Chat

As. MUDr. Vít Drochýtek
Antikoncepce po porodu
Záznam chatu z úterý 12. března 2019
SK: „Co je na tématu antikoncepce po porodu nejdůležitější?“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „Dobrý den, důležité je zejména to, aby byl ženám poskytnut dostatek informací tak, aby se mohly co nejlépe rozhodnout která metoda antikoncepce je pro ně nejvhodnější. Maminky se často spoléhají na antikoncepční efekt kojení, který je bohužel v mnoha případech nedostatečný. Co se týče hormonální antikoncepce, je během kojení doporučena taková která obsahuje pouze gestageny (progestiny).“
Petra: „Dobrý den, jake jsou možnosti antikoncepce, v případě, že nechci užívat hormonální antikoncepci. Dekuji“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „Metody nehormonální antikoncepce se v zásadě dělí na bariérové (kondom, pesar, cervikální klobouček), chemické (spermicidní prostředky) a nehormonální nitroděložní tělíska. Nevýhoda prvních dvou skupin je nižší spolehlivost v důsledku možné chyby uživatele. Metody typu výpočtu plodných-neplodných dnů jsou na tuto chybu ještě více náchylnější.“
Adéla Kozáková: „Dobrý den, ráda bych se zeptala na váš názor na antikoncepci Natural Cycle - tedy antikoncepci založenou na měření teploty a zadávání tohoto údaje do mobilní aplikace. Děkuji a krásný den, Adéla Kozáková“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „Symptotermální metoda - kombinace měření bazální teploty a zkoumání vlastností hlenu produkovaného v děložním hrdle je velmi závislá na přesnosti uživatelky. V ideálním případě je uváděna relativně vysoká spolehlivost (4 těhotenství na 100 uživatelek a rok) ovšem spolehlivost u běžných uživatelek je bohužel cca 6x nižší, tedy výrazně nižší než např. bariérová antikoncepce.“
Eva Ch.: „Dobrý den, v roce 2015 jsem měla plicní embolii. Nyní kojím a užívám antikoncepci Azalia. Mohu v ní pokračovat i když už kojit nebudu? Děkuji za odpověď.“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „Ano, tato gestagenní antikoncepce je pro Vás vhodná.“
Jana: „Dobry den. Mam po 2 porodech (2015 a 2017r) a v prosinci 2018 mi pani doktorka zavedla mirenu. Prvni mesic jsem takrka dennodenne spinila, pote se to trochu zlepsilo a ted v poslednim case zase opet spinim, nekdy si menin jen intimky a nekdy musim i vlozky. S pani dr jsem mluvila pouze pres telefon po to 1.mesici, ze ten prvni mesic to tak delava. Za tyden mam kontrolu po 3 mesicich po zavedeni. Dekuji za Vas nazor.“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „Nepravidelné krvácení je u tohoto typu antikoncepce velmi časté, nejvíce v prvních třech měsících, ale může se vyskytovat i později. Antikoncepční efekt tím není narušen. Záleží jaké je očekávání uživatelky a jaké byly např. její obtíže před zavedením tělíska (např. silné krvácení). Ve vašem případě bych doporučil vyčkat na ustálení stavu, část pacientek s hormonálním tělískem po určité době nekrvácí vůbec či jen velmi slabě.“
SK: „Kdy má rodička nejdříve použít hormonální antikoncepci po porodu?“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „U maminek, které kojí je v případě hormonální antikoncepce vhodná gestagenní antikoncepce. U tohoto typu není prokázán vliv na množství či složení mléka či na zdravotní stav kojeného dítěte. Teoreticky ji lze nasadit ihned po porodu nicméně bych doporučil vyčkat do ustálení kojení a počkat s nasazením do období 4-6týdnů po porodu. V té době je též doporučena poporodní kontrola u gynekologa.“
Hanka: „Prosím Vás, existuje již antikoncepce (tablety) pro muže? Jaká existuje bezpečná ant.(tablety) pro ženy, aby netloustly a aby neměla jiné vedlejší účinky? děkuji“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „Tabletová antikoncepce pro muže zatím není dostupná a zdá se že v této formě v dohledné době ani dostupná nebude. Nárůst hmotnosti nebyl ve velých vědeckých studiích prokázán ani u kombinované (estrogen-progesteron) ani u čistě gestagenní antikoncepce. V některých případech se jedná spíše o subjektivní pocit pacientky a/nebo ovlivnění toho jak tělo hospodaří s vodou. Jistě s Vaším gynekologem najdete takovou antikoncepci která vám bude vyhovovat.“
ANTI: „Jaké jsou nebezpečí neznalosti rodiček ohledně antikoncepce po porodu?“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „Dle dostupných dat je až 70% těhotenství v prvním roce po porodu nechtěných. Jako minimální odstup od porodu do dalšího těhotenství se doporučuje 6 měsíců v případě bezproblémového těhotenství a porodu a alespoň 12 měsíců v případě porodu císařským řezem. Kojení může ženy chránit pouze v případě že neuplynulo více než 6 měsíců od porodu, žena ještě nemenstruuje a dítě je výhradně kojeno.“
Michaela: „Dobrý den, jsem 6 měsíců po porodu, již měsíc nekojím a uvažuji o zavedení nitroděložního tělíska Mirena. Mohla bych se zeptat na její výhody a nevýhody? A kdy se zavádí? Pravidelnou menstruaci mám již od ukončení šestinedělí.“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „Ve vašem případě je již možné tělísko bezpečně zavést, ideálně na začátku menstruace. Výhoda je velmi vysoká spolehlivost, v řadě případů snížená intenzita krvácení, ochrana před určitými typy nádorových onemocnění, možnost otěhotnět ihned po vyjmutí tělíska. Nevýhodou může být nepravidelné krvácení zejm. v prvních měsících od zavedení či riziko toho že se objeví nezhoubné cysty na vaječnících. Riziko poranění dělohy při zavádění či samovolného vypuzení tělíska z dělohy je velmi nízké.“
Monika: „Dobrý den, skončila jsem 6tinedělí a moje gynekoložka mi napsala antikoncepci Azalii. Váhám, jestli antikoncepci začít vůbec brát, protože před otěhotněním jsem brala antikoncepci dlouhodobě (10 let) a po vysazení nám trvalo rok otěhotnět. Zhruba za rok bychom rádi začali pracovat na dalším miminku a proto se chci zeptat, zda by na možnost dalšího otěhotnění užívání antikoncepce mohlo mít negativní vliv? Děkuji, MK“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „Vliv horm. antikoncepce (jak kombinované tak gestagenní) na schopnost otěhotnět byl opakovaně velmi důkladně zkoumán a nebyl prokázán. Ani délka užívání s tím nijak nesouvisí. Nemějte tedy obavy.“
M: „Pane doktore, za predpokladu splneni vsech tri podminek po porodu, o ketrychbjste mluvil, doba prvnich sesti mesicu, plne kojeni, bez prikrmu, je zena opravdu v tomto obdobi na sto procent neplodna? Dekuji.“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „Riziko otěhotnění je v případě, že jsou bez výhrad tyto podmínky (6m, kojení, absence menstruace) splněny cca 0,4% tedy relativně nízké.“
Kristýna: „Dobrý den. Chtěla bych se zeptat zda je nutné mít po porodu nějakou antikoncepci v případě dg. sekundární neplodnosti, z důvodu věku? A těhotenství po IVF. Děkuji za odpověď.“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „Řada žen které otěhotněly až na několikátý pokus pomocí metod IVF následně otěhotní spontánně, tedy je určitě vhodné otázku antikoncepce s Vaším gynekologem diskutovat.“
Aneta: „Dobry den, ktera antikoncepce by byla vhodna, kdyz mam Leidenskou mutaci? Dekuji“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „Vyjma kombinované hormonální antikoncepce lze vybírat z celé řady metod. Tedy gestagenní, horm. i nehorm. tělísko a samozřejmě jakákoliv bariérová metoda.“
Martina: „Dobrý den, jsem rok po porodu, kojím v noci a jednou přes den, ale stále jsem nedostala menstruaci. Pokud nemenstruuji, mám antikoncepci řešit? Díky za odpověď“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „Riziko otěhotnění je i pokud nemenstruujete. Pravděpodobně nižší, nicméně na absenci menstruace nelze spoléhat. Ovulace může menstruaci předcházet.“
Andrea: „Dobrý den, mám po dvou bezproblémových porodech (2015 a 2018). V lednu 2019 mi lékařka zavedla tělísko Levosert. Takřka dennodenně "špiním ". Po posledním porodu menstruace nebyla. V šestinedělí jsem dostala antikoncepci Lamyi a pak tělísko. Je to normální ? Děkuji“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „Viz předchozí dotazy. Nepravidelné krvácení je při hormonálním tělísku časté zejména v prvních měsících po zavedení. Určitě bych tedy na vašem místě vyčkal. U části pacientek může ovšem nepravidelnost krvácení přetrvávat a pak záleží na tom jak moc danou ženu toto obtěžuje.“
Zuzana: „Dobrý den, může být kontraindikací pro nitroděložní tělísko uterus subseptus? Je pravda, že v případě prodělání císařských řezů není možné zavést tělísko ambulantně, ale aplikace probíhá v narkóze? Děkuji předem za odpovědi.“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „Záleží na rozsahu vady nicméně obecně lze říct že jak vrozené vady dělohy tak např. děloha výrazně deformovaná myomy může být kontraindikací pro zavedení tělíska. Po císařském řezu je možné zavést tělísko bez celkové anestezie, nicméně někteří gynekologové odesílají pacientky k zavedení do nemocnice pro případ, že by bylo nutné řešit komplikace při zavádění (které naštěstí nejsou časté).“
Markéta: „Dobrý den, pane doktore, jsem 4. měsíc po porodu (další deti neplánujeme) a zvažuji nitrodeložní tělísko. Ovšem plně kojím a mám v plánu kojit alespoň rok a dočetla jsem se, že nějaké množství hormonů dostává do mléka. Asi neexistuje nic co by bylo zcela bez hormonů ( kromě kondomu)? Děkuji za odpověď“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „Hormonální tělísko obsahuje pouze gestagen a kojení ani vaše miminko nijak neovlivní.“
Tereza Knejpová: „Dobrý den, mám 5-ti měsíčního syna a právě jsem po operaci, kde mi vzali levý vaječník. Neustále se mi na něm dělali cysty, na laparoskopii jsem byla už 3x. Doporučil byste antikoncepci jako opatření před tvorbou cyst? Bojím se, že se teď začnou dělat i na tom zdravém vaječníku. Moc děkuji za odpověď a s pozdravem, Tereza Knejpová“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „Ano, při užívání hormonální antikoncepce je blokována ovulace a tedy je takto možné ovlivnit riziko tvorby cyst.“
Marie Břežáková: „Vážený pane doktore, po mé zkušenosti s Vámi bych Vám ráda nejprve chtěla poděkovat za Váš lidský přistup a profesionalitu. Můj dotaz přichází vlastně od manžela, který pracuje jako technik vzduchotechnik a je přesvědčený, že jako antikoncepce funguje vztyčená poloha, protože voda do kopce neteče. Můžeme se na to spolehnout a nebo je zbytečné abych postávala u televizních novin? Děkuji za odpověď M. B.“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „Postávat u televizních novin můžete, ale pokud během toho máte pohlavní styk, doporučil bych některou ze spolehlivých metod antikoncepce :)“
Jana Doulová: „Dobrý den pane doktore, jak moc jako antikoncepce funguje orální a anální styk? Děkuji za odpověď“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „Riziko otěhotnění při orálním styku nula, při análním velmi teoretické. Nicméně v případě bariérové antikoncepce je nezanedbatelný ochranný vliv proti sexuálně přenosným chorobám.“
adéla: „Dobrý den, chtěla bych po porodu (4 měsíce) antikoncepci, ale takovou, která by nezatěžovala můj organismus - co nejméně chemická. S tím, že bychom chtěli další miminko přibližně za další 2 roky. Jaká antikoncepce je vhodná? Ovlivňuje antikoncepce nějak mateřské mléko?“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „Tak jako ve všech případech (ať už po porodu nebo u žen které ještě nebyly těhotné) je vhodné abyste se svým gynekologem diskutovala jaké jsou vaše očekávání od antikoncepce např. co se týče důrazu na spolehlivost či snadnost užívání a současně jaké jsou vaše obavy např. právě z vlivu hormonů na vaše tělo. Dle medicíny založené na důkazech prospěšné vlivy převažují nad těmi škodlivými co se týče hormonální antikoncepce. Ad mateřské mléko - gestagenní antikoncepce je bezpečná. Pokud i tak preferujete co nejméně chemie, je na výběr některá z nehormonálních metod.“
Jana: „Dobrý den rok po porodu(třetí porod) jsem začala brát HA,nyní dobírám první plato pipulek a po celou dobu jsem mela menstruaci,chybí mi posední dva prášky na dobrání a pak následuje pauza.Chci se zeptat zda je možné že menstruaci znovu dostanu(stále trochu špiním) a nebo ne?a jestli je to normání ,že jsem mela ms po celou dobu,popř.zda mám antikoncepci zmenit .Děkuji za odpoved antikoncepce je to Calleto“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „Obecně se doporučuje vyčkat alespoň tři měsíce po nasazení nové antikoncepce předtím než lze soudit na to zda bude dané pacientce vyhovovat či ne. Pokud bude nepravidelné krvácení přetrvávat i poté je možné zvolit preparát s o něco vyšším obsahem hormonů.“
Zuzka: „Dobrý den, kolik zhruba párů volí jako formu antikoncepce vasektomii?“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „V ČR velmi vzácně, tato metoda je populární zejm. v USA.“
Lena: „Dobrý den mám dotaz, je dobrá volba zvolit při PMS mirenu???“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „Otázka je jaké konkrétní obtíže máte a zda jste již například zkoušela hormonální antikoncepci ve formě tabletek či ne. Lze vyzkoušet i takovou která obsahuje stejný hormon jako Mirena.“
Kristýna: „Dobrý den pane doktore, min. rok jsme podstoupili IVF kvůli mému problému a to, že mi zjistili protilátky v krvi proti manželovým spermiím. Nyní jsem v lednu porodila a řeším volbu zda nasadit antikoncepci nebo to v mém případě nemá smysl, kvůli těm protilátkám. Co si o tom myslíte vy? Děkuji za odpověď Kristýna“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „Nejsem odborníkem na IVF nicméně nespoléhal bych se na to že není žádná šance že byste po porodu nemohla spont. otěhotnět“
Věra: „Dobrý den, v pořadu byla zmíněna jako jedna z metod ochrany po porodu spermicidní přípravky. Nemají tyto přípravky negativní vliv na mužskou plodnost? Nehrozí, ze se dostanou do mužského pohlavního ústrojí? Děkuji za odpověď.“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „Tento vliv nebyl prokázán. Spolehlivost samotného spermicidu je bohužel relativně nízká, o něco lepší v případě kombinace s bariérovou antikoncepcí.“
Andrea Schwertnerová: „Dobrý den, je mi 44 let, před čtyřmi měsíci jsem porodila syna a můj gynekolog mi doporučil tělísko Mirena.Myslíte si,že je to dobrá volba?Mám strach vedlejších účinků.Pan doktor mi ještě nabízel prášky,ale toto prý je lepší.Nehormonální antikoncepci nenabídl.A ještě jeden dotaz...,je vyndání tohoto tělíska bolestivé?Děkuji Vám za odpovědi.“
As. MUDr. Vít Drochýtek: „Nejčastější nežádoucí účinky jsou nepravidelné krvácení, občasné pobolívání v podbříšku či tvorba cyst na vaječnících. Vyndání/výměna tělíska je obvykle bez problémů možná při běžné kontrole u vašeho gynekologa.“