Chat

Úrazy zubů u školáků

MDDr. Hana Velebilová

Záznam chatu ze středy 14. září 2016

ANTICYKLON: „Stávají se úrazy zubů u školáků více ve škole či více mimo ni?“

MDDr. Hana Velebilová : „To je velice těžké zodpovědět s jistotou neboť by tato odpověď byla hodna statistické studie :-) Nicméně z osobní zkušenosti evidujeme spíše úrazy mimo školu. Pokud se jedná o školní úraz, pak jednoznačně vede výuka tělocviku.“

NECROS: „Jaká je nejlepší prevence úrazů zubů u školáků?“

MDDr. Hana Velebilová : „Prevence, tedy vyloučení možných rizik vedoucích k úrazu, by měla spočívat v pořízení ochranné dlahy, například u malého sportovce - fotbalisty, basketbalisty, hokejisty..Ale i srovnání zubů do té míry, aby "vyčnívající" a stěsnané zuby nebyly svou pozicí přednostně ohrožené možným traumatem.“

Helena Hladůvková: „Dobrý den, dcera (7let) si na dětském hřišti vyrazila celý horní špičák, jde o mléčný zub a vypadá, že vypadl celý. Je nutná návštěva u stomatologa a nebo stačí počkat až jí naroste trvalý zub? Děkuji za odpověď“

MDDr. Hana Velebilová : „Určitě je nezbytné navštívit zubního lékaře. Je nutné zhotovit rentgenový snímek oblasti kořenů zubů a zkontrolovat, zda krom postiženého špičáku , nedošlo i k poranění zárodku stálého zubu. Dále je na místě konzultace s ortodontistou . Stálý špičák bude prořezávat až o dva až tři roky později a je nutné se ujistit , že do té doby zde nedojde ke ztrátě místa, kam prořezat.“

Andrea,Plzeň: „Hezký den, moje dcera si cca ve 2 letech poranila přední zoubek - přestože se viklal podařilo se ho zachránit. Dnes je jí 6, má krásně vyrostlou horní jedničku, ale druhá zatím stále neroste. Může to s úrazem souviset ? Děkuji“

MDDr. Hana Velebilová : „Určitě zde souvislost je. je nutné se ujistit rengenologicky, že se při předchozím úrazu neporanil stálý zub, který leží přímo za mléčným zubem.“

Pavla: „Dobrý den, paní doktorko, dnešní téma je jako pro mě. Nemám sice školáka, ale snad to nevadí. Syn (1,5 roku) si předevčírem narazil oba pření horní zuby (jedničky) o plastový kyblík (spousta pláče i krve). Jeli jsme k zubaři, paní doktorka zkusila, že se zuby neviklají a prý tak za týden až dva by se měl udělat rentgen. Teď to prý kvůli otoku nejde. Nic víc nedělala. Co hrozí u tak malého dítěte? Pořád má oblast kolem jedniček hodně oteklou a kolem nosu má modřinku. Ale nezdá se že by ho to nějak moc bolelo. Je veselý a má i chuť k jídlu. Děkuji za odpověď.“

MDDr. Hana Velebilová : „Paní doktorka se zachovala výborně. Pokud je otok moc velký a ostatní rizika se vyloučila, může se snímek udělat až o týden později. Modřinky jsou určitě esteticky nepříjemné až hrozivé:-) , ale není třeba se znepokojovat. Za měsíc zde pravděpodobně nebude ani známka úrazu.“

jana v.: „dobrý den, je pravda, že po uražení kousku mléčného zubu zub zčerná? A čím zub ošetřit aby nezčernal. (u 1.5 ročního dítěte). děkuji za odpověď a přeji hezký den“

MDDr. Hana Velebilová : „Pokud zub změní barvu( zčerná) , jedná se o úmrtí zubního nervu a zoubek je vlastně mrtvý. Není to pravidlem pro všechny úrazy. Tmavý zub se musí sledovat aby ztráta jeho vitality neohrozil stálý zub za ním. zamezit se tomuto efektu bohužel nedá.“

Lucie Klusáková: „Dobrý den, mám dotaz ohledně mléčného zoubku svého 4letého syna. Dle slov paní učitelky ve školce dováděl na hřišti a dováděl tak divoce, až spadl ze skluzavky a uhodil se do brady. Úderem si hnul s jedničkou právo dole tak, že se mu zoubek úplně vyklonil z řady. Dá se mu s ním dost hýbat do stran a do několika dnů po úrazu mu začal zoubek ze spodu měnit barvu jakoby do žluta. Mám to nějak řešit s lékařkou nebo se u mléčných zubů tento problém neřeší? Děkuji za odpověď.“

MDDr. Hana Velebilová : „Jednoznačně neváhejte a navštivte Vaši zubní lékařku. Zoubek do roka/dvou vypadne přirozeně , ale je riziko úrazu zárodku stálého zubu pod ním a to není záhodno podceňovat.“

Štěpánka: „Dobrý den, syn měl v 15měsících úraz jedničky (část se uštípla), po 5 měsící se mu udělal váček a stomatolog mu zoubek vytrhl. Dnes jsou mu 4 roky a já se začínám obávat, zda mohl úraz ovlivnit růst druhého zubu?“

MDDr. Hana Velebilová : „Pan doktor se zachovat správně. Pokud zoubek odstranil takto hned, je riziko poškození stálého zubu jen minimální. Stálý zoubek synkovi vyroste kolem šestého roku a tak buďte trpělivá. Pro klid na duši můžete poprosit Vašeho lékaře o zhotovení rentgenového snímku, kde se můžete ujistit, že stálý zub je na správném místě.“

Martina: „Dobrý den, mám 15měsíční dítě a bojím se o jeho zoubky. Teď už zkouší skoro běhat ale zakopava a hodně padá na bradičku. Sou tyto zoubky (máme čtyři dole i nahoře) odolný na takové běžné padání.“

MDDr. Hana Velebilová : „Lidské tělo je moudré a má proto i mléčné zoubky mají jisté atributy, které rádoby zohledňují, že dítě tohoto věku vyvíjí tolik energie. Buďte tedy klidná, pády v tomto věku jsou běžné a pokud zachováte chladnou mysl, oblast úrazu hned očistíte a později navštívíte lékaře, vše dobře dopadne:-)“

Věrka: „Dobrý den, dceři vyrostly spodní jedničky za mléčnými zoubky, které už vypadly a nové zoubky zůstaly křivé v úhlu cca 45%. Zoubky jsou velice citlivé, máme problémy i při čištění. Kdy začít s narovnáváním zoubků? Děkuji za odpověď. Věrka“

MDDr. Hana Velebilová : „Dobrý den. Doporučuji ihned navštívit ortodontistu. Čím dříve započne terapie, tím kratší a účinnější může být.“

Veronika: „Dobrý den paní doktorko. Syn měl úraz v 1,5 roce, kdy přepadl přes kočárek přímo na pusu. Spousta krve, spousta křiku, zuby vypadaly v pořádku i podle zubaře. Zhruba za 2,5 roky mu po letecké dovolené otekl horní ret a příčinou byl podle lékaře naražený zub. Lékař mu zub vyvrtal, hnis odsál a od té doby jsme cca 7x byli čistit a stále se to opakovalo. Pusinka otekla, čištění, bolest.. Nakonec zub vytrhl a teď je mu 5,5 a stálý zoubek stále neroste. Co radíte? Děkuji za odpověď“

MDDr. Hana Velebilová : „Dobrý den. Postup, kdy se mléčný zub v ústech ponechával i přesto, že byl bolestivý , v zánětu a dokonce způsoboval otoky, je velmi nešťastné řešení a dozajista je to i nyní důvod, proč ještě stálý zoubek v ústech není nebo prořeže s poškozeným tvarem. Mléčné zuby se nikdy nesmí v ústech ponechávat s infikovaným kanálkem.“

Veronika Müllerová: „Dobrý den, u dcery (15m) jsme teď během měsíce zjistili, že se ji postupně odlomila malinká část zoubku u obou vrchních jedniček. Nejsme si vědomi žádného úrazu/pádu, který by to mohl zapříčinit. Pravděpodobně došlo k poškození tím, jak dcera bohužel ještě občas strká do pusy na prozkoumání určité předměty. Je to problém u mléčného zubu? Může to postupovat? Může ji například chybět nějaké vitamíny/ látky? Je možná nějaká prevence, jak tomu předcházet?Je nutné navštívit zubního lékaře?Děkuji předem za odpověď!“

MDDr. Hana Velebilová : „Pokud se jedná pouze o tento malý kousek a proces nebude pokračovat, pak bych se upokojila. U mléčného zoubky toto poškození nevadí. Rozhodně lze vyloučit nedostatek vitaminů.“

Marie Kutrová: „Dobrý den, synek 4,5 let má větší černý kaz na horní jedničce, zubní lékař tvrdí že to nemá řešení. Když se usměje je to dost znát. Lze to aspoň nějak zamaskovat? Jinak má kazů plnou pusu, jsme z toho nešťastní, sladkosti omezujeme, zuby čistíme. Mohou být stálé zuby zdravější? nebo je velká pravděpodobnost že budou stejne kazové, co byste doporučovala ke zlepšení kondice zubů, obavám se že je to genetické z mé strany. jinak se snažím o zdravé jídla, zelenina atd. Děkuji Kutrová“

MDDr. Hana Velebilová : „Vážená paní Kutrová. Kazy na mléčných zubech rozhodně nejsou samozřejmostí a liknavost Vašeho zubného lékaře není standardem v ošetření. Na naší klinice je stěžejní pečlivě ošetřit zuby mléčné právě proto, aby zuby stálé byly zdravé a prořezaly do čistého prostředí. Jinak na Vaši otázku : Černý kaz na předním zubu lze snadno vyřešit a rozhodně by to mělo být prioritou i pro Vašeho lékaře.“

Martina: „Dobrý den, paní doktorko. Prosím Vás, kdy s dítětem vyrazit na první prohlídku k zubaři? A k jakému? Existují specialisté pro děti? Děkuji za odpověď.“

MDDr. Hana Velebilová : „Na první prohlídku je nejlepší přijít ve chvíli, kdy má děťátko v puse první zub. Dětské pacienty by měl umět ošetřit i Váš zubní lékař. Nicméně existují lékaři, jež se dětskému pacientovu věnují přednostně a i u nás na klinice máme takového specialistu.“

Hana Šohajková: „Dobrý den! Chci se zeptat...máme 8-letou dceru s doslova panickou hrůzou ze zubaře. Vyzkoušeli jsme to po dobrém, po zlém, vystřídali zubní lékaře, ale bohužel. Jak se dá takové dítě ošetřit (má hodně kazů)? Děkuji.“

MDDr. Hana Velebilová : „Je možné provést ošetření v hluboké sedaci - tedy lékař anesteziolog navodí hluboké uklidnění dítěte, provede se ošetření a poté se dítě z tohoto hlubokého spánku opět probudí. Po ošetření od nás odchází do 30ti minut v naprostém pořádku s rodiči domů.“

Miloš: „Mít tak hezkou a příjemnou zubní lékařku ,tak budu snad i rád chodit k z.lékaři.Přeji mnoho uspěchu jak v práci ,tak i v osobním životě.“

MDDr. Hana Velebilová : „Děkuji:-) Jste u nás vítán.“

lucie s: „Dobrý den, syn ma 20 měsíců. Je to kardiak. Ale má špatné jedničky nahoře. Drolí se mu, to začalo už loni.. v lednu jsme to řešili s zubarem, řekl, ze to nemusíme řešit. Pak si jeden zarazil.o balónek, dva zubaři řekli ven, další dva, že urcite ne. Měl tam vacek, ten pak zmizel, poté si zarazil i druhý. Taky vacek a ted konecne bez váčků. Máme to dál neřešit a časem se uvidí?“

MDDr. Hana Velebilová : „Váček u zubu značí odumření zubního nervu a jeho infekci. Pokud zub ponecháte, ponecháváte synkovi v ústech chronické ložisko infekce. To časem přejde ke gangréně . Proto nemohu než souhlasit s kolegy navrhujícímu vytržení zubu.“

Hana KOŘÍNKOVÁ: „Dobrý den, paní doktorko, dceři (5 let) vypadli dolní jedničky, rostou jí dva nové zoubky ale bohužel dost křivě! Myslíte, že se porovnají nebo bude muset nosit rovnátka? Zoubky ji nebolí, lze nějak řešit narovnání než úplně vyrostou? Pan zubař řekl že se musí vydržet co to udělá, že prý nyní se nic dělat nedá. Děkuji moc Hanka“

MDDr. Hana Velebilová : „Opravdu je moudré počkat. Nově prořezané zoubky bývají stěsnané a posléze dojde k rozšíření čelisti a zuby se srovnají. Přeji mnoho trpělivosti“

Lea: „Dobrý den paní doktorko,synovi bylo zjištěno,že nemá založené druhé zuby jedničky dole.Jaké jsou možnosti léčby.Jsme v říjnu objednané na ortodoncii.Je mu 11let.Děkuji za informace ,nashledanou Lea.“

MDDr. Hana Velebilová : „Nejlepší formou terapie takového stavu je perfektní hygiena a péče o zuby, aby se mléčné jedničky v ústech udržely až do doby dospělosti( 18-20 let) a poté zuby nahradit zubními implantáty.“

Zdenka Smigielska: „Dobrý den, vnučce 9let vyrazil kamenem prední zub .Jaký je možný postup léčby s ohledem na růst čelisti. Lékař navrhuje extrakci zubu čtverky a následné umístění místo jedničky. DĚKUJI Smigielska“

MDDr. Hana Velebilová : „Dobrý den. Terapie navržená Vašim lékařem je velmi rozumná. Jedinou alternativou by jinak bylo ponechat zde mezeru až do konce růstu ( 18-20let) a poté zub doplnit implantátem. Leč přemístit jiný zub( čtyřku) , do místa chybějící jedničky, je velmi dobrá metoda léčby.“

Markéta: „Dobrý den, můj syn přišel o zuby ve 2 letech ,dnes je mu 8 let a stálé zuby se ne a ne prořezat. Jak dlouho může trvat než se prořežou?“

MDDr. Hana Velebilová : „Dobrý den. Chybějící řezáky v 8mi letech jsou alarmující stav a je nezbytné zhotovit rentgenový snímek pro ověření toho, že stálé zuby v kosti opravdu jsou. Pokud ano, pak se může jednat o "jizvičku" na dásni v místě , kde se mají stálé zoubky prořezat a jež se zde vytvořila po předchozím incidentu ve dvou letech.“

Markéta: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat na svého osmiletého syna který když měl 2 roky tak měl zánět v zubech a celé horní patro kromě stoliček mu vytrhali. Před rokem jsme byli na rentgenu kde zárodky stálých zubů byly vidět ale pravděpodobně se jim nechce postupovat dolů kvůli tomu že nemají žádnou oporu mléčných zubů. Jak dlouho může trvat než se prořežou? Děkuji Markéta Klemešová“

MDDr. Hana Velebilová : „Dobrý den, paní Klemešová. Jedná se pravděpodobně o to, že po takto brzké ztrátě zubů (2roky) se dáseň natolik stáhla a zpevnila, že je nyní příliš pevná aby zuby stálé pustila. Bylo by vhodné se lékaře nebo ortodontisty dotázat na to, zda by nebylo vhodné jemně narušit dáseň a tím pomoci zubům v prořezávání.“

Veronika: „Dobré odpoledne, Měla bych na Vás dotaz mimo téma. Přítel měl cca. před měsícem hodně špatnou zkušenost se zuby. Začala mu k večeru natékat tvář, a proto jsem tedy vyrazili do Hradce Králové na pohotovost. Na čelistním a zubním oddělením ho odmítli vyšetřit když není po autonehodě. Byli jsme tedy posláni do jiné ordinace, kde na něho paní doktorka koukla bez rentgenu. Dala antibiotika a poslala nas domů. Druhý den jsme jeli k obvodnímu lékaři který ho okamžitě poslal do Ústí nad Orlicí nemocnice. Přítel byl tedy přes víkend hospitalizován a v pondělí opět poslán do Hradecké nemocnice kde mu zub okamžitě vytrhli jako akutní. Myslíme si, že jde o zanedbání péče a hlavně odmítnutí lékaře vyšetření. Je možnost zaslat případ někde o přezkoumání ? Děkuji a krásné odpoledne.“

MDDr. Hana Velebilová : „Dobrý den. Chápu, že Vás tento incident zarazil, možná až pobouřil. Nicméně budete_li si přát aby došlo k přezkoumání této události, je nutné si být jist, že z Vaší strany se můžete zaručit za perfektní a nezpochybnitelnou péči předcházející tomuto otoku. Je nezbytné každý půlrok navštívit svého zubního lékaře , jež zhotoví rentgenové snímky a proběhnou všechny doporučené ošetření. A také každý půl rok navštívíte dentální hygienistku.“

Marie: „Dobrý den, dceři byla diagnostikována vada MIH na horních jedničkách, dvojky a šestky jsou v pořádku, může to být důsledek úrazu-pádu těsně před prořezáním mléčných jedniček? Děkuji“

MDDr. Hana Velebilová : „Ano, tato souvislost zde být může. Nicméně odborně potvrzení není. Každopádně na stálých zubech toto postižení nebývá a tedy Vás i dcerku mohu uklidnit, že ji v 6ti letech čeká krásný úsměv:-)“

Dana Šimicová: „Dobrý den. Můj syn měl ve 4,5 letech úraz předního zubu. Spadl z postele a přední zub (1)si zalomil dovnitř. Zub jsem okamžitě srovnala a držela ho pevně v lůžku, přestože syn řval jako lev. Po několika hodinách jsem sehnala náhradního zubaře na klinice, kde syna ošetřili. Zub jsme zachránili. Jenže zřejmě bylo poškozeno lůžko vedle a synovi narostly 2 dvojky. Takže má 33 zubů. Měl jít na rovnátka, ale dvě zubařky se nedohodly, kterou dvojku vytrhnout, a tak má oba zuby a rovnátka se nekonala. Ve finále si tu první dvojku trochu urazil o násadu rýče při školních aktivitách. Co s tím? Děkuji. Dana Šimicová“

MDDr. Hana Velebilová : „Dobrý den. Doporučuji konzultaci třetího lékaře neboť hlasování v lichém počtu bude úspěšnější a konečně povede k řešení. Tedy k vytržení jedné dvojky a srovnání chrupu. Čím dříve dojde k nasazení rovnátek , tím kratší, úspěšnější a lacinější terapie bude.“

Martina Kulhánková: „Dobrý den, ráda bych se zeptala na výměnu mléčných zubů za stálé u 6sti letého dítěte. Dcerce vypadli oba mléčné zuby - spodní jedničky. Rostou jí už nové avšak jsou daleko širší a nemají dostatek místa. Naše paní doktorka navrhuje vytrhnou sousední mléčné zuby. Jaký je prosím Váš názor - nechat, nebo vytrhnout?? Nerada bych holčičku trápila a nechala to na přírodě. Říkám si, že jí tak jako tak vypadnou...“

MDDr. Hana Velebilová : „Dobrý den. Pokud po 0,5roce nepostoupí stálé jedničky v prořezávání, pak bych následovala radu Vaší lékařky. Širší korunky stálých zubů jsou běžné a čelist si s tím zpravidla umí poradit.“

Hanka: „Dobrý den paní doktorkou,muzu se prosím zeptat,nas 4lety syn má už delsi dobu hnědou dvojku nahoře,chodime na pravidelné prohlídky. Naše p.doktofka zoubek označila za mrtvý,ale nechává ho tam. Je to správné? A ještě jeden dotaz,jakou zubní pastu byste vzala pro své dítě věk 4-6 let,nabidka je velmi,ale co je pro deti nejlepší. Moc děkuji,pekny den“

MDDr. Hana Velebilová : „Pokud je zub pouze šedý, pravidelně se retgenuje - tedy pozoruje se, zda se u kořene netvoří zánět, pak lze zub v ústech ponechat. Zubní pastu nepoužívám ani já a nedoporučuji ji ani svým pacientům :-) Jedná se o kosmetický prostředek srovnatelný se žvýkačkou. Samotné vyčištění je ale zásluhou kartáčku a mechanické práce:-)“

Eva: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, shodou okolnosti včera ve školce syna 5 let bouchl kamarád do zubu a začala se mu celkem dost kývat spodní jednička.Když s ni trochu kývnu, zevnitř na dásni pod zubem se mu objeví dvě malé bíle tečky, jakoby tam tlačil ten zub, nebo kořen, nevím. Bolestivé jen při kousání jinak říká, že nebolí. Měla bych s ním zajít k lékaři a dá se ten doubek ještě zachránit? Děkuji za odpověď“

MDDr. Hana Velebilová : „Dobrý den. Není třeba se o zoubek strachovat. V 5ti letech se běžné spodní mléčné zuby vymění za stálé a tedy "bílé tečky", jež pozorujete, jsou pravděpodobně opravdu zuby stálé. Ale každopádně svého zubního lékaře navštivte . To je vždy správná volba.“

Mery: „Dobrý den, paní doktorko, je nutné trhat sousední mléčné zuby, pakli-že nové susedící zuby nemají dostatek místa k rovnému růstu??Náš pan doktor by mléčný zub netrhal. Pokud sám nevypadne, je možné, že zub naroste křivý a budou nutné rovnátka?“

MDDr. Hana Velebilová : „Stálé zuby jsou širší, než zuby mléčné a mohou budit dojem, že se nemohou vejít. No opak je pravdou a pan doktor Vám radí dobře.“

jana: „Mám půl roční holčičku a ráda bych věděla, kdy poprvé zajít s ní k zubaři. Zoubky jí ještě nerostou.“

MDDr. Hana Velebilová : „Dobrý den. K zubnímu lékaři je nejlepší přijít ve chvíli, kdy se prořeže první zub.“

Hanka: „Dobrý den, Dcera si ve dvou letech při pádu rozstipla zoubek,takze nám zbyla půlka jedničky,onehda se znovu do něj bouchla o koště,zoubek se jí vyklal,zatlacila jsem ho zpět a vydržel.Jiz před tím se jí ,když byla nachlazená tvořil váček nad tou jedničkou... momentálně je to v pořádku,chci se zeptat ,zda řešit problém s tvorbou váčků,je to třeba 2x za rok,popr.nemohl se jí poškodit druhý zub?Děkuji a hezký den, Hanka“

MDDr. Hana Velebilová : „Ano, může se poškodit stálý zub, pokud se tento infikovaný zoubek v ústech ponechá. Rozhodně doporučuji zub vyndat. Jedná se o chronický zdroj infekce v těle a to nesvědčí ani stálému zubu za ním, ani organismu jako celku.“