Chat

host

MDDr. Tomáš Pospíšil

péče o zuby v těhotenství

Záznam chatu ze středy 15. února 2017

ANTIMONY: „Trpí nějak zuby těhotenstvím?“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Samotné zuby těhotenstvím trpět nemusí. Trochu mohou dásně. Ale ani to nemusí nastat. Důležité je precizní čištění zubů a jednou během těhotenství navštívit zubního lékaře, případně i dentální hygienu ke kontrole.“

DIS: „Jak často má žena v době svého těhotenství navštěvovat zubního lékaře?“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Neplatí žádná změna v častosti návštěv zubního lékaře. Tzn. běžně 2x za rok. Takže během 9 měsíců těhotenství by každá žena měla přijít minimálně jednou na kontrolu. Některé to může vyjít dvakrát v tomto období.“

DAYD: „Jak by gravidní žena měla pečovat o zuby v době své gravidity?“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Měla by provádět pečlivě zubní hygienu. Tzn. čistit zuby 2x denně běžným kartáčkem, jednou denně mezizubním kartáčkem nebo zubní nití. A v rámci preventivní péče o zuby a dásně by měla zajít alespoň jednou k zubnímu lékaři na kontrolu (případně i k dentální hygienistce). Není to tedy žádná speciální péče. Stačí když bude precizně provádět výše napsané.“

darina: „pane doktore, zajímalo by mě, zda je kazivost zubů dědičná, pokud trpím na kazy, bude je mít i moje dítě ?“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Kazivost zubů přímo dědičná není. Může být částečně dědičná odolnost skloviny nebo složení sliny - to má ale minimální vliv na kazivost zubů. Nejdůležitější je pečlivá zubní hygiena, včetně mezizubní (a chodit samozřejmě na preventivní prohlídky - nejlépe 2x za rok). Vy můžete mít deset kazů, ale vaše dítě nemusí mít žádný. Dá se tedy říci, že často se "dědí" nedostatečné návyky v čištění zubů a péče o ně.“

hanka: „je pravda, že se v době těhotenství může přeš kaz v zubu nebo zánětem dásně dostat infekce i do plodu, miminka v bříšku ?“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Pokud by byla v zubu nebo okolo něj velká až hnisavá infekce a bakterie by kolovaly i v krevním oběhu matky, není to určitě příznivý stav. Plod by to ale ovlivnit přímo nemělo. Tím, že bude ale tělo ženy bojovat s infekcí, může přeneseně negativně ovlivnit plod (miminko v bříšku). Běžný kaz určitě není žádnou hrozbou.“

květa: „trpím na paradontozu, a manžel taky,je to dědičné ?“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Parodontóza (odborně parodontitida)obvykle dědičná nebývá. Spíše je to důsledkem po celý život probíhajícího chronického zánětu dásní, který přešel po letech i na kost (což je již parodontóza). Aby takový stav nevznikl je potřeba nemít v ústech zánět dásní. Ten se dá zlikvidovat pečlivou ústní hygienou a hlavně i mezizubní hygienou (mezizubní kartáčky, zubní nit). Péče o mezizubní prostory v dřívějších dobách nebyla tolik zmiňována a možná i proto má dnes hodně lidí v dospělém věku parodontózu.“

Květa Hašková: „jako dospělé mi chybí zuby, trpín na tzv. chudozubost, je to dědičné ?“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Nedá se bohužel jednoznačně dopředu povědět, jestli Vašemu dítěti budou nebo nebudou vrozeně také chybět nějaké zuby. Ale možné to je.“

Eliška: „Dobrý den. Par mesicu po porodu jsem zjistila, ze mam odhalene krcky na obou hornich trojkach. Byla jsem odeslana na paradontologii, kde mi bylo receno, ze mam dasne zdrave. Muze to mit souvislost s tehotenstvim? Dekuji za odpoved“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Nepřepokládám, že by to mělo přímou souvislost s těhotenstvím. Takhle na dálku, bez toho aniž bych stav viděl, těžko soudit co by mohlo být ve Vašem případě příčinou odhalených krčků zubů.“

Tereza: „Jsem 18 měsíců po porodu a trápí me neustupujici zánět dásní. Používám mezizubní kartáčky a pasty lacalut sensodyne apod. Trochu to pomohlo ale otok je stále. Zubarka mi řekla že je to hormonální záležitost. Muze to tedy souviset i s tim ze ještě kojím?“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „18 měsíců po porodu je již poměrně dlouhá doba, ale pokud ještě kojíte, jsou ve Vašem těle určité hormonální změny, které by mohly částečně ovlivnit stav dásní. Určitě nepolevujte v čištění zubů i mezizubí. Případně navštivte dentální hygienistku (pokud jste tak již neučinila), která zkontroluje jestli máte správnou techniku čištění zubů a správnou velikost mezizubních kartáčků. Definitivně uvidíte jaký bude stav po skončení kojení.“

Eva Dufková: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, ohledně odvápnění zubů v těhotenství popř. v období kojení... Je možné že se v jednom z těchto období kvalita zubů zhorší, ač ústní hygienu dodržuji? Jak tomu předejít.. Momentálně jsem v 31tt a krom občasné krvácivosti dásní, mě zatím tedy žádné problémy netrápí.“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, odvápňování zubů během těhotenství není přímo prokázáno. Může docházet častěji spíše ke zhoršení stavu dásní (jako je tomu ve Vašem případě). Pokud je Vaše zubní hygiena dobrá, tak vás v žádném období těhotenství nemusí potkat jiné komplikace spojené ze zuby). Hlavně nepolevit v pečlivém čištění zubů i mezizubí.“

Jitka: „Dobry den, jsem krátce po porodu. Před těhotenstvím jsem měla jeden kaz. Ale k nápravě nedošlo, byla jsem upoutána na lůžko. Mezi tím se kaz rozjel a ze zubu už nic nezbylo. Ale hlavní problém je. .. že se mi teď zuby lámou. .co s tím ? Čistím používám. ..mono kartáček, nit. .zubní pastu elmex..ale zuby se začínají víc kazit. ..a jdou" do háje "“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, těhotenství obecně nekazí přímo zuby, může být zhoršený stav dásní (zánět dásní s krvácením). V zanícených dásních jsou bakterie, které mohou poškodit přeneseně zuby. Důležité je zuby a mezizubní prostory pořádně čistit, aby nebyl v puse ani zánět dásní. Ve Vašem případě, když už máte zuby aktuálně poškozené, vyhledejte co nejdříve zubního lékaře, aby se poškozené zuby opravily a neničily dále. Po opravě zubů, při dobrém čištění se již zuby znovu kazit nemusí.“

Daniela: „V těhotenství jsem cítila jakoby, když mi zuby víc vystupují, neumím to popsat, možná šlo o dásně zduřelejší (?) Zubařka mi zbrousila dolní zuby (ty "pilky" na okrajích). Je to skoro 40 let. Jednala správně? (Pak jsem měla problémy, že obnažením byly zuby citlivé...) Děkuji. P.S. Zuby jsem měla bez jediného kazu, plomby.“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, vysunutí, které popisujete by přesně odpovídalo problému spojenými s dásněmi, i zduření - jednalo se nejspíše o zánět dásní (odborně gingivitida). V tomto případě zabroušení zubů nepomáhá. Důležité je odstranit zánět dásní - řešení není nějak složité - je potřeba dobrá zubní i mezizubní hygiena a nemít v puse třeba nepřesné korunky nebo plomby, které dráždí dásně a nemít také zubní kámen. Bohužel před 40 lety nebyl kladen velký důraz na mezizubní hygienu (čištění mezizubním kartáčkem nebo nití)- která je velmi důležitá a ani nebyly bohužel takové technologie jako dnes.“

Lenka: „Doporučujete těhotným ženám ošetření zubů i ve III.trimestru, nebo je lepší počkat až po šestinedělí?“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Záleží na závažnosti daného problému. Pokud je to drobnost, můžeme počkat až po šestinedělí. Pokud je to větší problém, dá se většinou ošetřit bez jakýchkoliv rizik i ve III. trimestru.“

Barbora: „Dobré poledne, pane doktore. Je mi 27 let a rozhodla jsem se dát si keramická rovnátka. Odhadovaná léčba mé ortodontistky 1,5 - 2 roky. Zajímá mě, když náhodou otěhotním, zda nastane v léčbě nějaká změna. Děkuji za odpověď“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Chtělo by to konzultovat i přímo s ortodontistou/kou, kteří by Vám pověděli svůj názor. Já jsem praktický zubní lékař, takže specifika ohledně rovnátek a těhotenství Vám povědět bohužel nemůžu. Ale z mého pohledu bude určitě potřeba důsledná hygiena okolo rovnátek, aby nebyl v dutině ústní zánět, o kterém jsem se rozepisoval v příspěvcích výše.“

Amálie: „Dobrý den pane doktore, je možné v těhotenství dostat umrtvující injekci při vrtání? Kromě těhotenství mám ještě diagnostikovanou roztroušenou sklerozu. Děkuji, hezký den“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, ano, i během těhotenství lze podat umrtvovací injekci u zubaře. Není rizikem pro plod. Jestli bychom ošetření měnili v závislosti na Vaší diagnostikované RS, bych Vám pověděl po konzultaci s Vaším ošetřujícím lékařem. Hezký den i Vám“

Martina: „Je v těhotenství zvýšená krvácivost dásní?“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Během těhotenství může být částečně, vlivem hormonů, zvýšená krvácivost dásní. Pokud je ale precizní zubní i mezizubní hygiena, můžete krvácení ovlivnit (odstranit, zmírnit)“

Eva: „Muzu i v těhotenství používat sonicky kartáček? Nevadí jemne vibrace plodu?“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Nesetkal jsem se s tvrzením ani žádným příkladem, že by sonický kartáček mohl negativně ovlivnit plod. Vibrace kartáčku bych ale řekl nebudou horší než vibrující mobilní telefon v kapse, nebo vibrace motoru při jízdě v autě.“

Petra: „Dobrý den p. doktore, jaký je váš názor na sonický zubní kartáček. Doporučil byste jej? Děkuji a přeji hezký den.“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, na sonický kartáček mám neutrální názor. Pokud s ním člověk zuby dobře vyčistí a nepoškozuje si přitom dásně, proč ne. Určitě se s ním dá dobře vyčistit chrup, ale je potřeba jej doplnit ještě pomůckami pro čištění mezizubních prostor (kde už nemusí být sonický efekt dostatečný) - např. mezizubní kartáčky nebo zubní nit. I Vám hezký den.“

Eva: „Dobrý den, jsem v 35.tt na kontrolu k zubní lékařce chodím pravidelně,od nového roku každých 14 dní, jsem z toho smutná, naposledy v pondělí mi byli zjištěny 3kazy, zánět dásně se naštěstí podařilo vyléčit, dřív jsem žádné problémy ani kazy neměla, skutečně je to "jen špatným čistěním", žádné nevolnosti jsem neměla a zuby čistím 3x denně. děkuji“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, v drtivé většině případů za to opravdu může správné čištění. Pokud by to u vás bylo způsobené něčím jiným byla byste spíše výjimka, což ale nemůžeme vyloučit. Je možné, že u Vás byly kazy i před těhotenstvím (jen maličké a nebyly možná ani objeveny) a vlivem zánětu dásní, který u vás byl, mohly bakterie ze zánětu přejít do malých kazů a zvětšit je.“

vera: „dobrý den,dentální hygiena je podvod. Mě to stálo mraky peněz a po zákroku mě krvácela pusa!!!“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, dentální hygiena není žádný podvod! Je prokázáno, že efekt správného čištění zubů má velký vliv na zdraví dutiny ústní. To, že Vám ihned po zákroku krvácí pusa je normální, ale po akutním krvácení se dásně zhojí a jejich celkový stav zlepší.“

Nikola: „proč doporučujete dentální hygienu?“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Jde o to, že pokud bude mít člověk dobrou hygienu, může se spoustě problémů spojených se zuby úplně vyhnout. Nemusí mu krvácet dásně, nemusí mít kazy, nemusí mít parodontózu. Jde o formu prevence a jak určitě víte, prevence má vždy největší smysl.“

Nela: „dobrý den,mám venku tři moudráky. Vyroste i ten čtvrtý?“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, záleží jestli je u vás čtvrtý zub moudrosti založený. To se zjistí na rentgenu. Pokud jej máte a je ještě schovaný v kosti může vyrůst, ale také tam může být schovaný do konce života. Dopředu nelze povědět.“

Blanka: „Krásný den:-* :-)))“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Děkuju :) I Vám hezký den.“

Anna: „Dobrý den pane doktore, je velice hezké, že doporučujete pravidelné kontroly 2x ročně. Co mám ale dělat, když u nás na pelhřimovsku zubaři nové pacienty nepřijímají??? Všichni mne odmítají pro zaplnění kapacity a ,,naše´´ paní doktorka ukončila praxi - odešla do důchodu. Děkuji za odpověď“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, mrzí mě, že je ve Vašem okolí nedostatek zubních lékařů. Tento problém bohužel v některých oblastech stále přetrvává. Jsou ale i zubaři, kteří nové pacienty stále přijímají a objednají Vás třeba do 1-2týdnů. Informace o zubařích, kteří přijímají nové pacienty lze dohledat na webu České stomatologické komory. Možná to bude větší vzdálenost od Vašeho bydliště, ale absolvovat dvakrát do roka delší cestu spojenou s péčí o svoje zdraví není snad velká komplikace.“

Monika Fürstová: „Dobrý den, chci se zeptat, zda má ještě cenu brát nějaké vitamíny na zuby, když jsem v 8. měsíci těhotenství. Těhotenství nejspíš uspíšilo moji tvorbu kazů, objevily se mi hned čtyři, i když jsem před otěhotněním měla zuby zdravé. Chtěla bych zabránit dalším kazům, co pro to mohu udělat kromě kvalitní ústní hygieny? Děkuji za odpověď i za Vaše rada v pořadu.“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, nedoporučoval bych žádné vitaminy. Po porodu bych si nechal zuby s kazy opravit a nepolevovat v hygieně. Možná jako prevence by u Vás mohly být fluoridové gely. Informace o nich by Vám měl dát Váš lékař/ka případně dentální hygienistka.“