Chat

imunita v dospělém věku

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.

Záznam chatu ze čtvrtka 9. října 2014

Renata: „Dobry den pane doktore,muzete mi prosim napsat,jak vy sam se starate o svoji imunitu?Moc Vam dekuji za odpověď a preju krasne podzimni dny.“

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.: „Já se snažím už dva roky pravidelně sportovat, běhám či jezdím na kole. Pokud to čas dovolí, každý den. Také se již několik let očkuji proti chřipce.“

Jitka: „Dobrý den, v jakém věku (či zda vůbec) doporučujete očkování BCG vakcínou? Je to možné a vhodné odložit až do dospělosti? Díky JH“

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.: „Očkování proti tuberkulóze vyvolává velké diskuse. Vakcína nemá ideální účinnost (mezi 40-80%) a je i poměrně reaktogenní. My jsme v našich podmínkách plošné očkování zrušili a v současné době očkujeme pouze rizikové skupiny, zpravidla možné kontakty ze zemí s vyšším výskytem. Nejúčinnější je ale vakcína v nejnižším věku, ve vyšším věku bych očkoval pouze ve specifických rizikových případech.“

Kateřina: „Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat. Vím, že je téma zaměřené na dospělý věk ale i přes to. Manželovi je 34 let. Z krevních testů mu byla zjištěna hodně oslabená až minimální imunita. Chodí na pravidelné vakcinace, které mu v těle prozatím zůstavájí z 35%. Bylo by možné mu pomoci i jiným způsobem ( mám namysli zdravá strava atd. )? Mnohokrát Vám děkuji za Váš názor.“

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.: „Komplexní posílení imunity je zde velmi žádoucí. Opakovaná vakcinace nemusí vést k dostatečné ochraně, ostatně toto i popisujete. Volil bych kombinaci zdravého životního stylu, preparátů posilujících imunitu a následně očkování.“

lenka J.: „pane profesore, mám od malička problémy s častými angíny, kdy jsem měla často penicilin, pak se angíny vrátily v pubertě,kdy jsem měla často nasazeny antb kvůli streptokokům v krku...nyní se angína objevuje někdy po čtvrt roce, někdy až po roce...ale mezitím trpím častými záněty nosohltanu, často jsem zahleněná (hleny mi stékají do krku), často mám mandle nateklé, pak se mi i často dýchá hlavně v noci....Kdo se mi podívá do krku, tak se zděsí, že mám hrozné krční mandle. Je řešením vytrhnutí mandlí jak doporučují ORL lékaři či mandle ponechat, jak doporučují imunologové,údajně jsou kontrol.odběry v pořádku a stejně bych se zánětů nezbavila, navíc pokud streptokok nedělá problémy není potřeba léčit pokaždé antb...Děkuji mnoho za odpověď“

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.: „Obecně okamžité odstranění mandlí v případě opakovaných angín není jistě jednoduchým řešením, protože mandle mají svůj význam a jsou jakýmsi filtrem pro organismus. Na druhou stranu v takto extrémním případě bych odstranění mandlí já osobně zvážil.“

Hana I.: „Dobrý den pane doktore, chtěla bych se zeptat na očkování proti tetanu....nebyla jsem očkována min. 20 let /mám 34 let/. Když jsem na to upozornila lékaře, tak mi řekl, že není potřeba očkovat, že už se neočkuje pravidelně, že imunolog.to nedoporučují. Děkuji H.“

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.: „Tato informace není správná. Nadále pravidelně přeočkováváme v intervalu 10-15 let. Nad šedesát let věku po 10 letech. Na druhé straně obávat se příliš nemusíte, stačí přeočkovat 1 dávkou i po 20 letech.“

Ladislav: „Dobrý den, rád bych se Vás zeptal, jestli lze zvyšovat imunutz ovocem a zeleninou (v jakém množství)? Zkoušel jsem různé pilulky, vitamíny a nikdy jsem velký účinek nepoznal. Bývám často nemocný, trpím na virózy, které trvají tak 3-4 dny. Je mi 33 let. Děkuji za odpověď.“

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.: „Obecné posilování imunity je jistě žádoucí, ať již sportem, zdravou životosprávou či očkováním proti např. chřipce či pneumokokům. Vše však v rozumné míře. Konzumace zeleniny a ovoce by měla být příjemná ne za trest.“

Marie: „Dobrý den pane profesore, manžel je po transplantaci slinivky, bere imunosupresiva. Chtěla bych se zeptat, zda i v jeho případě je vhodné očkování proti chřipce. Zajímal by mě Váš názor. Děkuji.“

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.: „Očkování na místě je, pokud je stav stabilizovaný. Díky imunosupresi je však možno očekávat nižší odpověď.“

Lucie: „Dobrý den, měla jsem být před dvěma lety očkovaná proti tetanu, byla jsem těhotná, pak kojící. Nyní mi lékařka řekla, že jsou nutné 3 injekce a když jsem se ptala na zjištění protilátek, odmítla a tvrdila, že 3 injekce jsou nutné. Je to skutečně nutné?“

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.: „Informace není správná. Stačí přeočkování 1 dávkou, pokud byl původní interval prodloužen pouze o zmíněné 2 roky.“

Hana I.: „Chtěla bych se ještě zeptat pane doktore, zda se očkování proti tetanu platí nebo toto hradí pojišťovna, v tom jsem se s lékařem také neshodla. Děkuji“

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.: „Očkování proti tetanu patří do pravidelného očkování a jako takové je hrazeno.“

Olina: „Dobrý den, pane profesore, mám na Vás dva dotazy, a to: 1. Na jaře 2015 mám mít přeočkování proti tetanu, ale ještě minimálně jeden rok bych chtěla syna kojit. Je možné očkování i při kojení, příp. s jakými následky. 2. Právě jsem prodělala pásový opar, před cca 10 lety jsem měla pásový opar - je na místě imunologické vyšetření nebo není třeba řešit? Mívám také opary na rtech, cca 2x za rok. Děkuji a přeji pěkný den.“

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.: „Očkování proti tetanu není problém ani při kojení, ale můžete zvolit bez problému i odsunutí o 1-2 roky. Vzhledem k opakovaným infektům je asi na místě imunitní systém skutečně vyšetřit.“

Sabina D.: „Dobrý den, je mi 29 a mám problémy už několik let se štítnou žlázou. Užívám na ni každý den prášky a nepociťuji žádné zlepšení, naopak mám pocit, že se mi zhoršila v poslední době imunita a jsem častěji nemocná a unavená. Může štítná žláza souviset také s imunitou? Děkuji.“

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.: „Ano i štítná žláza souvisí s imunitním systémem.“

Miluše: „Dobrý den pane profesore, jednou až dvakrát ročně mívám pásový opar. Dočetla jsem se o možnosti očkování. Jsem diabetička, je mi 58 let. Jaky je váš názor?“

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.: „Vakcína je indikována od 50 let a je poměrně účinná. Je však vakcínou preventivní ne léčebnou. Ve Vašem případě už účinek bude velmi malý až nulový, protože jste onemocněla již v minulosti a virus už osídlil Váš organismus.“

Lenka: „Dobrý den pane doktore,ráda bych se zeptala.Mám přeléčenou boreliozu,po 3 měsících výsledky hraniční-hodnoty klesají.Bohužel potíže mám nějaké stále,mohu se i přesto nechat přeočkovat klíštovou encefalitidou?Děkuji“

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.: „Pokud je stav stabilizovaný, je možno se nechat přeočkovat.“

Aneta: „Dobrý den pane profesore, chtěla bych se vás zeptat co dělat se sníženou imunitou v těhotenství? Jsem posledním trimestru, přesně ve 33tt, s tím že od 29tt se mi neustále vrací řekla bych projevy chřipky, na které miminko reaguje neskutečnou aktivitou. Jednoduše když mi není dobře, pořád se mi mele v bříšku. Bylo mi řečeno jedním doktorem, abych se nebála vzít si klidně 2 paraleny najednou, druhým doktorem mi bylo řečeno, že pokud nemám vysoké teploty, at nic neberu. Jde o to, že poslední měsíc opravdu 3 dny kýchám, vykašlávám, potím se... pak následuje 1-2 dny relativního klidu... a zase znova. Zajímalo by mě co s tím mám dělat a jaký na to máte názor? Také jestli miminko bude po porodu zdravé, když na to reaguje tak aktivně?“

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.: „V takto vysokém stupni těhotenství již očkování nemá příliš smysl. Paralen bych bez vysokých teplot nebral. Teoretické riziko pro plod sice existuje, ale je velmi nízké.“

Eva Fialová: „Dobrý den,náš 16ti letý vnuk letos prodělal černý kašel.Manžel ho také dostal a léčil se.Nyní 2 měsíce po léčbě je stále pozitivní.V rodině se nám v červenci narodila dvojčata a my nevíme jestli se nemůžou nakazit po takové době.Já jsem po rakovině prsu 9 let a je pro mě vhodné očkování?“

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.: „Pokud je manžel pozitivní ve smyslu vylučování bakterie, může skutečně dvojčata nakazit. Očkování pro Vás je možné, pokud jste ale neonemocněla v takto úzkém kontaktu s manželem, jste s vzsokou pravděpodobností chráněna a očkovat se nemusíte.“

Eliška: „Jak zlepšit imunitu maminek s malými dětmi. Maminky se řádně nevyspí, jsou unavené, to jim ubere na odolnosti.“

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.: „Zde je jistě dobrá rada drahá. Psychický stav, fyzický stav a imunita spolu úzce souvisí a nedostatek spánku imunitu snižuje. Alespoň snad hodně ovoce a zeleniny.“

Irena: „Dobrý den, je mi 41 let, loni mi bylo zjisteno naMR ložisko na míše v oblastiC2, diagnoza ukončena ADEM, ostatní dg. byly vyloučen y.Pracuji vice jak 20 let jako zdr. sestra v akutní medicíně. Příšti rok mam přeočkování tetanu.Názory lékařů se liší. Prosí Vás o Váš. Děkuji a přeji hezký den“

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.: „Dnes víme, že je možné přeočkovávat proti tetanu i po 20 letech. Proto je možné očkování odložit. Medicínské obavy však pro přeočkování nejsou. Spíše je to psychologická záležitost.“

Jana Vondráková: „Mám DOTAZ NA pana Prof. Prymulu. Prodělala jsem lymskou boreliozu a už se jí nikdy úplně nezbavím. Byla jsem léčena homeopaticky. Ještě, než jsem podstoupila léčbu, tak jsem 3 krát potratila. Byl to následek borélií. Po léčbě jsem obě dcery donosila. Jsou určitá období v roce, kdy se borélie probudí a velmi mne potrápí. Slyšela jsem, že byl i u nás zahájen výzkum, a po čase opět stojí k vůli financím, přitom je to tak velmi zákeřná choroba. Co každým rokem onemocní lidí touto nemocí. Víte o tom, prosím Vás něco víc, jak to s očkováním proti této chorobě vypadá? Mám oslabenou imunitu, jak je to s jinými očkováními v mém případě.Mám se nechat očkovat na encefalitidu? Doporučujete mi to v mém případě? Byla jsem léčena HEMEOPATIKY O PANA DR.JONÁŠE,BORRELIA NOSODE TR 140.Mám recept a nemohu je nikde sehnat. Potřebovala bych nutně přeléčit. Je od Vás možná nějaká rada? Moc děkuji s pozdravením Jana“

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.: „Vakcína již vyvinuta byla, ale pro výskyt zánětů kloubů byla v USA stažena. Existují i české pokusy, ale ty mají k praktickému využití ještě hodně daleko. Nejslibnější je kandidátní vakcína firmy Baxter, kde byly ukončeny zkoušky fáze 2. Pokud chodíte do lesa, očkování proti klíšťové encefalitidě doporučuji.“

Marcela Patrmanová: „Je mi 65 let mám celiakii ,jsem očkovaná na tetanus 11.3.2003,obvodní kékař mi sdělil,že budu přeočkovaná v roce 2025.Je to dobře?“

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.: „Ve Vašem případě bych přeočkoval ihned, nejdéle 2018.“

Lenka Horáková: „Dobrý den pane profesore, již od narození mám problémy s imunitním systémem - alergie, atopický ekzém, astma bronchiále. Nyní jsem v 8. týdnu těhotenství. Mám rýmu a opar na rtu, bez teplot. Představuje to nějaké riziko pro embryo? Velmi Vám děkuji.“

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.: „Herpetická infekce jisté riziko představovat může, ale naštěstí velmi malé.“

Hana Kořínková: „Vážený pane profesore, doporučil by jste nadstandardní očkování Rotarix a Prevenar. Nechal by jste je naočkovat svým dětem? Předem díky za odpověď.Kořínková“

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.: „Ano nechal, očkování proti rotavirům můžeme aplikovat ale pouze u kojenců (pod 6 měsíců).“

Pospíšil Vladimír: „Pane profesore, manželka je po operaci a odstranění větší části žaludku, je možné se nechat očkovat proti chřipce? Děkuji“

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.: „Obecně ano, ale záleží na odstupu od operace.“

Dáša: „Dobry den pane doktore, moje prakticka lekarka ztratila moji kartu a ja nevim, zda jsem podstoupila preockovani proti tetanu. Jaka by byla Vase rada? Mnohokrat dekuji za odpoved. Pekny den Dasa“

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.: „V tomto případě bych doporučil vyšetření protilátek.“

Martina: „Dobry den, je ockovani proti hepatitide B celozivotni nebo je nutne preockovani, dekuji.“

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.: „V našich podmínkách (Evropa) považujeme očkování za celoživotní, pokud po 3. dávce dosáhly hladiny protilátek ochranné hladiny. Např. ale v Japonsku se přeočkovává pravidelně každých 5 let.“

Veronika: „Dobrý den, rada bych se Vás zeptala, proč nejvíce nakažených černým kašlem je mezi ockovanymi?“

Prof. MUDr. Roman Prymula CSc., PhD.: „To určitě není pravda. Vakcína proti onemocnění chrání, ale dostatečně pouze cca 5 let po očkování. Současná vakcína, ale rozhodně ideální není a zřejmě nechrání proti nosičství.“