Chat

Právní poradna: „vydržení“

Mgr. Ing. Jan Fišer

Záznam chatu ze středy 4. prosince 2013

Grainsofs: „Víte jak se vydržení řekne latinsky?“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, vydržení se latinsky řekne usucapio.“

Grainsofs: „Jak je dobře ošetřeno vydržení v českém právu?“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, v současném občanském zákoníku je vydržení upraveno pouze velmi stručně v jednom paragrafu. V novém občanském zákoníku je vydržení upraveno mnohem podrobněji, včetně nového institutu mimořádného vydržení.“

Pavel Jílek: „Je možné vydržet nemovitost? Jak se prokazuje vydržení u Katastr. úřadu nebo u soudu? Jsou změny ve vydržení nemovitosti podle nového Občanského zákoníku?“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, ano, vydržet nemovitost je možné. Prokazuje se, že došlo ke splnění všech zákonných podmínek vydržení. V novém občanském zákoníku je vydržení upraveno mnohem podrobněji. Nový je institut mimořádného vydržení.“

pí.Alena: „Dobrý den. Jak máme s manželem postupovat, když jsme po 10-ti lketech zjistili, že pozemek který jsme užívali není náš. Při prodeji nám bývalý majitel neřekl pravdu.(byl to kamarád a veřili jsme mu). Jedná se o sypanou část hráze bývalého rybníka. Nyní město nám chce pozemek prodat za cenu stavebních parcel. Jak máme postupovat. Máme mapu z roku 1947 kde ale je tento pozemek vyznačen tak že patří k našemu pozemku.Nevím jestli je to jasně napsané. Děkuji za odpověď.“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, pokud jste pozemek 10 let oprávněně drželi a byli v dobré víře, že je váš, došlo k jeho vydržení. Ovšem bude potřeba posoudit, zda opravdu byly splněny všechny podmínky vydržení. Doporučuji vám se obrátit na právníka, který by váš případ posoudil ve všech souvislostech.“

Fürbacherová: „dobrý den, užívám pozemek 38 let. Letos majitel, který pozemek dostal v restituci prodal obci a obec mi ho nechce prodat. Vztahuje se na to vydržení? Děkuji JF“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, bude nutné posoudit, na základě jakého právního důvodu pozemek užíváte. Pokud Vám majitel pouze z dobré vůle umožnil pozemek užívat, nedošlo k vydržení.“

Knypl Jaroslav: „25 let užíváme 50 m cesty jiného majitele,který to nechce prodat. Nevadí mu užívání zdarma. Nemovitost je neprodejná, protože není oficielní cesta. Může být uplatněno vydržení?“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, o vydržení v tomto případě nejde, neboť víte, že cesta není vaše a že ji užíváte pouze na základě svolení vlastníka.“

Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Rodiče mají rodinný dům, vjezd (příjezdová cesta) je však na jiném pozemku, tento vjezd užíváme od začátku. CHtěla bych se zeptat zda u tohoto pozemku již došlo k vydržení a pozemek vlastní rodiče? A druhá otázka. Zda když rodiče přepíšou dům na mne jestli toto vydržení trvá pořád? Děkuji za odpověď. Jana“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, i v tomto případě bude nutné posoudit na základě jakého právního důvodu rodiče cestu užívají, viz předchozí odpovědi. Pokud rodiče řádně vydrželi vlastnické právo, převedou na Vás přímo vlastnictví. Pokud by ještě neuplynula vydržecí doba, započítala by se Vám do vydržecí doby i doba oprávněné držby Vašich rodičů.“

Jana B.: „Dobrý den. Ráda bych se zeptala jestli se na mě vztahuje možnost vydržení pozemku. Jde o to, že jsem před 4 lety dostala darem RD po rodičích. Až zhruba před půl rokem jsem zjistila, že polovina tohoto RD je na pozemku, který patří Magistrátu hl.m. Prahy ve správě naší Městské části. Druhá polovina domu je na pozemku v mém vlastnictví. Dům byl dostavován a na tuto dostavbu, která právě zasahuje na pozemek magistrátu, byla vydána kolaudace již v roce 1972. Vyvolali jsme jednání na naší Městské části a tam padl návrh, že si máme pozemek (je uprostřed zástavby nepřístupný) odkoupit za cenu dle cenové mapy tj. 4.500,- Kč za m2. Předem moc děkuji za informace“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, bude nutné posoudit, zda došlo k vydržení vlastnického práva již v minulosti - po roce 1972, tedy jak došlo k tomu, že je polovina domu postavena na cizím pozemku.“

Majka: „Dobrý den, sestra má pozemek, který užívá po ústní domluvě soused jako oplocenou pastvu pro ovce už asi 10 let. Je možné o pozemek přijít? Děkuji“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, sestra o pozemek nepřijde, neboť soused ví, že pozemek patří Vaší sestře a ne jemu.“

Jiří Batík: „Je možné, aby stát jako majitel pozemku souhlasil s jeho vydržením pro soukromou osobu, Která jej neoprávněně užívá asi 20 let? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, vydržení je objektivní stav, který nastává bez souhlasu původního vlastníka. Stát pouze může uznat, že k vydržení došlo, jinak bude nutné, aby o vydržení rozhodl soud.“

Jarmila Hánová: „Dobrý den, co znamená mimořádné vydržení? Děkuji Jarmila H.“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, mimořádné vydržení je termín nového občanského zákoníku. Při mimořádném vydržení se neprokazuje právní důvod, užívání dané věci, což je vyváženo tím, že vydržecí doba je dvojnásobná. Cílem je sjednotit dlouhodobý faktický stav, o kterém již nikdo neví, jak vznikl, se stavem právním.“

Emil: „Dobrý den, jak je možno se účinně bránit dlouhodobému (více než 10clet) užívání zahrad a polí ve vlastnictví státu (majetek církve) nebo obce? Děkuji“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, pokud již po 10 letech došlo k vydržení, stal se vydržitel novým vlastníkem a již mu nelze bránit v užívání. Pokud k vydržení nedošlo, doporučuji rušitele upozornit, že ruší cizí vlastnictví a nepomůže-li to, podat žalobu k soudu.“

Podroužková Olga: „dobrý den několik let se staráme o takovou malou stráňku před naším pozemkem která patří obci týká se vydržení i na majetek obce děkuji za odpověď 0lga“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, pokud víte, že stráň patří obci, nemůžete ji vydržet. Viz odpovědi výše.“

eva barcalova: „kolem našeho našeho domu vede příjezdová cesta o kterou se staráme sami v zimě snih v letě udržba po deštich od r 1981 děkuji za odpověd“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, pokud víte, že pozemek není Váš, k vydržení nemůže dojít. Pokud jej však užíváte jako vlastník neboť máte za to, že je Váš, mohlo dojít k vydržení.“

Barbora: „Dobrý den, pane magistře, ráda bych se zeptala, zda se vydržení vztahuje i na pozemek, pokud soused neoprávněně stojí společnou garáží na našem pozemku, která byla postavena v minulosti za původního vlastníka, navíc ji ještě pronajímá. Může zde dojít k vydržení? Děkuji Vám předem.“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, bude potřeba posoudit, proč byla garáž postavena na Vašem pozemku. Pokud soused ví nebo musí vědět, že mu pozemek nepatří, nemohlo dojít k vydržení vlastnického práva.“

zamlarova.v: „Prosim mam pravo na pozemek metr pred domem o ktery se 32 let staram a je mesta,cca 30metru ctveracnych,dekuji“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, víte-li, že pozemek není Váš a jen se o něj dobrovolně staráte, nemůžete ho vydržet.“

Milan: „Dobrý den. Před rodinným domem obhospodařujeme formou předzahrádky pozemek, který vlastní obec. Lze i tento pozemek podle nového OZ vydržet? Pokud ano ,za jakých podmínek? Děkuji za odpověď. Milan Široký“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, vydržení není možné, viz odpověď výše.“

Alena: „Dobrý den, před 15 lety jsme koupili dům s oplocenou zahradou, kde plot byl těsně u rybníka. Při stavbě nového plotu nás místní úřad upozornil, že starý plot byl 4m podle mapy už v území rybníka. Staré oplocení tam stálo několik desítek let a nikomu to nevadilo, ani nás neupozornili při koupi.(Vím, že jsme si toho měli všimnout sami). Je možné použít v tomto případě institut vydržení podle nového zákoníku? Děkuji za odpověď, Alena“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, k vydržení mohlo dojít. Bude však potřeba posoudit, zda jste při koupi mohli vědět, že plot stojí mimo váš pozemek - např. zda byla taková věc zjistitelná z katastrální mapy.“

Milan Široký: „Ještě k tomu mému dotazu o předzahrádce. O tom, že pozemek vlastní obec, jsem se dozvěděl teprve nyní. Dosud jsem byl přesvědčen, že patří k domku. Děkuji.“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Pokud jste byl přesvědčen, že pozemek patří Vám, je vydržení možné. Záleží však na tom, jak jste dříve dospěl k závěru, že je předzahrádka Vaše.“

Šmídová Jana: „Vážený pane inženýre, prosím Vás o radu, co dělat. Chtěla jsem převést na své jméno garáž, kterou moje maminka koupila před 20-ti let od souseda, který již nežije, ale nikdo z nich to na katastru nenechal přepsat. Platili pouze daň z nemovitosti. Bohužel, jsem s hrůzou zjistila, že na katastru je zapsaný úplně někdo jiný, který tu bydlel asi před 50-ti lety a nepatřila vlastně ani našemu sousedu a nemůžeme ji ani prodat. Nevím co teď dělat a jestli do toho nějak zasahovat, když se o garáž přes 40 let nikdo nestaral a do ničeho se nepouštět a využívat ji jako dosud? Nerada bych se dostala do nějakých problémů se zákonem.“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, doporučuji Vám se obrátit na právníka, neboť bude potřeba posoudit obsah smlouvy, kterou Vaše maminka garáž koupila. A patrně i to, zda byl soused opravdu vlastníkem či nikoliv.“

Endrštová Jindřiška: „Jsem vlastníkem pole 1,5ha,které je v nájmu zem.společnosti asi před 13lety na hranici pozemku vystavěla sousední vesnice vodojem a vyjezdili cestu přes můj pozemek,kterou dosud využívají všichni koho napadne jako přístupovou cestu do lesa/stahování dřeva,houbaření,vožení materiálu k vodojemu/Na ústní jednání se starostou obce arogantní jednání,že oni to nepotřebují,ale fakticky ji používají stále-jak se mohu bránit a nedojde k vydržení?Děkuji za odpověď JE“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, k vydržení nedošlo, protože nikdo z osob, které ji užívají, patrně nemají za to, že jim cesta patří. Mohla však vzniknout veřejná účelová pozemní komunikace podle zákona o pozemních komunikacích na Vašem pozemku.“

Lucie: „Dobrý den omlouvám se že můj dotaz je úplně mimo téma ale přítel zrovna řeší nelehkou sitauci.Chtěl investovat,byla schuzka,smlouva se podepsala a měl poslat provizi 28 000 a jelikož se nám to nezdálo tak to chtěl zrušit ,od podpisu smlouvy uběhlo 7 dní a chtěji po něm i přesto peníze .Má člověk právo na odstoupení od smlouvy ?“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, záleží, o jakou smlouvu se jedná a rovněž také kde byla uzavřena.“

Pavlína Lochová: „Dobrý den, prosila bych poradit Prosím. Před skoro osmi lety jsme koupili dům a následně jsme zjistili, že přilehlá zahrada (cca 200m2) má jiné majitele, již 30let po smrti, otevřeli jsme dědické řízení, které bylo před 6ti lety ukončeno se 13 dědici a od té doby se nic neděje a nikdo se neozval ani nás nekonaktoval. Je možno po nějaké době také nárokovat vydržení? Děkuji“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, o vydržení se nejedná. Můžete kontaktovat dědice pozemku a pokusit se pozemek od nich odkoupit.“

Mgr.Lounová: „Může stát vydržet pozemek, který nechcete prodat pro veřejně prospěšnou stavbu??Děkuji“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, nemůže. Za splnění podmínek ho však může vyvlastnit.“

Ilona: „Dobrý den, můj dotaz není zrovna k tématu, ale i tak Vás poprosím o radu. Před dvěma lety jsem půjčila kamarádce 20 000 Kč, s tím, že mi to měla začít po třech měsících splácet. Dodnes mi však nevrátila ani korunu a bohužel jsme nesepsali ani žádnou smlouvu, protože jsem si myslela, že se jí dá důvěřovat. Mám ještě nějakou šanci peníze dostat zpět? Např. kdyby mi byla ochotna podepsat nějakou dodatečnou smlouvu, která by byla sepsána dle zákona a byly v ní uvedeny i sankce v případě neplacení, musela by se touto smlouvou řídit? Nebo jak jinak z ní peníze dostat? Děkuji“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, pokud máte svědky, kteří dosvědčí, že jste peníze půjčila, můžete kamarádku žalovat na zaplacení půjčené částky. Kamarádka také může písemně uznat existenci dluhu a zavázet k zaplacení.“

Dáša: „Dobrý den, v r.1993 jsme koupili od rodičů domek, po čase jsme zjistili, že naši předci zastavěli 30m obecního pozemku(přístavbou koupely a zděné kůlny).Máme tedy část nemovitosti na pozemku města. Na náš požadavek o odkoupení dodnes nereagovali(asi 15 let). Co můžeme udělat, eventuálně jak požádat o přepis v katastru? Díky.“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, podle nového občanského zákoníku se bude jednat o přestavek. Bude možné nabýt vlastnictví pozemku pod přestavkem oproti zaplacení náhrady vlastníkovi pozemku.“

Zdenka H.: „Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda by mohlo dojít k vydžení nemovité věci během probíhajícího soudního řizení o daný pozemek? V roce 2014 bude zahájeno soudní řízení o pozemek s plotem (9m2), o který se již 8 let staráme a nyní se geodetickým měřením zjistilo, že náš plot je už na pozemku sousedky a ta se nehodlá smírně domluvit o odkupu části pozemku. Když během soudního řizení uplyne 10ti letá lhůta, máme nárok požadovat vyvlastnění? Velice děkuji za odpověď.“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, vzhledem k tomu, že se před uplynutím vydržecí doby vyjasnilo, že nejste vlastníky, nemůžete pozemek vydržet.“

irena: „Dobrý den, soused si vyhloubil studnu v těsné blízkosti našeho pozemku a posunul si plot cca 1m na náš pozemek.Je to skoro 10.let.Máme to řešit již nyní?Chtěla jsem počkat až bude prodávat celou nemovitost,ale po těchto změnách nevím. Se sousedem jsem se nechtěla soudit.Díky Ivana“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, vždy je lepší řešit možné problémy co nejdřív. Upozorněte souseda, že plot je na vašem pozemku. V krajním případě bude potřeba domáhat se odstranění plotu z Vašeho pozemku soudně.“

Zdenka: „Dobrý den, již 8 let máme postavený plot se stavebním povolením. Nyní sousedka zjistila geodetickým zaměřením, že náš plot stojí na jejím pozemku (jde o 9m2). Odmítá se s námi smírně dohodnout na odkupu pozemku. Sdělila nám, že v roce 2014 to hodlá řešit soudně. Mǔže dojít k vyvlastnění po 10ti letech i v průběhu soudního řízení?“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, k vydržení nedojde, protože již dnes (tj. před uplynutím vydržecí doby) víte, že vlastníkem pozemku je sousedka.“

Alena: „Ještě k mému předchozímu dotazu. Píšete, že: Bude však potřeba posoudit, zda jste při koupi mohli vědět, že plot stojí mimo váš pozemek - např. zda byla taková věc zjistitelná z katastrální mapy. To samozřejmě možné bylo, jen nás to nenapadlo, protože 4m rozdílu na mapě se na první pohled nezjistí. Takže jít do sporu je podle Vaší odpovědi asi zbytečné. Chápu to správně? Děkuji za další odpověď. Alena“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Kromě katastrální mapy musí být posouzen i obsah smlouvy. Soudit se o 4 m pozemku, pokud pro vás nejsou zásadní, je však obecně dosti neekonomické.“

Petra: „Dobrý den, máme před domem malou předzahrádku, kterou jsme léta udržovali. Na zahrádku navazuje přilehlý chodník. Spolu s rekonstrukcí domu jsme se rozhodli udělat ze zahrádky parkovací stání a při vyřizování formalit jsme zjistili, že část tohoto pozemku patří městu. Do té doby jsme to netušili a o zahrádku se starali jako celek. Podle zástupců města bychom měli jednat o odkoupení pozemku, příp. půjčce či nájmu. V případě odkoupení, mělo by město nějak zohlednit léta, kdy jsme se o pozemek starali? Mohl by se i v tomto případě použít institut vydržení? Děkuji“

Mgr. Ing. Jan Fišer: „Dobrý den, je možné, že k vydržení došlo.“