Chat

Veronika Pourová
Různé druhy vlákniny a jejich použití
Záznam chatu ze středy 4. dubna 2018
ANGOLA: „Jaká je přesná definice vlákniny?“
Veronika Pourová: „Vláknina je nestravitelná složka potravy - tedy odolává trávícímu procesu v tenkém střevě a může být částečně nebo plně fermentována v tlustém střevě. Jde převážně o polysacharidy rostlin, ale získat ji můžeme i z hub a mikroorganismů.“
ANTI: „Kolik existuje celkem druhů vláknin vůbec,“
Veronika Pourová: „Každá vláknina má svá specifika a zdravotní účinky, mezi vlákninu spadá celá řada chemických látek. Můžeme ji rozdělit například podle viskozity na viskózní a neviskózní a podle rozpustnosti ve vodě na rozpustnou a nerozpustnou. Viskózní rozpustná vláknina (psyllium, ovesná vláknina, guarová guma) nám nejvíce může pomoci při snaze o snížení hladiny cholesterolu v krvi i krevního cukru a u diabetiků glykovaného hemoglobinu. Neviskózní rozpustná vláknina, jako třeba inulin z čekanky, zase upravuje bakteriání osazení v tlustém střevě, čímž může třeba podporovat střevní imunitu. Nerozpustná vláknina, která se nachází třeba v pšeničných otrubách, zase může pomoci při potížích s trávením, protože stimuluje střevní stěnu a ta pak produkuje více vody. U citlivějších jedinců však může střevní stěnu i dráždit.“
Marie: „Dobry den,dcera 10m stale kojena.ma spatnou tvrdou stolici.kdyz tlačí tak narika a pak tam najdu maly bobek.vypije cca 60ml vody pres den.je nejaka vlaknina na lepší stolici? Co delat aby se to zlepšilo.dekuji marie“
Veronika Pourová: „Dobrý den, u dětí buďte s vlákninou opatrná, určitě nedoporučuji samovolně užívat doplňky stravy, proto potíže raději konzultujte s lékařem.“
IGR: „Co nelze s vlákninami dělat?“
Veronika Pourová: „Dobrý den, jde o velmi obecnou otázku, ale při troše kreativity můžete vlákninu zakomponovat téměř do každého receptu.“
Vlasta: „Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na psyllium dr. Popova. Je vhodné užívat tuto vlákninu, když má člověk problémy s vnitřními hemeroidy, s častým (hlavně po ránu) vyprazdňováním. Děkuji za odpověď.“
Veronika Pourová: „Dobrý den, tato vláknina může pomoci stolici zahustit, dodržujte však doporučené množství a dbejte na dostatečný pitný režim.“
Petr: „Dobrý den, zajímalo by mě jaké množství vlákniny je ideální pro muže a jaké pro ženu. Liší se nějak doporučené množství např. u 60kg muže a 100kg muže? Zároveň by mě zajímalo jestli vyšší množství vlákniny může mít nějaké negativní účinky?“
Veronika Pourová: „Dobrý den, doporučení mít alespoň 30 g vlákniny denně je stejné pro muže i pro ženy a není závislé na tělesné hmotnosti. Při nadváze je možné toto množství mírně navýšit, čímž se zlepší pocit sytosti. Množství kolem cca 50 g denně a více už však může snižovat využití některých živin, například vápníku nebo železa, jelikož se tyto látky na vlákninu naváží a odejdou z těla ven společně se stolicí. Tento problém může nastat třeba při převážně rostlinné stravě, kdy člověk přirozeně přijímá více vlákniny.“
Hanka: „Může dítě do 3 let jíst rýži natural a čočku? Díky“
Veronika Pourová: „Dobrý den, určitě pouze v omezeném množství.“
MartinaR.: „Dobrý den, před týdnem jsem prodělala žlučníkovou koliku. Na ultrazvuku vše v pořádku. Co byste mi poradila, aby se mi nevrátila? Máte nějaké web stránky? Děkuji a pěkný jarní den“
Veronika Pourová: „Dobrý den, doporučuji pravidelnou stravu a omezení větších porcí a tučnějších jídel. Vliv však může mít třeba i genetika nebo stres. Webové stránky mám s kolegyní Andreou - www.nehladu.cz, naleznete tam spíše obecné články nebo vyvracení výživových mýtů. Hezký den i Vám.“
Lenka: „Dobrý den.Jaký máte názor na nízkosacharidovou dietu.Jsem 1 rok po infarktu a nabrala jsem 10 kg.Při této dietě není vhodné luštěniny a podobně.“
Veronika Pourová: „Dobrý den, až na výjimečné případy (dětská epilepsie nereagující na léčbu či nelepšící se diabetes mellitus) nejsem zastáncem nízkosacharidové stravy.“
Lenka Mazurová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký druh vlákniny byste mi doporučila. Jsem v 36 týdnu těhotenství a začínají mě trápit hemeroidy. S doplňováním tekutin to je horší, i když se na to snažím myslet. Běžně to stačí, ale teď v těhotenství u, asi ne a stolice je tuhá. Chodím tak 1x za 3 dny a po utření mám na papíru krev. Děkuji za odpověď.“
Veronika Pourová: „Dobrý den, doporučuji zapracovat na pitném režimu a můžete zkusit jak otruby, tak rozpustnou vlákninu, jako je třeba psyllium, oba druhy mohou trávení upravit, ale každý jiným mechanismem.“
Olča: „Dobrý den,doslýchám se že s vlakninou to neni dobre přehanět,protože muže tělo zbavovat i vsech vitamínů,a prospěšnych minerálů kere doslova vytlačí z těla ven..to tady vubec nevylo zmíněno..je na tom něco pravdy?“
Veronika Pourová: „Dobrý den, všech vitaminů ne, ale sníží se vstřebatelnost některých látek, např. vápníku či železa. Jde však o látky přijaté potravou, vlastní tělesné zásoby vláknina neovlivňuje. Samozřejmě není dobré to s vlákninou přehánět, ale doporučené dávky kolem 30 g neuškodí.“
Helena: „Dobrý den paní Pourová, který druh vlákniny by mohl pomoci skoro dvouleté dveří, která má problémy s vyprazdňováním. Stále vyprazdňování odkládá, zadržuje, tak je pro nás důležité hlídat tvrdost stolice a samozřejmě pitný režim. Děkuji Helena“
Veronika Pourová: „Dobrý den, u dětí nedoporučuji vlákninu doplňovat jinak, než v rámci pestré stravy, takže dostatkem ovoce a zeleniny a malým množstvím celozrnných potravin a luštěnin. Pohlídejte i pitný režim. Avšak problém může být i psychický, kdy dcera nucení na stolici vědomě potlačuje.“
Petra: „Dobrý den, dcera (2roky) má problém s vyprazdňováním. Její pitný režim je slabý, ale myslíte, že by ji dodání vlákniny do jídelníčku pomohlo? Žádné kaše mi jist nechce, tak jestli dodat např. jako to zahuštění do polévky? Popř. který typ. Děkuji“
Veronika Pourová: „Dobrý den, do polévky můžete přidat třeba ovesné vločky, u malých dětí to bohatě stačí a není potřeba doplňovat vlákninu v izolované formě.“
Toušová Martina: „Co mi poradíte vláknina a Crohnova choroba! Já mám bezezbytkovou dietu, ale ani koření, česnek mi nedělá dobře. Je mi 50let a s tím jídlem je to čím dál horší - k tomu mi daignostikovali RS a tam je to o proteinech - maso! děkuji Toušová“
Veronika Pourová: „Dobrý den, při Crohnově onemocnění může pomoci rozpustná vláknina, tedy například psyllium nebo guarová guma a inulin. V tlustém střevě dochází k tvorbě mastných kyselin s krátkým řetězcem, které vyživují střevní buňky a mohou být prospěšné i při léčbě střevních zánětů.“
Jana: „Dobrý den, při redukci při váze 70kg, 165cm jaké množství vlákniny a jakou vlákninu doporučit na redukci? Děkuji“
Veronika Pourová: „Dobrý den, vyzkoušejte takovou vlákninu, která vám bude vyhovovat - doporučuji ovesnu, lněnou nebo třeba psyllium a k tomu kupovat celozrnné výrobky, ve ktreých příjmete otruby (není nutné je pak kupovat zvlášť). Držte se doporučených denních dávek, tedy nad 30 g.“
Ludmila Hubáčková: „Mám dlouhodobě řídkou stolici a někdy říhám a pod. Chtěla bych využít nějakou vlákninu, než brát chemické léky, kterou nejlépe? děkuji.“
Veronika Pourová: „Dobrý den, zkuste psyllium, ovesnou vlákninu nebo na zahuštění omáček a polévek guarovou gumu.“
petra: „Dobrý den, snažím se zhubnout a dělá mi problém do jídelníčku zařadit vlákninu, co byste doporučila? A je i něco proti únavě? Děkuji“
Veronika Pourová: „Dobrý den, zařadit ji můžete kamkoliv - do polévek, omáček nebo pomazánek, stačí přidat malou lžičku a ani to nepoznáte. A protože vláknina zpomaluje využívání živin, může to upravit i únavu - nebude vám tolik kolísat hladina cukru v krvi.“
Olga Doležalová: „Je vlaknina dr.Popova nejlepší?je predce vyrobene z prirodniho materiálu!“
Veronika Pourová: „Dobrý den, vláknina obecně je přírodní materiál“
Marie: „Dobrý den, mám dotaz. Snídám většinou jogurt s vločkami 50g. ( + semínka nebo ořechy, skořici a k tomu nějaké ovoce. Když chci přidat vlákninu, tak mám nahradit stejnou gramáž vloček psyliem. Třeba 40g vloček a 10g psylia? Děkuji.“
Veronika Pourová: „Dobrý den, vlákninu můžete přidat navíc, raději začínejte s menším množstvím - třeba lžičku na porci.“
Jarka: „Dobrý den, jakou nejlepší vlákninu dát 17m dětem? Děkuji“
Veronika Pourová: „Dobrý den, dětem vlákninu nepřidávejte v izolované formě, stačí z ovoce, zeleniny a obilovin.“
Květa: „Dobrý den, několik let jsem se stravovala vegetariánsky a nyní se již několik měsíců stravuji pouze vegansky. Když jsem si zapisovala svůj jídelníček do kalorických tabulek, zjistila jsem, že mnohonásobně převyšuji denní příjem vlákniny. Cca 60 g vlákniny denně je u mě běžné. Může mít špatný vliv takto dlouhodobě zvýšený příjem vlákniny? Všude se píše jak je vláknina zdravá, ale kdysi jsem někde četla, že její dlouhodobý příjem může mít vliv na vznik rakoviny tlustého střeva. Kde tedy je pravda? Děkuji a hezký den“
Veronika Pourová: „Dobrý den, může vám snižovat vstřebatlnost některých látek, třeba vápníku nebo železa. Choďte proto pravidelně na preventivní prohlídky a krevní testy. 60 g už je dost, ale riziko rakoviny zvyšuje spíše její nedostatek.“