Chat

Mgr. Vít Hulec
Otcovská dovolená po porodu
Záznam chatu ze středy 14. února 2018
DAYD: „Co je nejdůležitější a co je specifické na otcovské dovolené po porodu?“
Mgr. Vít Hulec: „Důležitý je fakt, že na otcovskou je třeba nastoupit do konce šestého týdne po porodu. V případě pozdějšího nástupu nárok na dávku nevzniká. Také je třeba si uvědomit, že tato dávka předpokládá péči o dítě a současně nahrazuje ušlý příjem ze zaměstnání - za dny, ve kterých by byla vykonávána práce nebo žadatel o dávku o dítě nepečoval dávka nenáleží“
SF: „Jak častý je jev v ČR - otcovská dovolená po porodu?“
Mgr. Vít Hulec: „To zatím není možné říci přesně, při návrhu zákonné úpravy se počítalo s tím, že otcovskou využije cca 80% všech otců.“
Jiří Jelínek: „Dobrý den, v práci máme kolegy z Bulharska. Jeden z párů, teď čekají miminko. Jsou tu ale zaměstnaný na DPP(brigádu) ale již několik let.. Má kolega nárok na otcovskou dovolenou? Děkuji“
Mgr. Vít Hulec: „V tomto případě by nejlepší bylo obrátit se na okresní správu sociálního zabezpečení, která může posoudit konkrétní případ. Obecně nezáleží na národnosti ani na tom, že jde o DPP - důležité u DPP ale je, aby v měsíci nástupu na otcovskou měl tatínek od zaměstnavatele zúčtován příjem větší ne 10 000 Kč (možno i z více dohod u jednoho zaměstnavatele).“
SK: „Je v ČR dobře legislativně řešená otcovská dovolená po porodu?“
Mgr. Vít Hulec: „To je spíše otázka na Ministerstvo práce a sociálních věcí, které je orgánem odpovědným za koncepci celého systému sociálního zabezpečení.“
Petr R.: „Kdy nejpozději (ne nejdříve) může otec nastoupit na mateřskou? A pokud může nastoupit později než v 7 týdnů dítěte, krátí se mu tím lhůta být až 22 týdnů na mateřské? Děkuji“
Mgr. Vít Hulec: „Co se týče otcovské, je nejpozději třeba nastoupit posledním dnem šestého týdne po porodu. Později to již možné není, nárok na otcovskou by nevznikl. Lhůta 22 týdnů, kterou zmiňujete, se skutečně vztahuje k peněžité pomoci v mateřství a u této dávky platí, že nejdříve ji může otec čerpat (na základě dohody s matkou)od počátku sedmého týdne po porodu - čerpat ji může místo matky nejdéle 22 týdnů.“
Dana: „Dobrý den, má zaměstnavatel povinnost poskytnout otcovskou dovolenou když nemá za zaměstnance náhradu a požaduje aby si za sebe někoho sehnal což není v silách zaměstnance.“
Mgr. Vít Hulec: „Je třeba rozlišit dvě věci - samotnou dávku (kterou vyplácí správa sociálního zabezpečení) a fakt, že v zaměstnání zaměstnanec žádá o poskytnutí rodičovské dovolené (nikoli rodičovského příspěvku) - na tu má zaměstnanec podle zákoníku práce nárok a zaměstnavatel mu ji musí poskytnout (nelze ji podmiňovat tím, aby za sebe zaměstnanec sháněl náhradu).“
Jolana: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s vyplácením otcovské dovolené u ARMÁDY České Republiky. Vím, že manžel při pobírání tzv. "OČR" čerpá 100% mzdy. Platí tato vyjímka i u otcovské dovolené? Děkuji.“
Mgr. Vít Hulec: „Zde je třeba informovat se u příslušného útvaru, který se v rámci armádních struktur zabývá nemocenským pojištěním. Ministerstvo obrany, které AČR řídí, je samostatným orgánem nemocenského pojištění a okresní správy sociálního zabezpečení nemocenské pojištění příslušníků armády neprovádějí.“
Martina: „Dobrý den,mám trochu jiný dotaz.Moje známá pracuje dlouhodobě na DPČ a není vedena na úřadu práce,počítá se jí to do důchodu?Byla vedena rok na úřadu práce a pracovala na DPČ,to se jí do důchodu nezapočítává?“
Mgr. Vít Hulec: „Doporučoval bych obrátit se na okresní správu sociálního zabezpečení nebo požádat o zaslání přehledu dob důchodového pojištění - z něj bude patrné, jaké doby pro důchodové pojištění jsou na úřadu evidovány.“
Elen: „Dobrý den, na MD bude nastupovat v květnu otec dítěte. Následně na RD matka dítěte, která je na ÚP a RD budu mít nastavenou na 2 roky. Ráda bych po vyčerpání peněz 2 leté RD zůstala s dítětem doma dále a to do doby 4 let dítěte. Otázka: Bude mi státem hrazeno důchodové pojištění a to po celou dobu 4 let, tedy i když již nebudu pobírat příspěvek RD (protože jej za dva roky vyčerpám). Tedy je možné na RD (nastavené na 2 roky )zůstat bez pobíráni peněz a placeným důchodovým pojištěním státem z do doby 4 let dítěte?“
Mgr. Vít Hulec: „Obecně platí, že doba péče o dítě do 4 let věku je považována za tzv. náhradní dobu pro důchodové pojištění. Pro více informací je vhodné se obrátit buď na okresní správu sociálního zabezpečení nebo na call centrum ČSSZ.“
Ina: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má manžel nárok na čerpání OD, pokud minulý rok byl zaměstnán do poloviny září, následně do konce roku byl jako OSVČ, platil si pouze ZP, měl 3mě odstupné. Od ledna 2018 je znovu zaměstnán, 2.2. se nám narodila dcera - mohl by nastoupit na začátku března na otcovskou, nebo je to problém, pokud měl 3 mě pauzu v nemocenském pojištění? Děkuji“
Mgr. Vít Hulec: „Důležité je, aby v okamžiku nástupu na otcovskou byl manžel účasten nemocenského pojištění (píšete, že je zaměstnanec). V takovém případě není relevantní, že jeho předchozí účast na pojištění netrvala kontinuálně.“
Andrea Jašíčková: „Dobrý den, syn se narodil 28.12., partner si po porodu musel vzít volno (ošetřovné na mou osobu). Prý je možné "otcovskou" vybrat i zpětně, je to tak...? Díky za odpověď, Andrea Jašíčková“
Mgr. Vít Hulec: „Platí, že nárok na otcovskou lze přiznat až od 1.2.2018 - od účinnosti novely zákona o nemocenském pojištění. Ve Vašem případě vychází období pro nástup na otcovskou od 1.2. do 8.2.2018 (podmínkou je péče tatínka o dítě s tím, že nechodil do práce), nárok je možné uplatnit zpětně.“
Jana: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli má zaměstnavatel právo otcovskou dovolenou zakázat? U přítele v práci je běžná praxe v případě pracovní neschopnosti škrtat dovolenou (z 5 týdnů na 4). Děkuji“
Mgr. Vít Hulec: „Nikoli. V zaměstnání zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou (neplést s rodičovským příspěvkem) - na tu má podle zákoníku práce nárok. Samotná otcovská je pak dávka, kterou poskytuje správa sociálního zabezpečení, nikoli zaměstnavatel.“
Jana: „Dobrý den, z odpovědi níže vyplývá že na otcovskou MD je možné nastoupit pouze a výhradně "posledním dnem šestého týdne po porodu". Tedy ani o den dříve, či později? Není žádná lhůta? Jen jeden možný den nástupu? Děkuji“
Mgr. Vít Hulec: „Na otcovskou lze nastoupit nejpozději posledním dnem šestého týdne po porodu - tedy lze si vybrat nástup v intervalu ode dne narození dítěte až po uvedený poslední den šestého týdne po porodu.“
Josef: „V zaměstnání máme 13. plat podmíněný nepřekročením 15 dní nemoci, paragrafu na dite , uvolneni k lekari apod. Muze mi zaměstnavatel zapocitat otcovskou dovolenou do tech 15 dni a krátit mi 13 plat? Dekuji za odpoved.“
Mgr. Vít Hulec: „To bohužel nedovedu posoudit, jde o interní postup zaměstnavatele a oblast pracovního práva.“
Irena Kousalíková: „Dobrý den, pracuji jako HR officer, tudíž mě zajímá dnešní téma z pohledu zaměstnavatele. Moje otázka zní: Musí si otec, který zažádá o otcovskou dovolenou, současně u svého zaměstnavatele požádat o čerpání rodičovské dovolené po dobu čerpání otcovské dovolené? I když jde o poměrně krátké období? Moc děkuji za odpověď Irena Kousalíková“
Mgr. Vít Hulec: „Ano je to tak, v zaměstnání žádá zaměstnanec o rodičovskou dovolenou podle příslušných ustanovení zákoníku práce. Nemusí přitom žádat pouze o sedm dní po kterých hodlá žádat o otcovskou, ale možné to samozřejmě je.“
Eva Macháčková: „Dobrý den, jaká je finanční kompenzace pro otce při čerpání rodičovského dovolené?“
Mgr. Vít Hulec: „Dobrý den, orientačně lze využít pro výpočet otcovské kalkulačku umístěnou na stránkách MPSV zde: https://www.mpsv.cz/cs/11580 Co se však týká rodičovského příspěvku, je třeba obrátit se na úřad práce.“
Hana: „Dobrý den, můj dotaz není ohledně tématu, ale nemohu nikde najít konkrétní informace. Dotaz je ohledně rodičovské dovolené. Já pracuji v ČR, pobírám mateřskou, otec dítěte je Francouz, pracuje a bydlí ve Francii. Má to nějaký vliv na čerpání příspěvku? Musím případně dokládat nějaké potvrzení od otce? Moc děkuji za odpověd.“
Mgr. Vít Hulec: „V tomto případě, pokud otec dítěte pracuje ve Francii, bude podléhat nejspíše tamním předpisům o sociálním zabezpečení (záleží, zda jsou za něj ve Francii prováděny odvody na sociální zabezpečení). Podle nich se pak řídí jeho dávkové nároky - např. i na otcovskou, ale i ostatní dávky sociálního zabezpečení.“
SD: „Z čeho se otcovská vypočítává? Slyšela jsem o 70% z hrubé mzdy...“
Mgr. Vít Hulec: „Dobrý den, odpověď je trochu složitější. Nejprve je třeba sečíst hrubé příjmy zaměstnance za tzv. rozhodné období a získat tzv. denní vyměřovací základ. Výše otcovské činí 70% redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ se u otcovské zjistí tak, že se započitatelný příjem (tj. veškerý příjem podléhající odvodu pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti; nejčastěji se bude jednat o úhrn hrubé mzdy za kalendářní měsíce) zúčtovaný v rozhodném období (zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém zaměstnanec nastoupil na otcovskou) dělí počtem „započitatelných“ kalendářních dnů připadajících na toto rozhodné období. Takto stanovený denní vyměřovací základ podléhá redukci, která se u otcovské provede tak, že částka do první redukční hranice se počítá 100%, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží. Výši redukčních hranic platných od 1. 1. kalendářního roku vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů sdělením. Orientačně lze využít kalkulačky umístěné zde: https://www.mpsv.cz/cs/11580“