Chat

MDDr. Tomáš Pospíšil
Mléčný chrup a vlivy na jeho vývoj
Záznam chatu ze středy 26. září 2018
Renata: „Dobrý den, jak donutit roční dítě čistit zuby? Děkuji Renata“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, motivace záleží na Vás - formou hry - jeden rodič zabaví, druhý čistí.... Pouštěním pohádek a utoho čistit atd.“
GF: „Co všechno může mít negativní vliv na mléč. chrup?“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Spousta věcí, od správného čištění zubů rodiči přes skladbu a frekvenci potravy, až k pravidelnosti chození k zubnímu lékaři.“
GF: „Co všechno může mít pozitivní vývoj na mléčný chrup?“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Správné čištění zubů rodiči, vhodná skladba potravy a její správná frekvence podávání dítěti, ale i jestli chodíte pravidelně na preventivní zubní prohlídky.“
SK: „Co dědičnost ohledně vývoje mléč. chrupu?“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Má minimální až zanedbatelný vliv.“
BRKB: „Které zubní pasty jsou dobré pro vývoj mléč. chrupu? A kt. kartáčky na zuby jsou dobré pro vývoj mléč. chrupu?“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Na pastách pro děti bývá napsán i věk, od kterého jsou vhodné. To stejné je i s kartáčky. Obecně, u malých dětí to nepřehánět s pastami s obsahem fluoridů (rozhodně nepoužívat pasty pro dospělé). Co se týká kartáčků, tak pro děti obecně měkké kartáčky.“
Helena: „jak je to když v noci dokrmuji dítě umělým mlékem slazeným, má dva zoubky , je potřeba je vyčistit ještě v noci ? mám hrůzu z kazů“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Pokud to zvládnete, tak by to bylo super. Stačí otřít navlčenou gázou nebo kouskem látky. A když se nepodaří v noci, tak pak to provést alespoň ráno.“
Jana: „jak je to se sirupy na bolest, na horečku, mohu udělat nějaké zubní kazy ? a je potřeba pak zuby vyčistit ?“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Vzhledem k tomu, že tyto sirupy se používají maximálně párkrát do roka. Tak není riziko vzniku zubního kazu kvůlu těmto lékům nějak výrazně zvýšeno. Pokud chcete udělat maximum pro eliminaci možnosti vzniku zubního kazu, tak nechte dítě zapít tento sirup čistou vodou, případně si i vodou vypláchnout ústa. A pak samozřejmě řádně čistit zuby dítěti ráno a večer.“
Jenča: „JaKÝ JE VÁŠ NÁZOR NA ELEKTRICKÉ KARTÁČKY, SPLNÍ CO SE V REKLAMĚ ŘÍKÁ, ŽE VYČISTÍ cElÝ ZUB A JE DOBRÝ TAKÉ NA MLÉČNÉ ZUBY ?“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Elektrické (sonické) kartáčky nejsou špatné, ale celý zub nevyčistí - nedostanou se do mezizubních prostor, proto je potřeba doplnit čištění i mezizubními kartáčky nebo zubní nití.“
Marcela: „Dobry den,zatim cistim zuby svemu synovi 22 mesicu prstackem.Zacit uz pouzivat pastu,dvakrat denne?nebo jen kartacek?dekuji“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, klidně zatím ještě jen mechanicky kartáčkem. Případně pastu, kde je napsáno rozmezí, ve kterém je věk Vašeho syna (s nízkým obsahem fluoridů, rozhodně ne pastu pro dospělé). Ale není nezbytně nutné používat pastu.“
Eva: „Dobry den, pane doktore, mam rocniho syna, ktery nekolik dnu trpel vysokymi horeckami pres 39 stupnu a z krve mu bylo zjisteno vyssi crp. Jine priznaky nemel. Mohlo by toto souviset s rustem zubu? Dekuji“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, zuby obvykle takové závažné problémy při svém růstu nezpůsobují.“
Jana Legnerova: „Dobrý den,mám dceru 22m. Dcera je pořad kojena. Od narození užívá byť v minimální dávce atb,vždy večer kvůli refluxu v močových cestách. Mám ale strach jaký vliv mají atb na zoubky. Jak já mohu pomoci,aby dopad byl co nejmenší? Zoubky cistim rano a vecer kartáčkem jen vodou a ještě otírám plenou. Lékařka mi řekla bez pasty. Že by dítko mělo pastu použít,až když víme,že to nespolkne. Můžete mi poradit,co více mohu pro dceru udělat? Moc děkuji“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, myslím si, že děláte poměrně dost. Důležité je pak i chodit pravidelně co 6měs. na preventivní prohlídky (což předpokládám také děláte) a nepřehánět to obecně se sladkými potravinami a nápoji.“
Michaela: „Dobrý den, synovi je 15 měsíců a stále má pouze 4 zuby, dva nahoře a dva dole. Je to v pořádku? Starší syn měl v roce už plnou pusu zubů“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, zatím bych se nezneklidňoval. Růst zubů je individuální záležitosí. A u vašeho mladšího syna to zatím nevybočuje s rozmezí, kdy očekáváme růst dalších zubů. Případně pro Váš klid doporučuji návštěvu zubního lékaře, který dítě vyšetří.“
Jana: „Dcera 6let, před rokem se jí velmi hýbala dolní 1. Zub jsme vytrhli. Po roce zub nenarostl,ale vidím tam prořezavajici čárku. Co donutí zub druhý vyrůst? Čárku tam pozoruji docela dlouho. Děkuji za odpověď“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, záleží, jestli má stálý zub místo, kde růst. Pokud nemá, může být růst opožděný. Pro kontrolu doporučuji navštívit zubního lékaře/ku.“
Tereza: „Dobrý den, syn 7 let, ma hodne Kazu, zuby si čistí a my docistujeme, pres týden nepije zadne sladké pití, k zubaři chodíme často,mlsa přiměřeně a pokud je doma tak si pak čistí zuby,ji ovoce zeleninu vitaminy, my mame vsichni zdravé zuby. Ty jeho jsou žluté a jakoby nebyly hladké.jsem zoufalá co s tím, druhe zuby mu již rostou ale například dva přední iz nema asi 4 měsíce a zatim se neklubou. Děkuji za odpověď Tereza“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, doporučuji navštívit zubního lékaře/ku k detailní zubní prohlídce. Že dočišťujete, je skvělé, ale záleží i na způsobu, jakým dočišťujete. Používáte i mezizubní kartáček nebo nit? A je třeba si uvědomit, že i ovoce je sladkost.“
Milena: „Dobry den pane doktore,mam dotaz,zdali je nutne: Moje vnucka-3 roky ma kaz na rezaku.Pani doktorka rekla rodicum,ze zub ji budou muset nechat opravit pod narkozou,mala tam nesedela jak vytesana.Syn s partnerkou a malou chodi ke stejne lekarce.Poradte zdali je vubec mlecny zub opravovat a za druhe mam obavy i ze slabe narkozy,mala jeste ani nemluvi srozumitelne.,a nebylo by vhodnejsi kdyby navstivili detskou zubni lekarku?Dekuji Vam za odpoved a preji hodne stesti.“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, i mléčné zuby mají svou funkci (správná výslovnost, rozkousání potravy), takže je vhodné je opravit. Možnosti jsou, ale záleží na spolupráci dítěte. Pokud chcete více informací, doporučuji navštívit další zubní lékaře/ky, nejlépe ty, kteří se specializují na ošetřování dětí.“
Lucie M.: „Dobrý den, prosím o informaci, k zákusu (nevím jak odborně nazvat) Můj 2 letý syn má vrchní čtyři přední zuby při zkusu za spodními.. bude to mít vliv na růst druhých zubů nebo na vývoj dásní apd?“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, může a nemusí, doporučuji navštívit zubního lékaře/ku ke konzultaci reálného stavu, případně ortodontistu.“
Eva: „Jaký je váš názor na dudlik? Dcera 23 m má dudlik na usínání. Přes den skoro vůbec a pak na to usnutí. Když vím,že uz spí,tak jí ho vyndám. Opravdu je tak špatný a má negativní vliv na chrup,mám ho raději vyhodit? Hezký den“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, ano, dudlík při dlouhodobém užívání má špatný vliv na vývoj chrupu, tak jako cucání palce. Když si do internetového vyhledávače zadáte spojení slov "otevřený skus", tak uvidíte na obrázcích, co by se mohlo přihodit Vašemu dítěti. Proto je lepší eliminovat dudlíky (nebo aspoň délku používání) i cucání palce.“
Šárka: „Dobrý den, syn (1,5) měl na horních jedničkách zubní kámen, který se mu "odloupnul" i se sklovinou. Teď mu dáseň lemuje díra, bojím se aby ho to nezačalo bolet, zuby se neulomily nebo mu tam nezačal bujet zubní kaz. Zlepšili jsme čištění, ale nevím jestli to bude stačit. Bude to pak mít vliv i na druhé zuby? Mám vyhledat stomatologa nebo je to jedna z těch věcí, co se na mléčném chrupu neopravují?“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Určitě vyhledejte stomatologa.“
Lenka Novotná: „Dobrý den, sny, 13let má chrup bez kazů, bohužel se mu podařilo u jedničky nahoře kousek zubů uštípnout, naše zubní lékařka opravila, zub "dorovnala", avšak po třech dnech výplň odpadla. Nyní navrhuje, že zub zbrousí, pokrátí, že u chlapce to až tak esteticky nevadí. Je toto běžný postup prosím? Syna od malinka vedeme k důkladné péči zubů a tato situace nás dost zaskočila. Děkuji za odpověď.“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, toto určitě není běžný postup, který moderní stomatologie uznává, ale záleží jak velký kousek zubu byl uštípnutý 0,5-1mm k zábrusu nevadí, pokus to esteticky neruší. Dostavby obvykle neodpadávají po 3 dnech. Záleží na materiálu a postupu zhotovení dostavby. Pokud se Vám nezdá navrhovaný postup ošetření lékařem, nikdo Vám nebude bránit jít si poslechnout názor nebo zhotovit dostavbu zubu znovu na jiné pracoviště.“
Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy poprvé s miminkem k zubari? Ihned po vykouknuti prvního zoubku? Děkuji“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, ano, přesně tak.“
Elena Richterová: „Dobrý den, Můžou se křivit zuby kvůli dudlíku ? Děkuji E.R.“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, ano mohou. Proto nejsou dlouhodobě dudlík ani cucání palce vhodné.“
Petr Chabiča: „Dobrý den pane doktore, našeho synka (4roky) asi před měsícem začal bolet zoubek. Šli jsme k paní doktorce, která zrovna zaskakovala naši paní doktorku. Paní doktorka našla malej kaz a rozhodla se, že bude vrtat aniž by pichla anestezii. Řekl bych, že tím zpusobila u syna trauma ze zubařů. Otázka zní: Dává se takhle malým dětem anestezie při vrtání? Děkuji za odpověď, pěkný den přeji, Petr Chabiča .“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, ano anestezie se podává i u tak malých dětí. Ale pokud je kaz opravdu maličký, tak je někdy lepší ho opravit bez anestezie, protože větší trauma než samotný zákrok může způsobit aplikace anestezie jehlou.“
Hana: „Synovi se mezi dvěma zuby na sklovině objevila černá tečka. Může to být kaz? Zubař mi tvrdí, že je to pigmentová skvrna.“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, věřil bych zubnímu lékaři. Pro klid duše ale můžete navštívit pro další názor další zubní lékaře.“
Jana Machálková: „Pokud má 4 leté dítě dosti nalepené zoubky na sebe, už v tomto věku je dobré používat mezizubní kartáčky nebo zubní nitě?“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Mezizubní kartáček se tam pravděpodobně nevleze, ale s nití by neměl být problém v používání.“
Trnková Oldřiška,Herálec 209: „Dobrý den, dceři 9let,je po vyčištění i mém dočištění zubů cítit zápach z úst.Má jednu plombu,jiný kaz nemá. Děkuji“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, zaleží jakým způsobem zuby dočišťujete a jestli používate něco do mezizubních prostor - nit nebo mezizubní kartáček. Mohou zapáchat zbytky jídla v těchto prostorech, které nebyly vyčištěny. 9 let je už i věk, kdy bývá u dětí dobrá spolupráce, takže doporučuju i návštěvu dentální hygienistky, která Vám pomůže s čištěním zubů Vašeho dítěte.“
Jana Kulhánková: „Dobrý den, mám syna 1,5 roku, který více méně od začátku klade velmi aktivní a silný odpor, když mu čistím zuby. Dá se říci, že to není nic jiného než boj. Stejně tak probíhají preventivní kontroly. Je mi jasné, že zuby zcela určitě nemají péči, jakou by měly mít, ikdyž dočištuji každý den. Máte nějaký trik nebo radu, jak na něj? Děkuji a přeji hezký den“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, někdy je to opravdu obtížné. Zkuste dítě nějak zabavit (pohádka na videu...). Nebo že jeden rodič dítě nějakým způsobem zabaví + podrží a druhý čistí.“
Lucie: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, dcera teď v říjnu jí bude 7 let. Byla u zubaře na preventivní kontrole a po rentgenu doktorka zjistila, že nemá založené jedničky dole (dvojky má již druhé). Chci se zeptat, je možnost, že se zuby ještě objeví?? Případně pokud ne, tak jak se to řeší. Bylo mi řečeno že se máme pokusit, aby zuby vydržely co nejdéle, ale bude to asi viditelné a neestetické, kor když je to holka. Nebo jsme odsouzeni k náhradám zubu? a platí to případně pojištovna, nebo aspoň přispíva? Děkuji moc za odpověď. Lucie Trubačová“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, pokud zuby nejsou založené a na rentgenu viditelné, tak již není šance, že by se objevili. Někdo má mléčné zuby až do dospělosti a nevypadá to esteticky špatně. Spodní zuby jsou navíc z velké části kryty spodním rtem. Kdyby náhodou o tyto mléčné zuby v budoucnu přišla, tak někdy lze mezeru stáhnout rovnátky, pokud by ani to nešlo, pak se musí vymyslet náhrada zubů. Pojišťovna něco může přispět, záleží ale na typu ošetření a jestli daný zubní lékař s pojišťovnou spolupracuje.“
Elena Richterová: „Dobrý den, může mít dítě kazy když si správně a dobře čistí zuby (2x denně ) Ale rodiče mají kazy ? Může to být i dědičné ? Děkuji E.R.“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý dědičnost hraje minimální roli. Dědí se spíše špatné návyky od rodičů. Záleží také jak si dítě čistí zuby. Do 8-10let by měli pomáhat s čištěním rodiče. A je třeba používat i mezizubní kartáčky nebo nit.“
Lucie: „Dobrý den, dcerka má šest měsíců a má dva zoubky, další jí rostou, ale růst se zastavil. Je to normální? A mám čistit i tyto "špičky", které vykukují z dásně? Čistím kartáčkem-prsťáčkem. Je nutné ho vyvařovat nebo stačí oplachovat vodou? A jak často ho měnit? Děkuji Lucie“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, vše by mělo být v pořádku. Čistěte i tyto špičky. Častost měnění kartáčku záleží na opotřebení kartáčku, které zrakem zkontrolujete. A když ho jednou za čas vyvaříte rozhodně tím nic nepokazíte.“
Alena: „Dobrý den pane doktore. Co říkáte na namaceni dudliku do medu od takřka narození? Vím o mamince, která ve dne-ale hlavně v noci při sebemenším zaplakani děťátka, hned dává dudlik do medu. Zoubky pri tom neotira, ani jinak necisti.... Dítěti jsou takřka 2 roky. Děkuji za Váš názor a přeji hezký den. Alena.“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, to je jednoduše cesta k velkým problémům. Už teď budou pravděpodobně zoubky bez čištění nějakým způsobem poškozeny.“
Eva: „Moc děkuji. Jukla jsem na obrázky a dudlik schovala. ;-) hezky den a moc děkuji za dnešní porodnu“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Není zač :)Jsem rád, jestli byl můj vstup něčím užitečný.“
Dd: „Od kdy cistit diteti mezizubni niti a srovna se predkus po dudliku? Dcera ma 2,5..“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Se skusem bude záležet jak vyrostou stálé zuby a jestli nebyl častým používáním dudlíku narušen vývoj čelistí. Mezizubní nití čistit, jakmile se budou zuby vzájemně dotýkat (budou v kontaktu) a nebude je možné ze všech stran vyčistit klasickým kartáčkem.“
Katka: „Dobrý den, doporučil byste dětem (7let) čistit zuby pastou s xylitolem. Prý zabraňuje zubnímu kazu?“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, xylitol je umělé sladidlo, takže nepodporuje vznik zubního kazu, ale rozhodně mu nezabraňuje. Pasta není tak důležitá, důležité je mechanické očištění zubů ze všech stran, i "z boku" v mezizubních prostorech (mezizubním kartáčkem nebo nití).“
Martina: „Dobrý den, Chtěla bych se zeptat na kolik je u kazivosti zubů zastoupena genetika? A ještě jedna otázka,dnes je velký problém sehnat zubního lékaře.Co když mě každý odmítá a nemám šanci se s malým dítětem na preventivní prohlídku dostat?“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, genetika hraje obecně v drtivé většině jen minimální roli. Děti spíše dědí špatné návyky v péči o zuby. Na stránkách České stomatologické komory je seznam zubních lékařů, dle daných oblastí, tak případně zkuste oslovit někoho jiného. I kdybyste náhodou musela dojet dvakrát do roka na preventivní prohlídku do vedlejšího města, tak si myslím, že je to ještě schůdné.“
Veronika Tučková: „Dobrý den, pane doktore, rada bych znala Vas názor na dětské zubní pasty pro nejmenší děti. Kupovat pasty s fluorem, nebo bez fluoru, případně v jaké koncentraci? A jaký názor mate na tvrzení, ze prave fluor v zubních poštách způsobuje onen zubní kaz, a ze se tedy jedna pouze o marketingový tah spojeny s byznysem. Dekuji a přeji příjemný den. Veronika“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, pokud dobře čistíte zuby mechanicky, tak není pasta s fluorem nezbytně nutná. Je to doplněk. Množství fluoru v pastách pro nejmenší děti by se mělo pohybovat okolo hodnoty 500ppm. Fluor nezpůsobuje určitě kazy, ale při nesprávném používání preparatů s fluroidy pro děti (pasty, gely, tablety), tak může vzniknout postižení zubů zvané fluoróza. Fluoridy jsou dobré, ale pouze v malém množství a kdo je nechce svým dětem, tak nemusí, ať jim jen pořádně vyčistí zuby.“
Monika: „Dobrý den, zajistí dudlík s úzkým krčkem to, že nebude mít takový vliv na křivé zuby? Výrobce uvádí, že tento tvar schvalují i stomatologové.“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, určitě může mít menší vliv na poškození chrupu dítěte než dudlík se širokým krčkem. Nezjistíte ale, jestli dítě necumlá dudlík i v té širší části.“
Monika: „Dobrý den, mám 1,5 roční holčičku, která je naštěstí zvyklá pít pouze čistou vodu, ale mám jiný problém. Nenechá si za žádnou cenu sáhnout kartáčkem nebo ani prstem do pusy. Nevím jak na ní, mohlo by to souviset s tím, že jí první zub vyrostl až v roce. Díky za odpověď“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, někdy je to těžké. Zkuste ji nějak zabavit (pohádka na videu...). Nebo jeden rodič dítě přidrží a druhý zuby vyčistí. Případně zkusit zuby vyčistit (bez pasty), když dítě spí.“
Jana Luptakova: „Dobry den, vnukovi jsou 4 roky a uz v 1,5 roce mel uhnile horni zoubky jednicky a dvojky. Zubni lekar nam rekl, ze se to bude resit az mu porostou druhe zuby. Vy rikate, ze se maji vytrhnout. Co mam tedy delat? Dekuji za odpoved.“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, pokud se neopravitelné zoubky ponechají v puse, hrozí riziko, že infekce ze zkažených mléčných zoubků projde v kosti do zárodků stálých zubů a ty se poškodí. Navíc "uhnilé" zoubky mohou kdykoliv začít bolet.“
Monika: „Dobrý den, syn 18 měsíců začal úplně odmítat čištění zubů. Zuby jsme čistili od 6 měsíců a nyní si nenechá kartáček dát vůbec do úst. Stiskne rty k sobě a při snaze se do pusy dostat se začne vztekat a brečet. Zkoušela jsem už i hadřík, ale ani ten mi do úst nepustí.“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, pokuste se zuby vyčistit tak, že partner dítě přidrží a zabaví ho a vy budete čistit. Případně zkuste zuby vyčistit ve spánku.“
Jitka: „Dobrý den, mám 2,5 letou dceru, které se na zoubkách objevují tmavé skvrny. Ćistím jí večer zoubky jednosvazkovým kartáčkem a sama si "čistí" zoubky rano a po obědu. Na radu zubaře nepoužíváme zubní pastu. I tak mám pocit, že pigmentů je víc a víc. Jak můžeme ještě bojovat?“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, pokud jsou to pouze pigmenty a jste ve sledování zubního lékaře, tak bych se skvrnami nezneklidňoval. Samy o sobě zoubkům neškodí. Až bude dcera větší a spolupracující, tak zubní lékař nebo hygienistka zuby bude od pigmentů očišťovat při preventivních prohlídkách.“
Pavla: „Dobrý den, dceři je 20 měsíců a nemá žádný zub. U zubaře jsem s ní a byla a zuby tam prý uložené jsou. Je možné růst nějak podpořit? Může mít nějaké problémy později při takto pozdním růstu, například s ohledem na dásně? Zdá se mi, že už je to docela dlouhá doba. Děkuji“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, důležité je, že tam zuby jsou uložené. Někdy je doba delší než průměr, což ve Vašem případě je. Ale ještě bych chvíli počkal. Podpořit přímo růst zubů není úplně možné.“
Jarca: „Dobrý den, prosím Vás, je pravda, ze stačí zuby vyčistit jednou denně - nejlépe večer před spaním - ale poradně? A když už ráno, tak před snídani ( to mi přijde zbytečně, ale dělají to tak někteří lidé) nebo po snídani, když je "za chvíli" svačina? My dětem ( 6,5 a 5,4roku) čistíme opravdu jen večer, pak už múzou pouze čistou vodu a zatím ani jeden kaz. Děkuji za odpověď, Jarca N.“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, ano, pokud jsou zuby vyčištěné perfektně večer, lze to považovat za dostatečné. Riziko pro vznik kazu není aktuálně požité jídlo, ale vrstvička plaku, která se tvoří na zubech s každou hodinou. Proto je lepší vyčistit zuby i ráno. Před snídani nebo po snídani - časté téma - je to skoro jedno- ale! tím že odstraníte před snídaní vrstvičku plaku a zub je čistý, tak mu snídaně neuškodí. Ale pokud dáte dítěti ke snídani něco kyselého (džus, čaj s citronem, voda s citronem) - to povrch zubů nepatrně naleptá a když si dítě hned potom zuby vyčistí, může tento rozleptaný povrch ještě více rozedřít. Proto - když po snídani, tak vzít tohle v potaz a počkat po kyselém nápoji s čištěním cca 20minut než se "naleptaný" povrch zubů obnoví.“