Chat

Martina Řepová
Babyrady - zpět ve fyzické kondici
Záznam chatu z úterý 4. června 2019
Vanda: „Dobrý den, jakým způsobem nejlépe řešit skoro dva roky po porodu diastazu? Lékař, cvičení? Děkuji“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Nejlépe bude, když navštívíte fyzioterapeuta nebo trenéra specializujícího se na poporodní problematiku, který Vám diastázu zkontroluje a začne s Vámi správně cvičit. Nebojte se, pracovat s diastázou můžete i 2 roky po porodu.“
Anežka: „Dobrý den, proč je důležité posilovat pánevní dno? Děkuji“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Pánevní dno není důležité jen posilovat, ale také uvolňovat (mnohdy může být přetížené). Umět pracovat s pánevním dnem nám přináší lepší držení těla (bolesti zad, diastáza,...), nejsou problémy s inkontinencí, bolestivou nebo nepravidelnou mestruací, sexuální i psychické problémy. Podstatnou funkci plní pánevní dno také jako opora našich vnitřních orgánů.“
Janča: „Dobrý den,jak poznám,že mám diastázu a jak s ní popr.cvičit? Děkuji, Jana“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Test na diastázu si můžete udělat i sama. Lehnete si na záda s pokrčenými nohami a přizvednete hlavu a lehce i trup (po lopatky). V případě, že do prostřed břicha zaboříte prst (několik prstů - podle toho šířka diastázi), máte diastázu. Dalším testem je také leh, kdy zvednete natažené končetiny kousek na podlahu. Pokud Vám bříško vytvoří "střechu", je tam diastáza. Měříme v oblasti nad a pod pupíkem.“
Zdenka: „Dobrý deň, chcem sa opýtať ako je to s kontaktnými športami po pôrode? Predtým som aktívne hrala hokejbal, a chcela by som sa k tomu vrátiť.“
Martina Řepová: „Dobrý den, důležité je nespěchat a nejdříve tělo srovnat zevnitř. Až se hlavně střed těla dá do pořádku a Vy se na to budete cítit, pomalu se můžete k hokejbalu vrátit. Nic neuspěchejte a poslouchejte své tělo.“
Vladka: „Dobrý den, jsem 7 týdnů po porodu císařským řezem, kontrola u lékaře v pořádku. Často mě bolí záda a hlava (myslím od krční páteře). Jsou nějaké cviky, které bych smela dělat? Děkuji!“
Martina Řepová: „Dobrý den, po kontrole v šestineděli, která proběhla v pořádku, můžete pomalu začít cvičit (správný nácvik dýchání, pánevní dno, příčný břišní sval, svaly kolem páteře). Zkuste se ale jen zamyslet, jak přes den stojíte, sedíte a páteř napřimovat.“
Petra G: „Dobrý den paní Řepová, kde najdeme další cvičení na extrémně povolené pánevní dno po těžkém a dlouhém přirozeném porodu velkého miminka, pokud jsme již mnoho let po porodech a nechceme jít na plastickou operaci. O nápravu stavu formou cvičení proběhlo, ale s relativně slabým výsledkem. Předem děkuji za odpověď. Petra G“
Martina Řepová: „Dobrý den, zkuste vyhledat jiného fyzioterapeuta nebo trenéra, který se přímo touto problematikou zabývá a nevzdávejte to. Ne vždy je operace nutná.“
Marie Kleisnerová: „Dobrý den, měla bych dotaz na cvičení ještě před porodem v 9.měsíci. Jak cvičit/ulevit bolesti zad zejmena v bedrech? Přejde většinou tato bolest po porodu? :-) A ještě dotaz, kdy přibližně je možné začít jezdit na kole? Děkuji mockrát“
Martina Řepová: „Dobrý den, vlivem zvětšujícího se bříška dostávají naše záda zabrat. Může Vám pomoci i správné brániční dýchání, vypodkládání bříška při ležení apod. Nejlépe bych Vám doporučila návštěvu fyzioterapeuta, jelikož Vás bohužel nevidím a ten Vám nastaví uvolňující cviky na míru.“
Ludmila: „Dobrý den, hrozí mi operace břišních svalů z důvodu velké diastázy. Dá se s tím ještě něco dělat? Děkuji“
Martina Řepová: „Dobrý den, zkuste ještě navštívit fyzioterapeuta nebo trenéra, který se na tuto problematiku specializuje. Zrovna aktuáně jsem měla v péči klientku s původní diastázu na 7 prstů. Diastáza se zatáhla a operaci se vyhla. Nevzdávejte to! Držím palce“
Petra: „Dobrý den, před otěhotněním jsem se věnovala jumpingu. Jsem po císařském řezu a plně kojím, můžu začít opět s trampolínkou po 6 nedělí? Děkuji a přeji hezký den.“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Po kontrole v šestinedělí můžete začít pomalu cvičit a pracovat s tělem zevnitř. Trampolínky jsou po porodu asi ta nejhorší forma cvičení, jelikož je to obrovský zápřah na naše pánevní dno (nejen po porodu), které je po porodu povolené a také záleží na tepové frekvenci.“
Ludmila: „Dobrý den, Jsem 11 měsíců po třetím porodu. Mezi porody jsem toho moc nenacvičila. Diastazu poměrně rozsáhlou. Je lepší cvičit pod dohledem fizioterapeuta nebo stačí doma. A za jak dlouho budu bez diastazy?“
Martina Řepová: „Dobrý den, rozhodně Vám doporučuji vyhledat odborníka, protože Vám nastaví cviky na míru a hlavně Vás zkontroluje. Každá z nás má jinak nastavené tělo a potřebuje jinou úpravu cvičení. Diastáza není problém jen poporodní, ale také může být špatně vycvičena nebo si na ní zaděláme špatným držením těla. Mohla jste ji např. mít i před těhotenstvími a lehká fyziologická diastáza může zůstat. Zatažení diastázi je tedy hodně individuální .“
Michaela: „Dobry den, jsem po sestinedeli a rada bych se dostala zpatky do formy. Poradite mi,prosim, jakymi cviky mohu posilovat bricho? Dle vasich rad mam slabou diastazu (necely jeden prst). A muze mi uskodit joga? Mnohokrat dekuji a preji krasny den :)“
Martina Řepová: „Dobrý den, cviky Vám bohužel na dálku nepopíši. Zdravotní cvičení, pilates a jóga se doporučuje, ale ideální je se nejprve zaměřit vyložené na cviky po porodu, které Vám dá fyzioterapeut nebo trenér. Ne všechny jógové pozice by totiž mohly pro začátek být vhodné. Nic neuspěchejte a poslouchejte své tělo ;)“
Martina: „Dobrý den, mám 10 měsíců po porodu druhého dítěte a poslední měsíc mám problémy s mírnou inkontinencí - např. při kašlání, kýchání nebo skákání. Je nutné vyhledat lékaře nebo můžu zkusit nejdříve nějaké cvičení? Nebo máte nějaké jiné doporučení? Děkuji.“
Martina Řepová: „Dobrý den, při těchto problémech bych nejdříve volila poporodní cvičení nebo individuální lekce s fyzioterapeutem. Myslím, že k lékaři poté ani nebudete muset.“
Lenka: „Dobrý den, doporučila byste nějaká instruktážní videa, podle kterých je vhodné začít? Na nějaké cvičení s instruktory se ještě nedostanu, často kojím. Díky za info!“
Martina Řepová: „Dobrý den, videa Vám bohužel nedoporučím. Nejdůležitější je osobní kontrola. Každá jsme jiná a jedna z nás potřebuje překlopit např. pánev dopředu a jiná zase naopak. Z videa Vás neuvidím a výsledek může být i kontraproduktivní.“
Míša: „Dobrý den, diastáza se mi vytvořila už po prvním porodu před 8 lety, ale nějak mi to nedošlo. Druhý porod za dva roky. Po nějaké době jsem trochu začala cvičit, ale ne pravidelně. Nyní mám 2 měsíce před třetím porodem a slíbila jsem si, že tentokrát bych se do toho měla obout. Vadí, že tento stav trvá už tak dlouho? A bude to mít nějaký vliv u porodu? Měla jsem 2 a půl palce tu diastázu. Děkuji“
Martina Řepová: „Dobrý den, užívejte si toto krásné období. Po porodu a kontrole v šestinedělí se můžete do cvičení vrhnout. S diastázou se dá pracovat i mnoho let po porodu a hormony po porodu Vám také pomohou. Důležité je Vaše odhodlání, nebojte se.“
Jana: „Dobrý den, cca za měsíc mě čeká první porod. Zatím nevím, jestli budu rodit přirozeně nebo císařským řezem. Od kdy doporučujete cvičení v obou zmíněných variantách? Děkuji, přeji hezký den.“
Martina Řepová: „Dobrý den, začít cvičit můžete po kontrole v šestinedělí. U císařského řezu může rekonvalescence trvat déle, ale nemusí. Záleží i na stavu před těhotenstvím. Důležité je, jak se budete cítit. Poslouchejte Vaše tělo a užijte si toto krásné období.“
Daniela K.: „Dobrý den, jsem 8 měsíců po porodu císařským řezem a jizva mě občas ještě zabolí při cvičení nebo rychlejší chůzi. Doporučila bysme mi nějaké cviky, aby jizvu nezatězovaly, popř co s tím ? Děkuji za odpověď“
Martina Řepová: „Dobrý den, dejte tělu ještě čas. Císařský řez je velký zákrok. Jizvu sama masírujte nebo vyhledejte rovnou odborníka.“
Hedvika: „Kdy po porodu můžu začít cvičit a neovlivní to kojení?“
Martina Řepová: „Dobrý den, cvičení přímo zaměřené po porodu by kojení ovlivnit nemělo. Jde hlavně o vnímání svého těla a pomalejší formu pohybu. Je třeba si hlídat tepovou frevenci (pocitově nebýt příliš zadýchaná) a začínat pozvolna a opatrně.“
Divačka: „Dobrý den, v březnu jsem přirozeně porodila syna, zůstalo mi pár kylo. Chtěla bych začít sportovat, ale jelikož kojím, četla jsem že když se u kojení sportuje uvolňuje se do mateřského mléka kyselina (asi mléčná) a mléko pak díteti nechutná a odmítá ho. A že prý i chemikálie co jsou v potravinách se ukládají v tuku a když se sportuje ten tuk se odbourává a ty chemikálie jdou rovnou do mléka dítěti. Kdy a jak moc je tedy podle vás vhodné začít cvičit abych dítěti neublížila "špatným mlékem". Děkuji“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Nebojte se, pokud se svěříte odborníkovi, cvičení kojení neohrozí. Naopak dáte tělo do pořádku a až kojit přestanete, můžete se vrhnou i na více aerobní aktivity. Doporučuji Vám rychlé procházky s kočárkem.“
Hanka: „Mam diastazu cca 4-5 cm po porodu dvojcat, take kylu. Cvicila jsem po rade fyzioterapeuta cca pul roku, po navratu k běžnému sportu jsem ale svaly zrejme pretizila a opet se rozjely. Jak dlouho je potřeba vytrvat nez se opravdu rozhodnout vec resit operativne? Jak se po operaci da opet sportovat? Funguje bricho normálně nebo jsou uz vzdy omezení? Dekuji moc“
Martina Řepová: „Dobrý den, jde o celkové nastavení správných pohybových stereotypů. Diastázu si můžeme i špatným držením těla a cvičením "vycvičit". I po operaci se Vám může diastáza znovu vrátit. Zkuste tedy znovu návštěvu fyzioterapeuta nebo trenéra a určtitě najdete řešení.“
Pavla: „Dobrý den, měla bych otázku ohledně břišní diastazy. Po prvním porodu jsem ji měla a dlouhou dobu jsem bojovala s tím, abych se jí zbavila. Nyní, po dvou letech, jsem opět těhotná a ráda bych tomu predesla. Fyzioterapeutka však řekla, že již teď v sedmém měsíci ji mám. Mohu cvičit již nyní všechny cviky na diastazu i přesto, že jsem těhotná? Děkuji předem.“
Martina Řepová: „Dobrý den, diastáza v těhotenství je fyziologická a má ji každá těhulka. Teď diastázu neřešte a po porodu se zase na cvičení s fyzioterapeutem vrhnete. Užívejte si toto období :)“
Tereza: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, kdy je vhodné začít po porodu cvičit. Moje mamka mi vždy kladla na srdce, že už druhý den po porodu cvičila pánevní dno kvůli zavinutí dělohy. Ona ale na rozdíl ode mne cvičila celý život. U mne je to asi větší problém(tedy spíš bude), já mám ke cvičení opravdu chladný vztah bohužel...“
Martina Řepová: „Dobrý den, s pánevním dnem opravdu můžeme pracovat už v porodnici. Důležité je i správné dýchání. Pokud to tak necítíte, po kontrole v šestinedělí vyhledejte odborníka. Nevzdávejte to. Není cvičení jako cvičení ;)“
Michaela: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je vhodné po porodu cvičit vzpor a jaké jsou hlavní pravidla pro správné cvičení? Děkuji“
Martina Řepová: „Dobrý den, vzpor po porodu vhodný není, je to příliš těžký cvik. Důležité je začínat pomalu a ideálně pod kontrolou s odborníkem.“
Klára: „Dobrý den, 10.6. mám termín porodu, ráda bych věděla, kdy můžu po porodu opět aktivně běhat? Před otěhotněním jsem na tento pohyb byla zvyklá a chybí mi, gynekoložka mi běhání zakázala hned na začátku těhotenství. Děkuji za odpověď.“
Martina Řepová: „Dobrý den, to je individuální. Začněte rychlými procházkami a postupně můžete přidávat. Poslouchejte své tělo a vyhledejte odborníka, který Vám i s technikou běhání může pomoci.“