Chat

Petr Ludwig
Záznam chatu z úterý 3. září 2013
DAYD: „Čím je způsobena prokrastinace?“
Petr Ludwig: „Nejrozsáhlejší studie v oblasti prokrastinace ukázala, že hlavní příčina našeho chorobného odkládání je způsobená ztrátou takzvané seberegulace - naší dovednosti poručit si a poslechnout se. Často poroučí naše část mozku, která je odpovědná za rozum, ale neposlouchá ta, která je odpovědná za emoce. Seberegulace je zjednodušeně o dovednosti odolat pokušením a také o tom umět opustit naši komfortní zónu a udělat vědomě něco nepříjemného.“
DAYD: „Prokrastinace souvisí s abulii?“
Petr Ludwig: „Ano, abulie, nebo-li nedostatek vůle, je v přímé souvislosti s prokrastinací. Metody boje s prokrastinací jsou postaveny právě na tom, že naše vůle funguje podobně jako svaly. Pokud si představíte člověka, který nemá vytrénované svaly a začne chodit do posilovny, trénuje, tak pomalu, postupem času, bude svaly mít. Obdobně je na tom i ten největší prokrastinátor. Pokud začne vědomě trénovat tak, aby si vycvičil vůli, postupem času se bude stávat více odolným proti prokrastinování.“
DAYD: „Trpí prokrastinací spíše ženy nebo muži? A jaký věk nejčastěji má prokrastinaci?“
Petr Ludwig: „Obecným trendem je, že míra prokrastinace roste napříč populací a dotýká se tedy všech lidí. Není například významný rozdíl mezi pohlavími. Ohledně věku je nejvíce viditelná prokrastinace u studentů, kteří místo učení sledují seriály a tráví desítky hodin na sociálních sítích jako je Facebook. Ještě závažnější je ale prokrastinace na pracovištích, která v posledních letech také výrazně roste. Lidé odkládají úkoly, vyřizování e-mailů nebo třeba podání daňového přiznání. Prokrastinují však i lidé v důchodovém věku, kdy raději sledují velký počet seriálů denně, než aby dělali smysluplnější věci, například něco pro svoje zdraví.“
DAYD: „Prokrastinace je psychiatrická nemoc?“
Petr Ludwig: „Prokrastinace je spíše než nemoc zlozvyk, podobně jako třeba kousání nehtů. Je to zvyk, který máme naučený, ale člověk se ho může přeučit a prokrastinace se dá porazit. Když vezmeme člověka, který má s chorobným odkládáním problém, může pomalu po krocích posilovat vůli, a protože trénink vůle funguje obdobně jako trénink svalů, tak u sebe nakonec může prokrastinaci výrazně eliminovat.“
Prokrastinator: „Dobry den, nejsem schopen dopsat disertacku. Uz jsem nekolikrat "uhadal" prodlouzeni terminu. Co s tim? Diky“
Petr Ludwig: „Já jsem třeba knížku psal stylem, že jsem si řekl, že každý den napíšu jen dva odstavce textu. Pokud si velký a nepříjemný úkol dokážeme rozdělit, tak naše averze klesá a díky tomu klesá i prokrastinace. Má rada je zkusit něco podobného. Snížit si laťku a zkusit udělat malý krok kupředu každý den.“
studentka VSE: „Existují nějaké znaky prokrastinace, které je možné vypozorovat co nejdříve a tím pádem se prokrastinaci vyvarovat???“
Petr Ludwig: „Ano. Náš mozek má tendenci hledat si výmluvy. Pokud ho zarazíme hned v začátku, vstaneme a začneme něco dělat, tak míra naší prokrastinace jde dolů. Podobně jako ráno, místo odložení budíku je potřeba co nejdříve vstát. Pokud mozku dáme prostor, vymyslí, proč si zrovna dneska přispat.“
Regína Šípová: „Dobrý den, kde bych mohla o tématu prokrastinace najít dle vašeho názoru nejkvalitnější informace? Hovořil jste o univerzitách ve Stanfordu aj. Konkrétně prokrastinace odpočinku je dle mého názoru velmi zajímavé a aktuální téma. Ráda bych se o něm dozvěděla více. Pokud by texty byly v angličtině nebo němčině není to pro mě problém. Děkuji za odpověď.“
Petr Ludwig: „Ve své knize Konec prokrastinace (www.konec-prokrastinace.cz) mám na konci seznam asi stovky zdrojů a výzkuků, na kterých je kniha postavena. Většina kvalitních zdrojů je v drtivé většině v angličtině. K tomu odpočinku - dobrý seznam zdrojů je také na anglické Wikipedii pod heslem "sleep".“
Honza: „Jak se dneska máte?“
Petr Ludwig: „Dobře, místo práce prokrastinuji na chatu :)“
katus: „mam problem s odkladanim ukolu. uz jsem v uzavrenem kruhu ukol-odlozeni-tlak-vycitky a jsem velmi pomala, unavena a neefektivni. potrebuji zmenu. doporucite mi, prosim, literaturu ci odbornou pomoc (brno a okoli) dekuji navrátilová“
Petr Ludwig: „Popisujete přesně začarovaný kruh prokrastinace (viz.: https://sphotos-a-cdg.xx.fbcdn.net/hphotos-frc1/481101_599036543444697_611126467_n.png). Jako první krok bych doporučil podívat se do mé knihy Konec prokrastinace, tuhle smyčku tam přesně řeším. Odbornou pomoc také nabízí Adiktologická ambulance při UK (http://poradna.adiktologie.cz/).“
Jana: „Jak konkrétně vypadá trenink posilování vůle a jak k tomu donutit někoho jiného?“
Petr Ludwig: „K budování návyků poslouží jednoduchá metoda - takzvaný buzer–lístek. Sepište si činnosti, které chcete dělat, třeba cvičit, zdravě jíst nebo více číst, a každý den kontrolujte jejich plnění. Získáte tak i podrobný zpětný přehled o plnění úkolů. S každým návykem, který se nám daří dělat, naše vůle sílí.“
Silvie: „Dobrý den, dá se s prokrastinací bojovat vlastními silami, nebo je lepší navštívit odborníka, případně doporučil by jste nějakou literaturu k tématu, Děkuji“
Petr Ludwig: „Ve většině případů funguje svépomoc. Zkuste například mojí knihu Konec prokrastinace (http://www.konec-prokrastinace.cz/), která nabízí několik praktických metod, které můžete proti prokrastinaci používat každý den. Hodně zdaru a síly, uvidíte, že to půjde.“
Adriana: „Dobrý den,můj manžel má problém s prokrastinací v každodenním životě. Jak ve volných chvílích,tak v práci. Dokonce se snaží naplánovat si den,rozepíše si úkoly na papír. Ale ve finále stejně odkládá a odkládá. Pořád nestíhá. Co s tím?“
Petr Ludwig: „Nabízí se doporučit, ať si přečte právě knihu Konec prokrastinace, která mu pomůže prokrastinaci pochopit a zároveň dává návody jak s ní bojovat.“
Monika: „Dobrý den, můžete mi udělat nástin, zda je má prokrastinace vážná či jen špatně hospodařím s časem..-) děkuji Monika pečuji 24 hodin o starého člověka nemohoucího, vařím, uklízím a u toho pracuji pro dvě redakce, takže jsem vytížená celodenně, stíhám přesto odkládat povinnosti, přesně jak jste říkal, emaily, kreativní redakční činnost atd.“
Petr Ludwig: „Každý někdy odkládáme. Problém přichází v případě, že začneme odkládat věci podstatné a když naše výčitky a negativní emoce překročí rozumnou míru. Podle toho, co píšete tak, na mě jako typický prokrastinátor nepůsobíte.“
Daniela: „Dobrý den, jsem ráda, že je tahle "diagnóza" popsaná, protože se v začarovaném kruhu taky pohybuji.Někdy se mi podaří všechno vyřešit, ovšem zpravidla se to zase vrátí, a začínám znova. Zajímalo by mě jak jste se k tomu konkrétně dostal a jaké máte vzdělání. děkuji“
Petr Ludwig: „Během studií jsem začal podnikat. Společně s kolegy jsme ale řešili naši neefektivitu, odkládání a nerozhodnost. Začali jsme o tom hledat výzkumy a zjistili, že tenhle problém je poměrně dobře popsaný a zmapovaný. Prokrastinace. Postupně jsme si vytvořili praktické nástroje, které mám začaly s prokrastinací pomáhat. Jelikož ty metody pomohly nám, rozhodli jsme se předat je dalším lidem. Tak vznikl GrowJOB institute. Začali jsme dělat školení na univerzitách a ve firmách. Postupně jsme nasbírali dostatek podkladů i k napsání knihy - Konec prokrastinace. Jinak jsem vzděláním inženýr, studoval jsem informatiku a také práva. Dnes se však člověk nejkvalitnějším informacím dostane on-line, například přes projekty jako je Coursera (https://www.coursera.org/).“
Marie: „Dobrý den, asi měsíc jsm odkládala návšěvu lékařky, když jsem za ní přišla, odložila moji léčbu na pozdjší dobu. K odbornému lékaři ale potřebuji její doporučení. Nevím, jak budu v Grand kaňonu skákat o jedné noze (za 2 týdny).“
Petr Ludwig: „Pokud neměl váš lékař k odkládání vaší léčby důvod, doporučil bych změnit lékaře :)“
Anna Doušová: „Dobrý den,neviděla jsem pořad od začátku, nevím tedy jestli jste o tom nemluvili v úvodu. Je možné navštěvovat nějaký "kurz", koučink, nebo terapie jak se zbavit tohoto zlozvyku? Mám syna(23) a myslím, že sám, bez nějakého vedení se k aktivitě "nedokope". Děkuji za odpověď.“
Petr Ludwig: „Pro studenty děláme bezplatné školení ve spolupráci s českými univerzitami. Doporučil bych jako první krok podívat se také do mé knihy Konec prokrastinace. Mnoho z metod mu může pomoci, aniž by chodil na seminář.“
Eva: „Dobrý den Petře, měl byste nějaký konkrétní typ pro studenty jak se vyhnout prokrastinaci při učení na zkoušky? Díky.“
Petr Ludwig: „To je prokrastinační klasika. Doporučuji rozdělit si učení na menší kousky. Třeba se naučit jednu otázku a pak jít na 5 minut na procházku. Dobrý plán a rozdělení velkých soust na menší je základ. Učit se průběžně také není od věci, ale vím, že do toho naše školství moc nepomáhá - je to spíše nalít, vylít.“
Martina: „Dobrý den. S termínem "prokrastinace" se setkávám poprvé v životě. Je to každopádně velmi zajímavé téma a přinutilo mě k zamyšlení se. Chtěla jsem se zeptat jak moc prokrastinace souvisí s leností :-)“
Petr Ludwig: „Děkuji za dotaz. Prokrastinace není čistá lenost. Lenoch nechce nic dělat a je s tím spokojený. Kouká se na seriály, leží na gauči a bere to jako vrchol svého života. Prokrastinátor chce něco dělat, ale nemůže do toho sám sebe přemluvit. Chce třeba napsat knihu, ale nedokáže začít. A je pro něho problém udělat ty správné kroky. Lenoch ale ani žádné kroky dělat nechce, vyhovuje mu stát na místě. Nebo spíše ležet na místě. :)“
Zuzana: „Dobrý den pane Ludwigu. Právě čtu Vaši knihu Konec prokrastinace a je výborná. Dostala jsem se k úkolu o kterém dost přemýšlím. Mám sepsat seznam svých osobních úspěchů. Zajímalo by mně jak jste v úkolech přišel na ty počty. Ty jste si stanovil sám? Mám dost nízké sebevědomí a sepsat tolik osobních úspěchů je pro mně dost těžké.“
Petr Ludwig: „Děkuji, těší mě, že se vám kniha líbí. K tomu seznamu... Zkuste sepsat i věci, na které jste na sebe hrdá, třeba vlastnosti. Kdybych knihu psal dnes, pojmenoval bych metodu: seznam osobní hrdosti. Můžete psát i drobnosti. Pokud vás nic nenapadá, nevadí. Dopisujte seznam průběžně, uvidíte, že se začně plnit. Hodně zdaru a síly.“
BABI7: „...nemám dotaz...jen pochvalu vám i všem v dnešním celému pořadu-lííííbíííí se mi :))) su babička-skoro 60letý opak prokrastinace,mám 3 děti a od nich 8 vnoučat-20-3,5roků-a spoustu zálib souvisejících(od malování,vaření,budování na našem domečku a krejčování,které mě kdysi živilo a dnes,v mém důchodu "pomáhá a chrání" rozpočty napříč rodinou...a k tomu mám doma 4Olet manžela,který má koníčka i práci-AUTOBUS-JAKO ZAMĚSTNANEC- doma relaxuje-PROKRASTINACÍ !!!!- :)))))) škoda,že není -*SE MNOU DOMA* i kávu a koláč by k sledování dnešního pořadu měl úplně čerstvé..... :)))) zdravím a po 15 letech sledování-gratuluju k výročí-a hodně dobrých pořadů pro všechny,pro které tu jste...... IRENA“
Petr Ludwig: „Děkujeme za napsání tohoto příspěvku a přejeme, ať se Vám daří. Pozdravujte manžela :) Ať mu koláč chutná.“
Daniela: „Děkuji za obsáhlou odpověď,Vaši knížku jsem si objednala už před položením první otázky. Doufám, že se mi podaří vůli posílit. Díky a hodně štěstí.“
Petr Ludwig: „Přeji, ať vám kniha dělá radost a ať vám dodává hodně inspirace a nových podnětů. Hodně zdaru, uvidíte, že to půjde.“
Hanka Roudnice nad Labem: „Chci se zeptat,jestli je nějaká literatura,kde se o prokrastinaci dočíst,může také souviset s depresí,kterou momentálně trpím.Děkuji za odpověď“
Petr Ludwig: „Vztahu prokrastinace a deprese v knize Konec prokrastinace také věnuji. Jsou k tomu ale i další výzkumy, hledejte klíčové slovo - naučená bezmoc.“
MM: „Dobry den, mam vasi knihu Konec prokrastinace a popravde jsem skoncil u prvni kapitoly kde si mam vypracovat osobni vizi, tezko s tim hnu, existuje nejaky osobni mentoring? Pokud ano kolik stoji a kde je mozne ho navstevovat (idealne olomoucky kraj). Dekuji za odpoved“
Petr Ludwig: „Pokud se nemůžete hnout, tak doporučuji část vize přeskočit a vrátit se k ní v budoucnu. Osobní konzultace také děláme, více info zde http://www.growjob.com/konzultace-osobni-efektivity/.“
Lenka N.: „Dobrý den pane Ludwigu, já mám opačný problém a nevím co s ním.... Všude chodím alespoň o 30 minut dříve, veškeré domácí práce "musím" mít včas vždy hotové. Ráno, než jdu do práce /v 5,45 hod./, má utřený prach, uklizeno a vyžehleno. O víkendu než manžel a synové vstanou, mám již navařeno, uklizeno a umyté nádobí.... Co s tím? Děkuji. Hezký den. L.“
Petr Ludwig: „A co je na tom špatně? :) Najděte si i cestu, jak volný čas, který takto získáte, smysluplně využít.“
Hanka: „Mám po ránu hned blbou náladu, nejsem schopna udělat vše co si řeknu, vrátila jsem se z nemocnice, a hledám práci, vzala jsem si veliký oříšek. Ráda bych se stala manažerkou firmy Mary Kay, ale vždy uteču někam jinam, snažím se přesto vyřešit. Mám teď problém s malým sebevědomím, našla jsem si v listopadu loňského roku blbou knihu, Jak získat sebevědomí a neztratit cit, a úplně jsem sebevědomí ztratila. Poradil by jste mi něco, abych opět neprokrastinovala. Dělám pak věci a nemám hotovo nic, a nic mě netěší. Možná je to tím že mám plný invalidní důchod a léčím se z schyzoafektivní poruchy, dnes už hodně známé onemocnění. Děkuji Přesto věřím že se vyléčím, ale to je jinéá věc.“
Petr Ludwig: „Dobrý den, těžká otázka. Na tohle si asi nedovolím odpovídat takhle od boku po chatu. Abych vám dal dobrou radu, potřeboval bych vědět více detailů.. Přesto přeji, ať se daří. Hodně zdaru a síly!“
Irena: „Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a mám za úkol dopsat do roku disertaci, což je při starosti o dítě dost náročný úkol. Motivace by byla, ale spíš není večer již síla na disertaci pracovat. Poradil byste mi, jak začít? Děkuji mockrát“
Petr Ludwig: „Zkuste napsat každý den dva odstavce.. Já takhle začínal se psaním knihy a šlo to. Po malých krůčkách člověk dosáhne dlouhodobých velkých změn. Hodně zdaru a loučím se všemi. Děkuji za dotazy. Neshledanou!“