Chat

RNDr. Věra Tolarová
Záznam chatu z úterý 7. května 2013
Ivana: „Pěkný den přeji, prosím pěkně, jaká jsou v dnešní době rizika nákazy askaridózou na pískovištích? Děkuji. S pozdravem Ivana Matějková“
RNDr. Věra Tolarová: „Jedná se o toxokarózu (škrkavky psů a koček), záleží na tom, zda mají zvířata přístup na pískoviště, kde defekují, zda se pískoviště na noc kryje, zda je hlídané. Pak je riziko minimální.“
Anna: „Jsou cizopasníci z pískoviště nebezpeční pro dětskou i dospělou populaci?“
RNDr. Věra Tolarová: „Mohou být nebezpeční, pokud se larvy, které se v těle po polknutí vajíček toxokar ve střevě vylíhnou a putují do tkání, dostanou do oka.“
sk: „Nebezpeční cizopasníků z pískoviště je jaké?“
RNDr. Věra Tolarová: „Nebezpečná jsou vajíčka psích a kočičích toxokar, která se do pískoviště dostanou s trusem zvířat.Pokud je spolknete, ve vašem zažívacím traktu se z nich vylíhnou larvy, které putují tělem. Nebezpečné jsou, pokud se dostanou do oka.“
sk: „Kteří cizopasníci z pískoviště nejsou známí?“
RNDr. Věra Tolarová: „Všechna rizika nákazy cizopasníky z pískovišť jsou známá.“
Anna: „Co drží cizopasníky v pískovišti?“
RNDr. Věra Tolarová: „Vajíčka toxokar vydrží v půdě živá i několik let. Zabíjí je vysoká teplota,ultrafialové záření a sucho.“
Jana: „Dobrý den,proč už na trhu je proti roupům jen lék Vermox,dříve byl i sirup Pyrvinium,ale ten už se sehnat nedá.“
RNDr. Věra Tolarová: „Bohužel Pyrvinium se již opravdu nevyrábí, ale Vermox zabírá stejně dobře.“
Hana: „Dobrý den,je nějaký volně prodejný lék na roupy?“
RNDr. Věra Tolarová: „Jakákoliv léčba patří výhradně do rukou lékařů a léčí se cíleně laboratorně potvrzené nákazy.“
Michaela J.: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda se roup může projevovat i častým nucením na čůrání u 5 leté dcery. Bakteriální vyšetření moči bylo negativ. děkuji předem za odpověď.“
RNDr. Věra Tolarová: „Jsou potvrzené případy i nočního pomočování při nákaze roupy. Vždy je však potřeba nejprve nákazu laboratorně prokázat.“
Pavlína: „dobrý den. S 3.letou dcerkou chodím na hřiště téměř každý den a ona si ráda hraje na písku. Může se opravdu něco stát, když si občas sáhne na obličej, protře si oči, nebo rukou chytne rohlík? Stačí např.ruce otřít vlhkým kapesníčkem? díky“
RNDr. Věra Tolarová: „Pokud je pískoviště chráněné před zvířaty, nemusíte se bát. Jinak se nákaza toxokarózou dostane do těla když dítě polkne písek znečistěný vajíčky parazita.“
marie pravdova: „dobry den velice by mě zajimalo jak na psi škrkavky me dcery pes je měl ale snědl jí česnek a od te doby žadne neměl ma ještě něco udělat děkuji moc“
RNDr. Věra Tolarová: „Česnek nákazu nevyléčí,je třeba provést odčervení zvířete antiparazitiky.“
Alena: „Dobrý den,Vermox je volně prodejný?“
RNDr. Věra Tolarová: „Možná se dá někde koupit, ale léčba by měla probíhat pouze na cílenou, laboratorně potvrzenou nákazu a pod dohledem lékaře.“
Ali: „Dobry den, u nas je piskoviste castecne chranene v zimnich mesicich je chraneno plachtou ovsem pres leto jen sporadicky.Pak je tam jeste plot ale ten je jen castecna zabrana.Mam radeji se takovemu mistu ke hrani s 4 ditetem vyhnout???Obavam se jistych cizopasnicku z takovehoto piskoviste ktere by nase mala mohla chytnout.“
RNDr. Věra Tolarová: „Pochybuji, že najdete pískoviště, které by bylo úplně bezpečné. Je potřeba apelovat na majitele psů, aby jejich zvířata neměla přístup na plochy, kde si hrají děti.“
Alžběta: „Dobrý den paní doktorko, zajímalo by mne, jestli je možné nakazit se cizopasníky přes studniční vodu, která je kontaminovaná fekálními bakteriemi (průsaky z načerno postavených jímek). Děkuji za odpověď“
RNDr. Věra Tolarová: „Pokud se jedná pouze o průsaky, tak tam parazity nenajdete, to by muselo být přímé znečistění fekáliemi. V současné době je však výskyt střevních parazitů velmi nízký, takže i pravděpodobnost nákazy lidskými parazity touto cestou je velmi malá.“
Blanka: „Dobrý den, dcera je na cizopasníky chytlavá,už ve dvou letech měla škrkavku a do věku 6 let zhruba 5x nebo 6x roupy. V hygieně děláme, vše, co můžeme, dostává preventivně tabletky česneku. V noci jí roupi z konečníku přelézají rovnou do pochvy. Nákaza roupy se téměř vždy pojí se zánětem močových cest. Nechceme ji pořád ládovat Vermoxem a antibiotiky proti zánětu. Poradíte něco nového? Děkuji.“
RNDr. Věra Tolarová: „V prvé řadě by se mělo prokázat, že se jedná o parazity. Mít škrkavku ve dvou letech je velmi neobvyklé. Je třeba pátrat po zdroji nákazy a přerušit cestu nákazy, česnek parazity nezahubí.“
Ilona Vlachová: „Dobrý den paní doktorko, prosím jak zamezím v pískovišti výskyt cizopasníků. Co mohu udělat pro zdravý mého dítěte, aby se nenakazilo? Děkuji Ilona“
RNDr. Věra Tolarová: „Písek by měl být čistý, vajíčka parazitů zahubí sluneční záření a sucho. Samozřejmě je nutno zabránit přístupu zvířat na pískoviště.“
Věra: „Dobrý den,chci se zeptat,máme psa doma,je samozřejmě odčervovaný,ale stačí to?Nemůže malý chytit nějaký jiný druh parazita ze psa?Leze mu do pelíšku,nechá si olizovat ruce...Hrozí něco?Děkuji“
RNDr. Věra Tolarová: „Pokud psa pravidelně odčervujete,riziko nákazy snižujete. Pelíšek je potřeba dezinfikovat a výkaly odstraňovat v rukavicích. Malé dítě by však nemělo být v tak těsném kontaktu se zvířaty.“
Blanka: „Děkuji vám za váš čas, ale moc jste mi neodpověděla. Všechny nákazy včetně škrkavky byly laboratorně prokázané, léčené vermoxem a antibiotiky. Vím, že česnek parazity nezahubí, ale každopádně jim připravuje nepříjemné prostředí. Když se dcera neochrání před paratity, jak můžeme alespoň zamezit tomu, aby z toho neměla zánět ledvin a močových cest???“
RNDr. Věra Tolarová: „Vaše problémy musí řešit lékař a ten musí určit jakého původu jsou vaše problémy a jak je léčit.“
Klara: „Dobry den, chtela jsem se zepat, za jak dlouho se projevy nemoc, pokud se dite nakazilo?“
RNDr. Věra Tolarová: „To záleží na tom, čím se dítě nakazilo. Každý parazit má svůj individuální vývoj a liší se i dobou za kterou se nákaza projeví.“
Petra: „Dobrý den, bydlíme na vesnici, u domu máme zeleninovou zahrádku. Bohužel kočky ze sousedství v ní kálí. Stává se to především před tím, než zelenina vyroste. Jak zeleninu ošetřit před konzumací, stačí řádně omýt studenou vodou? Děkuji.“
RNDr. Věra Tolarová: „Pokud nemůžete zabránit kočkám v přístupu, musíte zeleninu důkladně omývat, případně vydrhnout kartáčem, nejlépe uvařit.“
Věra: „Děkuji za odpověď,ale ted z toho nemám moc dobrý pocit,když už ten kontakt se psem probíhal,je nějaký způsob,jak nechat dítě komplet vyšetřit na přítomnost parazitů?Dětská lékařka mi v tomto směru nepomůže,já jsem se jí zminovala,že máme doma psa a říkala,že pokud je odčervovaný,tak to stačí...“
RNDr. Věra Tolarová: „Můžete dítě nechat vyšetřit na toxokarózu, vyšetření se provádí z krve.“
Iva: „Paní doktorko, jsou nějaká opatření, která musí udělat dětská zařízení proti těmto nákazám, pokud už tedy k nim dojde? U nás ve městě je to ve školkách i školách často, nejen roupy, ale hlavně vši. Ve školách to napíšou rodičům do notýsku, ale nikdo už pak neřeší, že infikované děti bez léčby chodí normálně dále na výuku a je to začarovaný kruh..Možná je i problém v ceně těch přípravků (mám teď na mysli vši), ti sociálně slabí si je nekoupí...A mohu se ještě zeptat, jestli přípravky pro psy jsou stejně účinné? (šampóny), děkuji...“
RNDr. Věra Tolarová: „Všechny problémy se zdravím dětí v kolektivních zařízeních musí řešit individuelně rodiče. Přípravky pro psy jsou určené k veterinárnímu použití, v humánní medicíně se nepoužívají.“
Helena: „Kam se mohu obrátit, pokud chci podrobně poradit ohledně parazitů (např. parazitologie)“
RNDr. Věra Tolarová: „Ve všech mikrobiologických laboratořích je odborník na parazitologii, který vám může poradit, příp. doporučit specializované pracoviště.“
Helena: „Dobrý den, dají se roupi chytit také od zvířat (psa), nebo jen od lidí?“
RNDr. Věra Tolarová: „Každý druh hostitele má svůj druh roupů, které nejsou přenosné na jiný druh hostitele.“
Kaňová: „Koupila jsem vloni si přípravek IXODERM na klíšťata, stál 290 Kč, což není zrovna málo, ale jsem zklamaná a myslím, že takové balení je moc velké a doba expirace krátka - do 30. 4.2013. Za jeden rok snad nelze ani využít. Nebo mohu se na něj spolehnout i v letošní sezóně, když už je po expiraci? Nemělo by se vymyslet něco , co by bylo lépe využitelné? Vloni jsem ho nepoužila vůbec, ale měla jsem ho jen pro případ potřeby v lékárničce na dovolené. Děkuji , Kaňová“
RNDr. Věra Tolarová: „S tímto problémem se musíte obrátit na výrobce těchto přípravků.“
Eva: „Dobry den,je parazitologicke vysetreni hrazeno pojistovnou 205 ,doktor me nechce na vysetreni poslat i kdyz mam potize na koho se mam obratit pomuzete mi ,dekuji je vubec mozne ze to ignoruje“
RNDr. Věra Tolarová: „Doporučení na parazitologické vyšetření hrazené pojišťovnou je pouze v rukách ošetřujícího lékaře, kterého si můžete sama vybrat.“
Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak poznám, že je mé dítě nakaženo nějakým cizopasníkem?“
RNDr. Věra Tolarová: „To je příliš široká otázka, ale pokud máte nějaké podezření, např. střevní obtíže, konzultujte příslušného lékaře.“
Petra: „Dobrý den, proč už se nevyrábí ten červený sirup, myslím, že se jmenoval Pirvinium nebo tak nějak....? Nebyl dost účinný? Pamatuji si ho z dětství... Mimochodem, já veřejná pískoviště s dcerkou raději nenavštěvuji, bojím se nejen cizopasníků, ale i odhozených inj.stříkaček...v parku se často povalují i v trávě... hezký den a děkuji za odpověď...“
RNDr. Věra Tolarová: „Musíte se s touto otázkou obrátit na výrobce.“
katka: „prosim o vas nazor.dcera mela zarudly konecnik a svedeni. lekar,aniz by udelal nejake vysetreni predepsal varmox, za jak dlouho problemy ustanou, pokud se skutečně jedna o roupy, dekuji“
RNDr. Věra Tolarová: „Pokud se jedná opravdu o roupy, léčba by se měla opakovat za tři týdny a tak zabránit reinfekci.“
Helena: „Zjistila jsem u dětí i u sebe roupy. Užívali jsme Vermox dle návod po 14 dnech a 4 týdnech zopakovali. Přesto se mi zdá, že roupy stále v menší míře máme. Nemá být u dospělého dávkování větší ? Kdy se zase může léčba opakovat?“
RNDr. Věra Tolarová: „V prvé řadě je třeba zjistit, zda nedochází stále k reinfekci, zjistit zdroj nákazy, dodržovat důsledně hygienu. Neúčinnost léčby je méně pravděpodobná.“
ilona: „Dobrý den,dcera měla už také několikrát roupy,navštěvujem školku i veřejné pískoviště.lékař nám řekl že je to koloběh pořád dokola,že se děti nakazijou mezi sebou,takže když mi přoděláme léčku,tak to zase chytne...ale chci se zeptat,jestli můžem být i mi doma nakaženi a jak to trřeba na sobě poznám.moc děkuji a hezký den.ilča“
RNDr. Věra Tolarová: „Nákazu roupy poznáte podle svědění konečníku v nočních hodinách, případně nálezem červíků, které donesete do laboratoře, kde vám určí, zda se jedná o roupy. Provádí se také specializované vyšetření.“
Lucie K.: „Dobrý den, zajímala by mě, jak se projevuje škrkavka v oku? Děkuji Lucie K.“
RNDr. Věra Tolarová: „Do oka se vzácně mohou dostat larvy psích škrkavek, pokud pozřete jejich vajíčka, které vylučuje pes s trusem. Projevuje se zánětem a různým stupněm poškození oka,které dokáže oční lékař diagnostikovat. Nákaza se dá prokázat i sérologicky.“
jitka: „dobrý den, maji nějaký vliv probiotika pri lecbe kdyz mame roupy.dekuji“
RNDr. Věra Tolarová: „Ne.“
Zuzana: „Dobrý den, jsou všichni cizopasníci viditelní ve stolici nebo někteří jen pod mikroskopem??“
RNDr. Věra Tolarová: „Pokud se nejedná o nález dospělého červa, nebo článků tasemnice, pak je diagnostika založena na mikroskopických metodách detekce okem nerozlišitelných vývojových stádií parazitů.“
Eva: „Dobrý den, lze lék Vermox koupit bez receptu? V lékárně nám nabídli Vermophyt, ale ten synovi nepomohl. Děkuji. Eva K.“
RNDr. Věra Tolarová: „Léky by se měly vždy podávat pod dohledem lékaře.“
Gabriela W.: „Dobrý den, podle výsledků krve mého sedmiletého syna paní doktorka usoudila, že je buď alergický nebo má nějaké cizopasníky. Měl zvýšenou nějakou hodnotu. Máme odebírat vzorečky stolice. On ale žádné příznaky nemá, zadeček ho nesvědí a ani ve stolici není nic vidět. Může tam něco být? Měla jsem za to, že jsou tito paraziti viditelní pohým okem. Děkuji“
RNDr. Věra Tolarová: „Parazitologické vyšetření je založeno na mikroskopické detekci vývojových stádií parazitů, pouhým okem nerozeznatelných.“
katka: „kdyz roupy vylezaji v noci,co se s nima stane? je potřeba častěji měnit ložní prádlo?“
RNDr. Věra Tolarová: „Samičky roupů kladou vajíčka v okolí konečníku. Pokud si tato vajíčka rukama zanesete opět do úst, nákaza pokračuje.Je potřeba prádlo vyvařovat, často měnit a hlavně neolizovat si ruce, často si je mýt a nekousat si nehty. Dezinfikovat kliky, hračky a předměty denní potřeby.“
Burešová Přerov: „Jenom prosím pro zlehčení tématu ! V MŠ probírala paní uč. téma čistoty a zmínila se o tom, že dědi mohou mít potom roupy. Na dotaz jestli už některé dítě roupy mělo, přihlásilo se jedno z dělí s tím, že ono ne, al tatínek ano.. P. uč. byla zvědavá, jak to, že to ví a bylo jí odpovězeno, že to říkala babička, když se tatínek vrátil ze služební cesty a točil se kolem maminky. S pozdravem Vám všem .“
RNDr. Věra Tolarová: „Hezké.“
Michaela: „Dobrý den, dceři je 10let a opakovaně trpí na Roupy. Pravidelně se myje a v pískovištích si už nehraje. Syn 7 let na to netrpí vůbec.Má to souvislost s imunitou? Moc děkuji Michaela.“
RNDr. Věra Tolarová: „Určitě to souvisí i s imunitou, je však třeba hledat zdroj opakované nákazy.“
Alena Pokorná: „Dobrý den, mohu jako onkologický pacient použít lék Vermophyt.Děkuji.“
RNDr. Věra Tolarová: „Na tuto problematiku nejsem odborník.“
Radka Nagyová: „Dobrý den Proč se nikde neprodává cicvárové semínko, přírodní prostředek proti škrkavkám podávané třeba v sušené švestce dětem. Dříve za dětmi nikdo neběhal s vlhčeným kapesníčkem z DM. Mamka byla „pravidelně“ touto pochutinou odčervována starostlivými rodičemi, mělo to dokonce formu čokoládičky, a sladkostí málo tak to snědli a vyhnalo to nechtěné obyvatele z těla.“
RNDr. Věra Tolarová: „Na parazity spolehlivě působí pouze specifické léky.“
Josef Štěnička: „Dobrý den, paní doktorko, před několika lety jsem zpozoroval ve svých očích spousty drobných mikroskopických háďátek. Jezdí sem a tam, jsou jich stovky. Obvodní lékař mi řekl, že tím se zabývat nebude. Po dlouhém jednání jsem nakonec dostal doporučení na Bulovku, ale bylo na něm napsáno, že si mám vyšetření zaplatit a že jsem si vypěstoval parazita. Ještě tam byla poznámka, tam pošle o mě nějaký Email (určitě aby mě vyšetření nedělali). Od té doby nemohu chodit, kolena i kyčle mají artritidu. V Hradci Králové ve fakultní nemocnici mi na infekčním oddělení pan doktor řekl, že je vyloučeno aby se to dostalo do očí. Já jsem mu za to chtěl říci, že je vyloučeno, aby on byl doktorem. Omlouvám se a děkuji za odpověď. Štěnička Josef“
RNDr. Věra Tolarová: „Žádná mikroskopická háďátka v oku neparazitují. Pravděpodobně se jednalo o něco jiného.“
Katka: „Dobrý den, lze se z pískoviště nakazit toxoplazmozou?“
RNDr. Věra Tolarová: „Toxoplasmózu přenášejí kočky a v jejich trusu se nacházejí vývojová stádia, kterými se můžete nakazit. Kočky jsou však nakaženy pouze malou část svého života a zárodky ve volné prostředí dlouho nepřežívají, takže pravděpodobnost nákazy je malá.“
Radka: „Dobrý den,jak často doporučujete měnit písek v domácím pískovišti,které je plastové a kryté?“
RNDr. Věra Tolarová: „To záleží na tom, jak moc je pískoviště vystaveno zvířatům.“