý den, může to být i nedostatkem celozrnných příloh nebo luštěnin, které jsou zdrojem pomalu se uvolňujících sacharidů, po kterých tělo jinak touží "chutěmi na sladké". Může to mít však mnoho různých příčin. https://www.nehladu.cz/hlad-a-sytost-co-je-ovlivnuje/ S pozdravem Veronika Pourová“

Anka: „dekuji . Cim tedy , prosim, doplnit chybejici velkou ztratu horciku a vitamin B? Celozrnne a len nemohu - kvuli strevnim potizim. Dekuji“

Veronika Pourová: „Dobrý den, pokud je tam zdravotní omezení, je celá problematika složitější a nejlepší by bylo individuální doporučení. Nicméně některé minerální vody, játra či pivovarské kvasnice/droždí mohou pomoci. S pozdravem Veronika Pourová“

Monika: „Hezky den jeste jednou,je vhodne konzumova kreolovy olej?Je pry mnohem vhodnejsi .Snad to jeste stihnu,diky“

Veronika Pourová: „Dobrý den, bohužel neznám kreolový olej. Máte na mysli zdroj omega-3? Ten může pomoci při nedostatečné konzumaci ryb. S pozdravem Veronika Pourová“

Marie: „Dobrý den, chci se zeptat o jak moc je větší výdej při kojení a jaké nejvhodněji potraviny zařadit navíc vedle běžné pestré výživy.“

Veronika Pourová: „Dobrý den, častá je nedostatečná konzumace mléčných výrobků a ryb, takže se můžete zaměřit na to. Jinak stačí pestrá strava s důrazem na vyšší příjem bílkovin. S pozdravem Veronika Pourová“

Nela: „Jaký doporucite rostlinný olej na"běžné," smažení?Co rýžový?“

Veronika Pourová: „Dobrý den, doporučuji na smažení použít c nejméně oleje, a to oleje řepkového (má vhodný poměr omega-3 a omega-6 a zároveň teplotu vydrží). Větší množstv tuku pak přijímejte ve formě ořechů semínek nebo panenských olejů přidaných do studené kuchyně. S pozdravem Veronika Pourová“