Chat

host

Lucie Kolaříková

Jak pracovat se strachem na úrovni těla a emocí

Záznam chatu z pondělí 20. března 2017

Irena: „Dobry den pani Kolarikova,mam takovy problém,a to,ze mam strach vyjit z domu,kdyz před nasim barakem sedi na lavicce duchodkyne,ktere mají vždycky nejake poznámky v negativnim slova smyslu.Uz jsem si kolikrat rikala,maji asi samy se sebou dost starosti,ale ten pocit strachu jak mi zase zkazi naladu pretrvava.Podotykam,ze se snazim byt k nim slusna,treba jim vynesu nakup do patra,nebo schovam kolo do sklepa.Pak mi je lito,jak ony se chovaji.Mate nejakou radu,jak se s tim vypořádat?Moc dekuji za odpověď a preji Vam krasne jaro!“

Lucie Kolaříková : „Dobrý den, vřele doporučuji učit se odpoutávat od názorů a řečí okolí. Když to nebudou důchodkyně, tak to bude někdo jiný, komu se něco na Vás nebude líbit. Můžete i zvážit, jestli nevynášíte jejich tašky s nákupy právě proto, že se snažíte zavděčit a získat si je pro sebe. Bohužel se vždy někdo najde, kdo bude mít výhrady a je skvělé učit se nevšímat si toho. Jinak by se z toho člověk zbláznil, kdyby se snažil vyhovět, líbit, být pro všechny přijatelný a příjemný.“

Jana: „Preji krasny den a prosim o radu,je lepsi se před lidmi pretvarovat a mit klid,nebo byt uprimny,ale mit strach z toho,ze nekteri se Vam za vasi uprimnost msti.Dekuji.“

Lucie Kolaříková : „Dobrý den, Vy volíte, jak budete jednat a Vy volíte důsledky svého chování. Mluvit pravdu samo o sobě není důvodem k pomstě, možná také záleží na tom, jak tu "pravdu" říkáte, jestli při tom někoho napadáte, ukazujete prstem s tzv. "dráždíte kobro bosou nohou". Přetvářka řešením nebývá, protože to vytváří vnitřní stres, ve skutečnosti nitro člověka je nastavené na pravdivost, nikoli na přetvářku. Právě přetvářka může být cestou k vyčerpání, vyhoření a dokonce panickým atakům. Pravdivost pro vnitřní pohodu a pro pohodovější vztahy doporučuji, ale také doporučuji změnit prostředí, pokud to v tom Vašem současném není možné.“

Lada: „Dobry den,mam strach ze zlych a závistivých lidi.Co s tim?Dekuji.“

Lucie Kolaříková : „Existují lidé zlí a závistiví, ale také milí a přející. Respektive v sobě máme všichni všechny vlastnosti, tak se můžete u sebe zaměřit na to, proč od druhých očekáváte, že Vám budou ukazovat svou zlobu a závistivost a léčit v sobě tato nastavení. Jakmile žijeme víc s pocitem, že lidé jsou dobří a můžeme jim důvěřovat, tak se tak lidé i více ukazují/projevují :-). A nejde o nějakou naivitu, nebo neopodstatněné pozitivní myšlení. Spíš čemu v té realitě dáme větší pozornost. A zároveň nikdy nevyloučíme, že nám někdo zlobu a závist ukáže, to se prostě děje.“

Anna: „Je mi 22 a mám strach z emocí. Většinu času cítím úzkosti nebo strach, bojím se i normálních dnů. kdy mě nečeká nic extrémně náročného nebo nezvyklého. Mám strach z věcí blízkých i vzdálených - obávám se zítřka i doby za 5 let, budoucna. Obvykle mě tento strach paralyzuje a zneaktivuje, posledních deset let jsem jen přežívala z důvodu, že jsem se snažila strachu vyhnout. Nechci brát léky, protože mi nepomáhaly. Jak dokázat, abych pustila trochu uzdu a trochu spoléhala i děj kolem? Předem děkuji. Anna“

Lucie Kolaříková : „Milá Anno, v průběhu vysílání padnou nějaké tipy, jak pracovat s emocemi, jak se rozvíjet jako emoce zdravě prožívající člověk. Už můžete nahlédnout např na stránku emocnifitness.cz. tento manželský pár pořádá akce, kde se lidé o svých emocích dozvídají mnoho informací, učí se s nimi prakticky pracovat a učí se, že je to normální mít emoce a prožívat je. Jinak na práci se strachem shlédněte moje mediální příspěvky zdarma na webu luciekolarikova.cz. najdete tam i cenově opdstupňované možnosti placených programů - online seminář za 119 kč, komplexní online program, chystáme také další program Mozek jako Budha. Vše je plné tipů a informací, jak se strachem pracovat a namísto úzkostí si ten svůj životní prostor rozšířit.“

Vacková Helena: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat,zda lze strach odbouravat cvičením jógy?“

Lucie Kolaříková : „Ano, jóga je jednou ze skvělých metod. Pokud jste vnitřně temperamentní, energický člověk, který je navíc plný energie, tak doporučuji jógu doplnit o něco dynamičtějšího, kde se tak zvaně vyplivete a pořádně unavíte.“

Kata: „Dobrý den ,moc vás zdravím a chtěla bych se optat, zda se nahromaděné strachy,úzkosti a negativní myslenky mohou projevovat i po fyzické stránce.. .jako je obcasna nevolnost,slabost,bušení srdce,mírný tres apod.Hodne s tím bojuju a mám strach aby to nebylo něco vážnějšího.Dekuji za odpoved“

Lucie Kolaříková : „Dobrý den, ano! To, co popisujete, působí jako panická ataka. A nahromaděný stres, strach a úzkost celkem běžně vedou k dalšímu stupni strachu - právě atakám, které jsou fyzicky výrazné. Takže doporučuji začít ventilovat emoce (bude ještě ve vysílání), měnit své nastavení v hlavě (zvu do připravovaného online programu www.mozekjakobudha.cz), zlepšovat vztah k sobě, učit se přijímat se vším, kým jste, jak přemýšlíte, co říkáte, na co máte a nemáte chuť, přestat se snažit druhým příliš vyhovět na svůj úkor (např. Učebnice sebelásky).“

Nataklie: „dobry den jak se pozna psychicke vycerpani ?“

Lucie Kolaříková : „Příznaků může být spousta. Nejčastěji únava, pocit, že chybí chuť do života, chybí nápady, chybí chuť do činnosti. nechce tu být druhým k dispozici, člověk má chuť zalézt. Může se to projevit i fyzicky - únava, nevolnost, potřeba hodně odpočívat a další.“

Katka: „Dobrý den paní Kolaříková, ráda bych se zeptala, jak naučit čtyřleté dítě zpracovat strach z jízdy výtahem nebo z návštěvy lékaře apod. Při jakékoli pro něj stresující situaci reaguje primárně velkým a dlouhotrvajícím křikem a je to velmi nepříjemné. Děkuji za reakci a přeji příjemný den.“

Lucie Kolaříková : „Bude to komplexnější téma a detaily neznám, tak mou odpověď berte jen jako možnou část odpovědi. Když dítě křičí, tak tím ukazuje, jak se cítí. Doporučuji mu ten křik dovolit (zatím to asi líp neumí), zároveň doma co nejvíc o jeho strachu a důvodech mluvit, aby se učilo pojmenovat, co se v něm děje a Vy se víc dozvíte. Vše bez tlaku, tak aby mělo dítě pocit, že je v pořádku, že má své strachy a necítilo se kvůli tomu špatné a méněcenné. Je dobré se ho ptát, co by mu např u doktora pomohlo, být co nejvíc konkrétní, nechat ho situaci si co nejvíc vybavit a krok po kroku ji projít - "co by ti pomihlo, když tam musíme jít, když už jsme v čekárně a tam se děje to a to, když už nás paní doktorka zavolá, když si tam sedneš na židli, atd. V každé takové situaci si může dítě představit, jaký druh pomoci a podpory by mu vyhovoval. Jednou to může být držení za ruku, podruhé si řekne o náruč, potřetí jen potřebuje např vědět, že ho stále milujete, atd. Už jen to, že dítě cítí svobodu o svém problému mluvit, může mnoho strachu rozpustit.“

Janka: „Dobrý den, mám problém někdy se sebeovládáním. Něco mě vytočí a nedovedu zkrotit emoce mám "rudo" před očima. Jak to mám ovládnout čím to může být způsobeno. Děkuji za odpověď“

Lucie Kolaříková : „Dobrý den, tohle je krásný začátek jít to "rudo" prožít :-). Odejděte vedle a vykřičte se a roztrhejte polštář. Dejte svému vzteku průchod tak, abyste nikomu neublížila. Pravidelně neprožívaný, ale potlačovaný vztek způsobuje vnitřní zlomení se do letargie/sebelítosti a do strachu. Ideální je dovolit si emoci o samotě prožívat a zkoumat ji. Časem se pak dá i regulovat a oddalovat, ale prožitek je na začátku. Ať Vás to baví :-)!“

ivanka: „dobry den, prosim resim aktualne. V noci jsem omdlela, dvakrát za sebou. Manžel mi chtel volat sanitku. Vstavala jsem k plačícímu diteti,vybehla schody,a zamotala se mi hlava, zatemnilo, hučelo mi v ušich. Brněly me ruce i nohy. Mela jsem i oči v sloup. Mam vzdy strach,co se deje... je to panicka porucha ? Jsem citliva, empaticka a uzkostná také. Uz jsem takto omdlela pred 2 roky. Dr napsal lexaurin,nechci ho brat,ekg ok,tlak ok, cekam na vysledky krve. Co s tim? Trápi me to.dekuji moc za odpoved“

Lucie Kolaříková : „Dobrý den, to není bohužel na odpověď přes chat, spíš na důkladnou prohlídku lékařem, který vyloučí fyzické příčiny. Mě spontánně napadlo, že máte jednoduše nízký tlak, protože takové omdlévání/skoroomdlévání se svým tlakem při prudkém pohybu znám také. Co se týká úzkostí a přílišné citlivosti - stojí za to pracovat s tím tak či tak a nečekat, až to fyzicky vygraduje. Na mém webu luciekolarikova.cz najdete mnoho příspěvků - zdarma, za velmi nízkou cenu a za vyšší cenu. Program přijímám svůj strach je cílený právě na to, jak se vnitřně psychicky i fyzicky uvolňovat a jednoduše přestat strachy a úzkostmi trpět, uvolnit se.“

Ivanka: „Prosim o odpoved jsem ze sebe nestastna.“

Lucie Kolaříková : „Doporučuji pěstovat dobrý vztah k sobě samé, respekt, úctu a lásku k tomu, kým jste. Protože nikým jiným v životě nebudete, proto je dobré se se sebou smířit, namísto se sebou bojovat. Doporučuji Učebnici sebelásky.“

Jana Jirovská: „Dobrý den,prosím o radu jak pomoci 15letému chlapci od fobie strachu bojí se i přes den jít např.do patra. Děkuji za odpověď. Přejí pěkný den. Jana“

Lucie Kolaříková : „Dobrý den, doporučuji navštěvovat individuální terapie, zpracování fobií potřebuje svůj čas a postupnou práci na sobě. Zároveň může chlapec zrcadlit problém celé rodiny, to děti často dělají - ukazují nějakými symptomy, že v rodině něco nefunguje. Proto doporučuji, aby se do toho s láskou zapojila celá rodina, aby se on necítil jako ten neschopný ve své rodině.“

Jarda: „Dobry den. Lecim se s panickou poruchou vystridal jsem jiz nekolik leku a relaxscnich cviceni. Bohuzel vse vedlo jen ke zmirneni ale k uplnemu vyleceni ne. Muzete mi prosim poradit nejaky dalsi mozny zpusob leceni. Dekuji“

Lucie Kolaříková : „Dobrý den, doporučuji stále to samé - metody moc neměnit, spíš používat a rozvíjet dlouhodobě to stejné. Jinak informace o metodách a způsobech práce se strachem najdete na mém webu luciekolarikova.cz, když si projdete některé příspěvky do médií zdarma, nebo např online seminář ke strachu za 119 kč je plný inspirace od pěti lidí. Je dobré v práci se strachem na sebe nepospíchat, brát strach spíš jako informátora a rádce, protože přichází jen tehdy, kdy je v našem životě nerovnováha, přílišný tlak, nebytí sebou, atd. Jsem si jistá, že aspoň přibližně víte, kde sám sebe potlačujete, nutíte do něčeho, odmítáte. S takovým chováním je třeba přestat a postupně nahrazovat uvolněnějším, láskyplnějším přístupem. Pak strach postupně odezní.“

Lucie Marešová: „Dobrý den, chci se zeptat,dělám závěrečné jízdy z autoškoly a nedokážu se soustředit , je to jako bych na vše co jsem se s instruktorem naučila pi zkouškách na vše zapomněla.Při tom jezdím s instruktorem dobře. Děkuji“

Lucie Kolaříková : „Netuším, jestli za tou nesoustředěností je strach? nebo kam otázka přesně míří? Pokud jde o strach, tak je dobré si představovat, že o nic nejde, že je to jen autoškola a jen řidičák. Což je pravda. Podívat se, co je za tím strachem opravdu, protože o autoškole to není. Je to strach ze selhání? A když selžete, tak co to o Vás vypovídá, jakou pak máte o sobě představu? A tam už může nastupovat téma sebelásky a učit se sebe přijímat i jako chybující, selhávající, nedokonalou. A také pomáhá představit si tu nejzazší variantu - co se stane nejhoršího, když neuděláte teď autoškolu? A na závěr - někdy pomůže párkrát něco nezvládnout, aby právě člověk pochopil, že o nic nejde, a že se možná stresovat příliš a nepřiměřeně k situaci“

Kateřina: „Krásný den paní kolarikova, uz od dětství jsem dost stydliva a projevuje se to ze zcervenam v obličeji.. strašně mě to trápí a omezuje..cekala jsem že to s věkem přejde, ale je mi 30let a je to pořád stejné .Casto se me okolí i směje,ze zase cervenam . Kdyz s nekym treba komunikuju,mam na neco odpovedet a je tam hodně lidí...je to velmi časté. Stydím se za to a ráda bych to odbourala,abych se cítila lépe.“

Lucie Kolaříková : „Dobrý den, jistě jste si v televizi právě nevšimla, jak se mi po jedné otázce Ester nahrnula do tváře krev a napětí, protože jsem právě nevěděla, co říct. Červenání je přirozená reakce těla na stres, tak to nechte být. Nikdy se červenání nezbavíte, když se budete chtít přestat červenat :). Postupně ho ale můžete hodně odbourat, když ho přijmete jako součást sebe a budete se při mluvení víc soustředit na obsah toho, co říkáte a na cíl to taky skutečně sdělit. Červenání může být dokonce i roztomilé, když to tak pojmete :-).“

Blanka Bečková: „Moc ráda lyžuji. Výkonnostně jsem lepší průměr. Zvládám každý svah, ale z rychlé jízdy mám strach. Nevím jak překonat svoji hlavu?“

Lucie Kolaříková : „Dobrý den, nevidím důvod překonávat strach z rychlé jízdy. Vaše tělo Vám dává najevo, u jaké rychlosti cítí limity, tak spíš doporučuji je respektovat. Spíš bych si kladla otázku, proč nestačí zvládat každý svah, ale proč chcete vůbec svou výkonnost zvyšovat. Zvýší to ve Vašich očích Vaši hodnotu?? Je to totiž úplně jedno, jak lyžujete, ale Vy tomu přikládáte důležitost - proč? Tím bych se zabývala víc než dalším rozšířením limutů“

Lukáš: „Dobrý den,myslíte si že je dobrý mít emoce při výprasku?,výprask dostávám je mi 33“

Lucie Kolaříková : „Dobrý den, pokud dostáváte ve 33 letech výprask, tak si myslím, že jste týraná žena. Svou situaci potřebujete řešit, není normální být bita ve 33 letech!!! Existují sdružení, která Vám dají podporu, dělejte s tím něco. Jinak je samozřejmě normální prožívat při výprasku emoce. Slouží k ventilování bolesti, pocitu ponížení, bezmoci, frustrace, nespravedlnosti a možná i nenávisti vůči agresorovi.“

Michala Novačková: „Dobrý den ,jak jste ríkala že se jmenuje meditace emocí?a kde se provádí děkuju a přeju hezký den Michala“

Lucie Kolaříková : „Dobrý den, jmenuje se AUM meditace. Více informací ke všemu, co Vás zajímá se dozvíte na www.emocnifitness.cz nebo na facebooku ve skupině Společenské meditace. Vřele doporučuji, je to léčivé, i když to vypadá dost bláznivě :-)).“

Petra: „Dobrý den,prosím mám už roky hrozný strach být v noci sama doma,většinou nespim celou noc a bojím se, že někdo přijde a ublíží mi,jde s tím nějak pracovat sama či navštívit odborníka? Děkuji za odpověď.“

Lucie Kolaříková : „Dobrý den, pro samostatnou práci bych doporučila například svůj online program Přijímám svůj strach na mém webu www.luciekolarikova.cz. Nicméně individuální práce s odborníkem by mohla pomoci rozklíčovat různé příčiny strachu a také s nimi pracovat.“

Andrea: „Dobrý den, mluvila jste o meditaci v Praze.Bohužel jsem přeslechla název a kde se koná? Děkuji Andrea“

Lucie Kolaříková : „Dobrý den, AUM meditace, více informací na www.emocnifitness.cz, nebo na facebooku ve skupině Společenské meditace. Dělají se pravidelně a vřele doporučuji!“

Pavlína Sadílková: „Vážená paní Kolaříková, mám skoro tříletou dceru, stále se bojí sprchovat kvůli vláskům nechce si je máčet, drží si sama sprchu ručičkou je ochotná sama si vlásky namočit, ale panikaří už jen, když řeknu, že se bude umývat, je to ten strach. nevím o ničem co by mohlo být příčinou. Je nějaká rada jak jí pomoct to překonat,? jsem trpělivá, mluvím na ní, ale nestačí to. Velice Vám děkuji a přeji krásné těhotenství a vše nej i k budoucímu narození Dětátka! s pozdravem Pavlína Sadílková“

Lucie Kolaříková : „Dobrý den, těžké dávat radu, když neznáme příčinu strachu. Někde nějaká asi bude a asi se týká vody. Celkově může pomoci dceru zklidňovat například meditacemi pro děti (např. od paní Terezy Kramerové), jógou pro děti. Dále mohou nějaké faktory kolem té samotné situace (mytí a mytí vlásků) hrát roli - jak to probíhá, je tam tlak, je to moc často, nebo dříve, když byla menší, to bylo moc často? Zkrátka prozkoumat tu samotnou situaci a jak probíhala v čase a tam hledat odpovědi.“

Andrea: „Dobrý den, jak moc souvisí strach s trémou? Odjakživa jsem trémista, nedokážu se vyjadřovat mezi lidmi a už vůbec ne předvést, že něco umím... nikdy jsem v ničem nevynikala a bohužel dosud nevynikám. Nedávno jsem byla na pohovoru na místo, které by pro mě bylo ideální, mám na něj i dostatečnou praxi, pohovorem jsem vše zkazila, místo nemám a akorát mám větší obavy jít na další... lze s tím něco dělat, mám pocit, že tohle mám prostě vrozené, neberu nic jako výzvu, podle toho vypadají výsledky...“

Lucie Kolaříková : „Tréma = strach Vaši trému nejvíc podporuje pocit, který popisujete - že jste nikdy v ničem nevynikala a bohužel stále nevynikáte. Tohle jsou projevy nízké sebehodnoty a sebeúcty. Doporučuji více sebelásky, např Učebnice sebelásky může pomoci. Tréma (strach projevený při vystupování, mluvení před druhými) souvisí hlavně s tím, že máme pocit, že nemáme co nabídnout. Až se zbavítew pocitu, že v ničem nevynikáte a zároveň se nebudete snažit příliš vynikat, ale jen prostě budete dělat to, co Vás naplňuje, se tréma zmenší. Zároveň je určitá míra trémy v pořádku a normální, takže je třeba přijmout i to, že to k Vám taky patří a patřit bude :)“

Andrea Vaňurová: „Krásný den paní Kolaříková, Jen chci aby jste věděla, že Vás poslouchat je nesmírně uklidňující, protože všechny ty pochybnosti o sobě (a že jich je!) házím alespoň v tuto chvíli za hlavu :-) Vy opravdu lidské duši rozumíte. Děkuji Vám :-)“

Lucie Kolaříková : „Děkuji za tak milá slova :-). Všechny starosti a strachy jsou vlastně jen vykonstruované tlakem a očekáváními. Jakmile s tím přestaneme, uvolníme se a jsme přirozeně zajímaví, vynikající, milí, laskaví a sympatičtí. A už není ani proč a ani čeho se bát :-)“

Lenka: „Dobrý den, mluvila jste o skrývání emocí. Moje okolí na mne klade požadavky, aby mé čtyřleté dcery byly méně uječené. Brečí, když se jim něco nedaří, když něco nemohou mít atd. Myslíte, že to tedy nemám potlačovat. Mně to v dětství dělaly a proto mne to asi tak trápí. Lenka“

Lucie Kolaříková : „Doporučuji nepotlačovat a spíš se holčiček ptát, jestli to potřebují projevovat právě takhle a jestli můžou a chtějí i jinak (pokud tedy chcete). Ale ano, nechat je žít svoje emoce. Jakmile jsou děti s emocemi přijímané, tak se nestanou anarchisty terorizující své okolí, ale uklidní se, bezpodmínečná láska vždycky uklidní. Ale všichni rodiče, kteří své děti nepotlačují, samozřejmě musejí mít pevnější nervy, protože děti se pak prostě projeví, nejsou poslušné, tiché a hodné. Poslušné a tiché děti vždycky zkoumám, jestli jsou potlačené, nebo opravdu přirozeně hodné. Málokteré dítě zcela přirozeně "nezlobí". Přeji Vám, ať se Vám co nejlépe vyrovnává s reakcemi okolí, když chcete svým dětem dovolit více svobody a tím investovat do jejich zdravé a přirozené dospělosti :-)“

Lukáš: „Děkuji za odpověd,žena nejsem jsem kluk,výprask podstupuji dobrovolně a je to za mé prohřešky“

Lucie Kolaříková : „ok, ale ani tohle není upřesnění. Hrajete tedy dominantní a submisivní hry? Je to dobrovolné? je v tom potěšení? To vše v situaci hraje roli. Ale odpověď na Vaši původní otázku je - je normální cítit při výprasku emoce, i když je to dobrovolný výprask. A zase jestli je při výprasku pustíte, záleží na okolnostech, na dohodě s tím, kdo Vám výprask dává, atd. Pokud se jedná o BDSM, tak si to užívejte a pokud chcete poznat léčivou rovinu BDSM (pokud ji vědomě nemáte prozkoumanou) a chcete to ještě kultivovat, doporučuji práci Jany Goeztzové, Andrewa Barnese, Vojty Jisty Chládka.“

Peťa: „Dobrý den.Díky za zajímavé povídání .Přeji hodně štěstí při porodu a hlavně zdraví!“

Lucie Kolaříková : „Děkuji :-)“

Dagmar: „Máme strach stále z něčeho a v důsledku toho vždy před nějakou akcí dostanu průjem. Užívám Lexaurin, který mi dost pomáhá, ale neléčí. V současné době se přidal ještě strach z konce - je mi 75. Nyní si myslím, že na sklonku života už asi nic nemohu těmi léky pokazit. Děkuji za odpověď.“

Lucie Kolaříková : „Dobrý den, zůstala bych ve Vašem případě u strachu z konce. Vřele doporučuji nádherný workshop Alana Lowena Univerzální zkušenost. Je to workshop, kde se setjáte se svou vlastní smrtí, s tím koncem. A ten zážitek je dobrý k tomu, aby se právě poléčil tento strach, vede k pochopení smrti jako takové a k jejímu přijetí a mnoho strachů se tím řeší. Všechny strachy jsou totiž menší než ten ze smrti, proto stojí za to zpracovat si ten svůj největší strach.“

Michaela: „Dobrý den, je pravda že ty vlastnosti se kterými máme ,,problém" u ostatních lidí jsou vlastně naše vlastní vlastnosti? Mam velké konflikty s tchýní.Někdy mě její chování vytáčí až na ,,180" Děkuji ja odpověď a hezký den“

Lucie Kolaříková : „Ano, v nějaké formě se nás ty vlastnosti týkají, souvisí s námi. nemusím,e je přesně té podobě mít také, ale v nějaké jiné formě. To co nám dělají druzí a nám to vadí, děláme v nějaké formě i my druhým. Nebo je třeba se tomu postavit a učit se vůči tomu vymezit. Např. tyrany nemusíme mít v životě proto, že jimi také sami jsme (i když stojí za to to sebekriticky prozkoumat), ale také proto, že se máme naučit být více sebou a umět si nastavovat lepší hranice.“

Alena Ležovičová: „Dobrý den paní Kolaříková . Chtěla bych se zeptal kam já žijící na vesnicí můžu najít kdo by mi pomohl. Je mi 60 let a trpím onemocněním močových cest a měchýře a jsem pod lékařským dohledem. Velice sítím samé strachy a velikou terénu. Děkuji Alena.“

Lucie Kolaříková : „Močový měchýř a močové cesty psychosomaticky souvisí s emocemi. neprožívání pravých, autentických emocí k tomu snadno vede. Doporučuji projít si videa na you tube např k AUM meditaci, nebo k jiným meditacím např dynamické meditaci a kundalini meditaci a praktikovat je doma. případně si udělejte výlet do prahy a zajděte na AUM. Mohlo by to přinést také nový vítr do Vašeho života. I mé mamince je 60 let a chodí na takové akce a semináře velmi ráda, jede klidně stovky kilometrů a krásně ji to oživuje a těší. Jde to v každém věku :-)“