Chat

Martina Řepová
Cvičení po porodu
Záznam chatu ze středy 7. listopadu 2018
Petra: „Dobrý den paní Řepová, může se diastáza projevit i vystouplou částí v okolí pupíku (střecha)? Nebo pouze propadlinou uprostřed?“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Ano, máte pravdu. Diastáza se projevuje propadlou částí uprostřed břicha (jak jsme si ukazovaly při měření diastázy) nebo právě vystouplým bříškem tzv. střechou.“
Gabriela: „Dobry den, kolik tydnu po porodu je mozne zacit s cvičením na diastazu? Dekuji“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Jak jsem zmiňovala, problém diastázy není bohužel jen o jednom zázračném cviku. Jde o celkové správné fungování a napřímení těla. Už pár dnů po porodu můžete opatrně začít aktivovat pánevní dno a co nejčastěji se pokládat na břicho na polštář (stačí na chviličku), aby se nám začala zavinovat děloha zpět. Ideálně po kojení. Důležité je poslouchat své tělo. Každá jsme jiná a není kam spěchat. Se cvičením jako takovým bych začala až po kontrole v šestinedělí, pokud bude vše v pořádku.“
Lenka: „Dobrý den, paní Řepová, od porodu mě neustále bolí záda vždy ráno, přes den to přejde a v noci zase začne. Už jsem vystřídala tři různé matrace a bez výsledně. Jsem po císařském řezu 4 měsíce. Břicho mě stále bolí. Mám nadváhu. Nevíte, čím to může být způsobeno? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Na spaní bych Vám doporučila vypodložit se mezi koleny polštářem nebo vyzkoušet tvrdší matraci. Vyhledejte odborníka na cvičení po porodu nebo fyzioterapeuta, abyste začali pracovat na správném nastavení těla a navrácení těla zpět. Na dálku to obtížně posoudím.“
Katka: „Dobrý den paní Řepová, jsem po císařském řezu 6 měsíců a stále mám bříško jako v patém měsíci těhotenství. Je jakoby nafouklé, nejde mi spát ani na břiše. Chodím na procházky, jezdím na kole. Na gynekologii mi řekli, že bříško splaskne, tak už na to čekám 4 měsíce a bohužel nic. Mohla byste mi prosím poradit nějaké cviky? Po porodu jsem na břicho zatím raději necvičila. Moc děkuji za ochotu.“
Martina Řepová: „Dobrý den, důležité pro Vás bude opět nastartovat tělo do správného držení, naučit se správně dýchat, rozhýbat pánev apod. Na dálku Vám obtížně poradím, jelikož Vás nevidím. Navštivte odborníka, který Vám nastaví cviky na míru a naučí Vás, jak správně zapojovat svaly při běžných činnostech. Hlavně nesmíme zapojovat přímé břišní svaly (sedy lehy, zkracovačky,...). Můžeme tedy brát jako výhodu, že jste nezafixovala tělo do špatných stereotypů a např. si nezhoršila diastázu.“
Kateřina: „Dobrý den, je na Vás nějaký kontakt? Kde cvičíte?“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Cvičím v BodyBrí Studiu v Českých Budějovicích. Můj email je info@bodybri.cz.“
Martina: „Dobrý den, Martino, jsem jiz 13 měsíců po porodu a moje váha neustále stoupá, snažím se jist pravidelne a pestre, chodit s kocarkem casto ven, na intenzivni cviceni se ovsem stale necitim...zrejme kvuli bolesti zad ktere me trapi a celkove mi chybi motivace opravdu zhubnout, zkratka je pro medůležitější venovat se diteti nez sama sobe....myslite, ze jakmile prestanu kojit, zacne moje vaha sama klesat? Většinou slycham ze se kojenim hubne, u me je to zřejme naopak“
Martina Řepová: „Dobrý den, zkuste se také zamyslet nad stravou. Někdy bychom se rozdaly pro miminko, ale samy na sebe nemyslíme a např. nestíháme jíst a pak hřešíme, protože potřebujeme palivo. Já osobně jsem také nebyla ten případ, že kojením hubnu. Měla jsem pocit, že všechny mé kamarádky jsou po kojení jako kost a kůže a já přibírám. Důležité je mít se ráda a dát tělu čas. Třeba zrovna kojení bude tím milníkem, kdy váha začne klesat. Chůze s kočárkem je skvělá, ale musíme myslet i na rychlost chůze, aby tělo spalovalo. Vyzkoušejte cvičení pro maminky po porodu, které rozhodně zvládnete a kde můžete své pocity sdílet s ostatními maminkami.“
Jitka: „Dobrý den paní Řepová, chtěla bych se zeptat, zda může diastázu zhoršovat běh? Děkuji a přeji hezký zbytek dne“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Běh není sám o sobě špatný, ale nejdříve musíme dát tělo dohromady zevnitř. Ideálně začít s klasickými procházkami a postupně zrychlovat...až se časem dopracujeme např. k "indiánskému běhu" a postupně běhu samotnému. Jestli tedy tělo není správně nastaveno, i běh může diastáze uškodit. Hlavně nic neuspěchat.“
Katka: „Dobrý den, mam problém po dvou porodech s únikem moči, snažím se posilovat pánevní dno, ale asi to nedělám správně, chci se zeptat, kde působíte, je možné k vám přijít na cvičení?“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Právě tím, že nemáte zpětnou kontrolu, nemusí být cvičení správné a můžete pánevní dno přetížit. Práce s pánevním dnem by měla být jemná a ne silová. Působím v BodyBrí Studiu v Českých Budějovicích (info@bodybri.cz).“
Martina: „Dobrý den, nemáte prosím nějaký kanál na YouTube, případně videa, která byste mohla doporučit. Děkuji“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Nejsem úplným zastáncem cvičení podle videa. Zásadní je, že Vás nikdo nenavede a nezkontroluje. V dnešní době už jsou i videa, která zohledňují poporodní stav, ale většinou bohužel ne. Rozhodně necvičte náročné cviky na břicho, které zatěžují přímý břišní sval a nesrovnávejte se např. s trenérkou, která po porodu nikdy nebyla. Základem je správné dýchání a práce s pánví.“
Marie: „Dobrý den, paní Řepová. Rodila jsem císařským řezem a po porodu jsem již 2 roky. Myslím si, že ještě stále mám diastázu, ale nevím na koho se obrátit, aby mi poradil nějaké vhodné cviky, popř. mi diastázu potvrdil nebo vyvrátil. Děkuji moc. Marie“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Pokud nemáte ve Vašem okolí cvičení a kurzy zaměřené na tuto problematiku, vyhledejte péči fyzioterapeuta, který by Vás měl správně navést.“
Lenka: „Dobrý den, jsem po druhém císařském řezu a zajímalo by mě, po jaké době lze začít cvičit. A jak intenzivně. Děkuji za odpověď.“
Martina Řepová: „Dobrý den, po porodu císařským řezem je rekonvalescence delší. Záleží na kontrole v šestinedělí a hojení jizvy. Do mých kurzů chodí maminky po císařském řezu po 3 měsících. Každá jsme jiná, proto je doba od porodu, kdy začít cvičit individuální. Dýchání a aktivaci pánevního dna lze zařadit už po pár dnech či týdnech po porodu (dle Vašich pocitů).“
Martina: „Dobry den. Mohu se zeptat na nejake cviceni po porodu, kdyz pri pohlavnim styku citim jakysi tlak, jakoby byl posevni vchod uzsi nez driv. Pomuze nejake cviceni? Dekuji za odpoved.“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Váš popisovaný problém může být způsoben i právě staženým a přetíženým pánevním dnem. Nechte se vyšetřit fyzioterapeutem, který Vám doporučí vhodné techniky.“
Jaroslava: „Dobry den, je vhodne pri problémy se zady navštívit nejdříve praktického lékaře neboli potrebuji pro fyzioterapeuta doporučeni od lékaře?“
Martina Řepová: „Dobrý den, dle mého názoru budete potřebovat doporučení od praktického lékaře. Ne všichni fyzioterapeuti spolupracují se zdravotními pojišťovnami. K soukromému fyzioterapeutovi doporučení potřebovat nebudete.“
Hanka: „Prosím, jakými cviky řešit inkontinenci po porodu? Je vhodné vtahovat rodidla do sebe a zároveň stahovat zadek k sobě a vtahovat břicho?Děkuji“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Na dálku Vám bohužel neporadím. Důležitá je kontrola a správné navedení. Rozhodně nestahujte zadek s podsazením pánve.“
Jana: „Dobry den, mam rok po 2.porodu. Prosim lze neco delat s rozsirenou panvi po porodu, kila mam jeste mensi nez predtim ale obvod boku je o par centimetru vetsi“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Pánev se po porodu přirozené stahuje zpět. Správným cvičením můžete toto podpořit.“
Eva: „Dobrý den! Kam zajít po porodu,když se chci nechat vyšetřit,zda mám v pořádku pánev,páteř,brišní svaly a obecně záda? Mám nárok na vyšetření fyzioterapeutem na pojišťovnu? Děkuji“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Kontaktujte svého praktického lékaře s prosbou o doporučení. Měla byste na toto mít nárok. Ne všichni fyzioterapeuté s pojišťovnou spolupracují.“
SK: „Kdy začít s cvičením po porodu?“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Už pár dnů po porodu můžete procvičovat pánevní dno, dýchání a co nejčastěji se pokládat na břicho na polštář, aby se zavinovala děloha. Záleží, jak se cítíte. Po kontrole v šestinedělí můžete začít cvičit. Ideálně cvičení zaměřené na tuto problematiku nebo pilates, jógu apod.“
ANTIMONY: „Jaké cviky po porodu jsou nejlepší pro čerstvou maminku?“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Nejdůležitější je práce s dýcháním, pánví, pánevním dnem. Často se pokládejte na polštář na břicho, aby se zavinovala děloha (ideálně po kojení).“
Olga Vávrová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat v jakém cvičicím centru působíte? Děkuji“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Působím v BodyBrí Studiu v Českých Budějovicích (info@bodybri.cz).“
Petra z Kočičova: „Může být diastáza i po klasickém porodu nebo jen po císařském řezu?“
Martina Řepová: „Dobrý den, ano, problém poporodní diastázy je po každém porodu. Vzniká v těhotenství, tím že bříško roste, svaly se roztahují, aby mělo miminko dostatek místa.“
Zuzana H.: „dobrý den, byla jsem zvykla hodně cvičit před těhotenstvím a cvičím i během něj, ale chtěla jsem se zeptat, v jaké míře mohu cvičit po porodu? Na škole nás učili, že při vysoké fyzické zátěží nám může zhořknout mateřské mléko a dítě poté nechce pít.“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Poslouchejte své tělo a všeho s mírou. Po porodu začněte pomalými (poté rychlejšími) procházkami a správným cvičením. Pozor na vysokou tepovou frekvenci, když nemůžete popadnout dech. Při kardiu bychom měli být zadýchaní, ale schopní mluvit, ne lapat po dechu.“