Chat

Rizika v kosmetice

MUDr. Dagmar Jírová

Záznam chatu ze středy 22. května 2013

Mgr Czarnecká: „Dobrý den, používám kosmetiku od oriflame krémy Royal Velvet,vždy jsem mívala spíše mastnou pleť nyní prý mám suchou,připadá mi,že mně kosmetika Oriflame velmi vylepšila pleť můžete mně doporučit ještě nějaké pleťové přípravky pro 37 letou ženu?Myslím tím,které mají skutečně dobrý účinek? Velice děkuji Czarncká“

MUDr. Dagmar Jírová: „Používejte kosmetiku s obsahem přírodních rostlinných olejů, např. mandlovým, olivovým, amarantovým, jojobovým apod. I firma Oriflame má takové výrobky, které budou Vaší nyní již spíše sušší pleti vyhovovat. Je to obvyklé, že s vyšším věkem se pleť stává sušší a je třeba ji zvláčnit.Obecně doporučuji i výrobky tuzemských výrobců, které jsou vysoce kvalitní a jsou pod průběžným dohledem kontrolních orgánů.“

DAYD: „Co testování kosmetiky na zvířátkách, co vy na to?“

MUDr. Dagmar Jírová: „Kosmetické přípravky se nesmí na zvířřatech testovat, a to již dle závazné legislativy v celé EU již minimálně od roku 2004. V ČR se kosmetické přípravky netestují na zvířatech již více než 20 let. V současné dobe platí již zákaz i zkoušení na zvířatech u jednotlivých složek, tedy ingrediencí, pokud jsou určeny pro kosmetické účely. V ČR se tento zákaz rovněž již dodržuje od roku 2004, neboť byl ještě dříve než v legislativě EU zakotven do zákona na ochranu zvířat proti týrání. Vzhledem k tomu, že z vědeckého hlediska výsledek zkoušky na zvířatech má pro člověka jen omezenou vypovídací schopnost, tak zkoušky na zvířatech nemají význam. Máme nyní k dispozici i řadu modelových systémů in vitro, které využívají buňky lidského původu, např. model lidské kůže nebo oční rohovky, které můžeme ke zkoušení využívat“

Tereza: „Dobrý den, mohu se zeptat na kosmetiku-líčení prodávané na tržnicích a u Vietnamců,které mají obchody se s míšeným zbožím? Jde o levné produkty,neznačkové, musí splňovat kritéria? Nejedná se o jedovatou kosmetiku? Děkuji“

MUDr. Dagmar Jírová: „U těchto výrobků je třeba hlídat kvalitu, a to zejména u výrobků, které se mohou v určitém množství polknout, např. u rtěnek. Někdy mohou obsahovat toxické prvky , např. rtuť nebo i olovo. Další rizikové výrobky jsou laky na nehty, mohou obsahovat dibutylftalát, který je klasifikován jako látka toxická pro rozmnožování. Co je další rizikovým výrobkem, jsou výrobky na modeláž nehtů, kde monomery akrylátů (nbapř. zbytky po nedokonalé polymerizaci pod UV světlem) mohou být silně sensibilizujícími látkami, které mohou navodit kontaktní alergii, která vás pak provází celý život. V provozovnách, kde se provádí modeláž nehtů je nejvýznamnějí zajistit dokonalou ventilaci, aby všechna používaná ředidla nebyla vdechována - jsou toxická. Pozor zde také na formaldehyd,který je velmi toxický.Tržiště jsou trvale pod dozorem hygienické služby, která zdravotní nezávadnost výrobků ověřuje. Zjištěné nebezpečné výrobky jsou oznamovány na na tabulích mísně příslušné KHS a Ministerstva zdravotnictví.“

Jana Běhalová: „Dobrý den, v nějakém rozhovoru pro televizi uvedla paní Květa Fialová, že celý život používá leniensku z lékárny. Rozhodla jsem se ji také používat pro její finanční dostupnost, jen nevím, zda je pro zralou pleť (37let) její používání dostačující a nemůžu tím pleti uškodit? Na noc tedy používám unguentum leniens a na den ambiderman. Mám používat ještě jiné krémy pro výživu pleti? Děkuji za odpověď. Jana Běhalová“

MUDr. Dagmar Jírová: „Mast i ambiderman jsou bezpečné. Nicméně, pokud jsou nabízeny v lékárně jako kosmetika, měl by k nim být určen odpovědný výrobce, který by tento výrobek měl opatřit značením na obale jako kosmetický výrobek, vyznačit své jméno na obale a vybavit příslušnou dokumentací.“

Lucie: „Dobrý den, proč je složení kosmetiky uvedeno v angličtině?“

MUDr. Dagmar Jírová: „Složení je jen zdánlivě v angličtině - je totiž ve specielním názvosloví INCI, které bylo pro značení ingrediencí ustanoveno. Můžete se podívat do databáze CosIng dostupné přes Internetu a tam si po zadání názvu ingredience (uvedeného na obale) dohledáte další informace o dané ingredienci, tj.další názvy, číslo CAS a její účel použití a případná omezení. Názvosloví INCI se používá proto, aby byl název srozumitelný nbapříč všemi jazyky a nedošlo překlady ke zkomolení názvu a identifikace ingredience.“

Klára Farkačová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na bezpečnost Dricloru. U antiperspirantů jste říkala, že obsahují pouze bezpečné látky, ale účinkují pouze tak z 20%. V čem je tedy Driclor "lepší"? Děkuji“

MUDr. Dagmar Jírová: „Aktuálně neví, co ve složení Dicloru je použité a vůbec si nejsem jistá, zda vůbec nejde o léčivo a kdo je výrobcem. Váš problém může být způsoben i obsahem dalších látek, zejména alkoholu nebo pokud je výrobek ve spreji, tak tím, že stříkáte výrobek z příliš malé vzdálenosti a hancí plyny mohou u sprejů velmi silnbě dráždit. Pošlete mi složení opsané z etikety na mail jirova@szu.cz a můžeme si povídat o problému dále.“

Veronika: „Vážená doktorko, trpím mírným atopickým ekzémem. Nemohu najít oční krém, který by nedráždil pokožku. Vadí mi i obyčejná vazelína. Mám se zaměřit vyloženě na přírodní kosmetiku? Kterým látkám se mám vyhýbat? Co byste mi doporučila? Mnohokrát děkuji za odpověď :)“

MUDr. Dagmar Jírová: „I obyčejná vazelina obsahuje konzervační látky, obvykle parabeny, na které můžete být alergická. Zkuste výrobky bez parfemace a bez konzervantů, značené jako hypoalergenní nebo pro citlivou pleť s obsahem konopného oleje, např.fi Canaderm, Parenteral, nebo s obsahem oleje mandlového, olivového, jojobového. nejlepší jsou s konopným bez konzervace.“

Martina Košatová: „Dobrý den,chtěla jsem se zeptat na bezpečnost barev na vlasy v těhotenství.Děkuji“

MUDr. Dagmar Jírová: „V těhotenství probíhá v organismu řada hormonálních změn a přestože jsou barvy bezpečné pro zdravé osoby i v těhotenství, asi bych barvení nepřeháněla, a to jak barvení, tak odbarvování - spíš z hlediska alergi dávejte poozor na neprodlužování doby expozice a nenechat si nic tetovat - barvy jsou podobné a zanášejí se pod kůži. Občasné barvení vlasů ale nevadí, barvy prošly přísnou kontrolou a jsou bezpečné.“

Blažena: „Dobrý den, jaký máte názor na výrobu kosmetiky doma? Je podle vás lepší vyrobit si přípravky z přírodních komponentů, které jsou podle prodejců schválené pro použití pro přírodní kosmetiku, nebo jsou v tomto případě rizika příliš velká, Podotýkám, že zachování hygienických podmínek je samozřejmostí. Jde mi spíše o přírodní emulgátory, konzervanty, apod. Děkuji“

MUDr. Dagmar Jírová: „Pokud nejste specialistou na technologii výkoby kosmetických výrobků, neexperimentovala bych ani s výrobou pro sebe - pokud ovšem nechcete používat jen třeba čistý olej mandlový, olivový atd. pro kosmetické účely. Rozhodně neexperimentujte s emulgátory atd. Samy o sobě jsou látkami dráždivými a často alergizujícími.“

Aleš: „Dobrý den paní doktorko, je mi 25 let a zjistil jsem, že dětské mýdlo je pro mě nejlepší než sprchové gely Fa, Adidas, a další, nějak mně to nedělá dobře. Je pravda, že dětské mýdlo jsou fakt nejlepší na pokožku, když mně to dělá dobře? I pravidelné sprchovaní? Děkuji. Aleš“

MUDr. Dagmar Jírová: „Dětské výrobky, pokud jsou skutečně vyrobeny s přihlédnutím s určení pro citlivou dětskou pokožku, skutečně obsahují nejšetrnější nedráždivé ingredience. Navíc, obyčejné pevné mýdlo se oplachuje lépe než tekuté mycí přípravky. Vaše problémy s tekutými výrobky mohou pramenit z toho, že se buď nedokonale opláchnou, což je běžnou praxí, a nebo z toho, že obsahují velké množství dalších látek (včetně konzervantů, parfémů, hydratačních složek), které v pevných mýdlech není třeba používat, neboť tato se nekazí.“

Lenka Fořtová: „Dobrý den, jsem v 27.tt je potřeba se vyvarovat některé kosmetice a mohu používat zpevňující tělová mléka tzv. firming mléka s Q10 např. Dermacol či Seba med. Děkuji“

MUDr. Dagmar Jírová: „Tělová zpevňující méka jsou fajn v každém věku, obě firmy jsou OK a mají kvalitní a funkční výrobky.“

Daniela: „Dobrý den, nějak se mi neposlal dotaz, tak zkouším znovu :-) Co si myslíte o těchto látkách v krémech, šamponech, ale i ve výrobcích pro děti? 2-BROMO-2-NITROPROPANE-1,3-DIOL, Benzyl Alcohol, DIAZOLIDINYL UREA, IMIDIAZOLIDINYL urea, METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE & METHYLISOTHIAZOLINONE a Chloracetamid.“

MUDr. Dagmar Jírová: „Jde o konzervační látky, které jsou u určitých druhů výrobků nezbytné, aby se výrobek nekazil již tím, jak spotřebitel do výrobku sahá prsty a zanáší tam mikroby. Každá látka má svá rizika je vhodná jen do určitých druhů výrobků.Mají sé limity a dodržení regulace se průběžně u výrobků na trhi kontroluje.“

Daniela: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na Váš názor na chemický peeling pleti.Mám pigmentové skvrny na obličeji a chtěla bych ho podstoupit, ale bojím se, aby se mi pleť nepoškodila jiným způsobem. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Dagmar Jírová: „Doporučovala bych chemický peeling svěřit odbornému dermatologovi v oboru kosmetologie. Při chemickém peelingu je třeba se chránit proti slunečnímu záření, aby nevznikly pak skvrny po sejmutí části rohové vrstvy kůže. A pozor na hiydrochinon- silný alergen, je zakázaný do bělících prostředků. AHA kyseliny jsou fajn, ale pozor na vysoké koncentrace, jsou to kyseliny kjakpo každé jiné.“

Darina: „Dobrý den mám malý dotaz :Methylisothiazolinone -znamená to tedy , že na výrazy typu isothiazolinon ,chloro..., methyl...si mám dávat také pozor? Je možné , aby se do různých kyselin přidával Kathon CG ? přidané kyseliny snad nejsou konzervanty nebo se musí i kyseliny konzervovat? Jak jsou na tom s konzervanty obyčejné základy krémů jako např.AMBIDERM - ty jsou bez tohoto konzervantu ? Děkuji“

MUDr. Dagmar Jírová: „Chlorované jsou agresivnější, mnethyl samotný je OK. Do kyselin ve vysoké konc. přidávat konzervanty je opravdu hloupost. Ambiderman se konzervuje, i když zakoupený v lékárně jako léčivo se u něj obsah konzervantů neuvádí. Většinou obsahuje parabeny.“

Zdenka Třebová: „Dobrý den paní doktorko,má v naší republice atest americká firma Permanent make up products,jedná se o pigmenty a anestetika pro permanentní make up.“

MUDr. Dagmar Jírová: „Materiály pro permanentní make up nejsou kosmetickými prostředky a proto se neposuzují před uvedením na trh - zpravidla nikým. Dozor nad jejich bezpečností provádí Česká obchodní inspekce, ne Hygienická služba. Jsou to vesměs stejné materiály jako pro tetováž. Pozor na mikrobiologickou nezávadnost a možný obsah karcinogenních látek (aromatických aminů-barviv) a sensibilizujících látek (např.PPD). tyto výrobky se ani nemusejí začit na obale z hlediska obsahu všech ingrediencí a často vůbec nevíte, co v nich je.“

Eva K.: „Nevím, zda můj dotaz dorazil, píši tedy znovu... Jaký máte názor na složku ALUMINIUM ZIRCONIUM, která je nejčastěji součástí deodorantů a přípravků proti pocení? Může být pro člověka nebezpečná? Je obecně lepší kupovat výrobky označené "bez hliníkových solí"? Děkuji“

MUDr. Dagmar Jírová: „Antiperspiranty od značkových firem se sídlem v EU jsou bezpečné, látka je povolena a má limit, jehož dodržení se kontroluje. Nebojte se, problém spíš často pramení z obsahu alkoholu, který dráždí.“

Lenka J.: „dobrý den, chodím na umělé nehty a manikuru k vietnamcům jako mnoho žen u nás ( mají nestále plno), používají i oni bezpečné přípravky, které odpovídají předpisům EU nebo se ji raději vyhnout? Je pravdou, že zápach je tam někdy dost silný. Děkuji mnoho za odpověd.“

MUDr. Dagmar Jírová: „Zápach je znakem špatné ventilace a všechna ředidla tam používaná jsou toxická. Nikdy nemáte záruku, že i případné zančení na obale odpovídá skutečnosti.“

Daniela: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kterým z těchto látek je lépe se úplně vyhnout? Kvůli dětem.... 2-BROMO-2-NITROPROPANE-1,3-DIOL, Benzyl Alcohol, DIAZOLIDINYL UREA, IMIDIAZOLIDINYL urea, METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE & METHYLISOTHIAZOLINONE a Chloracetamid.“

MUDr. Dagmar Jírová: „Vyberte výrobky bez těchto látek, zejména bez posledních tří. Nejšetrnější z konzervantů je snad potasium sorbate, sodium benzoate, phenoxyethanol..a jistě další. Benzyl alkohol je snad z těch vámi uvedených nejlepší, ale sám o sobě většinou nestačí pro zajištění mikrobiální nezávadnosti. Existují ale i výrobky bez konzervantů, které jsou recepturou (i formou obalu) takové, že žádné nepotřebují“

Lenka J.: „Pokud vietnamci používají toxické ředidla, znamená to, že je nikdo nekontroluje nebo jsou u nás povolena?je to bezpečné?“

MUDr. Dagmar Jírová: „Poskytují nesprávně službu zákazníkovi, špatné větrání - hygiena práce a provozní řád - dozoru hygienická služba. Máte-li pochybnosti, dejte podnět na místně příslušnoiu KHS, oddělení komunální hygieny, jsou povinni prošetřit i anonymní podněty.“

Dana: „Dobrý den, proč na připravované krémy z lékárny není přilepeno složení toho krému a z čeho se skládá Jarišova voda - prý je dobrá na suchou plet na obklady po slunění.Dá se obličej omývat studeným mlékem - prý to krásně zvláčnuje kůži. děkuji za odpověd Dana“

MUDr. Dagmar Jírová: „Jarišova voda je léčivo, ne kosmetika, je třeba obrátit se na dermatologa se specializací v lékařské kosmetologii. Takový výrobek musí být přísně určen jen určitému pacientovi - neexperimentujte !“

Lenka: „Dobrý den, lékarenskou kosmetiku nebo i běžnou např. z drogérií? Z hlediska účinných látek i bezpečnosti. Nejde pouze o marketikgový tah velkých firem? Děkuji, Lenka“

MUDr. Dagmar Jírová: „Kosmetika v lékárnách je pořád jen kosmetika a musí splňovat požadavky jako každá jiná. Někdy je spíše riziko, aby v lékárně nebyla prodávána léčiva jako kosmetika, která jsou ale určena jen pro určité druhy pacientů a ne pro širokou populaci spotřebitelů. Kosmetika z drogerie je stejně dobrá a rozhodně není horší. Jde skutečně často jen o marketingový tah, ale někdy i tak, že firma je výrobcem léčiv a proto chce v lékárně nabízet (tj. ve stejném místě) i kosmetiku, kterou rovněž vyrábí - pak je to součástí jejich komplexní služby.“

Jarka: „Dobrý den, asi se mi dotaz neodeslal, tak zkouším ještě jednou. Prodělala jsem chemoterapii a přišla jsem o řasy. Nové jsou obnovené, ale je jich málo. Prý pomáhá ricinový olej. Je to pravda? děkuji J. Doudová“

MUDr. Dagmar Jírová: „Ne nepománá, kupte si doplňky stravy s obsahem methioninu a cysteinu.“