Chat

Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová
Záznam chatu z úterý 1. března 2016
Jana: „Dobrý den,exmanžel víc neplatí než platí,dluh za posledních 13 let už je kolem 80 tisíc a stále narůstá,dítě bude za chvíli plnoleté,poradíte jak z něj vymoci peníze? Opakované trestní oznámení nic nevyřešilo-podmínka a veřejně prospěšné práce pro něj žádným trestem nebyl,o tom že by měl dluh doplatit se v rozsudku nepsalo,takže otec má za to že dluh tím tak zmizel.Soudní exekutorka mu nechávala stahovat peníze z platu,ale to byla částka že nepokryla ani celé výživné,natož splátku dluhu,protože mu více peněz vzít nemůžou (mě dítě stojí měsíčně mnohem víc a to nepočítám čas který mu věnuji a nikoho nezajímá jestli mi pak zůstane dost peněz,na rozdíl od "tatínka").Poté co otec skončil v zaměstnání mi přišel dopis že exekuční stahování se zastavilo a až budu vědět kde a jestli opět někde pracuje, tak jí mám dát vědět-Nějak nevím jak k těmto informacím mám přijít,mimo toho že bych podala další tr.o.,ale to nemůžu protože otec peníze teď většinou posílá,i když ne úplně pravidelně a nesplácí dluh.Tenhle systém nechápu a bojím se toho že částka dluhu se promlčí a otec bude spokojený jak na nás vyzrál.Nemluvím o tom jak nízká je částka výživného,která se tady stanovuje-za ty roky jsme prošli od částky nula,přes 200,pak 1000 až po 1800 na středoškolačku-což pokryje jen autobus a obědy a to jen pokud otec pošle.Jenže z jeho platu se víc stanovit nemůže,aby chudákovi zbylo dost,můj plat nikoho nezajímá.Už jsem z toho za ty roky unavená a mám chuť to vzdát,jenže peníze to jsou pro ni a tak než dosáhne plnoletosti a bude muset bojovat sama,ráda bych nějaké peníze viděla.Děkuji a snad mi poradíte“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, bohužel v současné době není jiná cesta, jak se domoci výživného, než cestou exekuce. Trestní oznámení a následná trestní represe nevede k získání dlužné částky a bohužel na řadu neplatičů nepůsobí tato represe ani jako prevence. Je mi líto, ale budete muset pokračovat ve vymáhání výživného cestou exekuce a čekat, zda se případně někdy nějaký majetek objeví, např. z dědictví.“
lucie S: „Dobrý den,chtěla jsme se zeptat,manželmmá z prvního manželství syna,který v září 2015 ukončil studium maturitní zkouškou.V říjnu odjel do Anglie.Nyní se vrací zpět a chtěl by studovat vysokou školu.Je manžel povin,mu studium hradit.Děkuji.“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, vyživovací povinnost vzniká ze zákona a trvá do doby, než je dítě schopno se samo živit. Pokud dítě následně studuje VŠ trvá v zásadě do jeho 26 let. Plnoleté dítě však musí podat návrh na stanovení výživného u soudu samo, musí prokázat, že ve studiu pokračuje v rámci přípravy na budoucí povolání a není to jen cesta, jak si prodloužit dětství. Pokud je studium kontinuální, pak je to v zásadě v pořádku, pokud by však dítě střídalo školy různého zaměření, soud výživné nemusí přiznat.“
Timoracká Tereza: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda jako student, který dovršil 18 let, mám nárok sama si zažádat od státu náhradu výživného. Otec výživné dlouhodobě neplatí. Má i soudem vyměřené výživné. Exekuci na něj podat nelze, protože se prezentuje jako bezdomovec a příležitostně pracující. Maka žije již 17 let s přítelem, takže ta si o náhradu výživného zažádat nemohla. Děkuji za odpověď. S pozdravem Tereza Timoracká“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, bohužel zálohované výživné, které by za neplatícího rodiče hradil stát, u nás zatím uzákoněno není. Jedinou cestou k vymožení dluhu na výživném je exekuce.“
Kristina Svatková: „Jsem od roku 2006 rozvedená a nezletilý syn, kterému je 16. let byl svěřen mě do péče. Můj bývalý manžel mi dluží na výživném na našeho společného syna 125.200 Kč. Mám šanci, že tyto peníze někdy dostanu pro našeho syna??? Již jsem na něj několikrát podala trestní oznámení, ale zatím dostával stále podmínky. A teď naposled byl odsouzen ke 180 hodinám veřejně prospěšných prací.“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, trestní oznámení a následné potrestání není cestou k vymožení dlužného výživného. Doporučila bych obrátit se na soudního exekutora s návrhem na provedení exekuce k dlužnému výživnému. Bohužel, výživné na nezletilé dítě se sice nepromlčuje jako celek, ale promlčují se jednotlivá plnění, a to ve lhůtě 3 roky. Je možné, že ve Vašem případě, se již některá plnění promlčela. I z tohoto důvodu bych doporučila zahájit exekuci co nejdříve.“
WAR: „MR - Je dobře ošetřeno v českém trestním právu neplacení výživného?“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, osobně se domnívám, že úprava v trestním zákoníku, tj. trestný čin zanedbání povinné výživy, není šťastnou volbou, neboť jako takový nevede k vymožení dlužného výživného. Na řadu neplatících rodičů též nepůsobí jako prevence, a to ani po odsouzení. Výkon trestu odnětí svobody, který lze za tento trestný čin také uložit, pak zásadně omezuje povinného rodiče ve výdělečné činnosti.“
Lenka K.: „Dobrý den. Syn mého přítele studuje vysokou školu. V 18 letech odešel od matky k otci. Bydli tedy s otcem, který jej vyživuje. Matka výživné neplatí. Jak postupovat v takovéto situaci. Vzhledem k tomu že syn je plnoletý, mel by převzít on sám iniciativu. Za jake obdobi zpět by měl nárok na výživné od matky?“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, vzhledem k tomu, že syn je plnoletý, musí podat návrh na stanovení výživného sám, pokud v minulosti nebylo výživné soudem řešeno, případně návrh na jeho zvýšení, pokud došlo ke změně poměrů. Pokud bude mít rozsudek, kterým bude výživné stanoveno, lze vymáhat výživné exekučně. Jako plnoletý bude muset prokázat, že není schopen se sám živit, např. že se kontinuálně připravuje na budoucí povolání dalším studiem. Výživné lze přiznat zpětně až tři roky.“
Lenka K.: „Dobrý den,manžel má z prvního manželství tři děti, jedno z nich už studuje VS. Manžel platí na děti téměř polovinu platu. Matka však děti nikam nebere,nejezdí na dovolenou,výlety,hory, do kina. Všechny tyto věci zajišťujeme dětem my. Navic s nami travi kazdy vikend. Téměř cele výživné které není male zůstává tedy matce. Dá se proti tomu nějakým způsobem bránit? Krome toho čekáme rodinu. Je nejaka šance na snizeni výživného? A v pripade zadosti o snizeni, bude se brat v uvahu i fakt ze ja jsem na materske a tim padem me bude manzel živit? Velmi děkuji.“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, ve Vašem případě bude možné podat návrh na snížení výživného z důvodu změny poměrů, především tedy narození Vašeho dalšího potomka a i fakt, že dojde u Vás k přechodnému omezení příjmů. U soudu lze jistě argumentovat i tím, co všechno pro děti zajišťujete Vy, co platíte a též že i o tyto děti pravidelně osobně pečujete.“
Sabinahubikova: „Dobrý den, poradíte nám,prosím. Manželův syn nedokončil bakalářské studium v oboru management - marketing a to údajně z toho důvodu, že nezvládl zkoušku z matematiky. Opět tedy začal studovat pomaturitní studium podnikání, tedy školu podobného typu, a to od prvního ročníku. Zajímalo by nás s manželem do kdy je tedy vlastně povinen platit výživné, když je syn vlastně věčný a bohužel ne úspěšný student.Bude mu 24 let.Moc Děkuji za odpověď, Sabina Hubíková podob“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, obecně trvá vyživovací povinnost do té doby, než je dítě schopno se samo živit. V zásadě se do délky hrazení výživného započítává i pomaturitní studium, pokud vede k jednotné přípravě na budoucí povolání, a to do věku 26 let. Pokud syn není úspěšný student, školy záměrně střídá, právě z důvodů, že není ve studiu úspěšný, je možné podat k soudu návrh na snížení, případně i zrušení vyživovací povinnosti.“
Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat... Mám dvě děti, jedno tříleté, druhé má půl roku. Jsem na mateřské, ale příští měsíc nastupuji na částečný úvazek. Otec dítěte dává dohromady na děti 4000 Kč měsíčně. Poslední informace o jeho hrubém platu, kterou mám je, že měl 35000 Kč. Chtěla bych, aby přispíval více, ale řekl mi, že si to nemůže dovolit, že platí hypotéku. Zatím tedy nemáme výživné určené soudně. Mohu se zeptat, jaká je reálná částka, kterou v tomto případě mohu navrhnout nebo požadovat? Děkuji.“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, dle mého názoru vzhledem k příjmu otce byste mohla navrhnout stanovení výživného soudně, a to dle mého názoru na dvě děti v částce 7-8.000,- Kč.“
ONTARIO: „JS - Existují nějaké zajímavé české knihy, weby, novinové články o výživném - jeho problematice?“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, na internetu nalezne spoustu odkazů, které se věnují otázce výživného. Především jsou popsány základní kroky, které jsou nutné ke stanovení výživného a jeho následnému vymáhání. Existuje i řada on-line poraden, na které se můžete obrátit i anonymně.“
Štěpánka Zrostová: „Dobry den chtěla bych se zeptat mám 2,5 letého syna jeho biologický otec neplatí pravidelně .Po rozsudku mi měl uhradit zpětně 22 tisíc což neudělal a tím že mi neplatí pravidelně částkou 1500 Kč mu dluh narůstá je možné na nnějpodat trestní oznámení na dluznou částku 22 tisíc i když mi normální alimenty platí 1x z4 měsíce ??? Nebo mám spíše podat exekuci děkuji moc“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, doporučila bych spíše začít vymáhat výživné cestou exekuce, kterou lze vymáhat i dlužné výživné. Upozorňuji, že jednotlivá plnění výživného se promlčují ve lhůtě tří let, proto bude nutné zahájit exekuci co nejdříve, aby se Vám dlužná plnění nezačala promlčovat. Trestní oznámení často k vymožení dlužného výživného nevede, u někoho může zabrat jako prevence a v rámci účinné lítosti pak dlužné výživné uhradí, ale bohužel to neplatí u všech. Je-li tedy otec zaměstnán, pak jednodušší cesta k vymožení výživného je právě exekuce.“
ANTI: „MR - Jsou neplatičkami výživného čím dál více i ženy?“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, bohužel nedokážu ze své praxe říci, zda stoupá počet žen, které výživné neplatí. Mezi neplatiči výživného jsou i ženy, byť v menší míře v porovnání s muži.“
Pavel S.: „Dobrý den. Platím výživné na dceru k rukám její matky. Dceři bude brzy 18. Mohu pote platit výživné přímo dceři? Je třeba informovat o teto skutečnosti matku? Jak se v teto situaci postupuje. Děkuji.“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, ano, dosažením plnoletosti matka přestává být zákonným zástupcem dcery a proto je výživné možno hradit již jen k rukám dcery. Oznamovat matce nic nemusíte, ale v rámci zachování dobrých vztahů, můžete.“
miluse babickova: „Dcera je v rozvodovem rizeni.jak vysoke muze ocekavat alimety na dve deti,kdy otec deti vydelava vice nez 110 000kc.otec deti zatim posila 10000kc a mysli si,ze je tonadstardantni suma.sam od rodiny odesel k jine zene.dekuji za opoved.“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, výživné se u nás nestanovuje pevnou částkou k platu, ale vždy podle potřeb dítěte ve vztahu ke schopnostem, možnostem a majetkovým poměrům povinného rodiče. Existují návodné tabulky, kde je výživné určeno procentem z příjmu podle věku dětí. Podívejte se prosím na internet, tyto tabulky Vám mohou dát návod, kolik bude možné po otci požadovat.“
Helena R.: „Dobrý den. Muj partner platí vyzivne 5000,- svemu již dospělému synovi z prvního manželství, který studuje na VS, a bydlí u matky. Má ona právo požadovat od něj polovinu výživného, které on dostava? Děkuji.“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, výživné je plněním především pro dítě, kterému má pokrývat jeho potřeby. Pokud bydlí syn u matky a je již plnoletý, mohla by matka požadovat, aby jí na bydlení určitou částkou v jeho možnostech přispíval. Nárok na polovinu výživného ale nemá.“
Magda: „Dobrý den, čekám třetí dítě, na 4 leté dostávám od manžela zatím 3000 a na dvouleté 2000, na mě nepřispívá ničím. manžel, se kterým se rozcházíme je osvč, má příjem70.000 čistého, do návrhu uvedl příjem pouze 20.000 čistého. pokud požádám soud o zjištování příjmů z výpisů z účtu, jaké jsou možnosti vzhledem k jeho příjmům na placení výživného na všechny děti, i na to, které se teprve narodí (výše uvedené výživné mi dává zatím jen do doby než bude soud). moc děkuju za odpověď. ještě dodávám, že mým příjmem je jen rodičák ve výši 7.600,-. díky“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, soud vždy musí uspokojivě zjistit majetkové poměry povinného rodiče. Je-li manžel OSVČ nestačí jen předložit daňové přiznání, ale nutné je též zkoumat jeho obecnou životní úroveň, tj. v jakém jezdí autě, jaké má oblečení, hodinky apod., a na tom následně prokázat, že z příjmu 20 tis. by si toto dovolit nemohl. Soud si může samozřejmě vyžádat i výpisy z účtu.“
Silvie Benczová: „nevidím zde svůj příspěvek, tak nevím jestli jste neskončily nebo ne...jinak mám dotaz...přítel platí alimenty, na svoje děti, dcera bude mít 19let, ještě stůduje posledním roce. Po ukončení má nárok na alimenty 2měsíc( prázdnin) a od září už ne. Jak se máme zachovat ( jaký má být postup) o ukončení alimentu? děkují“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, pokud dcera nebude pokračovat ve studiu k přípravě na budoucí povolání a nic, např. zdravotní stav, jí nebrání v tom se sama živit, pak doporučuji podat návrh na zrušení vyživovací povinnosti.“
Eva: „Dobrý den, mému příteli bylo vyměřeno výživné ve výši 4800 Kč měsíčně s tím, že soudkyni nezajímaly výdaje. Jde o to, že jsou s bývalou paní již rozvedení a partner si na sebe převzal veškeré závazky, hradí dluhy z manželství. Tzn., že mu z výplaty nezbývají peníze a pomáhám mu, proč to tak je. Vždyť si vzal dluhy z manželství, hradí pravidelně na děti a je dohodnutý s paní, že když je potřeba něco navíc, tak jdeme a dětem koupíme. Partner si v žádném případě o snížení žádat nebude, chce, aby děti byly zabezpečené, což je naprosto v pořádku. Jen mě zajímá proč soudkyni nezajímalo, že si na sebe převzal závazky, které byly doloženy i právně.“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, bohužel je to tak, jak říkáte. Výdaje ani závazky povinného rodiče se do jeho majetkových poměrů dle současné úpravy nezapočítávají. Takže i když např. má hypotéku, nebude se tato jako závazek od jeho příjmů odečítat.“
ivana: „Dobrý den, kak prosím řešit obrácený případ , otec platil na děti alimenty, děti žijí v zahraničí a neni s nimi možný kontakt a tvrdily, že studují vysokou školu.Nyní otec zjistil, že již 10let pracují.Děti ale stále alimenty vyžadovaly, resp.jejich matka a nechtějí předložit potvrzení o studiu.Jak se to dá řešit,děkuji“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, jedinou cestou je podat návrh na zrušení vyživovací povinnosti, kde budete muset prokázat, že děti se již samy uspokojivě živí. Bohužel spotřebované výživné se nevrací.“
Petra M.: „Dobrý den! Mám dotaz týkající se výživného versus sociální dávky. S otcem dítěte nežijeme ve společné domácnosti, otec je uveden v rodném listě dítěte. Na výživném jsme se domluvili neurčitě, přispívá, jak může, nepravidelně. Pokud po mě chtějí na úřadu práce při vyřizování dávek státní sociální podpory informaci o výživném, je nutné také vyjádření soudu o výši výživného nebo lze toto nějak obejít - dohodou notářky ověřenou nebo z poradny pro občanství apod? Případně jinak? Děkuji ... Hezký den přejeme se synem :-)“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, domnívám se, že pro účely výplaty sociálních dávek budete muset mít výživné stanoveno soudním rozhodnutím nebo mít soudem schválenou dohodu o jeho výši. Domnívám se, že obyčejná dohoda mezi Vámi a otcem dítěte úřadům nebude postačovat.“
Simona: „Bývalý manžel je ne nemocenské již několik měsíců z důvodu operace a neplatí mi výživné na nezl. děti v plné výši, jak je soudem stanovené. V tomto měsíci jelikož už pobírá stávající plat mi poslal výživné jen o 500,- Kč vyšší- jelikož prý víc nemůže (dluží ještě kolem 12000,- Kč).Jakou cestou se mohu zbývajícího výživného na nezl. děti domáhat?“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, buď se s manželem můžete domluvit, že dlužné výživné bude hradit po stanovených splátkách. Pokud k dohodě nedojde, doporučuji začít vymáhat exekučně.“
alena: „Dobry den,jaka castka vyzivneho pro sestilete dite...vim zalezi na me ale kolik se plati.dekuji za odpoved“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, výživné se určuje poměrem podle potřeb dítěte a v zásadě majetkových možností povinného rodiče. Pokud znáte příjem otce, zkuste se podívat na internet, kde jsou doporučující, návodné tabulky, kde je výživné počítáno podle věku z příjmu otce.“
Petra: „Pokud pravidelně platím výživné na dceru, ale momentálně jsem na mateřské dovolené se synem a nyní přechodem na rodičovský příspěvek již není muj rozpočet takový, abych mohla platit celou částku otci (v době mateřského příspěvku prvních 6 měsíců, jsem stále výživné v plné výši zvládala). Nyní pobírám RČ 7100,- a výživné mám 3000,-, dále mám vyživovací povinnost na další 3děti z nového patrnerského svazku. V rodině žijeme s druhem a našimi třemi dětmi. Mohu vůbec o snížení výživného požádat, případně kde a hlavně jakým způsobem??? Děkuji (prosím o diskrétnost)“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, o snížení vyživovací povinnosti lze požádat při změně poměrů, např. majetkových (pokles příjmů) nebo tím, že přibude vyživovací povinnost k dalšímu dítěti. O snížení vyživovací povinnosti musíte požádat soud a doložit, že ke změně poměrů na Vaší straně došlo. Případně se podívejte na internet, kde fungují bezplatné a anonymní poradny.“
Milena: „Prosím jak se postupuje když otec je osobou bez domova a invalida bez nároku na výplatu penze ? Děkuji za odpověď“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, bohužel zde je zřejmé, že by exekuce k vymožení dluhu na výživném nevedla a pokud nelze do budoucna očekávat zlepšení majetkové situace otce, např. dědictvím, tak v tuto chvíli zde jiné možnosti, jak se k výživnému dostat, nejsou. Můžete podat trestní oznámení, ale dlužnou částku jím nevymůžete.“
Anita Mullerová: „Dobrý den.Co se dá dělat v případě,že otec ďětí pracuje a pobývá v zahraničí,dluh na výživném narůstá,a prý se nedá nic dělat.Děkuji a přeji hezký den.“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, pokud otec nežije v České republice, ale víte, kde žije v zahraničí, a v České republice nemá žádný majetek, doporučuji obrátit se na Úřad pro mezinárodně právní ochranu dětí v Brně, který se vymáháním výživného ze zahraničí zabývá a jeho služby jsou bezplatné.“
Eva R.: „Dobrý den, mám dceru 11.let z předchozího vztahu, na kterou dostávám již 5.let 3000,- od bývalého manžela, který má plat 30000,-. Nyní jsem na rodičovské dovolené, mám nárok na navýšení výživného? Děkuji.“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, v zásadě s ohledem na takový příjem a na dobu, po kterou výživné nebylo zvyšováno, nárok na zvýšení máte, neboť zcela jistě za tuto dobu došlo u dcery ke změně poměrů (škola, apod.). Bude však záležet i na tom, zda otec nemá další vyživovací povinnosti.“
honza: „Co delat,kdyz otec vyzivne hradi,jak ma stanoveno,ale matka nedava dite do pece otci,jak dle soudu ma?“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, jedinou možností je, pokud nefunguje dohoda s matkou a matka styku záměrně brání, obrátit se na soud a vymáhat plnění povinnosti k předávání ke styku po matce (soud např. může ukládat pokuty).“
Iva: „Jak se prosím jmenuje prezentována kniha a autor? Dekuji“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, kniha se jmenuje Jak přežít první (k)rok a vydala ji obecně prospěšná společnost WOMEN FOR WOMEN. K dostání je na internetu i v knihkupectví za dotovanou cenu.“
Jana: „Dobrý den, s otcem dětí nežijeme rok, chtěla bych nechat určit výši výživného soudně, abych se vyvarovala různých dohadů. V tuto chvíli řeším možnost výhodně koupit nové auto a nevím, jak se rozhodnout. Protože předpokládám, že to může být použito otcem u soudu o výživné. Může to být opravdu problém? Děkuji.“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, doporučuji určit výživné soudem, buď tak, že schválí Vaši dohodu nebo jej přímo rozsudkem stanoví, protože pak budete mít podklad pro případnou exekuci, pokud by výživné nebylo hrazeno dobrovolně. Výživné se stanovuje podle potřeb dítěte ve vztahu k majetkovým poměrům povinného rodiče. Co se týče auta, pak bude záležet na tom, z jakých prostředků ho pořídíte, půjčka od rodičů, apod.? Nicméně není to tak, že pokud máte vysoké/vyšší příjmy, pak by nemusel druhý rodič přispívat nic.“
Lenka: „Otec výživné hradi,ale matka vyhrožuje ze otec syna(16let) neuvidí.V teto chvíli se čeká na rozsudek kde otec zadal upravu styku rodiče s ditetem,ale matka mluví stále o tom ze otec syna neuvidi Da se poté s rozsudkem vydal nějaké potvrzeni?výkon rozhodnuti?“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, pokud bude styk upraven soudně, je matka povinna ke styku dítě připravit a předat, pokud bude ve styku záměrně bránit, lze vymáhat soudně.“
Marcela: „Dobrý den, jak může otec dostat potvrzení o studiu dítěte, když škola nic nechce sdělit, jde o nezletilé dítě a matka mu to taky nechce sdělit. Když má platit výživné, měl by také otec vědět, že dítě ještě studuje a na jaké škole . Děkuji“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, otec má právo na informace a matka má povinnost mu takovéto informace týkající se dítěte sdělit. Stejnou povinnost má i škola, není-li ovšem otec zbaven rodičovské zodpovědnosti.“
marek: „Dobrý den, rád bych se zeptal na otázku ohledně výživného. Můj plat je 15000,-CZK čistého, máme syna 4 roky, ale s bývalou přítelkyní jsme se domluvili na střídání mezi sebou po 14dnech. V současnosti posílám 3.500,-Kč a zdá se jí to málo. Chodí do školky jak u mne , tak i u ní a pořád mi vyhrožuje, že jestli se mi to nelíbí, tak mohu řešit soudně. Nyní požaduje 5000,- Kč měsčně.Minulý týden přišla s variantou, já 12dnů v měsíci a ona zbytek. Co si o tom prosím myslíte? Děkuji za odpověď. Marek“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, v zásadě je u střídavé péče povinnost hradit výživné na obou stranách. Tzn. pokud i Vy máte náklady na dítě, např. školkovné, obědy, oblečení apod., pak v zásadě by výživné měla platit i matka dítěte. Záleží pak na jejích a Vašich majetkových poměrech, výše nemusí být stejná, i když se zpravidla jako stejná stanovuje.“
Lenka J.: „Zopakujete ještě prosím, kam jít s rozhodnutím soudu a jak vymáhat výživné. Díky a pěkný den“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, pokud máte rozsudek, kterým je výživné stanoveno, doporučuji nechat na něm u soudu vyznačit právní moc a vykonatelnost a pak se obrátit na soudního exekutora s návrhem na provedení exekuce. Návrh Vám může připravit advokát, nemáte-li na jeho služby, lze požádat na České advokátní komoře o bezplatnou právní pomoc.“
lenuli: „Dobrý den, nedostávám opět již dva měsíce výživné na nezletilou dceru která studuje ted je otec osvč a vymlouvá se na počasí či nezaplacené faktury a neplatí co mohu udělat abych výživné vymohla dostává dceru do nepřijemné situace dřívě mel zaměstnavatele který mu strhával exekučně výživné ale pak tam skončil a je osvč“
Mgr. Markéta Rozehnalová a Jana Skopová : „Dobrý den, jedinou možností je exekuce, pokud je OSVČ tak i tak není vyloučeno, že nějaký majetek má (stavební spoření, prostředky na účtech), majetek si exekutor zjišťuje sám.“