Chat

Eva Kiedroňová
Záznam chatu z pátku 13. února 2015
Barbora Eliášová: „Dobrý den paní Kiedroňová, poradila byste mi nějaké tipy a triky na bolavé bříško, máme doma 4T holčičku, takze je to naše aktuální téma. Jsou noci kdy je po kojení nevlídná, pláče, svíjí se bolestí. Děkuju moc a diky i za Vaší knížku Něžná náruč (náš věrný pomocník).BE“
Eva Kiedroňová: „Hezký den Barborko Děti bolívá nejčastěji bříško, když maminky kojí častěji než co dvě hodiny nebo když kojí děti ihned po probuzení, aniž by mu umožnily v nahotě pokopat nožičkama, aby tak podpořili střevní peristaltiku. Proto doporučuji dítě po probuzení nejdříve pozdravit, svléknout z kalhotek a rozbalit z plen, aby si mohlo dostatečně dlouho pokopat nožičkama. Ideální je si s ním hrát škádlivky a hry, kterými ho vedeme k aktivnímu pohybu. Také ho lákáme ke zvedání končetin i k otáčení hlavičky do stran. Poté je ponosíme v náručí, především v poloze klokánka a koníčka, ve kterých je příjemně fyzicky unavíme a psychicky uspokojíme. Tyto polohy jsou popsané v publikaci Něžná náruč rodičů a natočené krok po kroku ve stejnojmenném internetovém kurzu na stránkách www.evakiedronova.cz. Když mu tyto činnosti nabídneme vždy po probuzení, pak ho nejenže nebolí bříško, ale daleko lépe jí i spí.“
Klára: „Do kolika měsíců doporučujete zavinovat miminko?“
Eva Kiedroňová: „Zavinovat je dítě potřeba především v prvních dnech a týdnech, po které se teprve adaptuje na volný prostor a prostředí, do kterého se narodilo. Ideální je zavinutí do péřové peřinky, která mu umožní propadnout se péřovým prostředím na pevný rovný základ a přitom mu udržuje hlavičku i všechny končetiny lehce nadzvednuté. Po prvním měsíci mu postačí na péřové peřince jenom ležet. Okraje peřinky zvedneme a polohu dítěte v peřince vždy upravíme tak, aby mohlo ležet s rovnoměrně rozloženým těžištěm na zádech, symetricky a v ose nosíku, brady, hrudní a stydké kosti. Jak dítě do peřinky balit, kdy a jak ji využívat najdete v internetovém kurzu Něžná náruč rodičů na stránkách www.kenny.cz nebo také v e-shopu.“
Regina: „Dobry den, mam 6ti mesicniho chlapecka. Kazdy vecer ma problem s usnutim place a pokud jiz usne coz se stava i nekdy hodne pozde dlouho vecer,tak se brzy rano opet vzbudi a od 3.hod.rano jiz nespi. Jsem jiz zoufala, nevim si rady.dekuji“
Eva Kiedroňová: „Děti někdy špatně spí, když mají v průběhu dne nedostatek pohybu. Je to stejné, jako u dospělých. Kdybychom celé dny leželi a pospávali v posteli, tak budeme také špatně spát. Nejlépe spíme po příjemné fyzické aktivitě nejlépe na čerstvém vzduchu. Proto vřele doporučuji vždy po probuzení dítě nejdříve aktivně zaměstnat. Dítě svlékneme nejlépe do naha a umožníme mu aktivně se hýbat. Vhodnou hrou ho lákáme ke zvedání končetin, otáčení hlavičky i tělíčka do stran, nosíme ho v náručí v aktivních polohách klokánka a koníčka a pokládáme ho na bříško. Také na procházkách ho v době bdění vytahujeme z kočárku, nosíme ho v aktivních polohách tak, aby mohlo sledovat děje kolem sebe, které mu komentujeme. Takto příjemně unavené dítě je pak celkově spokojenější, a daleko lépe jí i spí.“
Tereza Müllerová: „Dobrý den, nemáme sice už novorozence, ale půlroční slečnu. Od malička je to spíše neklidné miminko, hodně vyžaduje pozornost a hlavně nošení a to nejlépe jen u mě.Poslední dobou, asi měsíc je nerada na bříšku, hned tam pláče a nedaří se mi ji motivovat ani pomocí hraček. Mám na tom kus viny, je to asi i tím nošením, že se jí to nelíbí a nezvládá. Prosím Vás o radu a přeji hezký den.Tereza“
Eva Kiedroňová: „Doporučuji Vám nosit maličkou svlečenou z plen nebo do naha v klokánkovi a koníčkovi s hračkami v ručkách. Kdykoliv ji hračka spadne, tak zvukem "báác, hračka spadla, zvedni ji" vyvolejte zájem o zvednutí a přibližte ji k zemi kolínky a ručkama tak, aby si ji nejdříve osahala, lehce se o ni opřela a poté si uchopí hračku. Tuto zkušenost ji nabídněte kdykoliv v průběhu dne. Třeba i 100x za den. Prozatím ji na bříško nepokládejte bez podložení bříška vaši dlaní. Jakmile bude unavená, tak ji přetočte na záda a lákejte ji ke zvedání všech končetin nad podložku k hračkám i k míči. Po chvíli ji lákejte do obratu na bok a bočního vzpřímení. Tím si nejlépe posílí bříško. Pevně věřím, že když si sní takto budete hrát, tak si polohu na bříšku brzy oblíbí. Zrovna natáčíme internetové kurzy Rozvíjej se děťátko, kde je vše názorně ukázáno. Již brzy najdete první lekce na stránkách www.evakiedronova.cz. Budu moc ráda, když mi po čase napíšete, jak se vám daří.“
Alena Bednářová: „Dobrý den pani Kiedroňová. Zdravím Vás a ráda se s Vámi podělím o naši malou radost od dubna loňského roku pravidelně sleduji Sama doma. A už 5 týdnů nesleduji Sama doma sama :), ale společně s našim synem :) 9.1. se narodil. Pokaždé se těším na vysílání ve kterém jste. Protože jsem byla celé těhotenství doma, měla jsem spousty času na nastudování vašich knih, mám všechny tři :), setkala jsem se s nima poprvé při své práci v knihovně. Přípravu na příchod miminka jsem nepodcenila a co jsem pořídila jako první byla péřová zavinovačka a péřová peřinka na přikrití. Musím potvrdit, že syn je v péřové peřince nebo pod peřinkou moc spokojený. Vaše rady využívám moc a jsem ráda za každou radu kterou od vás slyším. Těším se na dnešní televizní setkání s Vámi a na všechna příští vysíláví Sama doma ve kterých budete a budu ráda za jakékoli téma o kterém budete hovořit a rozšíříte moje zkušenosti při starání se o naše miminko. Zdravím Alena Bednářová“
Eva Kiedroňová: „Hezký den. Moc Vám děkuji za Vaši zkušenost a přeji Vám krásné dny s Vašim chlapečkem. S přátelským pozdravem :-) Eva Kiedroňová“
Klára: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat na váš názor ohledne hracích dek. U své dcerky jsem používala deku s nášivkami a hrčky a chrastíkka jsem rozložila kolem ní. Kamarádka se mi divila,proč nekoupím deku s hrazdičkou,protože s ní prý rozvíjí motoriku lépe. Já si to nemyslím. Co vy na to?“
Eva Kiedroňová: „Každá pomůcka má své využití. Hrazdičku je ideální využívat u dětí ležících v poloze na zádech od 2. měsíce věku, které můžete položit právě na hrací deku. Obrázky na hrací dece se však lépe sledují z polohy na bříšku, kterou nedoporučuji nacvičovat na kluzké hrací dece a už vůbec ne, když je dítě zabalené do plen. Kluzká deka dítěti neumožňuje opřít se a vzpřímit správným způsobem. Pleny mu zvedají pánev nad podložku, a tím mu přenesou těžiště na bříško a hrudník a donutí ho zaklánět hlavičku. Hrací deku doporučuji použít ke sledování obrázků z polohy na bříšku, ale v podhmatu bříška dítěte dlaní naši jedné ruky a druhou rukou tlačíme stehna a zadeček k podložce. Živé ukázky najdete v internetovém kurzu Něžná náruč rodičů. Samostatnou polohu na bříšku trénujeme zásadně v nahotě a na protiskluzové podložce.“
Michaela: „Dobrý den paní Kiedroňová, mám 15 týdenní dceru a zhruba před 2 týdny objevila cucání palců. Do té doby byla bez dudlíku, ale nyní se snažím místo palečku nabízet dudlík. Je tento postup v pořádku, nebo mám dceru nechat palečky cucat? Další věc, která mně trápí je, že se dcera někdy budí ze spánku s pláčem. Stává se to hlavně, když spí přes den. Nevím co s tím dělat a zda je to normální. Předem děkuji za názor. Michaela“
Eva Kiedroňová: „Nabízet dítěti v případě potřeby dudlík je určitě daleko lepší, než mu umožnit vytvořit si nešťastný návyk na cucání palečku. Podobným zlozvykům, jako je cucání palečku se dá předcházet aktivním zaměstnáním dítěte v době bdění, jak jsem již popsala u minulých dotazů a také vkládáním jednoduchých lehkých chrastítek do ruček dítěte. To vše pomůže dítěti i lépe spát. Dudlík dítěti nabídněte pouze k uklidnění před usnutím. Pravidelné pohyby pusinky při dudlání v pravidelném rytmu dítěti také zharmonizuje dech a uvolní napětí i bolesti bříška. Mnohdy přestane i škytat. Po uklidnění a usnutí dítěte mu dudlík jemně vytáhneme z úst, opláchneme a schováme. Rozhodně ho nepoužíváme stále.“
Jana BÍLKOVÁ: „Dobrý den pani Kiedronová,zdravim Vás ,zrovna jsem zaslechla pravidelny režim miminka,já narozeni jak prvního tak druheho syna dbam na pravidelny režim miminka stojim si za tym ,řikají že se pravidelne koupat nemá novorozene,ale já to delam od narozeni druheho synka jen co jsempřijela z porodnice a delala jsem to i u prvního,a jsem rada že jsem to ted od vas zaslecla že je to správne ,spousta maminek tvrdíopak že je miminko male a od porodu neni dobre mu tvořit pravidelny režim.Každa me řekne že je nejlepší začít od 3 mesícu kdy už miminko chape ,ja soi myslím opak ja to delala i u prvniho syna i u druheho koupani i papani a osvečilo se me to vše ve stejnou dobu aby si maly na neco zvykl a zatim to jde ted už přes den se me budi v jelikož nekoji v pravidelnych časech na jidlo.A dobu koupani dodržuji vždy stejnou a myly si zvykl okoupe se udela se masaž olejíčkem a pak jde spinka a take si zvykl dokonce už ted usina i bez pláče ,napapa se položim a spinka .Myslím že i tak miminko rzliší kdy je den a noc .Já si za režimem stojim ,myslím že to detako musí trochu i naučit maminka.Strašimu to vydrželo dodnes ma už 4 roky a stale se chodi koupat ve stejnou dobu ,tak doufám že delám vše správne .Zdravím vas a přeji pěkny den Jana Bílková“
Eva Kiedroňová: „Za všechny rodiče Vám děkuji za Vaši zkušenost. Novorozenec je nesmírně přizpůsobivý. Když mu od narození nabídneme takový denní režim, který je ohleduplný vůči němu, jeho zdraví, všem členům rodiny i nejbližšímu okolí po celý život, pak je schopno ho přijmout. Přístup, který dítě vnímá z péče rodičů přijímá jako jejich nabídku, že to tak chtějí a že tak si přejí, aby to takto fungovalo. Nejdříve se neumí zapojit. Proces pouze vnímá. A když ho konečně kolem třetího měsíce pochopí a chce se aktivně zapojit, tak mu ho změníme? Necítí se naopak zmatené a podvedené?“
Zuzka: „Dobrý den může mít dcerka problémy s usínáním, protože jí budím na kojení co dvě hodiny? Tedy jen přes den v noci jí nechávám spát. Děkuji“
Eva Kiedroňová: „Vřele doporučuji dítě ke kojení zbytečně nebudit. Aby dítě mohlo dobře prospívat a přibývat na váze, pak se musí v první řadě dobře vyspat. Když bude dobře a dosyta vyspané, tak bude daleko lépe spolupracovat na celém denním režimu, při krmení i při aktivitách.“
Renata: „Dobrý den, paní Kiedronová,mám dotaz ohledně péřových peřinek, které doporučujete. Myslíte,že by byla vhodná i pro novorozence, který se narodí v červenci? Nehrozí přehřátí? Děkuji za odpověd“
Eva Kiedroňová: „Peří má ideální vlastnosti. V zimě hřeje, v létě chladí. V parných letních dnech se spí daleko lépe i dospělým v péřových peřinách než na pevné podložce s překrytím prostěradlem. V teplých letních dnech dítě na peřinku pouze pokládáme. Pokud potřebují k usnutí alespoň na chvíli zabalit, tak je položíme na rozloženou plenu, do které je pevně zabalíme a položíme na peřinku, kterou vytvarujeme do hnízdečka. Po usnutí plenu uvolníme a dítě leží nepřekryté v pohodlném hnízdečku vytvořeného z peřinky.“
Hana Nováková: „Dobrý den, jaké doporučujete nosítko pro děti? Děkuji“
Eva Kiedroňová: „Mezi vhodná nosítka patří šátek, loktuše, baby vak i autosedačka. Každé nosítko však využíváme pouze v nezbytném případě, na nezbytně dlouhou dobu a dítě do něho ukládáme do polohy, která je adekvátní jeho psychomotorické vyspělosti. Nosítka jsou vhodná pouze v kombinaci s dobrými podmínkami ke spánku (postýlka, kočárek), s dostatečným aktivním pohybem v nahotě a se správnou manipulací.“
sarka: „dobry den. je mozne pomoci novorozenci od skytavky nebo se s ni miminko musi vyporadat samo? dekuji za odpoved“
Eva Kiedroňová: „Dítěti nejlépe pomůžete od škytavky, když ho chvíli ponosíte v pozici klokánka a koníčka, ve kterých mu nejenom promasírujete bříško, ale také pomůžete zapojit břišní svaly i bránici.“