Chat

Lenka Petrášková
Záznam chatu z pondělí 1. října 2012
Leoš Nováček: „Jste stále v MFD?“
Lenka Petrášková: „Ano“
Leoš Nováček: „Pokud někdo léky splachuje do WC nebo vyhazuje do popelnic, je to špatně?“
Lenka Petrášková: „Rozhodně ano! Nebo vy chcete jíst ryby, které se spokojeně napily vody s antibiotiky?!“
GI: „Existuje nějaký web, publikace apod. o prošlých lécích?“
Lenka Petrášková: „To bohužel netuším, ale zkusila bych se podívat na www.apatykar.cz, který spravují lékárníci a také na oficiální web České lékárnické komory, kde je řada podsekcí a zajímavých informací...“
GI: „Může být nějaký lék škodlivý ještě před uplynutím expiračky?“
Lenka Petrášková: „Ano. Pokud ho například špatně skladujete a necháte ho ve spíži vedle okna, kde máte tři měsíce v roce prakticky přes třicet stupňů, nebo naopak když třeba inzuliny vložíte do lednice... Zničíte léky zkrátka špatným skladováním dřív než zemřou samy...“
GI: „Jsou léky na trhu, u nichž není expirační doba napsaná na obalu?“
Lenka Petrášková: „Ne.“
sonax: „Každá česká lékárna přijme dnes prošlé léky?“
Lenka Petrášková: „Ano, ze zákona musí.“
sonax: „Dá se odhadnout kolik domácností má pravidelně doma - skladuje prošlé léky a kolik procent lidí užívá prošlé léky? V rámci ČR myslím...“
Lenka Petrášková: „V našich novinách v MF DNES jsme udělali poměrně reprezentativní výzkum před rokem a z něj vyplynulo, že celých 36 procent lidí u nás běžně jí prošlé léky. A dalších patnáct procent je doma dál skladuje pro strýčka příhodu s tím, že je jednou je použije. To je poměrně dost vysoké číslo...“
Jana: „Dobrý den, zrovna dnes jsem náhodou třídila lékárničku, léky nepoužité či prošlé vracím v lékárně. Chtěla jsem se ale zeptat, zda lék, který má dlouhou dobu expirace a který je nepoužitý, uzavřený v pův. obalu, zda se dostane opět do prodeje nebo je lékárny likvidují všechny?“
Lenka Petrášková: „Nene, nic se nedostane do prodeje znovu a to ani u nás, ani v cizích zemích - tedy že by se léky daly třeba převézt dětem do Afriky. Všechno, co vrátíte lékárně, byť ještě léku nekončí doba použitelnosti, jde do spaloven. Má to svou logiku - lékárna musí dodržovat správnou skladovací praxi, tedy teplotu, čistotu atd. a to u léků skladovaných doma není zaručeno. Takže: je dobré dávat pozor na to, co člověk kupuje, aby pak zbytečně neplýtval a nevyhazoval...“
Dáša: „Myslím, že měsíc po uplynutí expirace se např. Paralen dám, ale kdysi jsme likvidovali lékárnu babičky a ta tam měla třeba i 10 let prošlé léky a nechtěla je vyhodit, co kdyby je potřebovala. Všem hezký den.“
Lenka Petrášková: „Souhlasím: paralen zrovna nevadí ani několik měsíců po expiraci, ale takový acylpyrin už ano...“
Ema: „dobrý den, mám teď doma přípravky, které už prošly expirací, ale myslím, že jim nic není... Co je nebezpečné na jejich užití po expiraci? Jedná se o volně prodejné doplňky stravy - Multivita+ (ex. 08/12) a Emsské pastilky pro hrdlo a hlasivky (ex. 01/12). Děkuji“
Lenka Petrášková: „A jak víte, že jim nic není? Když vykrojíte shniý kousek z jablka a dáte na talíř jen ten na první pohled zdravý zbytek, tak sice nevidíte nic, žádnou plíseň, ale ona tam je. Vy nevíte, jaké chemické procesy probíhají v léku a zda už nastal chemický rozklad.“
sonax: „Největší nebezpečí pro zdraví při požití prošlách léků?“
Lenka Petrášková: „To nejmenší je, že lék nebude účinkovat správně - nezabere Vám, nebo zabere později a málo, bude Vám z něj špatně, protože se rozložily složky, které chrání žaludek a podobně. Ta horší možnost je, že Vám lék zničí játra, která pilulky a chemikálie organismu odbourávají.“
Martina: „Dobrý den, a co taková probiotika, těm také vadí prošlá expirace?Děkuji“
Lenka Petrášková: „Probiotika jsou živý organismus, jejich použití nevadí, ale jak prochází expirace, umírají, takže lék, respektive potravinový doplněk Vám nebude účinkovat jak by měl. Je to totéž, jako si dát pár dní prošlý jogurt. Neublíží Vám, ale taky nepomůže.“
Ema: „Jaký typ léků nevadí užívat lehce po expiraci a které jsou opravdu hodně škodlivé ihned po expiraci? Psala jste třeba o acylpyrinu, v čem jeho nebezpečnost spočívá... A když projde rektální trubička s diazepamem o cca 1-2měsíce, to je nebezpečné?“
Lenka Petrášková: „Acylpyrin, stejně jako Aspirin obsahuje kyselinu acetylsalicilovou jako hlavní složku léku. A ta se působením času rozkládá na kyselinu octovou. Můžete to sama zkusit - nechte si starý Acylpyrin a čichněte k němu po dvou letech od doby expirace. Ucítíte jasný ocet a lék se bude trochu drolit sám od sebe. Taky jsem vyklízela lékárničku po babičce, kde byly deset let staré léky:-)“
Anna Vondráčková: „Zaslechla jsem,že jste říkala,že Inzuliny by se neměly skladovat v lednici...Děkuji za odpověď.“
Lenka Petrášková: „Přesně tak. A pokud už chladem nebo dokonce mrazem inzulin projde, pak se vůbec nesmí použít.“
Lenka: „Dobrý den,jak dloho můžeme využívat dětské sirupy jako je třeba panadol nebo nurofen?Děkuji.“
Lenka Petrášková: „U dětí bych byla zvlášť opatrná a byť zrovna látka paracetamol, kterou oba vámi jmenované sirupy obsahují, patří mezi poměrně stabilní molekuly, které tak rychle nepodléhají zkáze, tak co se týče dětí, tak bych jim nikdy nedávala nic prošlého. Pár dní asi nevadí, ale měsíce už ano. Děti nejsou změnšeninou dospělého a to s čím se může vyrovnat tělo dospěláka, dětský organismus může špatně zvládnout. Nehledě na to, že léky jsou pro ně už tak velkou zátěží na játra, a když už jsou prošlé, tak tím hůře...“
Gabriela Baumannova: „Dobry den. 8 let jsem zila v Irsku a tam se mi libilo, ze lekar predepisuje primo pocet pilulek potrebnych pro leceni, tak ze kdyz mate lek brat 3xdenne po 3 dny tak dostanete max 10 pipulek. V lekarne Vam proste z velkeho baleni treba 20 pilulek odeberou potrebny pocet pilulek a ten dostanete. Tim se nestane, ze se vam v lekarnicce vali leky, ktere uz nepotrebujete a casem uz ani nevite na co jsou, jenom proto, ze vyrobce vyrabi baleni po 20 a na jedno leceni je potreba pouze 9-10. Uvazuje se o tomto reseni i v Cechach? Myslim, ze timto by se velice usetrilo.“
Lenka Petrášková: „Ano, to je anglický a americký model vydávání léků. U nás o tom sice pan ministr zdravotnictví Leoš Heger chvíli uvažoval, ale byl to spíš výstřel do tmy, protože v celé Evropě se léky vydávají po celých blistrech (to je ta lesklá zatavená věc, v níž pipulky jsou) a po celých baleních a výrobci léků by tudíž museli začít vyrábět speciálně jen pro Česko tabletky, lékárníci by si museli nakoupit rozdělovací stroje na léky za miliony korun a to si při nejlepší vůli neumím představit, abychom zůstali takovým malinkým ostrůvkem uprostřed Evropy s jiným způsobem výdeje léků. To by spíš řada firem kvůli tak malému trhu léky přestala pro nás vyrábět a dovážet. Byť souhlasím - je to mnohem úsprnější systém.“
Věra: „Prošlé léky nosím do lékárny už delší dobu. Hezký den.“
Lenka Petrášková: „To jste dobrá:-) Já taky. Teď je vozím v autě pravda už dva měsíce, ale v popelnici neskončí!“
Tereza: „Dobrý den paní Petrášková, mám dotaz úplně mimo téma. Snad ne příliš osobní...Nepocházíte nebo nebydlela jste někdy v Popovicích u Přerova? Děkuji za odpověď.“
Lenka Petrášková: „Ano“
Jana: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda požitím prošlého léku - tablety - si člověk opravdu může ublížit? Třeba otevřené kapky do očí bych po expiraci nikdy nepoužila, Paralen prošlý o měsíc bych ale asi spolkla.“
Lenka Petrášková: „Přesně tak - paralen patří mezi stabilní molekuly a tak rychle se nerozkládá, takže lékárníci tiše tvrdí, že při dobrém skladování Paralen vydrží i dva roky. Ale máte pravdu: kapky už týden po otevření jsou na vyhození, tedy ne po expiraci, tam vadí fakt, že se do nich dostane infekce, kterou si zanesete do očí..“
Ema: „Ještě se chci zeptat, jestli je z hlediska obchodních praktik v pořádku, že v lékárně zakoupím lék (volně i na předpis), jemuž končí expirace třeba za 3-4 měsíce? Přijde mi, že když je běžné, že nějaký lék má trvanlivost třeba 2-3 roky, tak by se měly prodávat co nejnovější šarže. Upravuje to nějaký zákon nebo tak něco? Děkuji.“
Lenka Petrášková: „Máte pravdu - teoreticky to v pořádku je, prakticky je to nefér. Proto já si ještě před placení kontroluji dobu použitelnosti léku a mimochodem: dobré lékárny mají u pokladny košíček a v něm velmi slevněné léky, kterým za měsíc dva prochází expirace. Kdo je využije, může si je koupit.“
Lenka Dohnalová: „Moje mamka mi volala, že jste asi říkala, že se inzulín nemá skladovat v lednici, takže se vylekala, že to má špatně - je to pravda, oni ho v lednici mají a je tam dokonce napsáno, že to má být skladováno při takto nízkých teplotách. Jak to tedy s inzulínem je? Moc za mamku děkuji za odpověď“
Lenka Petrášková: „Správné nakládání s inzulinem je popsáno na jeho příbalovém letáku. Platí, že se musí skladovat v chladu, ale nesmí zmrznout. Pak už je nepoužitelný. Osobně bych ho do lednice nedávala, protože u své lednice například nevím, kolik přesně v ní je stupňů a také používat jiné stupně chladového režimu, podle toho, co zrovna v lednici je.“
slavkov: „Jaká je nejkratší expirační doba a jaká nejdelší - u léků?“
Lenka Petrášková: „Nejkratší je zcela jistě u očních kapek či nosních kapek - ty i když skladujete v lednici, tak týden po otevření je musíte nemilosrdně vyhodit bez ohledu na to, že doba expirace je třeba až za dva roky. Jde totiž o to, že otevřením do nich můžete zanést infekci a týden je nejzazší doba, abyste si nezpůsobili problém. A nejdelší? Tak to popravdě přiznávám, že nevím...“
lída: „Dobrý den, beru hormony Letrox na štítnou žlázu, zjistila jsem, že jsou 3 měsíce prošlé, jelikož pan doktor mi je píše na delší dobu dopředu a v lékárně asi měli starší várku, mě chvíli ležely doma. Když jsem sestře volala, že jsu prošlé, že potřebuji nové, tak mi řekla, až skoro s výsměchem, že se o sebe bát nemusí, že je můžu užívat klidně dál, protože 3 měsíce nic neni, že schválně dávají výrobci kratší expiračku, prtože vědí, že to lidi berou i po expiračce. Tomu se mi nechce nějak věřit, to by tam přeci byla minimální lhůta a ne expir, doba?!“
Lenka Petrášková: „Šla bych se poradit s lékárníkem a zachovala se podle jeho rady. Při vší úctě - sestra ani lékař nejsou odborníky na léky, ale na nemoci. Ten, kdo ví, co se v léku odehrává za chemie, je jen lékárník.“
slavkov: „Dá se říct, že jste odbornice, specialistka na prošlé léky a na léky vůbec?“
Lenka Petrášková: „Ne, pouze o tom píšu asi sedmnáct let a radím se vždy s odborníky, takže řekněme, že jsem poučený laik.“
Karla Lierová: „Mám dárkové balení Coenzymu Extra - trvanlivost do 20.9.2012.Mám ho vyhodit? Děkuji za odpověď.“
Lenka Petrášková: „Netroufám si poradit - tady musí poradit odborník, tedy lékárník.“
Lenka: „A když ty dětské sirupy jsou třeba i půl roku otevřené a doba expirace ještě neprošla můžou se použít??“
Lenka Petrášková: „To určitě ano, taky to tak dělám.“
sdk: „Co dělají lékarny s prošlými léky po mém odevzdání?“
Lenka Petrášková: „Jdou nemilosrdně do spalovny.“
slavkov: „Dá se říct, že u některých druhu léků je výrazně horší, když je bereme po expirační době? Jsou tedy rozdíly třeba mezi hypnotiky, léky na hypertenzi, antibiotiky apod.?“
Lenka Petrášková: „Ano, jsou rozdíly, některé molekuly jsou stabilnější - třeba léčivá látka v paralenu, nebo u léků na překyselený žaludek. Tam to nevadí použít je později. Jinde u antibiotik nebo kapek do očí, nebo i u obyčejného acylpyrinu, to vadí velmi, ty je nutné vyhodit. Obecně: jen chemik a farmakolog ví, kterých dvacet procent léků je nebezpečné používat i po době expirace, a kterých osmdesát procent je relativně bezpečných.“
Simona: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mohu užívat multivitamín s minerály pro plánované těhotenství po uplynutí doby použitelnosti (2 měsíce). Děkuji za odpověď a hezký den.“
Lenka Petrášková: „Dobrý den! Obávám se,že tady Vám může poradit jen lékárník, to opravdu nevím...“
Mikulková Věra: „Chtěla bych se zeptat, zda každá lékárna je povinna odebrat prošlé léky a použité inj. stříkačky, letos se mne stalo, že použité stříkačky mne neodebraly, léky ano, na můj dotaz, kam s nimi - odpověď - mlčení.Jak se zachovat a jak dál pokračovat. Děkuji za odpověď.Přeji krásný den.“
Lenka Petrášková: „Lékárny jsou povinny odebrat léky, co se týče stříkaček, to jste mě zaskočila: nevím to přesně, ale myslím si, že lékárna pochybila a že by měla odebrat i stříkačky. V každém případě lékárníkům povinností s odebíráním věcí od lidí přibude, protože se chystá novela zákona, která lékárníkům nařídí odebírat i zdravotnické prostředky - tedy třeba i ortézy, nebo berle, obvazy a podobně.“
Petra: „Můžou se léky dát do lékárny včetně obalů ?“
Lenka Petrášková: „Ano!“
Lucie: „Pěkný den, chtěla bych se ještě jednou vrátit k uchovávání inzulínu. Jsem zdravotní sestra a v našem zařízení uchováváme inzulíny v ledničce, a proto mě zaskočila Vaše odpověď. Dle příbalového letáku například u Actrapidu je ale uchovávací teplota 2-8°C. Co je správné? Děkuji za odpověď.“
Lenka Petrášková: „Řídila bych se určitě příbalovým letákem výrobce, těch je na trhu poměrně dost a řekla bych, že doporučení se budou lišit pro správné zacházení. Jak jsem napsal: nejsem zcela erudovaný odborník, vím, jen, že je pro inzuliny nebezpečné zmrznouta dva nad nulou je tedy už hraniční hodnota.“
Michaela: „Dobrý den,zajímalo by mě, jestli je lék použitelný i po otevření lahvičky až do doby expirace? Není-li na něm uvedeno např. po otevření spotřebujte do 4 týdnů. Konkrétně se mi jedná o kapky Vigantol. Můžou se používat i 2 roky po otevření lahvičky, i když ještě nejsou prošlé? děkuji.“
Lenka Petrášková: „Aha, vidíte... Taky doma mám a používám tento vitamin D. A musím přiznat že nevím... To si tedy musím taky v lékárně zjistit.“
Denisa: „Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na 1 otázku. Je to sice už asi 10 let zpátky, ale přece. Ocitla jsem se tehdy ve špatném stavu a dostala jsem doporučení na psychiatrii. TAM MI LÉKAŘKA TEHDY NASADILA DEPREX. Řekla, že nemusím do lékárny, neboť tento lék má u sebe. Zjistila jsem, že LÉK JE SKORO ROK PROŠLÝ. Šla jsem zpět za lékařkou jí vrátit tento lék s tím, že je prošlý. Čekala jsem, že mi napíše recept, ale ŘEKLA, ŽE TO VUBEC NEVADÍ A TUDÍŽ MÁM LÉKY BRÁT!!! Bylo to tehdy správně? Děkuji moc za odpověď.“
Lenka Petrášková: „To určitě nebylo správně.“
j.winterova: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat,co dělat s léky,které na nemoc nezaberou. U mě šlo o růži. Doplatek činil celkem 800kč,důchod mám 7000kč Léky mám schované a až projdou,vyhodí se.Zdá se vám to ekonomické? Děkuji. Nemusíte mě jmenovat,stačí mi odpověd'. Jar.Winterová“
Lenka Petrášková: „Jak jsem již odpovídala v jiném dotazu: není to sice ekonomické, ale jediným možným řešením je, změnit výdejní praxi léků a vydávat je v lékárnách po jednotlivých tabletkách přesně odpočítaných. Tak se to dělá v Americe nebo v Irsku třeba... Bohužel s tímto rozhodnutím souvisí tolik drahých ekonomických otázek od pořízení výdejních strojů pro lékárníky, až po změnu balení pro farmaceutické firmy, že to momentálně u nás není průchozí.“
sdk: „Jsou u českých léků všeobecně expirační doby nastaveny dobře?“
Lenka Petrášková: „Na to neumím odpovědět.“
Petr: „Mám malý dotaz. Jak je možné aby barvivo na léku ibalgin či ibuprofen dráždilo žaludek.Je možné aby toto barvivo zpomalovalo nástup jeho účinku?“
Lenka Petrášková: „Tak to také bohužel netuším...“
Petra: „Dobrý den, může být závadný lék (např. dětský Brufen - sirup) už měsíc po expiraci? Co se děje s Paralenem po expiraci? Rodiče ho mají na chatě pro případ už asi 2 roky po exp. a stojí si za tím, že stále funguje jak má. Také mě zajímá, jak je to se sirupem Hedelix, který se má spotř. do 1/2 roku po otevření, lékárnice říkala, když ho dám do lednice, že vydrží bez závad i rok. Děkuji“
Lenka Petrášková: „Znám odpověď u Paralenu: rodiče mají pravdu, to je stabilní molekula a nebála bych se ho použít (pokud jste ho neskladovali zrovna na okně kam svítí léta přímé slunce), i po těch dvou letech. U dětského sirupu: závadný bych určitě neřekla, za měsíc po expiraci se sotva může něco dítěti stát, ale déle bych ho nenechávala, osobně bych u všeho co se týče dětí a polykají to, nešetřila penězi a raději koupila nový sirup. Škoda jim zatěžovat zbytečně organismus...“
Vendula Vojtěchová: „Dobrý den, jak hodně vadí prošlá expirace u vitamínů v kapslích či jiných doplňků stravy? Např. vitamín C, probiotická směs atd. Děkuji.“
Lenka Petrášková: „Vitamin C se poměrně rychle ničí, takže stejně jako u probiotik musíte počítat s tím, že pilulky nebudou mít takovou účinnost. U probiotik je to jako s jogurtem - je to prakticky živý organismus a po expiraci už v něm moc dobrých mikroorganismů nezbyde...“
GM: „Můžou prošlé léky způsobit i smrt?“
Lenka Petrášková: „O žádném takovém úmrtí konkrétně u nás nevím, to však neznamená, že nenastalo. Obecně: staré prošlé léky jsou vysokou zátěží na játra a ta mohou snadno selhat. Jsou ale na medicínských webech popsány a zmapovány případy, kdy třeba šestnáctiletý, jinak zcela zdravý kluk půl roku bral vitaminové doplňky, byly to obyčejné rostlinné preparáty, a skončil se selháním jater v nemocnici. Tak si vezměte, že si do těla budete vědomě dávat staré prošlé léky...“
slavkov: „Je pravda, že když se moč ženy, která užívá hormonál. antikoncepci, dostane do odpadu, že to vede později v konečném důsledku k impotenci populace?“
Lenka Petrášková: „Existuje jeden poměrně čerstvý zajimavý výzkum, který dělal Státní zdravotní ústav a najdete ho na jeho stránkách www.szu.cz, a týkal se právě zjištění, zda v českých vodách máme hodně nebo málo antikoncepce. Ukázalo se,že ty koncentrace nejsou tak velké, jak se všichni obávali. Na druhou stranu: když už se našla tato antikoncepce v jiných výzkumech ve vysokých koncentracích v rybách, pak si myslím, že nějaký vliv na lidské tělo to asi má...“
Markéta: „Dobrý den, zajímalo by mě jak je to s mastičkami po expiraci. Jsou taky nějak nebezpečné?“
Lenka Petrášková: „Mastičky bych vyhazovala nemilosrdně právě proto, že na ni saháme rukama a dá se snadno dovnitř zanést do otevřeného balení infekce. Proč si pak zbytečně přidělávat starosti léčením něčeho, co jsme si způsobili zbytečně sami?“
Helena: „Dobrý den, jak je to např. se šumáky (koupené v DM) a doplňky stravy např. Cetebe, chrom atd.? Našla jsem několik balení šumáků, prošlé např. 4 měsíce i 2 roky. Je mi líto to vyhodit, ale...:-) Nejspíš už nejsou účinné? Děkuji“
Lenka Petrášková: „Tak to nedokážu odpovědět. Zajděte do lékárny, lékárník vědět bude...“
Svobodová: „prosím o odpověď zda mohu použít MEGA LECITHIN 1325 s exp 30/04/12“
Lenka Petrášková: „Záeží mimo jiné na tom, v jaké formě lecithin je: v gelové kapsli tekutý? Nebo typická pilulková forma? I v tom je rozdíl... Přesněji Vám však poradí jen lékárník.“
Jíťa: „Chci se zeptat na kapky Optaquix - píší tam, že se mohou použít jen 28 dní po otevření, proč je tam takový "divný" časový údaj? Většinou se udává, že se mají kapky používat max. týden po otevření. V čem jsou tyhle kapky jiné?“
Lenka Petrášková: „Nejsou jiné, jsou stejné jako všechny kapky. U kapek se nikdy neřiďte tím, co je napsáno jako doba expirace, ale udělejte si poznámku do kalendáře, kdy jste kapky otevřeli a pak počítejte dny. Obecně platí, že kapky by se neměly používat více než týden po otevření, ale píše-li výrobce, že je smíte používat až 28 dní, pak bych mu věřila, jen bych byla velmi pečlivá na hygienu. Nestojí za to si do těla zanést infekci místo pomoci..“
Jaroslav: „Zajímá mě, co se děje s léky, kterým projde expirace ještě v lékárně, respektive jsou tyto léky přičteny k těm, co do lékárny vrátí pacienti? Pokud se pamatuji právě na základě množství těchto léků byly zavedeny třicetikorunové poplatky v lékárně. Děkuji.“
Lenka Petrášková: „Všechny prošlé léky jsou do spaloven. Mimochodem jen pro informaci: ročně takto vyhodíme léky jen za 3,5 miliardy korun a to jsou ty, o nichž se ví - ikdo nespočítá tu většinu, která končí v popelnicích a v záchodových mísách, odhady ale říkají, že to může být až deset miliard ročně, kolik v lécích takto vyhodíme. Každý obyvatel Prahy jen loni odevzdal třicet platíček nespotřebovaných léků...“
Dagmar: „Dobrý den, též např. v Německu Vám prodají počet tablet,který potřebujete.Oddělí (odstřihnou ručně) a prodají vám léky,které jsou u nás jen na lékařský recept(např. na krevní tlak),jen si to musíte zaplatit,ale platíte jen cenu za počet tablet.Tam,kde nejde počet tablet odstřihnout(nejsou zatavené),neprodají z lahvičky,kde by museli odstranit ochranný obal,ale doporučí lék stejného složení,který jde odstřihnout.Zkušenosti v lékárnách tam úžasné. S pozdravem Dagmar“
Lenka Petrášková: „U nás to ze zákona možné není, léky se musí prodávat po celých blistrech a po celých baleních...“
Marie: „Dobrý den, paní Lenka se ptala na sirupy s paracetamolem. Ale co takový Ibalgin sirup? Na dětské pohotovosti mě ujištˇovali, že nápis: "do 6 měsíců po otevření spotřebujte" není směrodatný“
Lenka Petrášková: „Jak jsem již říkala: co se týče dětí, nešetřila bych na lécích a řídila se doporučením výrobce. Do sirupu saháte pipetou, kterou pak umyjete a položíte třeba vedle prkénka, kde se porcovalo syrové maso, nebo jej lijete na lžičku a nevíte, co se do otevřené lahvičky dostalo ze vzduchu... Prostě na to, co dávám dceři jíst a pít, jsem vážně opatrná jak v lécích, tak v jídle a pití. Nač zbytečně zatěžovat ještě nezralá játra?“
Petra: „Jak uchovávat inzulin Inzulin je poměrně stabilní látka, která si při správném skladování udrží své vlastnosti až do doby expirace, tedy data použití. To najdete na obalu – nepoužívejte prošlý inzulin, protože se rozkládá a ztrácí svou účinnost. Inzulín nenechávejte v kufru ani na mrazu Na obalu najdete také doporučenou teplotu, při které se má skladovat. Inzulin se může znehodnotit právě tím, že ho vystavíte vysokým teplotám, nebo naopak mrazu. Jak to je správně: - Inzulin skladujte v chladničce nebo při pokojové teplotě, a to za předpokladu, že jej tam necháte maximálně osm týdnů a v místnosti není přetopeno. Najděte pro něj nejchladnější místo v pokoji. Na co si dávat pozor: - Nedávejte inzulin do mrazničky nebo jej nenechávejte na velmi chladném místě. Takže pokud si ho berete na cestu letadlem, dejte si ho do palubního zavazadla, nikoli do kufru, který letí v nákladovém prostoru. Tam jsou teploty hodně pod nulou. - Inzulin nenechávejte ani v autě – v létě se teploty šplhají velmi vysoko, v zimě promrzá. - Při dlouhé cestě autem může neustálé natřásání inzulínu způsobit i jeho“sražení“. Na vnitřní straně lahvičky se pak vytvoří bílá vrstvička. Takový inzulin nikdy nepoužívejte! - Nevystavujte ho přímému slunečnímu záření, po delším působení ho může slunce rozložit, což se projevuje žlutohnědým zabarvením. - Protože inzulin nesnáší výkyvy teplot, nepokládejte ho ani blízko kamen, na televizní přijímač, monitor počítače a podobná místa. Zdroj informací: Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí“
Lenka Petrášková: „Nelze než podepsat, děkuji.“