Chat

MUDr. Anna Maršáková
Záznam chatu ze středy 18. prosince 2013
DAYD: „Jak se dá alopecie léčit a rychle diagnostikovat?“
MUDr. Anna Maršáková: „Dobrý den, děkuji Vám za Vaši otázku. Alopecie je široký pojem, má mnoho příčin. Nejdůležitější roli v diagnostice hraje samozřejmě klinický obraz. Pokud je nález nejednoznačný, provádíme další vyšetření, at již laboratorní odběry, či histologické vyšetření vzorku z postižené tkáně.“
Petra Hanáková: „Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych Vás poprosit o radu. Mám 5-ti měsíční miminko, které plně kojím a nyní mě začaly vypadávat vlasy. Bojím se aby to nezašlo tak daleko, že bych musela začít řešit nějaké paruky a podobné věci. Nikdy před tím jsem s tímto problém neměla. Mohla by jste mi doporučit, co mohu udělat pro zlepšení, jsou nějaké vitamíny, nebo jiné doplňky? Předem děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Petra Hanáková“
MUDr. Anna Maršáková: „Dobrý den, paní Hanáková, z Vašeho popisu nevím, zda se jedná o výpad vlasů v ložiscích, či pozorujete spíše difuzní prořídnutí ve vlasové části. Výraznější úbytek vlasů po porodu je velmi častým úkazem. Vzhledem k tomu, že kojíte, je třeba s celkovou terapií postupovat opatrně - včetně vitaminových doplňků. Z lokální terapie by u Vás mohla být vhodná např. hyperemizující terapie, kt. způsobí výraznější prokrvení ve kštici a tedy zvýšený přísun živin k vlasu. Lépe by bylo nechat se vyšetřit v nějaké specializované ambulanci. Platí ale, že se stav cca po půl roce velmi často spontánně upraví.“
Michaela: „Dobry den, jaký je prosím "normální" pocet vypadanych vlasů denne? Co je varovný signal pro to, jit k lékaři? Dekuji.“
MUDr. Anna Maršáková: „Dobrý den, udává se, že každý den dochází ke ztrátě cca 100-150 vlasů. Při mytí je to až dvojnásobek. Varovným signálem by bylo, pokud nedochází k růstu nových a ve kštici se tvoří holá místa.“
Silvie Tomšíková: „Dobrý den, asi před 5 lety mi byla diagnostikována alopecie areata. Nikdy před tím jsem o této nemoci nikdy neslyšela. Jednalo se o poststresovou alopecii. Vše se asi do 1/2 roku vrátilo zpět (měla jsem jen 1 ložisko). Je možné, že se nemoc vrátí a jak ji mohu předcházet. Existují nějaké podpůrné kapky nebo léky? Děkuji“
MUDr. Anna Maršáková: „Dobrý den, paní Tomšíková. Alopecia areata je typ nejizvící alopecie vznikající na autoimunitním podkladě. Příčiny nejsou zcela známé. Uvažuje se o genet. predispozici, ale velmi často pozorujeme vznik právě po nějakém stimulu - ve Vaše případě tedy stres, ale dále i těžší onemocnění. U areátní alopecie záleží na věku, kdy se objeví první příznaky. Nepříznivým prognostickým faktorem je vznik v dětství. Vám mohu doporučit vyvarovat se stresových situací a správnou životosprávu. Bohužel ale i tak není jisté, zda v budoucnu vlasy opět nevypadnou. Doporučila bych Vám nyní např. vitaminové doplňky - methionin tbl.“
Růžičková: „Je mi 67 let, 15 let beru prášky na vysoký tlak, přes 7 let léky na cholesterol, nekouřím, alkohol příležitostně, vážím 59 kg. Po umytí vlasů mi vypadá větší množství, při běžném česání od 3-10 vlasů. Štítnou žlázu mám v pořádku. Prosím, doporučte mi nějaký přípravek, který by zamezil většímu vypadávání vlasů. Používám i šampon s kofeinem. Děkuji moc za odpověď.“
MUDr. Anna Maršáková: „Dobrý den, paní Růžičková, děkuji za podrobné informace. Na začátek bych chtěla upozornit, že po umytí je vždy pozorován větší výpadek vlasů. Sampóny s kofeinem jsou rozhodně dobrou volbou. Celkově bych Vám doporučila methinonin tbl.- jedná se o aminokyselinu, která je pro vlasy velmi důležitá. Doporučuji ho používat 2x denně ráno a večer po dobu 2 měsíců a poté vždy měsíční pauza. Výsledky by měly být vidět i na kvalitě Vašich nehtů.“
Marcela L: „Dobrý den paní doktorko moc prosím za odpověď. Je mi 40 let a celý život řeším vypadávání vlasů. Veškeré krevní testy mám v pořádku, hlídám si to ,jsem laborantka na hematologii. Léčila jsem se methioninem ,skoro rok a neocapilem tinkturou. Bylo mi řečeno na specializovaném pracovišti v Praze, že vzhledem k tomu ,že mám Bechtěrevovu chorobu vypadávaní vlasů nelze vyléčit. Prý tato diagnoza s tím souvisí. Nyní jsem po porodu 4 měsíce, kojím a vypadávání se samozřejmě zhoršilo. Je šance nějak můj problém vyřešit. Samozřejmě až přestanu kojit. Moc děkuji Lalová M“
MUDr. Anna Maršáková: „Dobrý den, paní Marcelo. Bohužel zvýšený úbytek vlasů je u chronických onemocnění velmi častým doprovodným jevem, rovněž u i žen po porodu. Pokud jste nepozorovala žádné zlepšení po terapii, kt. popisujete, doporučila bych Vám zkusit např. ošetření vlasové pokožky při mezoterapii - pomocí drobných jehliček je k vlasové cibulce vpravován koktejl vitaminů a růstových faktorů. Nadále bych ale pokračovala s mehtioninem, kdy při jeho užívání ale musíte dělat přestávky, neboť si tělo pak může vytvořit návyk.“
Treterová Hedvika: „Dobrý den, mám osmiletého syna, který má diagnostikovanou ložiskovou alopecii, nejprve měl jedno ložisko a ted již podruhé mu vypadaly všechny vlásky, chodíme na fototerapii, na kterou poprvé dobře reagoval, nyní od září má vlásky pryč a začínají mu pomale růst, ale jen v ložiscích. Velká místa jsou stále holá.Má provedeny všechny vyšetření včetně psychologického vše je v pořádku. Obrátila jsem se už i na čínskou medicínu. Chtěla bych poradit co dál. Děkuji“
MUDr. Anna Maršáková: „Dobrý den, paní Treterová, děkuji Vám za dotaz. Ve Vašem případě je nepříznivým faktorem, že onemocnění vzniklo v tak časném věku. Často se pozoruje progrese do totální, či univerzální formy alopecie. Proto je nyní důležité dbát na správnou životosprávu a vyhýbat se zátěžovým situacím, které mohou organismus oslabovat a způsobit tak další výpadek. Jestliže již nyní na světloléčbu nereagujete, doporučila bych Vám pokračovat s hyperemizující terapií.“
Michaela: „Dobrý den, jakým způsobem se může pacient k Vám m objednat ? Děkuji!“
MUDr. Anna Maršáková: „Dobrý den, na stránkách FN Královské Vinohrady je kontakt na naše pracoviště - telefon, či email. Vlasovou problematikou se na naší klinice zabývá více lékařů, proto záleží jen na Vás, koho zvolíte.“
Erika Lindušková: „Dobrý den paní doktorko, delší dobu mne trápí nadměrné padání vlasů. Kožní lékař mi odebral krev...vše v pořádku, gynekolog odebral krev n hladinu hormonů...vše v pořádku. Často mám pocit, že mne pokožka na vrchní části hlavy bolí, jakoby co celodenním nošení utaženého culíku...který ovšem nenosím. Můžete mi poradit kam si mám zajít, aby se mi dostalo pomoci a hlubšího řešení problému? Na internetu je spousta klinik, ale nemám zkušenosti. Předem děkuji“
MUDr. Anna Maršáková: „Dobrý den, paní Lindušková, z toho co popisujete, nelze zjistit, jaké všechny laboratorní hodnoty byly zjišťovány, kromě hormonálního profilu cestou gynekologie. Můžete se ke konzultaci a dovyšetření objednat na naší kliniku - Dermatovenerologická klinika FN Královské Vinohrady v Praze.“
Pavlína: „dobrý den, co sama můžu udělat pro to, aby vlasy co nejméně padaly? Jakou doporučujete kosmetiku a co vlasové vody? děkuji“
MUDr. Anna Maršáková: „Dobrý den, na podporu růstu vlasů bych Vám doporučila vitaminové doplňky, hlavní význam má methionin, železo, zinek. Nejdůležtější je ale správná životospráva. Z kosmetiky pozoruji dobré výsledky u šampónů, či tonik s kofeinem.“
Věra: „Dobrý den,paní doktorko.Je mi šedesát a mám moc prořídlé vlasy na vršku hlavy.Zkoušela jsem všechny možné vlasové přípravky,potom jsem vystřídala několik kožních lékařů a stále nic.Jenom mi zjistili sníženou funkci štítné žlázy.Jinak nic.Dá se ještě něco dělat? Děkuji.“
MUDr. Anna Maršáková: „Dobrý den, paní Věro, z toho co popisujete se může jednat nejspíše o androgenetickou alopecii. Toto onemocnění se nedá zcela vyléčit, ale při důsledné terapii je možné postupující řídnutí vlasů mírnit. Vy popisujete i hypofunkci štítné žlázy, kt. může mít nemalý vliv na ztrátu vlasů. Nevím, jaké přípravky jste přesně užívala, ale ve Vašem případě by byly vhodné lokální přípravky s minoxidilem a celkově vitaminové doplňky na podporu růstu vlasů.“
Lenka: „Krásný den paní doktorko,mám dotaz ohledně mého syna,už několik let se léčí na Alopecii a poslední diagnóza byla označena jako Totalis,což je nejhorší fáze.Jeho věk je 13 let a já už nemedikuji,jelikož není lék na dle kožní lékařky,který by zlepšil situaci.V nemocnici mi nabízeli jako pokus léčbu Kortikosteroidy a já raději odmítla z důvodu toho věku a následků.Dnes je už ve fázi,že na temeni hlavy je asi 2 cm kolečko,kde neustále přistřihnu 4 vlásky a nemá obočí a pomalu ztrácí řasy.Je nějaké řešení,jelikož je ho věk má vliv i na větší stres ze školy,jelikož je jiný než děti kolem.Maskujeme jeho chorobu šátkem, na obočí to jde ale bohužel vidět.Mám ještě šanci,že někdy budu mít zase syna,který měl po narození krásné a husté vlásky a nikdy se nezeptá,kdy mu už konečně narostou??Děkuji moc za reakci.“
MUDr. Anna Maršáková: „Dobrý den, paní Lenko, z toho co popisujete se tedy jedná o totální formu areátní alopecie. Pokud onemocnění začalo již v tak brzkém věku, není prognóza pro úpravu stavu příznivá. Spíše než imunosupresivní terapii s kortikoidy bych doporučila fototerapii s UVA, či hyperemizující terapii dusíkem, po kt. jsou příznivé výsledky. Problematika v obočí lze řešit tetováží.“
Marie Novotná: „Dobrý den paní doktorko! Právě v těchto týdnech řeším problém nadměrného vypadávání vlasů Není jen sem tam nějaký vlas, ale jsou to plné hrsti. Beru 1/2 roku prednison, 3 měsíce 60 mg, teď už jen 5 mg (léčba myopatie - je mi 70 let). Je možné, že se jedná o vedlejší účinek tohoto léku? V lékárně mi poradili Biosil, ale ten už beru několik měsíců. A zrovna dnes se moje kadeřniceč zhrozila co mi ubylo vlasů a jak se zhoršila i kvalita. Budu ráda, když mi budete moci poradit. Děkuji M. Novotná“
MUDr. Anna Maršáková: „Dobrý den, paní Novotná, ve Vašem případě může být hlavní příčinou zvýšeného úbytku vlasů spíše přidružené chronické onemocnění. Prednison je lék s imunosupresivním účinkem a samozřejmě, že je to jistá zátěž pro organismus. Doporučila bych Vám zahájit i nějakou lokální terapii.“
Marie Mrňávková: „Dobrý den, u mé novorozené dcery vyjádřili doktoři podezření na alopecii, nemá vlásky ani řasy. Na co se mám připravit a jak lze tuto nemoc u takhle malého dítěte léčit?“
MUDr. Anna Maršáková: „Dobrý den, paní Mrňávková, vznik v tak časném věku je nepříznivým faktorem. Do budoucna bych Vám doporučila pravidelné kontroly a sledování stavu, včetně celkového vyšetření. Nyní nedoporučuji dělat časné závěry.“