Chat

Roman Mikluš
Úrazy na veřejných místech
Záznam chatu z pátku 1. listopadu 2013
dm: „Jaké jsou možnosti pojištění v ČR proti úrazům na veř. místech?“
Roman Mikluš: „Dobrý den, vaše otázka směřuje na komerční úrazové pojištění. Nabídka je jistě velmi široká, vždy je dobré předem důkladně prosudovat pojistné podmínky a míru spoluúčasti a případného plnění pojišťovny. Ale je dobré vědět, že může vzniknout nárok na finanční odškodnění škody na zdraví, způsobené porušením zodpovědnosti ze strany vlastníka veřejné komunikace. Vlastníci komunikací jsou většinou pro tyto případy speciálně pojištěni.“
dm: „Je vysoká latence, že lidé skrývají a neinformují o svých úrazech na veř. místech?“
Roman Mikluš: „Nemyslím si, že by lidé neinformovali o úrazech na veřejných místech. Spíše jim chybí potřebné informace a povědomí, na co všechno mohou mít nárok v případě úrazu na veřejném místě. Kdo je za to zopovědny a jak postupovat, případně na koho se obrátit, aby mu pomohl celé zařídit.“
dm: „Jak dobrá je vymahatelnost práva v případě úrazů na veř. místě - místech - v ČR?“
Roman Mikluš: „Otázkou je spíše ochota vlastníků veřejných míst tedy měst a obcí, potažmo jejich pojišťoven, plnit. Pojišťovny mají obecně tendenci plnění odmítat. Co se týče soudního vymáhání, vše záleží na množství důkazů, které je člověk schopen předložit a samozřejmě na prokázání souvislosti mezi stavem daného místa a vznikem úrazu, potažmo, zda vlastník místa udělal maximum proto, aby k úrazům nedošlo. Většinou, ale uspějí právě občané při kvalitním právním zastoupení. Obecně tedy mohu říci, že příslušná legislativa tady je a lze se domoci svých práv a opodstatněných finančních nároků na odškodnění.“
dm: „Jaký znáte nejkurioznější úraz na veř. místě v ČR a zahraničí?“
Roman Mikluš: „Kuriozních úrazů je dnes plný internet, bohužel. Ty úrazy jsou spíše smutné a často zbytečné. Když někdo večer spadne do neoznačeného výkopu stavební firmou, tak je to velká nezodpovědnost. Nebo spadlý ztrouchnivělý strom, zrovna když prochází chodec po přilehlém chodníku. Asi ten strom měl být včas odstraněn, aby k této tragédii vůbec nedošlo.“
Věra: „Dobrý den v 19.2.2012 jsem spadla v prostoru autobusové zastávky,ktetý je majetkem města.Při této události jsem si zlomila pravou paži v krčku.Toto zranění si vyžádalo 4měsíce léčení.Příčina pádu byla souvislá vrstva ledu.Měla jsem i svědkyně,kolegyně z práce.Když jsem pak po vyléčení žádala odškodné po městě,zamítli to.Prostor prý byl posypán technickymi službami.Dá se proti takovému vyádření bránit,když vím,že to posypané nebylo?Jinak bych neuklouzla děkuji za odpověď“
Roman Mikluš: „Dobrý den, toto je typický přístup obcí. Snaha se vyvinit, aby vám nemuseli uhradit škodu. Zde mohu doporučit obrátit se na právníka, nebo ještě lépe na moderní firmu, která takovou službu poskytuje bez nutnosti platit služby advokáta předem. Dnes již na tyto případy nemusíte být sama a můžete dostat profesionální pomoc.“
Lenka: „Dobrý den, stal se mi včera úraz na chodníku vedle dětského hřiště. Vyjížděla jsem se synem z hřiště a chodník byl ve špatném stavu. Z kola jsme oba upadli. Jedná se o úraz na veřejném místě?“
Roman Mikluš: „Ano pravděpodobně jedná. Vždy je třeba, aby každý jednotlivý případ posoudil zkušený právník. Máte celou událost zdokumentovanou? Potřeba je mít i svědky, třeba jinou maminku, která také byla přítomna vašemu úrazu.“
Petra: „A jaké výše může náhrada dosáhnout? Co vše můžu požadovat?“
Roman Mikluš: „Škody na zdraví začínají od jednotek tisíc, přes několik desítek tisíc, kdy záleží na závažnosti zranění, délce pracovní neschopnosti a dalších aspektech. Jedná se o bolestné a stížení společenského uplatnění (vystaví ošetřující lékař), Potvrzení o ztrátě na výdělku (vystaví zaměstnavatel), Podnikatelé mohou nárokovat ztrátu na zisku, případě nasmlouvané zakázky, které nemohli realizovat. Dále také náklady spojené s léčení úrazu (regulační poplatky, jízdné do nemocnice, rehabilitace, doplatky za léky...)“
Petra: „Loni v zimě jsem měla nepříjemný úraz, proto mě zajímá, jestli je nějaká zákonná lhůta, po kterou mohu požadovat odškodné?“
Roman Mikluš: „Obecná lhůta pro náhradu škody je 2 roky od způsobení si úrazu, každou věc je ale nutné individuálně posoudit, pokud jste měla úraz minulou zimu, nárok by neměl být promlčen. Podle nového občanského zákoníku, by se tato lhůta měla prodloužit až na 3 roky.“
Venuše Jancsovicsová: „Jak je to s úrazy na chodníku v létě, lze žádat kompenzaci?“
Roman Mikluš: „Dobrý den, s úrazy na chodníku v létě je to stejné jako v zimě. Pokud máte důkyzy a svědky, jak se úraz stal, kdy a kde. Pokud chodník neodpovídal bezpečnému stavu (poškození, nerovnost, tak můžete mít nárok na náhradu celé škody, jak jsem odpovídal v předchozím dotazu. I zde doporučuji odbornou pomoc, specialistů.“
Petra: „Z čeho všeho se skládá odškodnění? Nějaké bolestné?“
Roman Mikluš: „Bolestné a ztížení společenského uplatnění Ztráta na výdělku nebo na zisku firmy pokud podnikáte Výdaje spojené s léčením“
PW: „Dobrý den, úrazy na veřejných místech to jsou jakékoliv úrazy?děkuji za odpověď“
Roman Mikluš: „Ano. Ale vždy je třeba individálně posoudit, jak k danému úrazu došlo. Ne každý úraz zakládá nárok na finanční odškodnění.“
Karolína: „Dobrý deň, mám na Vás dotaz, pojisťovna mi odmietla plnenie, je možné ešte niečo získať? Vopred ďakujem.“
Roman Mikluš: „To, že vás pojišťovna odmítla neznamená, že nemáte nárok na odškodnění. Celý případ by bylo vhodné postoupit specialistům, kteří takový případ nechají posoudit zdarna zkušené advokátní kanceláři.“
Iveta: „Jak zjistím vlastníka chodníku, nebo komunikace ?“
Roman Mikluš: „Za spolehlivý zdroj považuji katastr nemovitostí. Náhled do něj je zdarma, stačí do vyhledávače zadat "nahlížení do kn".“
Jana Horálková: „Dobrý den. Úraz na chodníku se mi stal 23.1.2010. Nemohu se s městem domluvit na odškodnění za úraz a trvalé následky. Město mi tvrdí, že za to může pojišťovna, vyjádření pojišťovny zní, město neuznalo svou vinu, nemůžeme nic dělat. Takže svědci nikoho nezajímají. Úraz se mi stal v 7.00 hodin. Dle vyjádření úklidové firmy byl chodník uklizen v 8.15. Ve vyjádření pojišťovny bylo argumentováno, že byl chodník uklizen ručně a ještě ošetřen posypovým materiálem. To ale vůbec neodpovídá skutečnosti. Člověk se ale ničeho nedomůže. Je nás tady v Čáslavi takových postižených lidí víc. Lze s tím něco dělat? Moc děkuji za odpověď. Jana horálková“
Roman Mikluš: „Dobrý den, toto je typický a velmi smutný případ, jak se k tomu stavejí vlastníci komunikací a následně pojišťovny. Doporučuji si toto nenechat líbit, kontaktujte advokáta v místě bydliště, nebo se obraťte na specializovanou společnost, která za vás převezme rizika, náklady a zbyví vás nutnosti komunikovat jak s pojišťovnou tak městem. Pravděpodobně tento případ bude nutno vyřešit soudní cestou.“
Karolína: „Eště som sa chcela spýtať, čo by ste mi dopuručili v prípadě, že sa mi stane úraz - ako mám postupovať? Ďakujem.“
Roman Mikluš: „1. Zdokumentovat důkladně místo úrazu (fotky, videa) 2. Zaznamenat přesné místo a čas (na minuty přesně) 3. Popsat přesné okolnosti vzniku úrazu 4. Popsat intenzitu sněžení, jaká byla vrstva a zdali byla souvislá pod sněhem, zdali tam chodník nebyl poškozen. 5, Kontakt na svědky 6. I záchranáři, záznam o výjezdu záchranné služby je důkaz Pro vyčíslení náhrady škody budete potřebovat: Posudek o bolestném a ztížení společenského uplatnění Potvrzení o ztrátě na výdělku Účtenky od výdajů souvisejících s léčením“