Chat

David Kučera
Záznam chatu z pondělí 1. února 2016
GEORGE Z POČÍTEK: „ZDRAVÍM,CHTĚL,BYCH,SE,OPTAT,JAK,JE,TO, S POJIŠTĚNÍM,DOMÁCNOSTI-VNITŘNÍ,VYBAVENÍ,BYTU, V PŘÍPADĚ,ŽE,MAJITEL,POJISTKY I JEHO,NÁSTUPCE,ZEMŘOU?TŘETÍ,OSOBA, KTERÁ,NEBYLA,VE,SMLOUVĚ,SJEDNÁNA, MŮŽE, V TÉTO,POJISTCE,POKRAČOVAT NEBO SE,MUSÍ,POJISTKA,ZRUŠIT A UZAVŘE SE,NOVÁ?TŘETÍ,OSOBA,SE,STANE,MAJITELEM,NA, ZÁKLADĚ,DĚDICKÉHO,ŘÍZENÍ........................DÍKY,ZA,INFO-GEORGE P.-POČÍTKY....“
David Kučera: „Hezky den. Ano, je třeba, když pojistnik zemre, tuto skutečnost nahlásit na pojistovne, která k datu nahlaseni pojistnou smlouvu ukonci i mimo vyroci smlouvy. Pak je třeba sjednat smlouvu novou. Castejsi je ovšem situace, kdy pojistnik je zaroven majitelem nemovitosti. V takovem pripade je třeba vytrvat do vyreseni pozustalosti, a pote nemovitost stejnym zpusobem uvedenym vyse pojistit. Pojistovna nemá jak zjistit, ze k umrti doslo, proto je vhodne ji tuto skutecnost nahlásit co nejdříve.“
Petr: „Ma smysl pojisteni na blbost?“
David Kučera: „Dobry den, ano, ma. Je to z duvodu, ze mame sve zakonne povinnosti, a to i v pripadech, kdy treti osobe zpusobime skodu na zdravi, majetku, nebo skodu financni. Vetsinou si neuvedomujeme, ze takova situace muze nastat velmi snadno. Nejen ze muzeme poskodit nejakou věc napr. v obchode, ale muzeme nekoho nedopatrenim napr. strcit, ktery spadne na schodech z dopravniho prostredku. Pokud si rozbije napr. bradu a přitom si poskodi i saty, pak vznikla skoda na zdravi a na věci. Pokud kvůli lecbe bude muset zrusit napr. dovolenou, pak vznikla i skoda financni stornem zajezdu. Veskere nahrady pak muze poskozeny na vinikovi uplatňovat. Diky novemu občanskému zakoniku nejsou definovany limity takových nahrad a zkouma se, jaka ujma konkretni osobe vznikla a ta musí byt kompenzovana.“
Daniela: „Dobry den,bydlíme v bytovce o čtyřech bytech a máme pojistku uzavřenou spoustu let a je sjednána na pana souseda,ktery uz léta nežije.Jeho manželka v domě stále bydlí.Mohlo by to způsobit problém v případe vzniku pojistného plnění a vyplacení pojistky?“
David Kučera: „Hezky den. Ano, může. Je povinností toto nahlásit na pojistovne a pojistku upravit. Pojistnik totiž muze byt jakakoli jina osoba, tedy pojistnik je klicova osoba v ramci pojisteni. Pouze pojistnik napr. muze provádět zmeny na smlouve. Lze tedy rici, ze uz ani smlouva nemusi odpovídat soucasnym standardum, nemovitost muze byt podpojistena, a to je další vazny problém. Pokud jsou bytove jednotky v ramci domu, který je ve spolecnem vlastnictví bytovych jednotek, pak statutarni organ takového SVJ muze smlouvu menit. Pokud SVJ neexistuje, pak bude pojistníkem fyzicka osoba, která musí byt zijici. Pojistovna by v takovem pripade neexistujici osoby pojistníka mohla odtmitnout pojistne plneni. Rychle se to pokuste napravit.“
Jarmila Hánová: „Zdravím, pokud mě vytopí sousedi nade mnou, z čí pojistky se hradí škoda ? Co když jeden z nás pojistku mít nebude ? Děkuji Jarka“
David Kučera: „Dobry den. Je zapotřebí aby Vas soused mel pojisteni odpovednosti v beznem obcanskem zivote. Skodu totiž velmi pravdepodobne zpusobi svou nedbalosti, kdy napr. odvod vody z pracky chybne umisti do odpadu, přiskřípne hadici pracky, pretece mu vana apod. Priblizne jen 2 pojistovny na trhu umi plnit vytopeni domacnosti sousedem pojistenemu, pricemz pote skodu vymahaji na vinikovi (regres). Je to opravdu ale neobvykle, proto je dobře vedet, kdo nad Vami bydli a zda ma odpovednosti pojisteni. Pokud by pojisteni nemel, pak budete muset nahradu skody vymahat soudne. Proto muze mit smysl mit kvalitne pojistenou domacnost a stavebni soucasti.“
Nora: „Dobrý den, jak mohu zrušit pojištění domu, který jsme v prosinci 2015 prodali. Děkuji za odpověď.“
David Kučera: „Dobry den. Staci dojit na pojišťovnu a predlozit kupni smlouvu. Pojistovna ukonci pojisteni ke dni doruceni dokumentu o zmene vlastnictví. Muzete zkusit požádat pojišťovnu o ukonceni smlouvy zpetne, tedy, aby Vam vratila nespotrebovane pojistne uz k datu právního ucinku zmeny vlastnictví, tj. vkladem do KN, tedy prosinec 2015.“
Jan: „Dobrý den, mám dotaz,již 5let probíhá dědické řízení, jehož já a další osoba jsme účastníci. Dědicem bych měl být uznán já, součástí dědictví je i nemovitost cca 230 km od mého bydliště. Tuto nemovitost jsem pojistil před uvedenými 5lety, i s ohledem na vzdálenost, kam nemůžeme často dojíždět .Pojistku platím 5let i s tím rizikem, že pokud bych náhodou nebyl uznán dědicem, tak pojistka propadá. Jak postupovat, když budu dědicem uvedené nemovitosti a mezitím, tedy za uvedených 5 let, co trvá dědické řízení, tam event. vznikne škoda? / jedná se o pojištění nemovitosti/ Předem děkuji“
David Kučera: „Dobry den, to zavisi na pojistovne. Muzete byt pojistníkem, nikoli vlastníkem. Nektera z pojišťoven bude vyzadovat souhlas vlastnika s pojistenim. Nektera toto vyzadovat nemusi, potom pojistnik by obdrzel pojistne plneni. Pokud je to Vas pripad, pak je to v poradku. Dobře bude, abyste se informoval na sve pojistovne, jak by v pripade pojistného plneni postupovala a tomu uzpůsobit nastaveni smlouvy, popr. se obratte na nektereho z financnich poradcu, který Vam s tim pomuze.“
Mirča: „Dobrý den, mám uzavřeno pojištění nemovitosti z roku 2000. Doporučil byste uzavření nové pojistky? Informovala jsem se na pojišťovně a pojistná částka by byla podstatně vyšší.“
David Kučera: „Hezky den, doporucuji po 5 letech smlouvu aktualizovat, protože ceny nemovitosti rostou v prumeru 3procentnim tempem rocne. Velmi pravdepodobne bude Vase nemovitost podpojistena.“
Gabriela Runzova: „Dobry den, chela bych se zeptat, zda se vztahuje pojisteni odpovednosti i na partnerku a jeji deti (v miste bydliste mam trvaly pobyt (deti ne), ale nejsem vlastnikem). Musim si pro sebe a deti zridit vlastni pojisteni nebo staci partnerovo? Dekuji za odpoved.“
David Kučera: „Hezky den, situace je slozitejsi. Vztahuje se na osoby zijici ve spolecne domacnosti, tedy i na partnera, deti apod. Tyto osoby musí mit stejne trvale bydliste. Pokud kazda z osob ma jiné, pak musí mit sve odpovednostni pojisteni. Ten, ktery ma stejne trvale bydliste jako deti, jeho pojistenim jsou kryty i deti. Vlastníkem nemovitosti nemusíte byt. Jsou i pojisteni odpovednosti, která dokazi kryt vice mist bydleni najednou, je třeba se informovat na sve pojistovne, nebo situaci konzultovat s finančním poradcem, ktery primo vybere odpovídající pojisteni.“
jana k.: „Dobry den, je sleva na pojistnem pokud dam na okna folii proti rozbiti a mrize? Dekuji.“
David Kučera: „Dobry den, muze byt, pokud se jedna o riziko odcizeni a vandalismu. Na jina rizika to nemá vliv.“
Majka: „Přeji hezký den. Bydlím v družstevním bytě. Na co se vztahuje pojištění nemovitosti?“
David Kučera: „Dobry den. V tomto pripade nejste vlastníkem bytove jednotky, ale pouze spolupodílníkem družstva. Je vhodne mit pojistenu domacnost, stavebni soucasti, doplnene odpovendnostnim pojistenim v beznem obcanskem zivote.“
alice: „Dobry den, jaka castka se plati pri pojisteni maleho domku asi? Alespon priblizne.....zakladni pojisteni. dekuji.“
David Kučera: „Dobry den. To je tezka odpověď. Rocni pojistne se pohybuje u průměrného pojisteni od cca 2 000 Kc do cca 4 000 Kc rocne. Na internetu si můžete v ramci on-line pojisteni zkusmo zadat parametry a uvidíte. Pojistovny berou v úvahu umisteni nemovitosti, povodňovou zonu, rozsah pojisteni apod., na zakladě cehoz stanovuji pojistne.“
Hana Frantová: „Dobrý den, jak pojistit byt, ve kterém jsou nájemníci, v případě škody , kterou způsobil nájemník. Nájemník se nechce pojistit pro škody v bytě.“
David Kučera: „Dobry den. Doporucuji mit podminku pojisteni alespoň odpovednosti zakotvenou v najemni smlouve. Pokud je domacnost ve Vasem vlastnictví, pak je třeba najit pojišťovnu, která by hradila odpovědnost za věc pronajatou. Jednalo by se o pojistny podvod, pokud by najemnik pojistil majetek, ktery mu nepatri, a pak uplatnoval skrze toto pojisteni pojistou skodu. Doporucuji tedy tuto situaci konzultovat s Vasi pojišťovnou, zda umi pronajimane věci pojistit, popr. můžete toto konzultovat s nekterym z financnich poradcu.“
Alena Tomanová: „Dobrý den. Máme pojištění jak nemovitosti,tak domácnosti.Před 14.dny nám praskl přetlakový ventil u kotle na topení a pojistku jsme uplatňovali jak nanemovitost,poněvadž námstála všude ve sklepě voda,tak i na domácnost.Týden jsme nemohli samozřejmětopit,protože při této nehodě nám odešly i 2.radiátory,tudíž jsme v těchmrazech čekali na radiátori,topenáře....Vlivem chladu a celkem i zimy v domě mi odešla mraznička,poněvadž ta má funkčnost od 16-32 stupňů.V domě bylo méně stupňů a podle všeho v ní zhoustla kapalina a motor nefungoval jak měl a tak přestal pracoat.Můžu uplatňovat ještě do nákladů na pojistění uplatňovat dodatečně ještě i tuto zničenou mrazničku? Děkuji za odpověď“
David Kučera: „Dobry den. Ano, ale takova nasledna skoda musí byt pojistenim kryta. Pokud mraznička nestala primo ve vode, nebylo-li preruseno vedeni elektricke casti motoru, pak se obavam, ze plneno nebude. Je třeba prozkoumat pojistne podminky Vasi smlouvy. Povinnosti pri havarii, pozaru apod. je zajistit, aby nedoslo k dalším skodam, tedy prip. odpojit elektricka zarizeni, vypnout plyn apod.“
Barbora: „Dobrý den, bydlím v nájmu a mám pojištění (škoda, domácnost). Poškodila jsem kuch. linku a uplatnila událost na pojišťovně. Ta se zdráhá uznat škodu, že by měl škodnou událost uplatnit majitel bytu. Ten má byt také pojištěný, škodu tedy nahlásil, ale pojišťovna také plnění neuznává, vzhledem k tomu, že v majitel v bytě nebydlí, tudíž si škodu nemohl způsobit sám. Jaké je řešení této svízelné situace? Děkuji, Kristýna“
David Kučera: „Dobry den. Nemuzete způsobit skodu sama sobe, pokud kuchynska linka je Vase a nemate to v nejakem speciálním pripojisteni. Nevim, o jakou skodu se jedna, proto je slozite to jakkoli posoudit. Pokud jste poskodila linku majitele nemovitosti, muze po Vas vymahat skodu dle najemni smlouvy a pak lze toto plneni uplatnit z pojisteni odpovednosti, pokud kryje věci pronajate, a k poškozeni doslo nedbalosti, nikoli beznym opotrebovanim a uzivanim.“
Jiří: „Dobrý den, mám byt v OV v panelovém domě. Dům jako celek je pojištěn bytovým družstvem a společenstvím vlastníků. Chtěl jsem si sjednat pojištění domácnosti, jelikož pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě již mám sjednáno (majetek ve výši 1 000 000), ale bylo mi řečeno, že ještě bych měl mít pojistění nemovitosti, protože když mi praskne vodovodní trubka nebo hadička od WC, tak se na to ani jedno pojištění nevztahuje. K čemu je tedy pojištění nemovitosti? Je tolik potřebné? Děkuji za odpověď.“
David Kučera: „Dobry den, uz jsem na to odpověděl v TV vstupu. Pokud bude vytopen Vas byt Vasi "hadickou", pak nelze uplatnit vuci sobe samému odpovednosti pojisteni. Pokud se poskodi podlahy, vestavene skrine apod. pak to můžete kryt z pojisteni stavebnich soucasti, které budou soucasti pojisteni domacnosti.“