Chat

PhDr. Radana Poděbradská, PhD.
Porodní poranění a péče
Záznam chatu z úterý 7. května 2019
Jana: „Dobry den, jsem 3 mesice po druhem porodu (nastrih hraze 1,5 cm), co prosim doporucujete pri peci o jizvu (tkan je zatvrdlejsi v oblasti jizvy)? Cvicim na posileni panevniho dna a brisni svaly. Moc dekuji za radu a preji pekny den.“
PhDr. Radana Poděbradská, PhD.: „Dobrý den, porodní poranění se hojí dlouho, doporučila bych Vám pravidelné jemné masáže jizvy, nejlépe po koupeli a osušení v klidu vleže při relaxaci. Masáž provádějte přítlakem a kroužky, s využitím krému, ale i bez něj. Masáž by Vás neměla bolet. Prováděje ji pravidelně a výsledky se brzy dostaví. Přeji pěkný den, s pozdravem Radana Poděbradská.“
Veronika P.: „Dobry den, ráda bych se zeptala zda je běžné i rok po porodu mit stale citlivou hraz? Popr. odezni bolest pri pohlavnim styku? Byla jsem nastrihnuta a i pomerne dosti sita. Dekuji“
PhDr. Radana Poděbradská, PhD.: „Dobrý den, ano, taková citlivost je možná. Důležité je, jestli je jizva dobře zhojená. Pokud ano, doporučila bych Vám provádět pravidelné masáže hráze, bez použití krému i s krémem. Použijte lehký přítlak a krouživé pohyby, nejlépe pravidelně každý den. Je možné je povrchové vrstvy nejsou uvolněné od podkoží a svalu. Pokud bude citlivost i po měsíci masáží jizvy přetrvávat doporučila bych Vám navštívit lékaře a potíže konzultovat. Někdy může být do jizvy přirostlý kožní nerv, který tak stále v oblasti jizvy působí nepříjemné pocity. Přeji pěkný den, Radana Poděbradská.“
Dee: „Dobrý den, mám téměř měsíc po vaginálním porodu s nástřihem hráze. Jak pečovat o hráz, aby se co nejlépe zahojila? Má vliv např. masáž olejíčkem, jak jsem četla, nebo čípky Cicatridina nebo jiná metoda? Nebo se jedná spíše o "placebo"? V porodnici mi doporučili jen sprchovat, u gynekologa jsem ještě nebyla. U vchodu do vaginy se mi udělala na jizvě malá boulička...“
PhDr. Radana Poděbradská, PhD.: „Dobrý den, důležité je nechat jizvu v první fázi dobře zhojit, pokud máte pocit, že okraje jizvy jsou již k sobě dobře srostlé, můžete začít s masážemi jizvy. Použijte mírný tlak a krouživý pohyb, bez pocitu bolesti, přítlak můžete postupně zvyšovat. Masírujte nejlépe po sprchování a osušení vleže při relaxaci pánevního dna. Boulička může být jen přechodný jev v rámci hojení, neměla by být teplá a příliš bolestivá na pohmat. Hojení trvá minimálně šest týdnů, poté byste měla navštívit gynekologa, aby hojení porodních poranění zkontroloval. Použití krémů pro masáže je možné, důležitý je ale i dotyk bez krému, je nejvíce přirozený. Přeji pěkný den Radana Poděbradská.“
Nina: „Dobrý den, jsem 4 týdny po porodu, kde mi byl udělán nástřih hráze. Rána/jizva mě ale pořád bolí, bolest mi vystřeluje i do nohy. Byla jsem s tím zpět v porodnici před dvěma týdny, kde mi řekli, že jde o sekundární hojení. Doporučili mi na bolest Paralen 4 denně, kojím. Poté mast Cicatridinu a koupele v řepíku, dubové kůře a hypermanganu. Bolest se ale stále nelepšila a tak jsem šla minulý týden ke svému gynekologovi, který mi řekl, že to je reakce na šicí materiál, zbylé nevypadlé stehy mi vytahal, doporučil sprchování a čípky. Bolest je ale stále stejná a nelepší se. Je to normální? Jak dlouho to bude ještě bolet, kam se mám ještě obrátit? Jizvu mám naprosto rozšklebenou a nahoře bych řekla, že je nějaká granulace. Prosím o radu, zda by mi pomohl biostimulační laser, o kterém jsem dnes četla, případně co mám dělat? To hojení je mnohem horší než porod :-(“
PhDr. Radana Poděbradská, PhD.: „Dobrý den, na hojení poporodních poranění se dává standardně 6 týdnů, tedy šestinedělí. V tomto období bych byla trpělivá. Reakci na šicí materiál bohužel nelze předvídat a někdy se opravdu stane, že hojení jizvy neproběhne jednoduše, ale přes malý rozestup jizvy. Pokud Váš gynekolog shledal nález jako "v normě", pak bych využila přesně koupele, které uvádíte. Biostimulační laser je také dobrá volba. Vhodné je časté sprchování a pokud možno ponechat okolí jizvy "dýchat", což lze při očistkách hůře, ale je to možné. Pokud budete mít i po šestinedělí potíže nebo se ty dosavadní budou horšit určitě znovu konzultujte s gynekologem. Přeji hodně sil, pěkný den Radana Poděbradská.“
Divačka: „Dobrý den, jsem jsem po nástřihu, dávala jsem si na to gel z dubové kůry, ale až cca týden po porodu, porodník mi řekl že né hned? Jaký je váš názor a co lze tedy na to ihned aplikovat aby se to lépe zahojilo a nebolelo to tak dlouho? Děkuji“
PhDr. Radana Poděbradská, PhD.: „Dobrý den, v raných fázích po porodu se doporučuje používat spíše vysušující prostředky, např. sedací koupele či oplachy v dubové kůře a hypermanganu, případně heřmánku. Co se týče masáží a kontaktu, doporučuji v šestinedělí masáže obvykle v rámci sprchování a osušení. Gely a oleje bych používala až po zhojení jizvy, tedy po přihojení okrajů jizvy pevně k sobě. Období kdy se tak stane je různé, u některých žen 7-10 dnů, u některých až šest týdnů. Přeji pěkný den, Radana Poděbradská.“
Dana: „Dobrý den, po porodu mi zůstal kousek placenty uvnitř, porodník mi ho vytahoval docela bolestivě nějakým nástrojem a tlačil na břicho. Na kontrole mi gynekoložka řekla že je vše v pořádku. Teď cca měsíc a půl po porodu stále ještě někdy trošku krvácím, špiním. Je to tím že tam byl tento zásah? Kdy to asi tak přestane krvácet, mohu mít už sex i když to ještě není ok? A mohu pak po tomto zákroku cca za 3 roky bezproblému otěhotnět? Děkuji za odpovědi“
PhDr. Radana Poděbradská, PhD.: „Dobrý den, krvácení formou očistků po porodu je normální v šestinedělí, pak byste již krvácet neměla a časem by se měla objevit menstruace. Krvácení, které popisujete může opravdu souviset s komplikací, která se po porodu objevila v rámci vybavení zůstatků placenty, ale stále je to ještě na rozhraní ukončení šestinedělí a očistků. Tedy konzultovala bych potíže s lékařem, a to ještě před pohlavním stykem, protože pokud jsou porodní cesty otevřené mohla by případná infekce snadno přestoupit až do dělohy. 3 roky jsou velmi daleko, tedy z mého pohledu by případné otěhotnění tato komplikace neměla ovlivnit. Pěkný den, Radana Poděbradská.“
Monika: „Dobrý den, u porodu jsem byla nastřihlá, následně sešitá, šití hodně bolelo, pichli mně i injekci, ale pořád jsem to moc cítila (šití). Vše se časem zahojilo, ale do dnešního dne, od porodu 4 roky, mám zmenšenou citlivost u pochvy, což mně třeba v sexuální oblasti vadí....co můžu udělat pro větší "zcitlivění" okolí pochvy?? Mockrát děkuji za zodpovězení!“
PhDr. Radana Poděbradská, PhD.: „Dobrý den, Vaše potíže nejsou výjímečné. Doporučila bych Vám provádět pravidelné masáže a uvolňování oblasti jizvy. Ošetření provádějte nejlépe po sprchování vleže při relaxaci s použitím krému, oleje, ale i bez těchto prostředků. Využijte krouživé pohyby a postupně zvyšujte přítlak, pokud ucítíte při masáži v některém místě tlak, pak v tomto směru zůstaňte a vyčkejte až se pocit tahu "rozplyne". Případně můžete konzultovat potíže s fyzioterapeutem, který může jizvu ošetřit nebo Vám její ošetření ukázat. Držím palce a přeji pěkný den, Radana Poděbradská.“
Michaela: „Dobrý den, sice se to netýká přímo porodu, ale minulý týden jsem byla na výškrabu ve 12. týdnu. Těhotenství bylo plánované, ale tělíčko bylo zřejmě slabé a v 8.týdnu přestalorůst a bít srdíčko. Co vše mohu pro uzdravení dělohy dělat. O miminko bysme se chtěli snažit dál. Děkuji za odpověď“
PhDr. Radana Poděbradská, PhD.: „Dobrý den, doporučila bych Vám nechat Vaše tělo relaxovat a regenerovat, minimálně stejně dlouhou dobu, jako trvalo těhotenství, to je velmi důležité, jak na těle tak na duchu a vše bude v pořádku. Pěkný den, Radana Poděbradská.“
Tereza: „Dobrý den, jsem přes 7 měsíců po druhém porodu. U obou porodů jsem měla nástřih hráze. První porod v 2016 byl dlouhý vyvolávaný a nástřih mě velmi bolel. Téměř dva týdny jsem měla problém si sednout a seděla jsem na nafukovacím kruhu. Druhý porod byl mnohem lepší. Nástřih jsem nevnímala a několik dní po porodu jsem se cítila dobře. Od roku 2016 při menstruaci, zejména první dny cítím zvláštní bolest v oblasti pochvy. Brnění, pnutí....při poslední MS jsem měla pocit nového nástřihu. Dle gynekologa je vše v pořádku zahojeno. Pohlavní styk není bolestiví. Objevuje se to pouze u menstruace......čím to může být? Je možné se toho nějak zbavit? Děkuji za odpověď.“
PhDr. Radana Poděbradská, PhD.: „Dobrý den, Vaše bolesti mohou signalizovat jak potíže v oblasti jizvy, která nemusí být dobře uvolněná ve všech vrstvách, ale mohou taky souviset s dysharmonií svalů pánevního dna. Sama můžete začít pracovat s masážemi v oblasti jizvy, jizvu masírujte mimo menstruaci pravidelně každý den kroužky s krémem i bez masážního prostředku, zlepší se tak prokrvení jizvy a reaktibilita cév. V rámci menstruace by pak nemělo docházet k překrvení jizvy a stagnaci tekutin v této oblasti. Pokud by Vaše potíže přetrvávaly, můžete potíže konzultovat s fyzioterapeutem ve Vašem okolí, který pánevní dno vyšetří a doporučí Vám co dál. Pěkný den. Radana Poděbradská.“
Blanka: „Dobry den, jsem 5 mesicu po CS a mam na jizvoz maly převis kuze. Nejsem nejak silna, mam ted 65 kg a 175 cm. Myslite ze ten previs bude trvaly nebo je sance ze zmizi. Dekuji“
PhDr. Radana Poděbradská, PhD.: „Dobrý den, to v tuto dobu ještě nelze říci. Regenerace po porodu trvá, podle mého názoru stejně dlouho jako trvalo těhotenství. Jizva by měla být časem dobře uvolněná vůči hlubším vrstvám. Převis může způsobovat jak neuvolnění jednotlivých vrstev jizev, což lze řešit masáží a měkkou technikou, tak může být převis způsoben srůstem tukové tkáně nerovnoměrně. Tedy vydržte, případně jizvu masírujte a uvolňujte, případně konzultujte masáže jizvy s fyzioterapeutem ve Vašem okolí. Pěkný den Radana Poděbradská.“
Božena Petrova: „Dobrý den, mela bych dotaz, jsem 3 měsíce po porodu, a nastrih hráze byl. Po 14 dnech od porodu mi jeden ze stehů praskl a trochu se mi to rozjelo a doteď to bolí. Mažu stále dubovou kůrou, ale je to dost nepříjemné. Můžu poprosit o radu, co s tím dělat nebo je ještě brzy. Děkuji moc za odpověď.“
PhDr. Radana Poděbradská, PhD.: „Dobrý den, záleží na tom, zda je jizva zhojená a "pouze" bolí, nebo vnímáte i rozestup. Pokud je jizva zhojená, můžete provádět masáže jizvy. Provádí se po sprchování vleže při relaxaci pravidelně každý den, bez pocitu bolesti, můžete cítit jen mírný tah. Můžete použít také krémy s bylinkami, ale masírujte hráz i bez krému. Za měsíc byste měla vnímat ústup potíží, pokud tomu tak nebude, konzultujte potíže s gynekologem. Pěkný den. Radana Poděbradská.“
Kateřina: „Dobrý den, jsem po třetím císaři, nyní končím šestinedělí. Kdy mohu začít cvičit? mám na mysli cardio na eliptikalu?“
PhDr. Radana Poděbradská, PhD.: „Dobrý den, to je velmi individuální. Především záleží na tom, jak se cítíte, jak jsou zhojena poporodní poranění a také na jakou zátěž jste byla zvyklá před otěhotněním a porodem. Tedy pokud jsou dle gynekologa zhojena všechna poporodní poranění a cítíte se dobře, můžete začít postupně zatěžovat. Možná budete překapena, jak velmi může těhotenství, porod a péče o miminko vyčerpat, také potřebujete nějaké rezervy na tvorbu mateřského mléka a regenerační procesy, proto je dobré zařazovat aktivitu postupně. Důsledky zatížení se projeví vždy až na druhý den. Přeji pěkný den. Radana Poděbradská.“
Šárka: „Dobrý den, paní doktorko, jaký máte názor na užívání Aniballu a malinovníku před porodem? Mám staršího gynekologa, který mi tvrdí, že se jedná o vyhozené peníze, že ženské tělo se samo na porod připraví (o tom nepochybuji), ale mladší gynekologové tuto pomůcku protežují. Děkuji.“
PhDr. Radana Poděbradská, PhD.: „Dobrý den, tady nemám zcela vyhraněný názor. Jsem spíš pro přirozenost a používání také pomůcky mi evokuje zásah do přirozeného průběhu těhotenství a přípravy těla na porod. Nicméně na druhou stranu je správné napsat, že jsem potkala i ženy, které si používání takové pomůcky chválily. Z mého pohled záleží průběh porodu nejen na přípravě, ale na aktuální relaxaci porodních cest a mnoha a mnoha dalších faktorech. Přeji pěkný den. Radana Poděbradská.“
VerOnika: „Dobry den. Po minulem porodu me nekolik mesicu bolela kostrc. Nyni mam pred druhym porodem a opet mam z toho obavy,zejmena u porodu. Existuje nejaka prevence? Cvicim podsazovani panve. Dekuji.“
PhDr. Radana Poděbradská, PhD.: „Dobrý den, bolesti kostrče po porodu nemusí nutně souviset s aktivitou pánevního dna. Je možné, že Vaše anatomické poměry pánve způsobí při porodu větší pohyb kostrče směrem vzad a spojení kostrče a křížové kosti se pak nějakou dobu hojí. Aktivace pánevního dna je určitě vhodná, nemusí probíhat jen podsazováním pánve, ale také například představou vtahování pochvy směrem dovnitř a nahoru. Držím palce, pěkný den Radana Poděbradská.“
Anna: „Dobrý den, jsem 3 měsíce po porodu s nástrihem. Nastrih se zahojil rychle ale občas zůstává bolest jakoby u stydke kosti, může ty být ještě namozene?“
PhDr. Radana Poděbradská, PhD.: „Dobrý den, dle mého názoru probíhá regenerace těla a návrat k "normálu" po porodu stejnou dobu, jako se tělo na porod připravovalo, tedy 9 měsíců. Proto si myslím, že Vaše potíže mohou ještě patřit do tohoto období. Pokud by se ale zhoršovaly, nebo se postupně nelepšily, konzultovala bych je s gynekologem, který může vše dovyšetřit a vyloučit případné neodhalené poporodní poranění. Přeji pěkný den. Radana Poděbradská.“
Eva P.: „Dobrý den paní doktorko kromě drobného natržení jsem měla ještě paravaginální hematom na nějž se přišlo až 2 hodiny po porodu, protože bylo však poranění rozsáhlejší (zřejmě kvůli vnitřním varixům - lékaři nebyli schopni přesně určit příčinu krvácení) absolvovala jsem hned 2 operace jednu přes dutinu břišní po níž mám 10 cm velkou jizvu na břichu ale protože krvácení pokračovalo, převáželi mne do olomoucké nemocnice kde mi hematom odstranili přes vagínu. Nyní 10 měsíců po porodu jsem již dostala měsíčky a celkově se cítím dobře. Můj dotaz zní jak dlouho po takových poraněních je vhodné plánovat 2. potomka. Gynekoložka mi radila, že co nejdříve, protože krev prý půsibí jako lepidlo a mohly by vznikat srůsty. Jiní doktoři zase říkali nejdříve po 2 letech. Jaký je váš názor? Dále bych se chtěla zeptat jak pečovat o velkou jizvz na břichu. Bohužel má keloidní charakter. Moc děkuji, Eva.“
PhDr. Radana Poděbradská, PhD.: „Dobrý den, tady je každá rada drahá, protože obě strany mají pravdu. Ano, rozsáhlé poporodní poranění se hojí srůsty, který modifikují postavení pohlavních orgánů. Ano, je dobré nechat tělo obzvláště po komplikovaném porodu dostatečně regenerovat. Volila bych střední cestu, především tu pocitovou. Tedy vůbec si nepouštět do hlavy myšlenku, že by mohl být nějaký problém a když se Vy budete cítit dobře a připravená na další miminko, jděte do toho :-) Pěkný den, Radana Poděbradská.“
Michaela: „Dobrý den, porodila jsem již před 10 měsíci, ovšem od porodu až do této doby mě trápí problém s udržením stolice. Když mám náhle potřebu, svěrač mi nějak nefunguje a nutkání je tak silné a akutní, že nestačím doběhnout na WC. Jsem již sledována na proktologii, měla jsem řitní trhlinu, ta je již dle MUDr. zahojená, proto mě čeká kontrola na proktologii až za půl roku. Nedávno se mi ale opět stalo, že jsem nestihla z procházky doběhnout na WC. Při léčbě trhliny mi mudr řekla, že toto s trhlinou nesouvisí. Můžete prosím poradit, co s tím tedy dělat, příp. s jakým odborníkem to řešit. Moc děkuji.“
PhDr. Radana Poděbradská, PhD.: „Dobrý den, může se jednat o poporodní poranění nervového zásobení v oblasti pánevního dna. Svůj problém můžete konzultovat i s fyzioterapeutem, který může funkci Vašeho pánevního dna vyšetřit a doporučit Vám cvičení na posílení pánevního dna, existují k tomu případně také pomůcky. Na druhou stranu regenerace nervů probíhá velmi dlouho, tedy z mého pohledu bych zařadila kontrolované pravidelné cvičení pánevního dna a za měsíc až dva zhodnocení výsledku a další postup. Pěkný den, Radana Poděbradská.“
Markéta: „Dobrý den, paní doktorko, můj dotaz nesměřuje přímo k poranění, ale porodu se týká. Budu končit šestinedělí a chtěla bych se zeptat, jestli už je vhodné začít s redukční dietou? Nekojím a po porodu se cítím dobře. Ráda bych se co nejdříve zbavila kil navíc. Děkuji za odpověď.“
PhDr. Radana Poděbradská, PhD.: „Dobrý den, tady není ani odpověď jednoduchá. Tělo je po porodu ve zcela jiném režimu než normálně, mimo jiné také proto, že musíte pečovat o miminko a Vaše vazy v těle jsou ještě rozvolněné, tedy i svalům dá více práce zajistit i běžnou pracovní polohu. Nepouštěla bych se vyloženě do redukční diety, zkuste změnit pár záladních stravovacích návyků směrem ke "zdravému" stravování. Na druhou stranu období těhotenství a po porodu je výjímečné právě tím, že zdroje tuku, které si připravuje žena právě na toto období (obvykle v oblasti pánve a stehen) jsou nyní přístupné spotřebování. Tedy s rozumem upravte stravu a pohyb, ale nepočítejte zatím kalorie a především si užívejte mateřství :-) Pěkný den, Radana Poděbradská“
Lenka: „Dobrý den,poslouchám vás v sama doma druhý porod 2009 jsem rodila chlapce 4.100g 51cm chlapec v pořádku ale týden po porodu začala potýkat stolice pochvalu,dlouho nebylo vidět kde rok jsem chodila po doktorecha a Nic pak jsem se dostala do brna a zde řekli že mám rektovaginalni postele.6 operaci stále recidivy později vývod 2.5 roku a nic později jsem se dostala do ústí a tam se mě po dlouhých peripetiích dostala k mudr.plzakovi který vše dál do pořádku 2014 měla jsem oporaneni v pochve to opravil a 2015 se vše vrátilo.vsem moc děkuji.a proto vás ráda teď poslouchám že opravdu muzou být poranění děkuji lenka“
PhDr. Radana Poděbradská, PhD.: „Dobrý den a děkuji, někdo se tuto informaci o poporodním poranění dozví předem a někdo si tím, bohužel musí projít. Ale jsem velmi ráda, že teď už je vše v pořádku. Pěkný den. Radana Poděbradská.“
Tereza: „Děkuji za odpověď. Může bolest při MS a jak píšete s dysharmonií svalů pánevního dna souviset inkontinence, která mě od prvního porodu trápí (v těhotenství návrat potíží, které zatím přetrvávají doposud)“
PhDr. Radana Poděbradská, PhD.: „Dobrý den, ano může. Inkontinenci může způsobovat jednak poranění struktur pánevního dna, ale také porucha funkce a svalové souhry svalů pánevního dna. Tedy konzultovala bych potíže s fyzioterapeutem. Obvykle se jedná o kombinaci poranění a poruchy funkce a funkci je možné vždy alespoň částečně zlepšit. Fyzioterapeut Vám může doporučit také vhodnou pomůcku na cvičení, já tyto pomůcky vnímám v terapii inkontinence po porodu jako efektivní. Pěkný den. Radana Poděbradská.“
Martina: „Dobrý den paní doktorko. Rodila jsem sice pred 5 lety... Proběhl nastrih, stále je ta oblast citlivá a bolí to. Pohlavni styk mít nelze, pro velkou bolest. Dítě vazilo 2.100 gramů. Nastrih byl proveden preventivně, každé rodicce. Nejhorší je, že o tom vůbec ženě nereknou dopředu a ani ji nijak neupozorni. Co s tím, paní doktorko? Za případnou odpověď dekuji. M.“
PhDr. Radana Poděbradská, PhD.: „Dobrý den, Vaše problémy mohou mít dvojí příčinu. Jednak můžete mít do jizvy vrostlý kožní nerv a ten je při pohybu měkkých tkání stále drážděn. Tento problém odstraní pouze chirurgický zákrok v místě bolesti. Často se ale jedná pouze o neuvolnění jednotlivých vrstev jizvy od sebe a situace se může ošetřování zlepšit. Zkuste nejdříve sama masáže jizvy po osprchování a osušení s krémem ale i bez něj, postupně s přítlakem a kroužky, přísně do bolesti, pouze s pocitem tahu. Pokud najdete směr, při kterém cítíte intenzivní tah, zůstaňte a vyčkejte až se pocit tahu "rozplyne". Takové masáže provádějte pravidelně každý den a po měsíci zhodnoťte, zda se něco změnilo. Pokud byste si nebyla jistá, můžete navštívit fyzioterapeuta, který Vám může masáže hráze ukázat. Eventuálně jsou u nás i fyzioterapeuté, kteří se na ošetření pánevního dna specializují. Držím palce a věřím, že se situace může zlepšit. Pěkný den, Radana Poděbradská.“